Есента е любимо годишно време, който носи със себе си разхлаждане, красиви багри и много уют. С нея идва обаче и предизвикателството да запазите имунната си система здрава през новия сезон, за да избегнете потенциалните сезонни грипове и настинки.
Здравословната диета е един от най-добрите начини да дадете на тялото си необходимата защита и сили, затова и днес ще Ви дадем някои препоръки, които да приложите в храненето си, с цел да укрепите организма си и да се наслаждавате на цветовете на есента без да сте застрашени от настинки.
3 причини да промените диетата си през есента
Изборът на сезонни храни през есента е от съществено значение поради няколко причини. Без значение дали става въпрос за есен или друго годишно време, сезонните плодове винаги са най-добрия избор, защото си гарантирате, че приемате свежа и прясна храна. Консумирайки тези плодове и зеленчуци, получавате максимално съдържание на хранителни вещества, осигурявайки на тялото си витамините и минералите, необходими за поддържане на имунната ви система по време на прехода към по-студените месеци.
Този съзнателен Ваш избор има и социално значение – сезонното хранене подкрепя местните производители и устойчивото земеделие. По този начин освен, че подкрепяте роден бизнес, приемате екологично чисти продукти, с които намалявате въглеродния отпечатък, свързан с транспортирането на храните.
Включването на сезонни храни в диетата означава също и разнообразие. През есента можете да експериментирате с нови вкусове и рецепти, а кой знае, дори и да откриете новото си любимо ястие.
Кои са сезонните плодове и зеленчуци за есента?
След като вече се запознахте с причините поради което е добре да заложите на сезонна продукция в храненето си, нека видим кои са най-добрите есенни храни за укрепване на имунитета.
Тикви – разбира се, няма как да започнем с нещо различно от емблематичния зеленчук за есента, тиквите. Богати на бета-каротин, витамин А и витамин С, те са от съществено значение за имунното Ви здраве. А най-хубавото е, че имат толкова много приложения в кухнята – можете да приготвите тиквеник, ароматна крем супа, десерти с печена тиква, и какво ли още не. Развихрете въображението си и не се притеснявайте да експериментирате с различни рецепти.
Ябълки – ябълките са не само вкусни, но и с високо съдържание на фибри и витамин С, които могат да Ви защитят от потенциални вируси и настинки – оказва се, че поговорката за една ябълка дневно и доктора не е случайност. Можете да я приемате сурова, в различни сладкиши, прясно изцедени сокове, а защо не и във витаминозни салати в комбинация с морков и цвекло.
Тъмнолистни зеленчуци – зелето и спанакът са звездите на зеленчуковия свят през този сезон и са много богати на витамини и минерали, които поддържат имунната функция. Те също са универсални храни и могат да бъдат включени в различни ястия по разнообразни начини. Какво ще кажете за спаначени палачинки или лазаня?
Горски плодове – тук вече вероятно ще Ви изненадаме и ще си кажете “Ама какви горски плодове през есента, техният сезон не е ли лятото?”. Всъщност някои сортове, като например червени боровинки и късните малини, са типично есенни.
Карфиол – карфиолът е чудесен източник на основни витамини и минерали. В него ще откриете високо наличие на витамин К – жизненоважен витамин за здравето на костите, и витамин В6, който е от значение за мозъчната функция. Друго предимство на зеленчука е, че предлага високо съдържание на фибри и ниско съдържание на калории.
Как да поддържате балансирана диета
Въпреки че фокусирането върху сезонните храни, които укрепват имунната система, е от решаващо значение през есента, също така важно за здравето Ви е и да поддържате балансирана диета. Уверете се, че се храните здравословно и разнообразно, като включите в менюто си тези предложения.
Пълнозърнести храни – киноа, кафяв ориз и ястия като пълнозърнеста паста осигуряват основни фибри и въглехидрати, гарантиращи високи нива на енергия в ежедневието.
Прием на протеини – включете в диетата си източници на протеин като печено бяло месо, риба и сирене тофу. Белтъчините са от решаващо значение за възстановяването на мускулите и правилните функции на имунната система.
Ядки и семена – бадемите, орехите, семената от чиа и лененото семе са богати на здравословни мазнини, витамини и минерали. Те могат да бъдат отлична добавка към закуската и някои междинни хранения.
Млечни продукти или техните веган алтернативи – освен, че подсилват здравето на костите, млечните продукти и техните ядкови вариации осигуряват калций и пробиотици, които се грижат за здравето на имунната Ви система.
Кои са най-подходящите храни за Вас?
С препоръките ни може би вече сте придобили представа как би изглеждала една добре балансирана здравословна диета през есенния сезон. Въпреки това е важно да отбележим, че най-важното при храненето е да се съобразявате с индивидуалните нужди на своя организъм.
Ето защо е препоръчително да опознаете тялото си и да разберете кои са храните, които му се отразяват най-добре и кои е препоръчително да избягвате, не защото са вредни, а защото имате някаква непоносимост към тях, или не се усвояват добре от храносмилателната Ви система.
Решението за това се крие в тестовете за алергии и хранителни непоносимости от ImuPro. Процедурата представлява обикновен кръвен тест с необикновени резултати. Благодарение на теста можете да научите каква е толерантността на тялото Ви към до 270 различни храни и да започнете да се храните по възможно най-добрия начин за себе си, като се съобразявате с индивидуалните си хранителни нужди и особености.
Повечето от пакетите, които се предлагат, включват ръководство за индивидуално хранене, а ако се спрете на ImuPro Complete, ще получите и персонализирана книга с рецепти, за да не се чудите как да приложите полезните за себе си храни в кухнята.
Есента е период на промени и идеалното време да предприемете и Вие промени по отношение на своето здраве и хранителни навици. Инвестицията в благополучието е най-добрата възможна инвестиция, така че не се колебайте да направите своя тест за хранителни алергии. Дори да нямате съмнения за алергии и непоносимости, това изследване несъмнено ще Ви помогне да опознаете тялото си по-добре и да му давате всичко, от което се нуждае.
Поддържане на здравословни навици през есента
Храната е горивото на Вашето тяло и със сигурност заема първо място по важност щом стане дума за здравето и имунитета Ви, но в съчетание с някои здравословни практики в ежедневието си, можете да си гарантирате пълна защита от потенциални вируси и настинки и да се наслаждавате на безгрижни дни.
Пийте много вода – през лятото е някак естествено да посягаме често към течностите, но не забравяйте да се хидратирате и през останалите сезони. Пиенето на поне 2 литра вода на ден е от съществено значение за цялостното здраве, включително за функциите на имунната Ви система. А сезонът е чудесен и да се завърнете към чашата чай следобед.
Не забравяйте за физическата активност – спортът е здраве, затова открийте заниманието, което най-добре пасва на стила и начина Ви на живот, и си подарете поне 3 тренировки седмично, с които да поддържате ума и тялото си във форма.
Наспивайте се редовно – качественият сън е ключът към будния ум, както и мощен енергиен източник на гориво за цялото Ви тяло. Когато не спите достатъчно, отслабвате имунната си система и се излагате на потенциални рискове от разболяване.
Избягвайте стреса – високите нива на стрес в ежедневието са друго нещо, което може да застраши имунитета Ви. Разделете се с всичко токсично в живота си и използвайте техники за управление на стреса като йога, медитация, или консултации с психолог.
Промените в сезоните изискват промени и във Вас самите, за да продължите да бъдете едно с природата и да се радвате на крепко здраве и подсилена имунна система. Фокусирайки се върху сезонните плодове и зеленчуци, разнообразната диета, съобразена с индивидуалните Ви нужди, и въвеждайки някои здравословни навици в ежедневието си, можете да сте сигурни, че предоставяте на тялото си най-доброто и организмът Ви ще бъде защитен от досадните сезонни грипове през цялата есен.
Използвани източници:
- Ma Y, Olendzki BC, Li W, Hafner AR, Chiriboga D, Hebert JR, Campbell M, Sarnie M, Ockene IS. Seasonal variation in food intake, physical activity, and body weight in a predominantly overweight population. Eur J Clin Nutr. 2006 Apr;60(4):519-28. doi: 10.1038/sj.ejcn.1602346. PMID: 16340952; PMCID: PMC1428793.
- Wallnoefer LM, Riefler P, Meixner O. What Drives the Choice of Local Seasonal Food? Analysis of the Importance of Different Key Motives. Foods. 2021 Nov 6;10(11):2715. doi: 10.3390/foods10112715. PMID: 34828997; PMCID: PMC8623070.
- Ersoy N, Taşçi İ, Özgürtaş T, Salih B, Doruk H, Rakicioğlu N. Effect of seasonal changes on nutritional status and biochemical parameters in Turkish older adults. Nutr Res Pract. 2018 Aug;12(4):315-323. doi: 10.4162/nrp.2018.12.4.315. Epub 2018 Jul 30. PMID: 30090169; PMCID: PMC6078865.
- Broaddus-Shea ET, Thorne-Lyman AL, Manohar S, Nonyane BAS, Winch PJ, West KP Jr. Seasonality of Consumption of Nonstaple Nutritious Foods among Young Children from Nepal’s 3 Agroecological Zones. Curr Dev Nutr. 2018 Jun 29;2(9):nzy058. doi: 10.1093/cdn/nzy058. PMID: 30191201; PMCID: PMC6121130.