Случва ли Ви се често да се чувствате изморени и да не можете да се възстановите дори и да полагате ежедневни усилени грижи за здравето си? Появяват ли се симптоми на дискомфорт в организма, които не можете да си обясните? Усещате ли различни реакции след консумация на определени храни и напитки без ясна причина за това? Ако отговорът на поне един от тези въпроси е “да”, то вероятно елиминационната диета е подходяща за Вас.
Ключът към по-добро здраве и повече енергия може да е в чинията Ви и нейното съдържание, което би трябвало да отчита вашите хранителни непоносимости или алергии. А знаете ли дали имате такива или не сте се интересували досега? Нека хвърлим светлина върху всички тези въпроси в новата ни статия.
Хранителни непоносимости
Според най-новите статистически проучвания около 20% от населението в света проявява симптоми на хранителни алергии или непоносимости. Към списъка с виновниците за тези нетолерантности спадат глутена (вид протеин) и лактозата (млечна захар). Чрез изключването на определени хранителни групи за достатъчно време можем да се ориентираме към кои храни имаме чувствителност и съответно да контролираме приема им.
В тази връзка елиминационната диета е много ефективен способ да отсеем храните, които възпрепятстват оптималното функциониране на организма, за да постигнем по-щадящо и балансирано хранене, което не само ще ни носи наслада, но и повече енергия. Елиминационната диета също така е част от концепцията на ImuPro – високоспециализиран кръвен тест, който дава подробна информация относно най-често срещаните съвременни алергени, реакцията на тялото спрямо тях и възможните методи на лечение.
Как да разберете, че имате хранителна непоносимост?
Най-често симптомите на хранителна непоносимост идват след хранене и изпитваме забележим физически дискомфорт – подуване в коремната област, рязък спад на енергийните нива, образуване на газове и болки в корема, обриви и зачервявания по кожата, проблеми в устната кухина, липса на фокус и концентрация, запек, диария, главоболие, мигрена.
По-специално, при тип 3 хранителни непоносимости симптомите могат да се появят до два-три дни след консумацията на алергените и на пръв поглед могат да нямат никаква връзка помежду си. Това, което се случва е, че имунната система отделя IgG антитела и предизвиква възпалителен процес в организма. Тези антитела след това остават различни органи и системи, предизвиквайки появата на различни симптоми.
Чрез кръвен тест ImuPro могат да се установят точните причинители на завишените IgG антитела, както и техните нива в организма.
Реактивната сила към определени храни при всеки човек е различна. Както и толерансът към дискомфорта. Действително има хора, които доказано притежават хранителна непоносимост към определена съставка, която винаги са консумирали, но симптомите не се проявяват силно и съответно те не са принудени да търсят първоизточника, или да предприемат промяна.
Но в крайна сметка за всички, които искат да знаят възможните причини за здравословните си проблеми, е подходящо да се изследват с тестове като ImuPro. Едва след това ще знаете кои храни ще ви осигурят високи енергийни нива и кои нарушават баланса в тялото. Изключително важно е да отделим време и постоянство, за да разберем кои храни ни влияят зле и как можем да се лишим от тяхното негативно влияние чрез корекция на диетата.
Защо е важно да елиминираме причинителите на хранителни непоносимости?
Нуждата да намаляваме причинителите на негативни реакции не е само заради техните временни и понякога не толкова забележими прояви, но и заради цялостното им отражение върху здравословното състояние.
Всяка хранителна непоносимост към даден компонент е признак, че тялото се бори с нещо, което не му понася добре. Можем да си го представим като вредител. Дори и за други да не е такъв,, ако нашият организъм го разпознава като потенциална опасност, той ще активира защитните си функции, за да го преработи и изнесе навън от организма.
Това на първо четене звучи като нещо нормално и необходимо. Можем дори да си кажем, че по този начин ще разберем дали тези наши защитни функции работят добре. Но от друга страна, това са процеси, които могат да бъдат и възпалителни, а хроничното възпаление е в основата на множество здравословни проблеми.
А в дългосрочен план хранителната непоносимост означава възпаление. Възпалението отнема важни ресурси от биологичния състав на клетките и тъканите в тялото ни. То води и до дисбаланс на алкално-киселинния баланс в тялото, правейки средата киселинна. Колкото по-киселинна е средата в организма ни, толкова по-податливи сме на вируси и бактерии. Това вероятно е една от най-важните причини да се стремим към елиминиране на причинителите на възпаление във времена на множество вируси и други патогени.
Как елиминационната диета ще ви помогне?
За разлика от мотивите ни за спазване на хранителен режим с цел намаляване на теглото и мазнинния индекс, за започване на елиминационна диета изхождаме от гледна точка на здраве, баланс и оптимално функциониране на организма и имунитета. Именно затова не е нужно да се стремим към отслабване, за да предприемем тази крачка. Нужно е само да искаме да знаем кои са най-подходящите храни за нас!
Най-хубавото, което ще получите от този начин на хранене и холистичен подход е, че ще практикувате себепознание на базата на медицински резултати. Ще се наблюдавате, ще регистрирате собствените си реакции към определени храни. Ще съставите индивидуален хранителен режим, който ще цели да помогне точно на вашия организъм. Ще се стремите да сте по-информирани и да разнообразите начина си на хранене, а за това ще ви бъде от полза протоколът за промяна на хранителните навици, който получавате след провеждане на кръвен тест ImuPro.
В някои от пакетите ImuPro Тестове е включена книга с рецепти, която да ви помогне да адаптирате менюто си още по-лесно.
Каква е разликата между хранителна непоносимост и хранителна алергия?
Важно е да се отбележи, че алергиите могат да бъдат животозастрашаващи. Те се проявяват след определено време от консумацията на някои продукти и симптомите могат да включват замайване, задух, хрипове, подуване на езика и крайниците, агресивни обриви. От друга страна, хранителната непоносимост причинява неприятни симптоми, но не застрашава здравето в такава степен както алергията.
Най-честите отговорници за подобни симптоми са морските дарове, някои видове ядки, яйца и други. Ако имате в миналото си подобен опит и спазвате известни ограничения, е препоръчително да се обърнете към специалистите от Detox Center за провеждане на кръвен тест ImuPro и други тестове. Може да видите какви храни се тестват тук.
А сега към елиминирането на храните
Най-честите обвиняеми за хранителни непоносимости са глутеновите храни и млечните продукти, яйцата, царевицата, ядките, цитрусовите плодове, доматите, патладжанът, някои бобови храни, алкохолът и кафето, ракообразните и соевите продукти. Всички пакетирани и преработени храни също трябва да се ограничат по време на елиминационна диета.
Периодът, който е необходим на тялото да се изчисти от негативното влияние на изброените чести причинители на хранителни непоносимости, е минимум 4 седмици. През това време е препоръчително да се наслаждавате на много плодове (с изключение на цитрусовите), свежи зеленчуци, чисто месо или риба, варива, безглутенови ястия. Колкото повече естествени, сезонни и непреработени храни включвате в менюто си, толкова повече ще подкрепите организма си в този период на изчистване.
Фаза 1 след направен ImuPro тест е именно елиминационна фаза. В рамките на 4-дневен ротационен цикъл може да консумирате всички храни, освен тези, към които има завишени нива на антитела. Напълно се отстраняват храните, които предизвикват резултат на „много завишени“ IgG. По този начин на тялото се дава възможност да стопира възпалителните процеси. Следват фаза 2 провокационна фаза и фаза 3 стабилизираща фаза.
Винаги ли ще сте на диета?
След определен период на елиминационна диета, е време да преминете към повторното въвеждане на изключените храни. В този момент, макар и дълго чакан, не бива да се избързва. Най-добре е да започнете да си водите записки в дневник, регистрирайки всички подробности по обратното въвеждане на храните, които не сте консумирали през изминалия месец.
Всяка храна трябва да се въвежда постепенно и много важно – една по една. Да кажем, че изберете да започнете с яйца. Трябва да вложите малко количество в храненето си за деня и да наблюдавате дали има разлика в сегашното Ви усещане, сравнявайки го с усещането Ви до сега. Дайте си няколко дни, преди да преминете към следващата храна, като през това време поне няколко пъти сте добавили яйце към храната си и сте наблюдавали за реакции или промяна в състоянието.
Ако избързате или смесите въвеждането на два или повече компонента и установите, че имате реакция, тогава няма да знаете точно към коя от тези храни сте чувствителни. И тогава се налага да започнете елиминационната диета отначало.
И какво следва след въвеждането?
След като сте установили кои храни Ви карат да се чувствате зле и имате желание да промените това, можете да започнете да изграждате Ваша стратегия за балансирано и съобразено с нуждите на тялото Ви меню. Важно е да отбележим, че в периода на изчистване от храните, носещи ни дискомфорт, ние сме дали възможност на организма ни да обнови стомашно-чревната лигавица. Това е и причината за чувствително по-незабележима отпреди реакция към храните, които установено ни причиняват дискомфорт. Това обаче не означава, че тази реакция ще остане слаба и занапред.
Колкото повече се натрупва определения състав на храната, към която имаме непоносимост, в организма, толкова повече ще се засилва и интензитетът на реакциите. Затова е много важно количествата да са ограничени. Подобно на нарастващата непоносимост към глутена в световен мащаб. Тъй като много години глутенът се консумира от съвременния човек в по-големи количества, отколкото е необходимо за тялото, организмът дава индикации за нуждата от промяна. Той също предизвиква възпаление, което може да доведе до широко разпространена болка, включително в ставите и мускулите.
За финал
В съвременния свят е почти сигурно, че имаме достъп до всичко и то в неограничени количества. Това понякога е причината да прекаляваме с даден тип храна. Например, ако някой е голям любител на фъстъченото масло и в продължение на години го е приемал в големи количества, това може да накара организмът му да се пренасити и да има нужда от почивка от въпросния продукт. Има и друга ситуация, при която говорим за алергия към фъстъци, като алергичният отговор към тях обикновено се проявява в рамките на минути след излагане. Признаците и симптомите на алергия към фъстъци могат да включват кожни реакции, като копривна треска, зачервяване или подуване и други.
Ако изключването на храни по препоръките на елиминационната диета не промени начина, по който се чувствате, опитайте се да изградите режим, в който поне за месец да си починете от храните, с които сте прекалявали последните години или сте забелязали да причиняват симптоми. Може би това ще е Вашата индивидуално изградена елиминационна диета, ако поради някаква причина нямате възможност да направите тест за хранителни непоносимости.
Идеята в основата на този начин на хранене е да намерим баланса между това, което можем да ядем, и количеството, което е индивидуално поносимо. Знаейки, че Вие давате на тялото си подходящите храни, които не предизвикват симптоми на непоносимост, със сигурност ще избегнете много здравословни проблеми и усложнения.
Прочетете още: Връзката на хранителните непоносимости с редукцията на телесно тегло
Концепцията ImuPro – Надеждно IgG тестване с персонализиран доклад за пациента
Използвани източници
- Arvola T, Holmberg-Marttila D. Benefits and risks of elimination diets. Ann Med. 1999 Aug;31(4):293-8. doi: 10.3109/07853899908995893. PMID: 10480761.
- Pastorello EA, Stocchi L, Pravettoni V, Bigi A, Schilke ML, Incorvaia C, Zanussi C. Role of the elimination diet in adults with food allergy. J Allergy Clin Immunol. 1989 Oct;84(4 Pt 1):475-83. doi: 10.1016/0091-6749(89)90360-6. PMID: 2794292.
- By Courtney Sperlazza, MPH, Reviewed by Emily Gonzalez, ND for Scientific Accuracy HOW TO DO AN ELIMINATION DIET AND WHY EVERYONE SHOULD TRY ONE https://www.bulletproof.com/diet/healthy-eating/how-to-elimination-diet/
- Auricchio, R., Calabrese, I., Galatola, M. et al. Gluten consumption and inflammation affect the development of celiac disease in at-risk children. Sci Rep 12, 5396 (2022). https://doi.org/10.1038/s41598-022-09232-7