Лупусът е на първо място автоимунно заболяване. В нормална, здрава имунна система тялото разпознава и унищожава чужди агенти като бактерии и вируси. При автоимунни заболявания обаче имунната система започва да атакува агенти, които не са чужди. Оттук произлиза и терминът „автоимунен“.
При боледуващите от лупус имунната система произвежда излишък от протеини, наречени антитела, които се прикрепят към различни структури в тялото. Натрупването на тези антитела в тъканите може да причини възпаление, увреждане и болка.
Какво заболяване е лупусът
Хронично и сложно автоимунно заболяване, лупусът може да засегне ставите, кожата, мозъка, белите дробове и кръвоносните съдове, причинявайки сериозно възпаление и увреждане на тъканите. В този материал сме компилирали някои основни факти за заболяването, неговите симптоми, диагностика и лечение.
Всеки може да се срещне с това заболяване по всяко време, но най-често засяга жените в детеродна възраст. Диагностицира се 10 пъти по-често при жени, отколкото при мъже и е по-често срещан при лица от африкански, азиатски и индиански произход.
Причината за развитие на болестта не е напълно изяснена. Смята се, че включва както наследствен компонент, така и тригъри, които може да са свързани с фактори на околната среда, като излагане на слънчева светлина и / или използването на някои лекарства и вирусни инфекции.
Лупусът може да съществува едновременно с други автоимунни нарушения, като синдром на Сьогрен, някои случаи на хемолитична анемия, тиреоидит на Хашимото и други сериозни заболявания.
Видове лупус
Има няколко вида лупус. Всеки тип има свои собствени симптоми и засяга тялото по различни начини, затова е добре да се разгледат индивидуално:
- Неонатален лупус е рядка форма на лупус, която засяга новородените бебета. Бебетата, които имат неонатален лупус, се раждат с кожен обрив, а понякога и с чернодробни и сърдечни проблеми. При повечето бебета симптомите постепенно изчезват в продължение на няколко месеца. В редки случаи новороденото може да има сериозен сърдечен проблем. Лекарите смятат, че неонаталният лупус може да бъде причинен отчасти от определени протеини в кръвта на майката, които се предават на бебето при раждането. Ако сте бременна и имате системен лупус еритематозус, Вашият трябва да наблюдава Вас и Вашето бебе за определени усложнения
- Медикаментозният лупус се причинява от реакция към някои лекарствени медикаменти, отпускани по лекарско предписание. Симптомите са подобни на тези при системният лупус, включително болки в мускулите и ставите, обрив и треска.
Медикаментозният лупус не причинява проблеми с бъбреците, сърцето, мозъка или кръвоносните съдове.
Симптомите често са леки и обикновено изчезват след спиране на приема на лекарството. Този вид лупус е по-често срещан при мъжете, които приемат лекарства за сърдечни заболявания;
- Кожният лупус еритематозус (CLE) понякога се нарича дискоиден лупус еритематозус. Този вид лупус засяга кожата, като не е изключено някои хора, които имат CLE, да имат и SLE. Първият симптом на CLE често е червен обрив или люспест участък по лицето или скалпа. Обикновено е във формата на кръг или диск. Обривът може да продължи няколко дни или няколко години. Може да изчезне за известно време и след това да се върне. Понякога CLE може да причини рани в устата или носа
- Системен лупус еритематозус (SLE) е най-често срещаният и сериозен тип лупус. Той засяга множество телесни системи, включително кръвоносни съдове, стави, бъбреци, кожа, сърце, бели дробове и мозъка. Симптомите на тази разновидност на болестта могат да бъдат леки или тежки
Характерни прояви и симптоми
Признаците и симптомите на лупус варират строго индивидуално и зависят от вида на болестта, който се проявява при човека.
Около 50-90% от хората с лупус определят умората като един от основните си симптоми. Силната умора при това заболяване изглежда е причинена от много фактори, включително активност на заболяването, тревожни разстройства, нарушения на съня, дефицит на витамин Д и ниски нива на физическа активност. Учените обаче често се разминават по въпроса дали има връзка и между умората и самата болест или лечението, използвано за управление на състоянието.
Хората с лупус могат също да развият обриви, които се проявяват по различен начин, например:
- Обрив, наподобяващ пеперуда, която се намира по носа и бузите (маларен обрив)
- Червеникав обрив, състоящ се от кръгли или овални петна (дискоиден обрив)
- Обрив по участъци от кожата, които са изложени на слънчева светлина (обикновено по лицето и крайниците)
Обривът обикновено е единственият характерен симптом при дискоиден и подостър кожен лупус. Хората с други видове лупус могат да имат комбинация от следните допълнителни признаци и симптоми:
- Болки в мускулите или гърдите
- Подобна на артрит болка в една или повече стави (но без или малко увреждане на ставите)
- Възпаление и увреждане на органи и тъкани, включително бъбреците, белите дробове, сърцето, лигавицата на сърцето, централната нервна система и кръвоносните съдове
- Висока температура
- Подути лимфни възли
- Чувствителност към слънчева светлина
- Феномен на Рейно (пръстите променят цвета си след излагане на ниски температури или при стрес)
- Косопад
Симптомите на лупус могат да се появят и да си отидат с течение на времето. Те могат да се влошат внезапно и след това да изчезнат също толкова бързо. Пристъпите могат да бъдат предизвикани от промени в здравословното състояние на някого, като физически или емоционални стресови фактори и / или влияние на външни стимуланти като излагане на слънчева светлина.
Как се проявява при децата
Децата могат да имат същите симптоми на лупус като възрастните. Най-често срещаните симптоми при деца са:
- Червен обрив с форма на пеперуда (маларен обрив) на носа и бузите
- Нисък брой на червените кръвни клетки (анемия)
- Нисък брой на белите кръвни клетки (левкоцитопения)
- Тежки мозъчни или бъбречни проблеми.
Системен лупус еритематозус – най-важното за него
Системният лупус еритематозус причинява възпаление в съединителните тъкани, като хрущяли и лигавицата на кръвоносните съдове, които осигуряват здравина и гъвкавост на структурите в цялото тяло.
Системният лупус еритематозус може първо да се прояви като екстремна умора, усещане за дискомфорт или неразположение, повишена температура, загуба на апетит и загуба на тегло. Повечето засегнати лица също имат болки в ставите, обикновено засягащи едни и същи стави от двете страни на тялото, както и мускулни болки и слабост.
Кожните проблеми са често срещани при този вид, както вече споменахме. Характерна особеност е плоският червен обрив по бузите и продължението на носа, наречен „пеперуден обрив“ поради формата си. Обривът, който обикновено не боли и не сърби, често се появява или става по-изразен при излагане на слънчева светлина.
Имайте предвид, че кожните обриви може също да са породени от хранителни алергии към пшеница, морски продукти, ядки, краве мляко и други. Ако ви се е случвало да изпитвате симптоми няколко часа след хранене, то е възможно да имате хранителна алергия от тип 3 и за нея може да направите ImuPro тест. Но ако сисмптомите се появяват веднага – сърбеж, подуване на лигавиците и други, то по-подходящите методи са прик тест или IgG кръвен тест. Това е хранителна алергия тип 1.
Други кожни проблеми, които могат да се появят при системен лупус, включват калциеви отлагания под кожата, увредени кръвоносни съдове (васкулит) в кожата и малки червени петна, наречени петехии. Петехиите се причиняват от недостиг на клетки, участващи в кръвосъсирването (тромбоцитите), което води до кървене под кожата. Засегнатите лица могат също да имат косопад (алопеция), но този проблем може да се дължи на хормонален дисбаланс или друго автоимунно заболяване като тиреоидит на Хашимото.
В следващ материал ще обърнем внимание на утвърдените методи за диагностика и какви са възможностите за лечение, които предлага традиционната и алтернативната медицина.
Какво е лупус и има ли вече лечение за него?
Използвани ресурси:
Maidhof W, Hilas O. Lupus: an overview of the disease and management options. P T. 2012;37(4):240-249.
Liu T, Son M, Diamond B. HMGB1 in Systemic Lupus Erythematosus. Front Immunol. 2020;11:1057. Published 2020 May 27. doi:10.3389/fimmu.2020.01057
Murimi-Worstell IB, Lin DH, Nab H, et al. Association between organ damage and mortality in systemic lupus erythematosus: a systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2020;10(5):e031850. Published 2020 May 21. doi:10.1136/bmjopen-2019-031850
Vera-Recabarren MA, García-Carrasco M, Ramos-Casals M, Herrero C. Comparative analysis of subacute cutaneous lupus erythematosus and chronic cutaneous lupus erythematosus: clinical and immunological study of 270 patients. Br J Dermatol. 2010 Jan;162(1):91-101. doi: 10.1111/j.1365-2133.2009.09472.x. Epub 2009 Sep 28. PMID: 19785596.
Hiraki LT, Silverman ED. Genomics of Systemic Lupus Erythematosus: Insights Gained by Studying Monogenic Young-Onset Systemic Lupus Erythematosus. Rheum Dis Clin North Am. 2017 Aug;43(3):415-434. doi: 10.1016/j.rdc.2017.04.005. PMID: 28711143.
Complications of Lupus, Author: Healthwise Staff
Medical Review: Anne C. Poinier, MD – Internal Medicine
Brian O’Brien, MD, FRCPC – Internal Medicine
Martin J. Gabica, MD – Family Medicine
E. Gregory Thompson, MD – Internal Medicine
Adam Husney, MD – Family Medicine
Kathleen Romito, MD – Family Medicine
Nancy Ann Shadick, MD, MPH – Rheumatology
https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/hw118452#show-all
Lupus: Criteria for Diagnosis, https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/hw118070