Понякога се случва да имаме храносмилателни смущения – странно къркорене на червата, подуване и отделяне на необичайно голямо количество газове. Но няма нищо по-неприятно от запека! За съжаление, това нежелано състояние е често срещано както при възрастни, така и при деца и може да бъде породено от множество причини.
Запекът може да изчезне изведнъж, но е важно да се знае какво го предизвиква. Начинът на хранене е основна причина, особено когато не сте яли достатъчно фибри или не пиете достатъчно вода.
Опасен ли е запекът? Защо се получава подуване на корема? И колко често е нормално да имаме запек или диария? Днес ще търсим отговори на тези важни въпроси, засягащи храносмилателната и отделителната система.
Какво е запекът от медицинска гледна точка
Ако вместо диария имате запек, това може да се случва поради липса на достатъчно вода – проблем, който възниква, когато не пиете достатъчно течности. Толкова е простичко, а причинява толкова неприятни последствия, нали?
Според National Digestive Diseases Information Clearinghouse (NDDIC), част от NIH, запекът е състояние, което се характеризира с по-малко от три изхождания на седмица. Друг фактори за потвърждаване е наличието на твърди, сухи изпражнения, което затруднява тяхното отделяне.
Не може да се твърди, че има универсален брой изхождания на ден за всички хора. Някои хора естествено се изхождат няколко пъти на ден, докато други го правят само няколко пъти седмично. Лечение е необходимо тогава, когато ходите до тоалетната по голяма нужда много по-рядко от обикновено.
Запек – причини и фактори
Един от най-големите фактори за запек е диетата – какво съдържа, колко често се храните, дали се хидратирате добре. Яденето на храни с високо съдържание на фибри, като сурови плодове и зеленчуци и пълнозърнести храни, помага за редовното изхождане и образуване на изпражненията.
Пиенето на достатъчно течност също е от съществено значение. Фибрите задържат водата в червата, за да може да се смеси с изпражненията и да ги направи по-меки, следователно и по-лесни за отделяне от организма.
Да предположим, че получавате много фибри и течности чрез храненето си, но въпреки това ви застигне запек. Тогава той може да се обясни с някоя от следните причини:
- прием на лекарства като наркотични болкоуспокояващи, антидепресанти, съдържащи алуминий антиациди, лекарства за кръвно налягане, лекарства за болестта на Паркинсон и други медикаменти;
- липса на физическа активност и спорт;
- пренебрегване на позивите за движение на червата и изхождане, т.е. стискане поради каквато и да е причина;
- заболявания като диабет или слабо функционираща щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм);
- хранителни разстройства: може да доведат до запек, дори ако хранителното поведение отново стане нормално;
- емоционално състояние: има силна връзка между чувствата и начина, по който червата работят. Разстройството или депресията могат да накарат червата да забавят или ускорят работата си. Емоционалните разстройства, дори в детството, могат да доведат до запек много години по-късно.
- слабост на тазовото дъно: някои жени развиват слабост на тазовото дъно, което позволява на червата да изпъкнат необичайно по време на опит за изпразване на ректума, като допълнително се намесва в механизма за отделяне на изпражненията;
Какви са симптомите, за които да внимаваме
Те могат да се обособят в няколко точки, както следва:
- Освобождаване съдържимото на червата по-малко от три пъти седмично;
- Необходимо е да се напрягате (напъвате), за да предизвикате освобождаване повече от четвърт от случаите;
- Преминаване на твърди изпражнения повече от четвърт от случаите;
- Изпитвате чувство на непълно изпразване след освобождаване на червата;
Колкото повече от тези симптоми имате, толкова по-вероятно е да става въпрос за запек. Ако има и коремна болка, запекът може да е част от синдрома на раздразненото дебело черво (IBS). Подуването на корема често е част от много оплаквания за дисфункция на червата, включително запек.
Как се диагностицира състоянието
Запекът е наистина неприятен здравословен проблем, но обикновено не е сериозен и преминава за кратко време. Ако описаните тук прости мерки не помогнат и симптомите Ви продължават, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Също така трябва да се съобщава за внезапно забавяне на червата, особено ако сте на възраст над 40 години. Опитайте се да не приемате лаксативи, преди да посетите лекарски специалист.
Ако имате някой от следните симптоми, трябва незабавно да потърсите лекарска помощ, тъй като те може да сочат за някои ракови заболявания:
- необяснима загуба на тегло;
- кървене в изпражненията;
- коремна или ректална болка;
Вашият лекар ще Ви диагностицира според броя или тежестта на симптомите, както е посочено по-горе. Лекарят може също да поиска да изследват корема ви, за да провери дали има чувствителност и къде е подуването.
По-нататъшни изследвания обикновено не са нужни, но това зависи от симптомите, възрастта и евентуално дали имате анамнеза за проблеми с червата в семейството си. В редки случаи червата може да не работят правилно, тъй като самото черво е болно. По преценка на специалист може да се назначат още:
- Кръвни тестове: те обикновено са за търсене на анемия, дисбаланс в хормоните на щитовидната жлеза или метаболитни проблеми;
- Гъвкава сигмоидоскопия, колоноскопия, бариева клизма или компютърна томография: това са диагностични тестове, които позволяват на лекарите да изследват лигавицата на червата и са рутинни процедури, които са изключително безопасни. Преди тези процедури се изисква подготовка на червата;
- Транзитни изследвания: прост тест, включващ рентгенова снимка, която показва скоростта на преминаване през червата;
Как да предотвратите запек – прости съвети
Яжте достатъчно диетични фибри
Осигуряването на достатъчно фибри във вашата диета е от решаващо значение. Има два основни вида фибри: разтворимите фибри попиват вода, което помага да поддържате изпражненията си меки; неразтворимите фибри добавят насипно състояние към изпражненията ви, което му помага да се движи по-бързо през храносмилателната система.
За да подпомогнете облекчаването на леки случаи на запек, опитайте да ядете лесно смилаеми храни с високо съдържание на фибри. Такива храни са плодове, банани, сини сливи или авокадо. За да предотвратите бъдещи проблеми, включете в диетата си много храни, богати на фибри, включително зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни.
Мъжете на възраст над 50 години трябва да приемат най-малко 38 грама фибри на ден. Жените на възраст над 50 години трябва да приемат 25 грама на ден.
Деца на възраст от 1 до 3 години трябва да получават 19 грама фибри на ден. Децата между 4 и 8 години трябва да приемат 25 грама на ден.
Момичетата между 9 и 18 години трябва да приемат 26 грама фибри всеки ден. Момчетата от същия възрастов диапазон трябва да получават между 31 и 38 грама фибри на ден.
Слушайте и познавайте сигналите на тялото си
Важно е да имате рутина на място и час от деня, когато можете удобно да прекарвате време в тоалетната. Сутрин, вечер, на обяд или по което и да е друго време, това е изключително важно за детоксикиране на организма и освобождаване на задържаните фекалии. Следвайте естествения модел на червата си, така че когато усетите позиви, не отлагайте. Топлата напитка със закуска може да помогне за стимулиране на червата в режим на редовна работа.
Диетични промени
Редовното хранене – 3-4 малки хранения на ден и достатъчният прием на течности (приблизително 10 чаши на ден) са основите на лечението и предотвратяването на запек.