Има ли значение дали съм бил/а на строга диета преди тестването?
Може да откриете, че храни, които не сте консумирали за дълъг период от време, не се отчитат с теста ImuPro, но това обикновено важи за ситуации, при които храната е била избягвана в продължение на най-малко една година.
Това означава, че тялото ви вече не произвежда IgG антитела срещу протеините в тази храна, така че тя вече не е причина за възпаление. Това е целта и когато е постигната означава, че нивата на непоносимост са се понижили или намаляват – така тялото се справя с хранителните непоносимости. Това не означава, че тестът е неточен или не дава истинско отражение на хранителната ви непоносимост.
Щом спрете да консумирате “отключваща храна”, след известно време тялото ви ще спре да произвежда IgG антитела към нея и съществуващите нива на IgG ще започнат да намаляват. Малко след това вероятно ще изчезнат. Може да отнеме месеци, а понякога и години, на всички съществуващи нива на IgG, за да изчезнат напълно. Поради това препоръчваме да се избягват храни с повишени нива на IgG за минимум 5 седмици до 1 година (в зависимост от резултата от вашата провокационна фаза). Някои от избраните от вас храни може да бъдат регистрирани в теста (те може да са леко повишени) или изобщо няма да се появят, ако нивата на IgG антителата ви са изчезнали. В този случай препоръчваме да сменяте конкретните храни на всеки 4 дни, за да предотвратите появата на друга непоносимост.
Често хората ни питат дали трябва да започнат да консумират по-рано избягваните храни отново преди тестването, за да получат „точен резултат“. Не е необходимо да върнете тези храни в диетата си за определен резултат и както вече знаете, може да отнеме месеци да увеличите IgG антителата до ниво, което може да бъде открито с тест ImuPro. Най-доброто нещо, което може да направите, е да вземете теста сега и ще получите актуална представа за това къде сте в момента с всичките си нива на непоносимост, след което може да коригирате диетата си правилно и ефективно.
Има ли нужда от повторно тестване?
Не, това обикновено не е необходимо. Дори ако повторното тестване не открива определени антитела, това не означава, че можете отново да консумирате храни или добавки, за които е открита непоносимост.
Имунната система има своя памет и възобновява производството на антитела, когато е в контакт с храна или добавка, към която преди това е имала имунна реакция.
Производството на антитела обикновено се намалява чрез прилагане на хранителни промени, за да се отстранят „отключващите“ непоносимост храни.
Тестът трябва да се повтори само ако симптомите се появят отново, въпреки че това е малко вероятно, ако спазвате инструкциите от диетичния и ротационния план.
Ако тестът се прави повторно препоръчваме поне две години интервал между двата теста.
Надежден ли е ImuPro тестът?
Надеждността на теста се доказва от над 100 000 извършени теста с резултат от над 90% удовлетвореност.
Тестът се провежда с помощта на метода ELISA, който е добре установена стандартна процедура при лабораторни анализи.
Нашите резултати са надеждни и възпроизводими и се проверяват чрез редовен качествен контрол в лаборатории на различни страни.
Ще бъде ли повреден кръвният ми серум по време на транспортиране?
Не. Вашата кръвна проба ще бъде специално приготвена в лаборатория (процес, наречен „центрофугиране“). Този процес гарантира, че бистрият течен серум се отделя от твърдите вещества в кръвта. Серумът е необходим за тестване и е стабилен при стайна температура до 7 дни. Може да се замразява до 6 месеца без да се наруши състоянието му.
Моят общопрактикуващ лекар ме тества за алергии, но резултатите не съвпадат с тези на ImuPro. Защо?
Тестът ImuPro установява реакции на хранителна непоносимост, които могат да настъпят между 8 и 72 часа след консумацията на храната или съставката. Тези хранителни непоносимости се медиират от натрупването на IgG антитела в кръвта.
Стандартните тестове за алергия (като тест с одраскване или убождане на кожата) са предназначени за откриване на незабавни реакции към приетата храна. Класическите алергии тип I (IgE) се различават от непоносимостта към IgG (алергия тип 3 с отложено начало), която тестът ImuPro открива.
С теста ImuPro oтчита ли се алергия към салицилати и амини в храната?
Тестът ImuPro търси само IgG непоносимости. Непоносимости към салицилати и амини не са IgG медиирани и следователно няма да бъдат открити от ImuPro.
Каква е разликата между IgG и IgE?
IgG означава „Имуноглобулин G“. Имуноглобулините са антителата, открити в кръвта. Те се използват от имунната система, за да идентифицират и неутрализират чужди вещества като бактерии и вируси. Всеки човек има IgG антитела в кръвта, но понякога тези антитела могат да започнат да реагират срещу храни (обикновено когато тялото е претоварено със същите). Това може да причини хранителни алергии или забавени хранителни алергии (непоносимост към храни).
IgE медиираните алергии са напълно различни от IgG медиирана непоносимост. IgE алергията е традиционна „истинска“ алергия, при която симптомите се появяват незабавно, а не са отложени във времето, както в случай на непоносимост.
Вашите IgE алергии трябва да бъдат взети предвид в допълнение към резултатите на ImuPro при промяна на вашата диета.
Кои са най-често срещаните алергени?
Проучванията на ImuPro показват, че млякото и млечните продукти, както и някои сортове зърнени култури предизвикват имунологични реакции при голям брой хора.
Глутен, яйчен белтък, млечни продукти и бирена/хлебна мая могат да причинят висока степен на непоносимост и трябва да се избягват, ако се установи непоносимост. Това не винаги е лесно, тъй като тези типове съставки често са скрити в безброй промишлени продукти или се използват за приготвяне на ястия.
Тестът ImuPro ми показва, че имам непоносимост към храни, които не съм консумирал/а. Как е възможно?
Някои храни принадлежат към едно и също семейство. Например картофите, патладжаните, доматите и тютюнът са членове на семейство Картофови (nightshade). Свързаните храни често могат да предизвикат подобна имунологична реакция.
Възможно е също така да реагирате на храна като соя например, въпреки че сте сигурни, че никога не сте яли соя.
Това е така, защото соята и нейните екстракти се добавят към голям брой храни, които може да сте консумирали без ваше знание. Друг пример е маковото семе, което често се съдържа в лекарствата като модифициран компонент.
Друга възможност е появата на „кръстосана реакция“. Това означава, че антителата разпознават не само антигена, за който първоначално са се образували, но и други антигени, които принадлежат към други хранителни продукти. Това е възможно, тъй като някои храни имат еднакви молекули, въпреки че те може да не са пряко свързани помежду си.
Кръстосаните реакции могат дори да възникнат при алергени, които имат сходна молекулярна структура с определена храна.
Tрябва ли да спра да се храня преди да си направя теста?
Да. Необходимо е да не консумирате храна минимум 2 часа преди вземане на кръвна проба. Също така ви съветваме да не консумирате мазна храна преди кръвта да бъде взета. Това ще насити кръвта с мазнини, което затруднява изследването на пробата.
Някои от симптомите ми не са изчезнали въпреки че спазвам диетата на ImuPro. Защо става така?
Някои от вашите симптоми или оплаквания могат да бъдат причинени не от хранителна непоносимост, а от друг здравословен проблем. Тези причини не могат да бъдат открити с ImuPro. Те включват някои дефекти в чревната флора, ензимни дефекти и хормонални проблеми (особено при жените). Други източници могат да бъдат замърсители на околната среда, интоксикация с тежки метали или зъбни импланти.
Ще се влошат ли симптомите ми по време на дезинтоксикация на организма ми?
Това е строго индивидуално. Може да се случи, но през повечето време не е така. Наблюдаваме такава реакция, когато хората най-напред спрат да пият кафе, особено за активно употребяващите го в големи количества. Те съобщават за увеличаване на главоболието през първата седмица, но след 10 дни то напълно изчезва.
ImuPro притежава ли сертификат/и?
Тестовете и антигените на ImuPro се произвеждат от немската компания R-Biopharm при строги системи за управление на качеството ISO 9001 и ISO 13485, които са акредитирани от DQS съгласно международните стандарти ISO 9001 и EN 46001 (медицински изделия).
През 2003 г. компанията придобива ISO 13485 акредитация за управление на качеството. Всички лабораторни реактиви, използвани в теста, имат одобрение CE.
Поради факта, че ImuPro тестовете се обработват в повече от 30 лаборатории по целия свят и всеки тест е изпълняван от специалисти в тази област, сме в състояние дори да провеждаме междулабораторни проучвания на годишна база. Това е много важна стъпка, за да осигурим последователност и качество на всяка фаза от този тест.
Какво става, ако имам положителен резултат за Candida albicans?
Положителната реакция на Candida при теста ImuPro означава, че по време на имунологичния анализ са открити следи от Candidа. Тя трябва да бъде проследена от вашия лекар с фекален тест, за да се потвърди дали все още имате активна инфекция.
Това не означава автоматично, че имате инфекция с Candida, а по-скоро, че в имунната ви система са открити следи от Candida. Това може да е стара инфекция, която е била регистрирана като такава.
Тестът ми за цьолиакия е отрицателен. Възможно ли е все пак да съм алергичен/на към глутен?
Да, определено може да нямате цьолиакия, но все пак може да имате състояние, което е известно като не-целиакия глутенова чувствителност, медиирана от IgG антитела. ImuPro може да открие тази чувствителност.
Ако имам фруктозна непоносимост ще бъде ли открита от ImuPro теста?
Фруктозна непоносимост възниква, когато фруктозата (захарта) в храната не се абсорбира правилно в тънките черва. Неразградената фруктоза след това се пренася в дебелото черво, където се ферментира от нормалните бактерии на организма, причинявайки оток. Той от своя страна причинява стомашно-чревни оплаквания като подуване, спазми, газове и диария. Фруктозната непоносимост е локализирана в червата и не инициира освобождаването на IgG антитела, така че не може да бъде диагностицирана с ImuPro.
Могат ли деца или бебета да бъдат тествани?
Деца над 12-месечна възраст могат да бъдат тествани с ImuPro.
Въпреки това, ако бебето е на възраст под 12 месеца и показва симптоми, бихме препоръчали вместо това да се тества майката. Това е така, защото IgG антителата, които измерваме, са достатъчно малки, за да преминат през плацентата и кърмата към детето. Ето защо, докато имунната система на детето се развие самостоятелно, непоносимостта към храната ще бъде една и съща при майката и детето, дори ако те не предизвикват очевидни симптоми при майката.
Моля, уведомете ни, ако вашето дете е имало ваксинации през последните 9 месеца преди да продължите към тестване с ImuPro.
Мога ли да си направя теста, ако съм на ограничителна диета?
Да, все още можете да си направите теста, ако сте с ограничен режим на хранене. Дали тези ограничения влияят върху вашите резултати от теста зависи изцяло от това колко дълго сте спазвали диета. IgG медиираната забавена хранителна непоносимост е различна от традиционните IgE медиирани алергии, тъй като те могат да се развият и променят във времето в зависимост от вашата диета и други фактори, докато IgE алергиите вероятно ще останат същите през целия ви живот.
Ако сте отстранили храна в продължение на няколко седмици, това не би трябвало да окаже влияние върху резултатите. Въпреки това, ако сте избягвали храна в продължение на много месеци, много по-вероятно е тялото ви вече да не произвежда IgG антитела към тази храна и то няма да бъде отчетено в теста или нивата на антитела ще бъдат ниски. Това означава, че сте изградили толерантност към тази храна, но няма да знаете дали може безопасно да я въведете отново в храненето си, докато не направите провокационен тест.
Приемам антибиотици. Как това ще повлияе на резултатите?
Ако не приемате имуносупресивни медикаменти, резултатите няма да бъдат засегнати от кратък прием на антибиотици.
Дългият курс с антибиотици може да компрометира чревната флора и да доведе до откриване на по-голям брой реакции. Ако понастоящем приемате някакви лекарства трябва да уведомите екипа на ImuPro за по-голяма сигурност.
Какъв вид лечение може да повлияе на резултатите ми?
Някои лекарства могат да повлияят на резултатите от теста ImuPro, така че ако имате съмнения свържете се с нас. Ако сте прекарали дълъг курс антибиотично лечение това може да повлияе на резултатите.
Ако приемате или сте приемали в миналото дълго време имуносупресори като кортизон, стероиди, преднизон и други, това може да повлияе и на резултатите. Кортизон под формата на крем няма да бъде проблем при тестването.
Трябва да уведомите екипа на ImuPro за вашите притеснения преди да поръчате теста, за да може да изясним дали има някакъв проблем.
Имам настинка и/или температура. Мога ли да си направя теста?
От нашия опит съдим, че няма проблеми с пациенти, които са с настинка или дори температура. Това е по-скоро предпазна мярка. Ако пациентът има температура съветваме да се изчака, докато температурата изчезне преди да се вземе кръвната проба.
Ще открие ли тестът, ако имам лактозна непоносимост?
Не. Лактозната непоносимост не инициира освобождаването на IgG антитела, така че не можем да диагностицираме това с кръвен тест ImuPro. Лактозната непоносимост е ензимен дефицит, който води до невъзможност за разграждане на лактозата (захарта в млякото) ефективно. Това причинява подуване на корема и газове. Тестовете IgG на ImuPro ще установят дали имате непоносимост към протеините в млякото (и много други храни), но те не търсят същото. Въпреки това, те създават подобни симптоми и често хората премахват лактозата, без да осъзнават, че протеините в кравето мляко са това, на което реагират. Също така е възможно да имате непоносимост както към лактозата, така и към млечните протеини.
Пациент реагира положително на мляко. Може ли да приема мляко без лактоза или казеин?
Не. С ImuPro изследваме антитела към специфични протеини на съответната храна. Лактозата не се тества с нашия тест, тъй като не е протеин, а захар, която не може да доведе до производство на антитела. Лактозната непоносимост е ензимен дефицит, генетичен или придобит. Това е невъзможността тя да бъде преработена. Млякото без лактоза съдържа същите протеини като нормалното . То съдържа до 30 основни протеини.
Докато казеинът е основният протеин в млякото, в нашия тест не правим разлика кой протеин е причинил реакция. Установяваме, че при тестване на млечно-позитивни пациенти за казеин, значителен процент от тях не реагират на казеина, а на някои други съставки.
Следователно, ако пациентът консумира мляко, което не съдържа казеин, може да го толерира, но не можем да предвидим това. Най-добре е да се премахнат напълно млечните продукти за препоръчаното време. След това пациентът трябва да въвежда отново продукти, към които е бил алергичен.
Имам алергия към краве сирене. Мога ли да консумирам други видове сирене?
Тъй като и двете форми на сирене все още съдържат протеини от кравето мляко, използвано за направата на сиренето, бихме ви посъветвали да не го консумирате.
Как да поддържам нормални нива на калций, ако имам непоносимост към мляко и/или млечни продукти?
Докато млякото и млечните продукти са ценен източник на калций, те не са единствените такива. Много азиатски култури нямат млечни продукти в диетата си, но при тях няма и по-висока честота на остеопороза. Това е така, защото калцият може да бъде открит в изобилие от зеленолистни зеленчуци като зелеви, бок чой, кейл, спанак, както и млечни заместители като соя.
Високи количества калций също могат да бъдат открити в ядки като бадеми и кулинарни билки – магданоз. Не забравяйте, че този минерал изисква витамин D (при нормално излагане на слънце) за отлагане в костната тъкан.
Kaк да постъпя, ако внезапно ми се хапва определена храна?
Известно е, че има връзка между хранителните непоносимости и апетита. Не се поддавайте на глад за храна. След 3 до 5 дни той ще отмине и е по-малко вероятно да се върне отново.
Мога ли да консумирам алкохол при спазване на ImuPro диетата?
Тестовете на ImuPro не анализират самите напитки, а по-скоро съставките им като грозде, зърнени храни, мая и малц. Ако имате повишени количества IgG антитела към една от тези съставки, ще трябва да изключите напълно напитките, съдържащи ги по време на елиминационната фаза.
Имам непоносимост към лимон. Трябва ли да избягвам лимонената киселина?
Не, не трябва, тъй като лимонената киселина е една молекула, произведена химически. Вие сте реагирали на протеините, съдържащи се в лимона.
Има ли връзка между приема на омега-3 мастни киселини и непоносимостта към риба?
Не, няма връзка между омега-3 мастните киселини и реакции към рибата. Тъй като омега-3 е мастна киселина и се различна от протеините, няма протеини в омега-3 капсулите.
Тествате ли за непоносимост към дрожди?
Да. Дрождите се покриват във всички тестове за непоносимост към храни ImuPro IgG. Ако имате повишени антитела към тях, трябва внимателно да избягвате всякакви храни, съдържащи дрожди, като например бира, хляб, сушени или зрели плодове и ферментирали продукти като кисело зеле, кисело мляко, кефир и мътеница (обезмаслено мляко).
Докато много от тези храни се предлагат като здравословни и наистина имат много ползи за здравето, те могат да допринесат за възпаление при лице с IgG медиирана свръхчувствителност и трябва да се избягват в такъв случай.
Само тестът ImuPro Complete 270 ще открие наличието на IgG антитела в кръвта ви срещу Candida albicans – съпътстваща дрожд, която при свръхрастеж може да увеличи вероятността от развитие на хранителни непоносимост поради действието си върху чревната лигавица. Ако ImuPro тестът ви е положителен за Candida albicans, това може да означава минали или настоящи инфекции, които трябва да бъдат потвърдени чрез фекален тест от вашия лекар.
Тестът показва, че съм алергичен/на към дрожди. Трябва ли да спра да консумирам хляб?
Чудесна алтернатива на хляба, съдържащ мая, е квасеният хляб. Чистата кисела ферментация се извършва главно от лактобацили, бактериален щам и почти никакви дрожди. Така че ако не се използват с друга цел, в квасения хляб не трябва да добавяте дрожди.
Кои храни да избягвам, ако съм алергичен/на към яйчен протеин?
Избягвайте всички продукти, съдържащи яйчен белтък. Яйчен протеин се съдържа в доста хранителни продукти. Яйчените белтъчини могат да бъдат скрити зад следните наименования: яйчен белтък, яйчен албумин, ливетин, албумин, лизозим, Е 1105, глобулин, овомукоид, лецитин, Е233. Ако трябва да избягвате консумацията на яйчен белтък, можете да замените ефекта на свързване, като смесвате 1 супена лъжица соево брашно с 2 супени лъжици вода до получаване на тесто. В случай на несъвместимост към соята, соевото брашно може да бъде заменено с царевично брашно, картофено брашно, оризово брашно. Имайте предвид, че виното може да съдържа яйчен белтък.
Трябва ли да избягвам кремове със съставки, към които съм алергичен/на?
Да. Ние знаем, че антигените могат да се абсорбират от кожата, така че не забравяйте да прочетете съставките на козметиката – душ гелове, продукти за коса, овлажнители и други, за да сте сигурни, че не съдържат нещо, към което имате непоносимост.
Кожата е много реактивен имунен орган и опитът ни показва, че продуктите нанасяни по кожата или дори вдишаните антигени като лавандулата водят до поява на симптоми. От опита в областта на екологичната медицина също така установихме, че ако някой реагира на титанов оксид, той трябва да елиминира всички козметични продукти и паста за зъби, съдържащи TiO2.
Всички отговори са дадени от д-р Камил Лийнърс, научен съветник към ImuPro
Моля, обяснете как е възможно да се получи положителен резултат от теста за пшеница, но отрицателен резултат за глутен
Фактът, че пшеницата дава положителен резултат при теста, а глутенът дава отрицателен, е напълно нормален. Пшеничните протеини се състоят от глутен и други специфични за пшеницата протеини. Тъй като глутенът не е водоразтворим, необходимо е извличането му с алкохол и допълнително тестване на глутенa в отделна, допълнителна лабораторна кухина. В тази кухина не са включени другите водоразтворими протеини от пшеницата, следователно, липсва и молекулата на глутена. Това са два напълно различни резултата от теста и е възможно да бъдете чувствителни към един от тях или и към двата. В първия случай само единият резултат (глутен или пшеница) е положителен, а във втория случай и пшеницата, и глутенът дават положителен резултат.
Знаем, че пшеницата, ечемикът, овесът и ръжта са различни протеинови компоненти на зърното на глутена. Но това, в което не можем да сме сигурни е дали глутенът се съдържа във всяко от тези зърна. Тогава как е възможно за даден човек да е позволена консумацията на пшеница, ако е имал реакция към глутен? Не трябва ли подходът да е както при млечните продукти: ако реагирате на един продукт, автоматично трябва да избягвате и всички останали, в случай че съдържат краве мляко? Същото ли е с глутена? Пациентът, който повдигна този въпрос, не е сигурен дали може да яде пшеница, ако не му е позволено да приема глутен при положение, че пшеницата съдържа глутен
Глутенът се съдържа в много зърнени култури в различни количества. Поради спецификата на извличане на глутена и другите специфични за зърнените култури протеини (глутенът е разтворим само в алкохол, докато другите протеини в зърнените храни са водни екстракти), трябва да тестваме отделно за глутен и водните екстракти от зърнените култури, които вече не съдържат глутен. Пациент, реагиращ на глутен, а не на конкретните зърнени храни – в този случай пшеница – би могъл да консумира пшеница, ако нямаше глутен. Ако ли не, пациентът трябва да избягва зърнените храни, защото по време на храносмилането той ще освободи глутена и тялото ще реагира на него.
Поради казаното дотук бихме извели едно общо правило: трябва да избягвате всички зърнени храни, съдържащи глутен, при реакция на глутен, дори ако специфичните зърнени култури дават отрицателен резултат. Понякога пациентите реагират само на специфичния протеин на зърнената култура, а не на глутена. В тези случаи трябва да се избягва само конкретната зърнена култура, а не всички.
За въпросния пациент: трябва да избягва всички зърнени храни, съдържащи глутен!
Всички отговори са дадени от д-р Камил Лийнърс, научен съветник към ImuPro
Имаме някои съмнения относно прилагането на ImuPro при бременни жени. Знаем, че няма противопоказания, но не е ли за предпочитане да се изчака раждането на бебето?
Не, изобщо няма нужда. И за бременната жена, и за детето има изключителна полза от теста ImuPro, а при необходимост би могло да се направи навременна промяна на хранителния режим. Хранителните алергии от клас IgG със сигурност не се отразяват благоприятно на бременната жена, чийто организъм и имунна система имат други приоритети през този важен период. Едно от действията на възпалението е нарушаване на инсулиновия метаболизъм, което отново има огромно влияние върху другите хормонални системи. Майката може да се сблъска с по-малко проблеми по време на бременността, когато следва диета, очертана от резултатите на теста ImuPro. Освен това, всички IgG алергии (за разлика от клас IgE) на майката се предават на бебето през третия триместър на бременността. Детето се ражда със същите алергии от тип III като майката, въпреки че бебето има по-малко възможности да се справи с тях. Чрез промяна на диетата възможно най-рано, количеството на IgG антитела намалява или става отрицателно, така че детето да не „унаследи“ тези забавени хранителни алергии. В интерес на детето е майката да промени диетата си и да предотврати развитието на заболявания при бебето.
Бременна жена в четвъртия месец на бременността страда от синдром на раздразненото дебело черво (IBS). Тя се интересува дали провеждането на теста ImuPro ще ѝ помогне и как точно. По нейни думи е имала същите проблеми по време на бременността с предишното ѝ дете.
Да, тя непременно трябва да си направи тест ImuPro и да се придържа към хранителните препоръки възможно най-стриктно. Не само нейното състояние свързано с червата може да се подобри, но и детето ѝ ще се облагодетелства от ImuPro диетата, тъй като майката ще намали нивото на своите IgG антитела и няма да ги предаде на детето. По този начин тя ще го предпази от такива или подобни здравословни проблеми. Затова препоръчваме майката да направи теста възможно най-скоро.
Открийте как работи уникалният тест ImuPro за хранителни алергии
С тестването от ImuPro можете бързо и ефективно да откриете хранителни непоносимости и хранителни алергии, които могат причиняват изброените по-горе състояния.