В ерата на удобството, където супермаркетите и доставките на храна са само на обаждане или няколко клика разстояние, почти никой не се страхува да експериментира с нови ястия. Множество изкушения като пица, бургери, суши, различни сандвичи и други ястия дебнат навсякъде и това прави ежедневието ни доста по-приятно и улеснено. Въпреки че любопитството ни е вродено, все пак не трябва да забравяме, че има храни, които могат да ни навредят и дори да ни разболеят. Обикновено говорим за здравословни храни и навици в нашия блог, но днес ще обърнем внимание и на някои по-скоро опасни храни, които да избягвате.
Кога храната може да стане опасна
При определени условия на производство, хигиена и съхранение, някои храни могат да задържат в себе си токсини и да причинят заболявания и хранително отравяне. Възможно е и самите те да съдържат токсични вещества в кората, листата, семките си и други части. Друга опасност по отношение на храните е, че те могат да мухлясат, което ги прави потенциално опасни и предопределя съдбата им към коша за боклук.
Например, по ядките, зърнените култури и плодовете може да се появят плесени, които произвеждат опасни токсини и поради тази причина трябва да се консумират с повишено внимание. Бактериите от групата Salmonella са още един потенциален враг, който може да обитава стомашно-чревния тракт при неправилна термична обработка. Всяко месо и рибни продукти подлежат на минимум 15 минути топлинна обработка, за да се намали рискът от този сценарий. Escherichia coli макар да са естествени обитатели в червата, при определени условия могат да се увеличат прекомерно и да причинят чревна инфекция.
Суровите храни от животински произход са най-склонни да бъдат замърсени, по-специално сурово или недостатъчно обработено месо и домашни птици, сурови или леко сварени яйца, непастьоризирано (сурово) мляко и сурови миди. Затова не трябва да миете сурово птиче или друго месо, преди да го приготвите, въпреки че някои по-стари кулинарни съвети казват точно това. Измиването на сурово птиче или друго месо може да разпространи бактериите върху други храни, прибори и повърхности и не предотвратява заболяване. Плодовете и зеленчуците също могат да бъдат източници на пестициди, нитрати и други химични вещества, опасни за здравето. Особено някои сурови плодове и зеленчуци носят риск от заразяване с Salmonella, E. coli и Listeria.
Вкусни, но токсични – кои са тези храни
На следващо място ще разгледаме по-конкретно кои са потенциално опасните храни, които ни очакват в магазините и които може да се озоват на трапезите ни. Следващият път, когато отидете на пазар, със сигурност ще внимавате повече, когато посегнете към тях, нали? Важно е да знаете кои части на плодовете, зеленчуците и месото са безопасни за консумация, как трябва да се обработват термично, за да са сготвени както трябва и да не застрашават здравето ви. Именно такава информация сме ви подготвили.
Листа от ревен
Ревенът може да се използва за приготвяне на всякакви вкусни сладкиши, но листата са отровни, причинявайки проблеми с дишането, гърчове, бъбречна недостатъчност и в някои случаи дори смърт.
Бадеми
Читателите на мистериозни романи вероятно знаят, че цианидът – обикновена отрова, мирише на горчиви бадеми. Това е така, защото непреработените бадеми съдържат циановодородна киселина, която може да бъде смъртоносна. Яденето само на 10 сурови горчиви бадеми може да бъде фатално за дете.
Бадемите, които купуваме за закуска, междинно хапване или десерти, са сладки бадеми, но маслото от горчив бадем се използва редовно за приготвяне на екстракти и ликьори.
Индийско орехче
Индийското орехче е незаменима екзотична подправка и популярно допълнение както към десерти, така и към солени ястия. Индийското орехче може също да ви накара да халюцинирате! То съдържа психоактивно съединение, наречено миристицин, което, когато се консумира в големи количества (над 2-3 супени лъжици по неофициални данни), има силен халюциногенен ефект. Други странични ефекти включват главоболие и гадене.
Бял и червен боб
Купуването на насипни сухи стоки като ориз и боб е чудесно решение за добро бюджетиране, особено при ускорено поскъпване на хранителните продукти. Препоръчваме обаче да се придържате към консервиран боб. Несвареният боб трябва да се накисне във вода за няколко часа и да се вари в продължение на 30 минути, за да се отърве от токсина, наречен фитохемаглутинин или лектин, преди да е безопасно да се консумира.
Фасул, соя и други подобни храни също съдържат лектини, но червеният боб има най-висока концентрация с голяма разлика. Отравянето може да бъде предизвикано само от три-четири сурови зърна. Симптомите обикновено започват със силно гадене и повръщане в рамките на един до три часа след поглъщане, последвани от диария.
Надяваме се, че шансът да консумирате суров боб е минимален и винаги го приготвяте с предварително варене, за да се насладите на ползите му в много вкусни рецепти, като Кюфтета от черен боб и сладки картофи, Пълнени чушки с карфиол и черен боб и Веган бобени кюфтенца без глутен.
Любимият мед
Има мит, че медът става токсичен при нагряване. Не е така, но това, което може да бъде опасно за малките деца и бременните жени, е яденето на непастьоризиран мед. Пастьоризацията е процес, при който храните се обработват с ниска топлина, за да се убият патогените (като се отстраняват и токсините, наречени пиролизидинови алкалоиди в случая на меда). Консумирането на повече от една чаена лъжичка непастьоризиран мед може да доведе до гадене, виене на свят, главоболие или дори смърт при малки деца или бременни жени. Но не се притеснявайте: здравите възрастни могат да продължат да консумират лъжица суров мед към горещия си чай.
Фугу
Фугу е японската дума за риба балон и ястието, приготвено от нея, може да бъде смъртоносно отровно. Яйчниците, червата и черния дроб на фугу съдържат тетродотоксин – невротоксин, до 1200 пъти по-смъртоносен от цианида.
Смъртоносната доза тетродотоксин е по-малка от главата на игла и една риба има достатъчно отрова, за да убие 30 души. Ако се приготви неправилно, фугу може да парализира двигателните нерви и да причини сърдечен арест.
Японските готвачи трябва да преминат години на обучение, за да получат лиценз за приготвяне на фугу.
Аки плод
Въпреки вълнуващото си име, аки – националният плод на Ямайка, е вкусно, но опасно лакомство. Неузрелият аки съдържа отрова, наречена хипоглицин, така че плодовете трябва да са напълно узрели и да се оставят да се отварят естествено върху самото дърво, за да бъдат безопасно изядени.
Разпознава се, че плодът е готов за бране, когато ръбовете от външната страна на плодовете се разцепят широко.
Ако ви попадне този екзотичен плод, никога не го отваряйте сами (той трябва да се отвори сам) и яжте само кремавата, месестата каша около семената. Не яжте нито едно розово месо, нито черни семена, защото те са силно токсични. Неправилното приготвяне на плодове от аки може да причини сериозно заболяване, което може да доведе до кома или смърт.
Плодове бъз
Плодовете от бъз, които са родом от Канада и често се използват в конфитюри, пайове, вина, чайове, сиропи и добавки, са безопасни за консумация, ако са напълно узрели и правилно приготвени.
Въпреки това, листата, клонките и семената на бъз съдържат потенциално фатални нива на произвеждащ цианид гликозид. Ако плодовете от бъз не са напълно узрели или обработени правилно, те могат да причинят гадене, повръщане и тежка диария. Ако се консумира в големи количества, гликозидът може да причини гърчове, кома или дори смърт, което е възможно при консумация на почти пет чаши сок от бъз.
Картофи
Картофите, доматите и патладжаните принадлежат към семейството Картофови (Nightshade), което съдържа отрова, наречена соланин. За да избегнете отравяне със соланин, внимавайте за зелени или покълнали картофи. Цялото растение съхранява токсина, така че не трябва да ядете листата или цветята, но самата грудка също може да бъде опасна, когато е готова да започне или вече е започнала да пониква. Преди да поникне, картофът може да стане зеленикав, което показва наличието на хлорофил, както и на соланин. Затова съхранявайте картофите си далеч от слънцето, за да избегнете прекомерното излагане на светлина и хлорофил.
Гъби
Ядливите гъби са вкусни, разнообразни изкушения, независимо дали добавяте шепа от тях към ризото или заменяте телешкия бургер за бургер от вкусни гъби портобело. Други гъби обаче са опасни за консумация, като например зелена, бяла и червена мухоморка. Може да е почти невъзможно за обикновения човек да направи разликата между ядливи и отровни гъби в дивата природа и всяка година се случват фатални злополуки при търсене на храна. Така че най-безопасно за вас ще бъде да се придържате към пазаруването на гъби от супермаркета, както и на другите храни, които консумирате, за да минимизирате здравословните рискове.
Вижте още интересни теми като:
Хранителна алергия към риба и морски дарове – какво трябва да знаете
Как ферментиралите храни подкрепят здравословната чревна микробиота
Какво е въздействието на токсините от околната среда върху метаболизма и микробиома
Използвани ресурси
- Rice KM, Walker EM Jr, Wu M, Gillette C, Blough ER. Environmental mercury and its toxic effects. J Prev Med Public Health. 2014 Mar;47(2):74-83. doi: 10.3961/jpmph.2014.47.2.74. Epub 2014 Mar 31. PMID: 24744824; PMCID: PMC3988285. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24744824/
- Dolan LC, Matulka RA, Burdock GA. Naturally occurring food toxins. Toxins (Basel). 2010 Sep;2(9):2289-332. doi: 10.3390/toxins2092289. Epub 2010 Sep 20. PMID: 22069686; PMCID: PMC3153292. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22069686/
- Rather, I. A., Koh, W. Y., Paek, W. K., & Lim, J. (2017). The Sources of Chemical Contaminants in Food and Their Health Implications. Frontiers in pharmacology, 8, 830. https://doi.org/10.3389/fphar.2017.00830
- Bielecka J, Puścion-Jakubik A, Markiewicz-Żukowska R, et al. Assessment of the Safe Consumption of Nuts in Terms of the Content of Toxic Elements with Chemometric Analysis. Nutrients. 2021;13(10):3606. Published 2021 Oct 14. doi:10.3390/nu13103606 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8539909/
- Oliveira, M., & Vasconcelos, V. (2020). Occurrence of Mycotoxins in Fish Feed and Its Effects: A Review. Toxins, 12(3), 160. https://doi.org/10.3390/toxins12030160