Преди време се смяташе, че бактериите, пребиваващи в червата ви, не засягат други органи и системи, а по-скоро съществуват някак самостоятелно или изолирано. Изследванията, обхващащи последните две десетилетия, показват, че трилионите микроби, известни още като микробиота, в храносмилателната ви система могат да повлияят на метаболизма ви, имунната система, настроението, психичното здраве, автоимунните заболявания, състоянията на кожата, ендокринните нарушения и рака.
Изследванията през последните две десетилетия разкриха, че здравето на червата и наличието на бактериален баланс в микробиома е от решаващо значение за цялостното здраве. Също така, непълноценното състояние на червата може да допринесе за широк спектър от здравословни проблеми, включително диабет, затлъстяване, ревматоиден артрит, автоимунни състояния, депресия, синдром на хронична умора и проблеми с психичното здраве.
Когато различни фактори се намесят и балансът е нарушен, вредните бактерии понякога могат да се умножат многократно и да пренаселят микробиома, което може да доведе до нездравословно състояние, наричано още чревна дисбиоза. И не само до това всъщност. А какви са признаците, които сигнализират за такъв проблем? Веднага се заемаме с изясняването им.
Признаци на нездравословно състояние на червата
Храносмилателни проблеми като подуване на корема, газове или диария
Това са отличителните симптоми на дисфункция на червата. Като цяло това се дължи на цялостното състояние на здравето ви; както на броя, така и на разнообразието на бактериите, живеещи в червата, стомаха и дебелото черво. Тези бактерии се наричат „ микробиом“ и симптоми като метеоризъм се появяват, когато балансът на бактериите е нарушен.
Газовете, по-специално, са знак, че храната ферментира в червата ви, тъй като не разполагате с достатъчно стомашна киселина или имате дисбаланс на бактериите, които са нужни за разграждане на храната.
Глад за захар и сладки храни
Учените са открили, че чревните бактерии всъщност отделят специални протеини, които са подобни на хормоните, регулиращи глада. Това са хормоните лептин и грелин. Тези протеини влияят както на желанието ни за храна, така и на настроението.
В обобщение, бактериите се опитват да ни накарат да ядем храни, които им помагат да оцеляват и да се множат. Така че, ако ядете храни богати на захар, вие храните неприятелските бактерии, които я обичат и те отделят протеините, които ви карат да търсите още захар. И така неусетно си заминава една голяма опаковка шоколад или няколко парчета торта, без да искате.
Но има и нещо, което може частично да ви успокои. Не липсата на воля допринася изцяло за вашата слабост към сладките неща. Ако си наложите ограничения и спрете да храните тези бактерии, то ще изчезне и гладът ви за сладко. Консумирайки достатъчно храни богати на белтъчини ще сте сити през по-голямата част на деня и няма да ви се прииска някаква бърза енергия и сладка храна.
Лош дъх при нездравословно състояние на червата
Хроничният лош дъх се нарича халитоза. В повечето случаи халитозата произтича от микроби, предизвикващи миризма, които се намират между зъбите и венците и върху езика ви. Това състояние може да бъде причинено и от бактерии, свързани със заболяване на венците.
Здравата храносмилателна система е от решаващо значение за оптималното цялостно здраве и това включва здравето на устната кухина. Съотношението между добри и лоши бактерии е решаващ показател за състоянието на вашето здраве, като е възможно бактериите да са нападнали зъбите или венците ви и това да води до лошия дъх. Затова не пропускайте редовния стоматологичен преглед и почистване на зъбен камък.
Хранителна непоносимост или алергия
Ако страдате от непоносимост към храна като глутен или млечни продукти, това почти винаги е резултат от висока чревна пропускливост. Чревната бариера е вашият защитник, подобно на вратаря във футболния отбор, който решава какво влиза и какво остава навън.
Хранителната непоносимост е резултат от затрудненото смилане на определени храни. Те обаче не са хранителни алергии, причинени от реакция на имунната система. Изследванията показват, че непоносимостта към храна може да е резултат от некачествено съдържание на бактерии в червата, което води до затруднено смилане на въпросната храна и неприятни симптоми.
Когато чревната бариера стане пропусклива, т.е. при висока чревна пропускливост или заболяване като Болест на Крон, големи протеинови молекули навлизат в кръвта. Тъй като тези протеини не принадлежат извън червата, тялото предизвиква имунен отговор и ги атакува. Този имунен отговор се проявява като непоносимост към храна.
Ако се сблъсквате с комбинация от признаци, които продължават известно време и не намирате друго обяснение за тях, проверете дали нямате симптоми на хранителна алергия. Научете повече за това в концепцията на ImuPro – кръвен тест за хранителни алергии тип 3.
Смяна на настроенията, безпокойство и депресия
Част от причината, поради която дефицитът на микроелементи засяга психичното здраве, се дължи на нарушената функция на червата.
Дори ако човек с проблеми, свързани с психичното здраве, е имал достъп до подходящо хранене или нива на микроелементи, пропускливостта на червата може да означава, че не е в състояние да ги усвои.
Компрометираната чревна пропускливост ще повлияе на способността ви да използвате серотонин и допамин, както и на витамин D в тялото си. А нарушената абсорбция на хранителни вещества означава и проблеми със състоянието на червата и осигуряването на необходимите витамини и минерали за добро здраве. Поради всичко това може да бъде нарушен и хормоналният баланс.
По-голямата част от серотонина и около ½ от допамина се произвеждат в червата. Ако имате пропускливи черва, тялото ви ще загуби голяма част от произвеждания от него серотонин и допамин. Лечението на всяка чревна дисбактериоза ще бъде от решаващо значение за подпомагане на психичното здраве в дългосрочен план и това е аспект, който много лекари пропускат.
Диабет
Изследванията показват, че здравето на вашата микробиота може да даде сигнал за това дали имате диабет тип 2 или не. Наскоро четирима изследователи проучиха разликите в промените в микробиотата на дебелото черво, докладвайки своите открития относно връзката между чревните бактерии и диабет тип 2 в списанието на Endocrinology Connections.
В проучването чревният микробен състав и нивото на глюкозата са анализирани при 92 пациенти, включително 20 с диабет тип 2 и 48 здрави индивиди без хронично заболяване. Допълнителни 24 субекта показват признаци на преддиабет.
Учените сравняват представянето на чревни микроби сред групите в участниците в изследването, както и разликите в диетата. По този начин те успяват да свържат нивото на непоносимост към глюкоза с присъствието на три вида бактерии -Blautia, Serratia и Akkermansia. Въпреки че и трите се срещат при здрави хора, броят им е „значително увеличен при тези, които са с диагноза диабет“.
Използвани ресурси
Shreiner AB, Kao JY, Young VB. The gut microbiome in health and in disease. Curr Opin Gastroenterol. 2015;31(1):69-75. doi:10.1097/MOG.0000000000000139
Hills RD Jr, Pontefract BA, Mishcon HR, Black CA, Sutton SC, Theberge CR. Gut Microbiome: Profound Implications for Diet and Disease. Nutrients. 2019;11(7):1613. Published 2019 Jul 16. doi:10.3390/nu11071613
Guinane CM, Cotter PD. Role of the gut microbiota in health and chronic gastrointestinal disease: understanding a hidden metabolic organ. Therap Adv Gastroenterol. 2013;6(4):295-308. doi:10.1177/1756283X13482996
Rinninella E, Raoul P, Cintoni M, et al. What is the Healthy Gut Microbiota Composition? A Changing Ecosystem across Age, Environment, Diet, and Diseases. Microorganisms. 2019;7(1):14. Published 2019 Jan 10. doi:10.3390/microorganisms7010014
Bull MJ, Plummer NT. Part 1: The Human Gut Microbiome in Health and Disease. Integr Med (Encinitas). 2014 Dec;13(6):17-22. PMID: 26770121; PMCID: PMC4566439.
Stecher B. The Roles of Inflammation, Nutrient Availability and the Commensal Microbiota in Enteric Pathogen Infection. Microbiol Spectr. 2015 Jun;3(3). doi: 10.1128/microbiolspec.MBP-0008-2014. PMID: 26185088.
Schippa S, Conte MP. Dysbiotic events in gut microbiota: impact on human health. Nutrients. 2014 Dec 11;6(12):5786-805. doi: 10.3390/nu6125786. PMID: 25514560; PMCID: PMC4276999.