Ако току-що сте били диагностицирани с улцерозен колит (или дори ако сте имали това заболяване известно време), може да се чувствате несигурни за това какво е потенциалното му въздействие върху живота ви.
Улцерозният колит е заболяване, при което има хронично възпаление на вътрешната обвивка на дебелото черво. Възпалението може да доведе до разпадане на тъканта на лигавицата, образувайки язви, които могат да прокървят. Възпалението може да включва цялото дебело черво или само части от него. Почти винаги улцерозният колит изисква лечение, но преди да заговорим за него, първо трябва да ви запознаем с механизмите на възникване, симптомите и особеностите му.
Улцерозен колит = язвен колит
Срещан по-често като „язвен колит“, тази форма на възпаление се познава по мускулните крампи и коремни болки, диария, ректално кървене, диария, загуба на апетит. При улцерозен колит болният може да изпитва и други усложнения, като болки в ставите, проблеми с очите, кожен обрив или чернодробно заболяване. Тези усложнения обаче са по-чести при болестта на Крон.
Няколко думи за нея: отново възпалително заболяване с хроничен характер, като и при него може да се появят язвени деформации на храносмилателния канал. Най-често при болест на Крон е поразено тънкото черво, но не е изключено да са засегнати и други части от гастроинтестиналния тракт.
Но нека се върнем на темата за улцерозния колит. Той се проявява само в дебелото черво и ректума, като също води до образуване на язви в някои случаи. Улцерозният колит най-често започва постепенно и може да се влоши с времето. Симптомите могат да бъдат леки до тежки. Повечето хора имат периоди на ремисия, когато симптомите изчезват и това може да продължи седмици или години. Целта на грижите и лечението е да се запазят хората в дългосрочна ремисия и да се минимизира неприятното усещане от проявяващите се симптоми.
Повечето хора с улцерозен колит получават грижи от гастроентеролог – лекар, специализиран в лечението на храносмилателни заболявания.
Какво причинява язвен колит
Точната причина за язвен колит не е известна. Изследователите смятат, че следните фактори могат да играят роля във възникването на язвен колит:
- Свръхактивна чревна имунна система;
- Гени;
- Заобикаляща среда на човека.
По отношение на свръхактивната чревна имунна система, учените смятат, че една от причините за улцерозен колит може да бъде абнормална имунна реакция в червата.
Обикновено имунната система предпазва тялото от инфекция чрез идентифициране и унищожаване на бактерии, вируси и други потенциално вредни чужди вещества. Изследователите смятат, че бактериите или вирусите могат погрешно да задействат имунната система да атакува вътрешната обвивка на дебелото черво. Този отговор на имунната система причинява възпаление, което води до появата на типичните симптоми.
Какво да кажем за гените? Понякога в семействата се появява улцерозен колит и може да се предполага за наследственост, но в много малък % от случаите. Проучванията показват, че при хора с улцерозен колит могат да се появят някои абнормални гени. Въпреки това, изследователите не са успели да покажат ясна връзка между абнормалните гени и язвения колит.
Влиянието на заобикалящата среда също не е за подценяване. Някои проучвания показват, че има фактори в околната среда, които могат да увеличат вероятността човек да получи улцерозен колит, въпреки че общият шанс е нисък.
Нестероидните противовъзпалителни средства, антибиотици и орални контрацептиви могат леко да увеличат вероятността от развитие на улцерозен колит. Диета с високо съдържание на мазнини може също леко да увеличи вероятността от развитие на язвен колит, така че ето още една причина, поради която да избягвате пържени и много мазно сготвени храни.
Какви са признаците и симптомите на язвен колит
Най-честите признаци и симптоми на язвен колит са диария с кръв или гной и абдоминален (стомашен) дискомфорт.
Други признаци и симптоми включват раздвижване на червата, умора, гадене или загуба на апетит, отслабване, треска, анемия – състояние, при което тялото има по-малко червени кръвни клетки от нормалното.
По-рядко срещаните симптоми включват болки в ставите или болезненост, дразнене на очите и обриви. Симптомите, които човек изпитва, могат да варират в зависимост от тежестта на възпалението и от това къде се среща в червата.
Когато симптомите се появят за първи път, повечето хора с улцерозен колит имат леки до умерени симптоми. Около 10% от хората могат да пострадат от тежки симптоми, като движения на червата, висока температура и коремни спазми.
Как се диагностицира улцерозен колит
Това е въпрос, към който трябва да се подходи много сериозно, защото една голяма част от симптомите на язвения колит се припокриват със симптомите на други колити, с болест на Крон и още.
Медицинският специалист диагностицира улцерозен колит чрез множество методи, като индивидуално за всеки пациент се преценява дали има контраиндикации за провеждане или не:
- Медицинска и семейна история;
- Физикален преглед;
- Лабораторни тестове;
- Ендоскопия на дебелото черво.
Медицинският специалист може да извърши поредица от медицински тестове, за да изключи други нарушения на червата, като синдром на раздразненото черво, болест на Крон или целиакия, които могат да причинят симптоми, подобни на тези на улцерозен колит.
Проверката на медицинска и фамилна анамнеза може да помогне на лекаря да диагностицира улцерозен колит и да разбере симптомите на пациента. Медицинският специалист също ще попита пациента за настоящите и минали медицински състояния и лекарства, за да има достатъчно информация за изготвяне на приблизителна диагноза.
Физическият преглед също може да помогне за диагностициране на улцерозен колит. По време на физически преглед най-често се полагат медицински процедури за проверка дали коремът се корема, слушат се звуци в корема с помощта на стетоскоп, потупва се върху корема, за да се провери за дискомфорт и болка.
Лабораторни тестове
Отново вашият лекуващ специалист може да изиска лабораторни тестове за диагностициране на улцерозен колит, включително кръвни изследвания и фецес диагностика.
Анализът на кръвта включва вземане на кръв в офис на медицинска служба или лаборатория. Лаборант ще анализира кръвната проба.
Медицинското лице може да използва кръвни тестове, за да търси анемия, възпаление или инфекция някъде в тялото – маркери, които показват продължаващо възпаление, нисък албумин – често при пациенти с тежък улцерозен колит нивата му са занижени.
Фецес диагностиката може да се направи в DeTox Center, като има различни диагностични панели, описани в страницата на услугата. Както ще видите, могат да се изследват храносмилателни остатъци, жлъчни киселини, хемоглобин и чревна флора – всички те са обвързани с храносмилателната система.
Ендоскопия на тънките черва
Ендоскопиите на дебелото черво са най-точните методи за диагностициране на язвен колит и изключване на други възможни състояния, като болест на Крон, дивертикуларно заболяване или рак.
Най-често се разчита на колоноскопия. Колоноскопията е диагностичен метод, при който се използва дълга, гъвкава, тясна тръба с лека и малка камера на единия край, наречена колоноскоп, за да погледне вътре в ректума и цялото дебело черво.
В повечето случаи леката анестезия и болкоуспокояващите помагат на пациентите да се отпуснат за теста. Медицинският персонал ще следи жизнените показатели на пациента и ще се опита да направи всичко възможно най-удобно.
Как се лекува улцерозен колит
Традиционно за язвения колит се изписват лекарства или се препоръчва хирургично решение на проблема. От кое лечение се нуждае човек, зависи от тежестта на заболяването и симптомите.
Всеки човек изпитва улцерозния колит по различен начин, също както и много други болести, така че медицинските лица трябва да полагат усилия да коригират лечението, за да подобрят симптомите на човека и да доведат до ремисия състоянието му.
Докато лекарствата не лекуват язвения колит, много от тях могат да успокоят симптомите. Целите на медикаментозната терапия са предизвикване и поддържане на ремисия, подобряване на качеството на живот на човека.
Много хора с улцерозен колит се нуждаят от медикаментозна терапия за неопределено време, освен ако дебелото черво и ректума не са хирургично отстранени. Специалистите ще предписват лекарства, които най-добре лекуват симптомите на дадено лице: аминосалицилати, кортикостероиди, имуномодулатори, биологични вещества, наричани още анти-TNF терапии и други лекарства.