Здравето на червата е в тясна връзка със здравословната мозъчна функция. Неслучайно учените изследват оста черва-мозък, която се състои от двупосочна комуникация между централната и чревната нервна система, свързваща емоционалните и когнитивните центрове на мозъка с периферните чревни функции. Точно както настроението ни се влияе от състоянието на чревния ни микробиом чрез оста черва-мозък, сънят също може да се повлияе, когато има микробен дисбаланс.
Интересни са механизмите, които задействат този обмен. Червата се свързват с мозъка чрез редица различни пътища, включително имунната система (чрез възпаление), нервната система (чрез невротрансмитери) и ендокринната система (чрез хормони). Червата и мозъкът също са пряко свързани от блуждаещия нерв. Това е „информационната магистрала“, която доставя важна информация от червата до мозъка (и обратно) и играе важна роля в поддържането на чревната и енергийната хомеостаза.
Дори да имате стриктен график на лягане и ставане, много фактори може да нарушат съня ви, например в днешни дни е обичайно да прекарваме време на телефоните си преди лягане. За съжаление синята светлина влияе негативно на цикъла на съня и възпрепятства заспиването. Консумацията на енергийни и алкохолни напитки, стресът, здравословните и финансови проблеми също влияят на съня ни. И важна роля във всички тези процеси имат червата.
Как микробите, живеещи в червата ни, влияят върху съня?
Сънят е силно повлиян както от външни сигнали (като слънчева светлина, синя светлина и спорт), така и от вътрешни сигнали (например колко често и какво ядем), които могат да допринесат за безсъние.
Ако ядем храна с лошо качество (т.е. високо съдържание на захар, преработени храни) и ядем в неподходящо време на деня (преяждаме обилно с храна непосредствено преди лягане), това може да повлияе на размера, състава и естествените механизми на чревния микробиом.
Има все повече доказателства за това, че съставът на чревния микробиом е свързан с това дали се радваме на пълноценен сън или може да страдаме от безсъние. В едно проучване изследователите анализират проби от чревните бактерии на участниците и след това използват фитнес часовници, за да запишат поведението им на сън за 30-дневен период.
Проучването установява, че увеличеното разнообразие на в състава на микробиома корелира с по-дълго време на сън и по-добра ефективност на съня.
Ролята на микробиома за безсъние и депресия
Друго проучване – “The Role of Microbiome in Insomnia, Circadian Disturbance and Depression” показва, че микроорганизмите и гени, влияещи на циркадния ритъм, могат да взаимодействат помежду си. Характеристиките на стомашно-чревния микробиом и метаболизма са свързани със съня на гостоприемника и циркадния ритъм. Чревната микробиота проявява циркадианни ритми както в структурата на популацията, така и във функционалната активност. Данните сочат, че Clostridiales, Lactobacillales и Bacteroidales, които представляват 60% от микробиотата, показват значителни дневни колебания, които водят до специфични за времето на деня таксономични конфигурации. В “Rhythmicity of the intestinal microbiota is regulated by gender and the host circadian clock” се установява, че двата основни компонента на чревната микробиота на бозайниците, Bacteroidetes и Firmicutes, показват циклични промени в разнообразието през деня и нощта, които са свързани не само с ритмичния прием на храна и диетичната структура, но също така с биологичния часовник и пола на гостоприемника.
Установено в тези научни материали е също, чревната микробна общност проявява ритмични колебания в своята структура и функция. В резултат на това чревният епител е изложен на различни бактериални видове и техните метаболити през целия ден. От своя страна циркадният ритъм на микробиотата задвижва транскрипцията на гените на циркадния часовник на гостоприемника и влияе върху епигенетичните модификации и колебанията в нивата на метаболитите. Следователно е налице специфична връзка между чревната микробиота и циркадния ритъм на гостоприемника, и това означава, че дисбалансът в чревния микробиом на свой ред повлиява и самия циркаден ритъм.
Депресията и сънят са тясно свързани с циркадната активност. Например, пациентите с депресия често изпитват по-леки симптоми през нощта и по-тежки симптоми сутрин. Честотата на депресивните симптоми сред работещите на смени е значително по-висока от тази при нормално работещите през деня, като те страдат много по-често от безсъние.
Чревният баланс и невротрансмитерите
Скорошно японско проучване предполага, че чревната микробиота влияе върху цикъла сън/събуждане, като променя чревния баланс на невротрансмитерите, което след това засяга комуникацията между чревния микробиом и регулирането на съня в мозъка.
Наблюдават се промени в ритъма на сън / будност при дисбаланс на чревните микроорганизми на мишки. Групата с дисбалансирана от антибиотици микробиота (AIMD) прекарва значително по-кратко време в NREMS по време на светлинната фаза, но прекарват значително по-дълго време в NREMS и REMS по време на тъмната фаза, в сравнение с контролите. Средната продължителност на епизодите на будност, NREMS и REMS е сходна между AIMD и контролните групи, с изключение на тази на NREMS в светлата фаза, която е значително по-кратка в групата с дисбалансирана микробиота.
Основните инхибиторни невротрансмитери, а именно глицин и гама аминомаслена киселина (GABA; в метаболизма на аланин, аспартат и глутамат), са значително повишени в групата с дисбалансирана микробиота. Това е изключително важно, тъй като е доказано, че GABA насърчава съня, а глицинът подпомага създаването на серотонин, който също е важен за различните фази на съня и предотвратяване на безсъние.
Ролята на невротрансмитерите
Нашият цикъл на сън-будност се регулира от епифизната жлеза. Той приема и интерпретира сигнали от светлината и тъмнината от очите. Невротрансмитери, като допамин, норепинефрин и серотонин, превеждат тези сигнали в производството на мелатонин – хормон, който ни помага да се настроим за сън, но не само. Той има още по-голям принос за здравето и ако искате да прочетете повече за това, ви препоръчваме Мелатонин от А до Я: какво представлява, как действа и защо ви е нужен.
Приливът на допамин може да спре ефектите на норепинефрина и да ни държи будни. В този случай епифизната жлеза произвежда и отделя по-малко мелатонин, което може да ни накара да се чувстваме стресирани и изтощени, възпрепятствайки съня.
Ролята на невротрансмитерите – химическите пратеници в организма е много по-подробен анализ на тези важни химикали, които предават информация и стимулират определени процеси.
Как да подобрите здравето на червата си
Това е тема, която многократно сме разисквали в различни публикации, например:
- Влияе ли хранителният режим на качеството на съня
- Дисбактериоза и управление на чревното здраве – симптоми и опции за лечение
На първо място диетичните избори влияят на здравето на чревния микробиом, както и на всички други наши системи, разбира се. Не само те са важни обаче. Модерният ни начин на живот (дълги работни дни и нощи, преработени храни, изкуствена светлина, стрес и т.н.) прави много от нас напълно несинхронизирани с цикъла на ден и нощ и сън-будност.
Здравият чревен микробиом не “изисква” само избор на здравословна храна, но и по-холистичен подход към здравето, намаляване на стреса, светлинното и шумовото замърсяване, експозицията на електромагнитно излъчване и други.
Този всеобхватен подход може да включва следните компоненти за по-добра грижа за здравето:
- Намаляване приема на рафинираните въглехидрати.
- Суплементиране с хранителна добавка с много щамове живи бактерии или спорбиотици, като Про10Биотикс или Проспор Биом.
- Суплементиране със специализиран продукт за здраве на чревната лигавица като Іntеѕtіnаl Мuсоѕа/Интестинал Мукоза.
- Консумация на ферментирали храни, като кимчи, кефир, кисело мляко, напитките Комбуча. Може да проверите блога ни за рецепти.
- Подобряване хигиената на съня – хранене минимум 2 часа преди сън, без синя светлина, екрани, телевизия и стресиращи психиката активности.
- Тестване за хранителна непоносимост тип III с ImuPro кръвен тест. За тях може да прочетете повече в Хранителни алергии тип IgE – какви тестове помагат за откриването им
Препоръчваме ви да прегледате за още полезна информация:
Изследване на връзката „чревен микробиом – мозък“ – актуални данни
Как хранителните алергии влияят на храносмилането и чревната пропускливост
Използвани ресурси
- Appleton J. (2018). The Gut-Brain Axis: Influence of Microbiota on Mood and Mental Health. Integrative medicine (Encinitas, Calif.), 17(4), 28–32.
- Li, Y., Hao, Y., Fan, F., & Zhang, B. (2018). The Role of Microbiome in Insomnia, Circadian Disturbance and Depression. Frontiers in psychiatry, 9, 669. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2018.00669
- Liang, X., Bushman, F. D., & FitzGerald, G. A. (2015). Rhythmicity of the intestinal microbiota is regulated by gender and the host circadian clock. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 112(33), 10479–10484. https://doi.org/10.1073/pnas.1501305112
- Ogawa, Y., Miyoshi, C., Obana, N. et al. Gut microbiota depletion by chronic antibiotic treatment alters the sleep/wake architecture and sleep EEG power spectra in mice. Sci Rep 10, 19554 (2020). https://doi.org/10.1038/s41598-020-76562-9
- Carabotti, M., Scirocco, A., Maselli, M. A., & Severi, C. (2015). The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems. Annals of gastroenterology, 28(2), 203–209.
- Smith, R. P., Easson, C., Lyle, S. M., Kapoor, R., Donnelly, C. P., Davidson, E. J., Parikh, E., Lopez, J. V., & Tartar, J. L. (2019). Gut microbiome diversity is associated with sleep physiology in humans. PloS one, 14(10), e0222394. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0222394