На всеки някога му се налага да се сблъска с два неприятни здравословни проблема – от една страна запек, а от друга – диария. В настоящата тема искаме да обърнем поглед към диарията като ясен сигнал за нарушение във функцията на отделителната и храносмилателната система, както и да изясним възможностите за адресиране на проблема. В никакъв случай запекът или диарията не трябва да се чакат да отшумят от само себе си, защото това може да доведе до по-сериозни последици.
Какво представлява диарията
Диарията се определя като често преминаване на воднисти изпражнения, придружени от прекомерна загуба на течност и електролити. Друго стандартно определение за диария е повече от три такива изхождания дневно или повече от един литър изпражнения от илеостомия или колостома на ден. Диарията се появява, тъй като съдържанието на стомашно-чревния тракт се движи твърде бързо, което предразполага към по-слабо абсорбиране на течности и хранителни вещества.
Диарията може да се определи и като многократно и често преминаване на необичайно кашави или воднисти изпражнения. В повечето случаи тя се появява в резултат на хранително отравяне или от при консумация на някоя храна, която съдържа определени микроорганизми.
Вредните микроорганизми си проправят път в храносмилателната система, причинявайки развитие на чревна инфекция (гастроентерит).
Какво причинява диария
Диарията може да бъде смущаваща и да наруши нормалното ежедневие. Основните симптоми – чести позиви за изхождане на воднисти или кашави изпражнения – могат временно да ви попречат да продължите със задачите си, да провалят срещи или важно пътуване.
Но има и други симптоми, които може да изпитате или не, в зависимост от причината за вашето заболяване:
- Стомашни болки
- Къркорене на червата и подуване на корема
- Гадене и / или повръщане
- Инконтиненция
Въпреки че реакции като стомашни спазми и диария са често срещани, има и доста по-цветни симптоми. Например, може да ви се случи да имате зелена диария. Вашите изпражнения могат да станат зелени на цвят поради хранително отравяне, бързо движеща се жлъчка или в резултат на употребата на лаксативи.
Какво причинява диария в тези случаи? Гадните микроорганизми си пробиват път в храносмилателната система, причинявайки чревна инфекция. Тези основни заподозрени са:
- Бактерии (като E.coli, Salmonella или Shigella)
- Вируси (като норовирус, ротавирус или ентеровирус)
- Паразити (като тези, които причиняват гиардаза и амебиаза)
Основната причина за вашата диария е показател за това колко тежка ще бъде и колко дълго ще продължи. Ако диарията е причинена от норовирус, най-вероятно симптомите ви ще изчезнат след няколко дни, докато гиардазата може да причини диария в рамките на седмици.
Също така е възможно да се развие диария в отговор на алергии, стрес или прием на определени лекарства. Други причини за неинфекциозна диария включват:
- Хранителна непоносимост, включително непоносимост към лактоза и глутен
- Пристъпи при възпалителни заболявания на червата, като болестта на Крон
- Синдром на раздразненото черво (IBS)
- Апендицит
- Проблеми с панкреаса
- Скорошна операция на стомаха и червата или премахване на жлъчния мехур
- Хормонални промени, например тези, свързани със заболявания на щитовидната жлеза, надбъбречните заболявания и диабет
- Рак на червата и редки тумори
Видове диария и особености
Хронична диария
Хроничната диария е проблем, засягащ приблизително 5-7% от населението и се характеризира с кашави, воднисти изпражнения, повишена честота на изхождане или повишена неотложност за изхождане, продължаваща повече от четири седмици. При този вид здравословен проблем е от съществено значение да се стигне до първоизточника на проблема, за да не се стигне до дехидратация, хранителен дисбаланс и други сериозни последствия. За целта е нужна лекарска намеса и индивидуална преценка на всички симптоми и придружаващи заболявания, ако има такива.
Остра диария
Острата диария е едно от най-често докладваните заболявания в Съединените щати, на второ място след респираторните инфекции. В световен мащаб това е водеща причина за смъртност при деца на възраст под четири години, особено в развиващите се страни. Диарията, която продължава по-малко от 2 седмици, се нарича остра диария. Постоянната диария продължава между 2 и 4 седмици. Хроничната диария продължава повече от 4 седмици.
Изпражненията при остра диария обикновено са воднисти и течни. Повечето хора са свикнали да мислят, че диарията е само увеличаване на броя на изпражненията, но консистенцията на изпражненията е важен критерий за определяне на вида ѝ. Свързаните симптоми на остра диария могат да включват коремни спазми, температура, гадене, повръщане, умора.
Повечето случаи на остра, водниста диария се причиняват от вируси (вирусен гастроентерит). Най-често срещаните при децата са ротавирусите, а при възрастните – норовирусите. Бактериите всъщност са честа причина за диария при пътешестващите хора.
За сравнение – при хроничната диария може да е налице загуба на тегло, недохранване, коремна болка или други симптоми на заболяването.
Рискови фактори
Излагането на инфекциозни агенти е основният рисков фактор за остра диария, а за хронична – възпалително заболяване на червата, исхемично увреждане на червата, инфекции, лъчева терапия и други.
Бактериите и вирусите често се предават по фекално-орален път, така че измиването на ръцете и хигиената са важни за предотвратяване на инфекция от всякакъв вид. Сапунът и водата са по-добри, защото дезинфектантите за ръце на основата на алкохол може да не убият вирусите.
Рязката промяна в начина на хранене също може да доведе до остра диария. Такива промени включват прием на кафе, чай, кола, диетични храни и други, които съдържат слабо усвоими захари.
Острата диария с наличие на кръв предполага бактериална причина като Campylobacter, Salmonella или Shigella или Е. coli. Диарията на пътешественика е често срещана при тези, които пътуват между развиващите се страни и е резултат от излагане на бактериални патогени, най-често ентеротоксигенни Е. coli.
Най-добрият метод за превенция е да се избягва яденето и пиенето на замърсени или сурови храни и напитки, да се обработва добре месото преди консумация, да се поддържа висока лична хигиена и пране на дрехи, спално бельо и други принадлежности.
Разстройство и микробиом – какво трябва да знаете
Човешкият микробиом се обитава от около 10-100 трилиона симбиотични микробни клетки, като това са предимно бактерии в червата. Нашата способност да разберем тази сложна система непрекъснато се развива и обогатява. Това, което е сигурно е, че микробиомът играе важна роля в регулиране на храносмилателните процеси, метаболизма, възпалението и цялостните системни реакции в тялото.
Когато вашият чревен микробиом стане дисбалансиран (например при чревна дисбактериоза), това може да доведе до хронична диария. Когато лошите бактерии станат повече количествено от добрите бактерии в тялото ви, храносмилателният тракт няма да може да функционира оптимално и да обработва хранителни вещества. Това предразполага към храносмилателни проблеми, включително диария.
За съжаление, всеки пристъп на остра или хронична диария, независимо от причината, може да наруши баланса на бактериите в червата и да доведе до дисбактериоза, което може да изостри проблема, създавайки много неудобна верига за отрицателна обратна връзка. Без значение от причината, всеки тип хронична диария може да има трайни ефекти върху тялото и здравето ви, така че е абсолютно задължително да се реагира проактивно при този проблем и да се осигурят полезни щамове бактерии, а именно пробиотици.
Какво да правите при диария – диагностика и тестване
При пациенти с лека остра диария не е необходима лабораторна оценка, тъй като заболяването обикновено преминава бързо. Диетичните промени и ограничаването на вредните храни би трябвало да са достатъчни мерки за овладяване.
Когато потърсите лекар е необходимо да се направят специфични изследвания на изпражненията за бактерии и паразити, ако диарията ви е тежка или кървава или ако сте пътували до район, където инфекциите са често срещани.
При тежка диария, кръвните тестове ще бъдат полезни за определяне на количествата течности и електролити, както и минерали като магнезий, калий и цинк, които могат да се изчерпят заради диарията.
Чрез фецес тест може да се определи вида на диарията. Наличието на мазнини, микроскопични количества кръв и бели кръвни клетки ще помогне да се определи дали има мастна, възпалителна или водна диария. Бактериална култура и изследвания на яйцеклетки / паразити на проба от изпражненията също ще помогнат да се определи дали има инфекциозна етиология.
Тези изследвания са силно препоръчителни за вас в случай, че имате доказана хранителна алергия и съпровождаща диария. За установяване на IgG алергия препоръчваме кръвен тест ImuPro, а за фецес тест и други лабораторни изследвания – Detox Center.
Използвани ресурси
Barr W, Smith A. Acute diarrhea. Am Fam Physician. 2014 Feb 1;89(3):180-9. PMID: 24506120.
Juckett G. Prevention and treatment of traveler’s diarrhea. Am Fam Physician. 1999 Jul;60(1):119-24, 135-6. PMID: 10414633.
Stallmach A, Hagel S, Lohse AW. Diagnostik und Therapie infektiöser Durchfallerkrankungen. Was ist gesichert? [Diagnostic workup and therapy of infectious diarrhea. Current standards]. Internist (Berl). 2015 Dec;56(12):1353-60. German. doi: 10.1007/s00108-015-3756-2. PMID: 26573083.
Krause M. Infektiöse Diarrhöe [Infectious diarrhea]. Praxis (Bern 1994). 1996 Oct 1;85(40):1249-52. German. PMID: 8966415.