Живеем във време, в което стресът съпътства почти всеки миг от ежедневието ни. Това стана особено осезаемо през последната една година, през която се намираме в период на всеобхватна COVID-19 пандемия.
Промените в работната среда, повече време, прекарано на закрито, ограничения в пътуването, задължитените маски, притеснението за здравето ни и за това на нашите близки, са източници на допълнителен хроничен стрес. А е научно доказан факт, че стресът се отразява негативно на общото ни здравословно състояние.
Една от най-сериозно засегнатите от стреса системи в човешкото тяло е храносмилателната, а когато има нарушена чревна пропускливост или хранителна алергия това допълнително повишава риска от развитие на някои сериозни заболявания.
Кои са основните причинители на стрес за съвременния човек
Стресът идва от различни източници. Коронавирусът промени живота на всички. Много хора загубиха работата си, други смениха работната офис среда с работа от вкъщи, което допълнително натоварва със служебни задачи, дистанционното учене на децата и всички свързани с това предизвикателства също повишават нивата на стрес.
Според последните изследвания, липсата на финанси, заседналият начин на живот, усещането за липса на контрол над ситуацията, в която се намираме и застрашеното здраве са сред основните причини за стрес. Той изтощава организма и може да доведе до редица негативни промени в работата на храносмилателната система.
Как да разберем, че стресът влияе на стомашно-чревния тракт
Повечето хора усещат стреса не само емоционално и психически, но и като физическо неразположение на тялото, което е напълно нормално предвид повишеното производство на определени хормони и потискането на други. Основните симптоми на стрес, свързани със стомашно-чревния тракт са:
- болки в стомаха;
- ускоряване или забавяне на чревната дейност под формата на диария или запек;
- развитие на синдром на раздразнените черва и други.
Според редица проучвания освен стреса, тъгата и скръбта също объркват храносмилането и водят до неразположения от различно естество.
Как протича храносмилателният процес
Функцията на храносмилателната система е храносмилането и усвояването на ценни хранителни вещества. Храносмилането има за цел да разгради приетата храна до малки молекули, част от които са изключително ценни и се абсорбират в тялото. Ненужните или вредни отпадни продукти биват изхвърлени от организма благодарение на отделителната и бъбречната системи.
Храносмилателната система също така е пряко свързана с нервната система, тъй като в лигавицата на червата се намира ентеричната нервна система, която е част от автономната нервна система. Нейната работа е да регулира процеса на храносмилане чрез синергичната работа между мозъка и червата.
Когато усещаме чувство за тревожност, стрес или тъга, в тялото се активират някои специфичнии дейности на вегетативната нервна система. Именно тя задейства защитните механизми на организма, които често объркват работата на стомашно-чревния тракт. Това става под влиянието на повишен синтез на хормона на стреса-кортизол, норадреналин, адреналин и други хормони. Техните твърде високи нива предизвикват:
- контракции на гладката мускулатура на стомашно-чревния тракт, което затруднява преминаването на храна в долната част на червата и дебелото черво;
- отклоняване на потока на кръвта и свиване на чревните кръвоносни съдове;
- нарушаване работата на храносмилателните ензими и невъзможност за разграждане на приетата храна.
Какви са неблагоприятните последици от стреса върху червата
Има различни механизми, които причиняват изменения в работата на чревния микробиом и неговото разнообразие от полезни бактерии.
Например, чрез намаляване секрецията на стомашни сокове се стопира работата на храносмилателните ензими. Те са от основно значение за правилното протичане на храносмилателния процес, тъй като благодарение на тях приетата храна се разгражда и усвоява в червата. Когато се намираме в стресови ситуации, обикновено се храним бързо, без да дъвчем достатъчно. А доброто сдъвкване на храната осигурява производството на достатъчно храносмилателни ензими и подпомага тяхната работа. Без тези храносмилателни ензими се нарушава абсорбцията на хранителни вещества, забавя се метаболизма и се затруднява цялостната работа на стомашно-чревния тракт.
Стресът често води и до констипация (запек). Според изследване на списание Medicine хората, страдащи от хроничен запек, често са преживели стресово събитие или няколко поредни такива. Това се случва заради затрудненото преминаване на храната през дебелото черво. Стресовите състояния могат да доведат и до диария, а дори и до редуването на запек с диария.
Подуването на корема също може да се дължи на стрес. Тъгата, тревожността, раздразнението и нарушеното емоционално състояние са причина за мускулни спазми в червата според изследване на Американската психологическа асоциация. Това се случва именно заради влошената работа на вегетативната нервна система и връзката между мозъка и ентеричната нервна система.
Друг симптом на стреса, проявен отново в храносмилателната система, са появата на стомашни киселини. Основната причина за това е нарушеното храносмилане, понижаването на стомашна киселина, отделяне на по-малко количество храносмилателни ензими и други смущения в храносмилателните процеси.
До какви заболявания на храносмилателната система може да доведе стресът
За съжаление стресът не се отразява на стомашно-чревния тракт само симптоматично. Ако дълго време не се вземат мерки за неговото намаляване, може да се стигне до развитие на различни заболявания.
Според изследване на медицинското списание Research in Nursing & Health, синдромът на раздразненото дебело черво при голяма част от пациентите се развива в резултат на изживян психологически стрес, особено при жените.
Липсата на достатъчно хранителни вещества може да доведе до нарушено храносмилане вследствие на стреса и до трайни неблагоприятни последствия за организма. Сред тях са ниско съдържание на витамини и минерали в тялото, хормонален дисбаланс, развитие на анемия и други дори неприятни здравословни състояния.
Стресът нарушава разнообразието от полезни бактерии в червата, което води до състояние на чревна дисбиоза според проучване, проведено от Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition.
Чревната дисбиоза е благоприятстващ фактор за развитието на диабет, рак и бактериални инфекции на червата.
Това е проблем, за който често пишем в блога, така че ако искате да научите повече, може да прочетете:
Признаци за нездравословно състояние на червата – как да ги разпознаете
Точните видове пробиотици за всеки вид IBS – Синдром на раздразненото дебело черво (1)
Най-добрите пробиотични добавки при Синдром на раздразненото дебело черво (IBS синдром)
Повишената чревна пропускливост също може да се получи вследствие на стрес или преживяване на поредица от стресови събития. Това може да доведе до диария, хронични възпаления, алергии, синдром на раздразненото дебело черво и други сериозни последствия.
Има ли начин стресът да не влияе върху храносмилателния процес
При наличие на напрежение и стрес в ежедневието има малки, но приложими трикове, с които можете да облекчите както психическото натоварване, така и храносмилателните процеси. Ето какво може да направите в тази насока:
- хранете се без да мислите за друго – опитайте се докато се храните да не мислите за проблемите, които повишават нивата на стрес, съсредоточете се върху храната, все пак тя е вашият източник на енергия и здраве, наслаждавайте се на всяка хапка;
- дъвчете добре – яжте бавно и сдъвквайте добре храната си. Така осигурявате повече храносмилателни ензими и подобрявате процеса на храносмилане;
- пийте чай от лайка 15 минути преди хранене – той отпуска стомашната мускулатура;
- избягвайте приема на много мазни ястия и такива, богати на бяла захар и бяло брашно;
- хранете се здравословно – включвайте в менюто си ежедневно храни, богати на фибри.
Стресът неизменно оказва неблагоприятно влияние върху всеки аспект на здравето и живота ни. Здравословният начин на живот, добрата храна, движението и смехът са начините да се справим с него и да подобрим храносмилането и здравословното си състояние. Така предпазваме храносмилателната система от вредното влияние на стреса и се чувстваме в по-добро емоционално здраве. С повече разходки на открито, време, прекарано с близките и практикуване на някое любимо хоби успешно може да преборим стресовите ситуации. Бъдете отговорни за здравето си и когато имате някакъв проблем, не отлагайте посещението на специалист.
Ако подозирате, че страдате от хранителна алергия или непоносимост, може да проверите или отхвърлите съмненията си с теста ImuPro. Вижте как работи теста и кои храни могат да се изследват.