Подуване на корема след обилно хапване – на кого не му се е случвало това? Дали това е нормален процес или подсказва за някакъв проблем? И двата варианта са възможни. Това неудобно усещане за пълнота, стягане и необходимост да разхлабите копчетата на панталона може да сочи за проблем с обработката на храни, както и за хранителна непоносимост и още няколко неща.
Подуването след хранене е не само физически неудобно, но може да бъде и източник на смущение и дискомфорт. В днешната статия ще проучим причините за подуване на корема след хранене и ще споделим някои полезни съвети за предотвратяването му, така че да можете да се насладите на храната си, без да се чувствате като пълен с хелий балон за парти.
Защо коремът се подува след хранене?
Подуването е усещане за пълнота и стягане на корема, често придружено от видимо уголемен корем. Може да е съпътстван от усещане за тежест, газове и умора. Докато случайното подуване на корема е нормално и обикновено безвредно – може да се дължи на лекарства, задържане на вода и други фактори, честото или хронично подуване може да е показателно за основен проблем.
Много храни водят до подуване на корема след хранене
Въпреки че всеки прием на храна може да причини подуване на корема, някои видове храни допринасят повече за това от други. Те могат да включват:
- Храни, които съдържат фибри: Въпреки че влакнестите храни са питателни, те могат да причинят подуване на корема. Фибрите са несмилаемата част от въглехидратите. Те могат да абсорбират вода и да причинят подуване на корема, когато попаднат в дебелото черво. Подуване и газове могат да се появят, когато храни с високо съдържание на фибри се добавят към диетата твърде бързо, особено при хора, които не са свикнали да ги ядат. Пиенето на достатъчно течности помага за преместването на фибри в храносмилателния тракт и за увеличаване на редовността на червата.
- Въглехидрати с къса верига: Хората с хранителна чувствителност, непоносимост или стомашно-чревни проблеми може да са по-чувствителни към храни, съдържащи определени въглехидрати. Въглехидратите с къса верига или FODMAP (ферментируеми, олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли) храни могат да причинят подуване на корема. Тези храни изтеглят вода в червата, ферментират бързо от бактерии в червата и се абсорбират слабо.
- Храни с високо съдържание на мазнини: храните с високо съдържание на мазнини също могат да причинят подуване на корема, защото се усвояват бавно. По-бавното храносмилане не е непременно лошо, защото може да увеличи усещането за ситост, но също така може да причини подуване на корема, тъй като храната остава в червата за по-дълго.
- Храни с високо съдържание на натрий: Храните с високо съдържание на натрий също могат да увеличат подуването на корема, тъй като натрият ви кара да задържате вода, което може да доведе до подуване на корема.
Един неизчерпателен списък на храни, които могат да причинят подуване на корема, и присъстват доста често в съвременното меню:
- Кръстоцветни зеленчуци (броколи, зеле, карфиол, къдраво зеле)
- Боб, грах
- Млечни продукти (прясно мляко, кисело мляко и сирене)
- Трици, пшеница и храни с високо съдържание на FODMAP (за тези, които са чувствителни към тях)
- Газирани напитки
- Бонбони, дъвки
- Храни с високо съдържание на мазнини, пържени храни
- Захарни алкохоли (сорбитол, манитол, ксилитол)
- Храни с високо съдържание на натрий (преработено месо, замразени готови ястия, леки закуски)
Предвид съдържанието им – трансмазнини, глутен, много калории или пък нулеви калории, много сол – всяко едно от тях може да доведе до задържане на вода, наддаване на тегло и други следствия. И подуването на корема също може да е свързано с тези процеси. Логично е да се ограничава консумацията на тези храни, доколкото е възможно.
Други здравословни състояния, които могат да причинят подуване на корема
В допълнение към диетичните фактори, някои основни здравословни състояния могат да допринесат за хронично подуване на корема, като например:
- Синдром на раздразнените черва (IBS): IBS е често срещано стомашно-чревно разстройство, характеризиращо се с коремна болка, подуване на корема и промени в навиците на червата.
- Възпалително заболяване на червата (IBD): Състояния като болестта на Крон и улцерозен колит могат да доведат до хронично възпаление и подуване на корема.
- Цьолиакия: Това автоимунно заболяване се предизвиква от консумация на глутен и може да причини храносмилателни симптоми като подуване на корема. При него консумацията на глутен трябва да е на 100% изключена.
Ами ако хранителна нетолерантност причинява подуване на корема след хранене?
Ако подозирате, че хранителните алергии или непоносимост допринасят за подуването ви, помислете за елиминационна диета. Както се подразбира от името, това означава временно премахване на потенциални задействащи храни от вашата диета и след това постепенното им повторно въвеждане, за да се установят проблемните храни.
Имайте предвид, че вашата реакция към храната е силно индивидуална; но повечето хора изпитват газове и подуване, когато имат хранителна чувствителност и непоносимост. Хранителната непоносимост е различна от хранителната алергия; това се случва поради неспособността на тялото да смила правилно храната или поради ензимни дефицити, чувствителност към естествено срещащи се химикали в храните или добавки. За хранителна непоносимост тип 3 може да научите повече от статията Симптоми и диагностика при хранителна алергия тип 3 с кръвен тест ImuPro, а самият тест и неговите разновидности са описани подробно в сайта ни.
Относно хранителна непоносимост/алергия тип 1, която протича с увеличение на IgE антителата, методите на тестване са други. Кръвен тест ImuPro може да се приложи за потвърждаване на хранителна непоносимост тип 3.
Хранителни навици и подуване на корема
Нали не си мислите, че бързината на дъвчене на храната няма значение? Или това дали ядете веднъж или три пъти дневно? Начинът, по който се храните, може да повлияе на подуването точно толкова, колкото и това, което ядете. Липсата на редовно хранене, твърде бързото хранене и приемането на твърде много фибри, без да се пие достатъчно вода, може да допринесе за подуване на корема.
Не се храните редовно и ядете твърде бързо
Ако пропускате хранения, може да се почувствате по-склонни да изядете по-голямо количество храна по-бързо при следващото ядене. При по-малки, по-чести хранения може да се намалят газовете, което може да повлияе на подуването. Стремете се да ядете редовно и седнали, а не прави и без да ви разсейват, което ви помага да се съсредоточите върху правилното дъвчене на храната.
Избягвайте тригерните храни
Някои храни могат да причинят газове и подуване, защото са богати на фибри. Ако се подуете, след като сте изяли голяма порция броколи, може да ви е от полза да намалите количеството им при следващото си хранене или да опитате алтернативен зеленчук.
Големи количества сурови зеленчуци
Въпреки че зеленчуците са питателни, консумацията на големи количества сурови зеленчуци с високо съдържание на фибри може да доведе до газове и подуване на корема при някои хора.
Дъвчене на дъвка и отпиване през сламка
Да, и тези навици могат да доведат до поглъщане на въздух, който може да се натрупа в стомаха и червата, причинявайки подуване и газове.
Как да облекчите подуването след хранене
Известно подуване на корема е нормално и трябва да преминава за няколко часа. Въпреки това, при по-сериозна продължителност някои природни средства, храни, напитки и други мерки могат да помогнат:
- Леки газогонни храни: Консумирането на малко количество определени храни или чай, когато се чувствате подути след хранене, може да помогне. Семената от копър, джинджифилът и кивито също могат да помогнат за облекчаване на подуването. Те съдържат специфични ензими и противовъзпалителни съединения, които могат да отпуснат червата и да намалят възпалението.
- Движете се, но бавно: Упражнения като ходене или йога с пози, които се фокусират върху стомаха или изправено състояние, могат да помогнат за облекчаване на подуването и газовете. Подходящи са кратка разходка или леко движение след хранене, за да намалите дискомфорта.
- Масажирайте корема си: Масажът на корема също може да помогне за облекчаване на подуването, като стимулира храносмилателния процес. Внимателното разтриване с кръгови движения може да отпусне мускулите и да освободи задържаните газове.
Източници
American Diabetes Association. Types of carbohydrates
National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Eating, diet, and nutrition for gas in the digestive tract.
Nikkhah Bodagh M, Maleki I, Hekmatdoost A. Ginger in gastrointestinal disorders: a systematic review of clinical trials. Food Sci Nutr. 2018;7(1):96-108. doi:10.1002/fsn3.807
Hills RD, Pontefract BA, Mishcon HR, et al. Gut microbiome: profound implications for diet and disease. Nutrients. 2019;11(7):1613. doi:10.3390/nu11071613
Mari A, Abu Backer F, Mahamid M, Amara H, Carter D, Boltin D, Dickman R. Bloating and Abdominal Distension: Clinical Approach and Management. Adv Ther. 2019 May;36(5):1075-1084. doi: 10.1007/s12325-019-00924-7. Epub 2019 Mar 16. PMID: 30879252; PMCID: PMC6824367.