Кихане, назална конгестия, недостиг на въздух, главоболие? Познати ли са Ви тези симптоми и с какво ги свързват? Алергични или нетолерантни сте към определени видове храни?
Определянето дали имате хранителна непоносимост или алергия е по-лесно, отколкото си мислите – най-ясният начин да разберете е чрез времето за реакция. Ако сте алергични, тогава имунната система на организма ще задейства бърза реакция на определена храна. От друга страна, появата на симптоми на непоносимост обаче може да бъде по-бавен процес и да отнеме няколко дни.
Хранителна алергия или хранителна непоносимост – как да ги разграничим
Ако подозирате, че страдате или от хранителна алергия, или имате хранителна непоносимост, това може да е смущаващ нов проблем за Вас, особено ако симптомите се отразяват на качеството Ви на живот.
Полезно е да разберете разликата между хранителна алергия спрямо хранителна непоносимост, тъй като това са две отделни състояния. Така че, ето го и обяснението!
Каква е разликата между хранителна алергия и хранителна непоносимост
Хранителната непоносимост и хранителната алергия често се смятат за вариации на едно и също нещо и обикновено се използват взаимнозаменяемо в един и същ разговор, но биологичните процеси зад тях и как те влияят на нас са много различни.
Всъщност, в една случайно избрана анкета, в която са анкетирани 1000 респонденти във Великобритания е установено, че по-голямата част от анкетираните не са в състояние да разграничат двете състояния и много респонденти смятат, че са едно и също нещо.
Всъщност е очаквано човек да не знае разликите между двете състояния, ако никога не се е сблъсквал с тях или няма близки или приятели, които са с такъв проблем.
Хранителна алергия има, когато имунната система на тялото възприема, че е „нападната“ и произвежда IgE (Имуноглобулин Е) антитела, за да се пребори с храната или напитката, която погрешно счита за вредна.
В случай на хранителна алергия реакциите могат да варират от леки до тежки и могат да засегнат една или повече системи в тялото. Например, може да бъдат засегнати храносмилателната система, дихателната система и да предизвика кожни реакции.
От друга страна,
Хранителната непоносимост е вид забавена биологична реакция, която, макар и неудобна и неприятна, не е животозастрашаваща. А при хранителна алергия може да се стигне до анафилаксия – спешно състояние, което изисква незабавна медицинска помощ.
Хранителната непоносимост често се причинява от затруднено усвояване на определени храни със симптоми, появяващи се часове или дни по-късно след консумацията. В зависимост от типа непоносимост към храната, имунната система понякога може да идентифицира хранителните протеинови частици като „чужди“, когато навлизат в кръвния поток и да произвеждат IgG антитела, за да „атакуват“ въпросната храна.
Именно този тип хранителна непоносимост може да се открие и потвърди с помощта на ImuPro тестове. Идеята зад ImuPro е да открие дали в организма има повишените IgG антитела срещу определени храни, които обясняват Вашите симптоми.
Преди да продължим по-нататък, бихме искали да дефинираме някои общи термини, които може да срещнете, когато четете или обсъждате хранителни алергии.
Кратък справочник на термините
Алергия – Това е имунен отговор на определена храна. Симптомите трябва да се появяват всеки път, когато храната се приема. Тези промени в имунната система попадат в две категории: Имуноглобулин Е (IgE) медиирани и не-IgE-медиирани.
Сенсибилизация – Това е откриването на специфичен имуноглобулин Е (IgE) чрез убождане на кожата или изследване на кръвта към определена храна, но без развитие на симптоми след приемането на тази храна. С други думи, положителен тест за алергия води до храна, която сте яли без проблеми или никога не сте консумирали.
IgE-медиирана свръхчувствителност / алергия – Обикновено наричана „хранителна алергия“, при която специфичните за храната IgE се образуват и прикрепят към алергичните клетки в цялото тяло. Всеки път, когато тази храна се приема, тя причинява симптоми на бързо начало, обикновено в рамките на минути или до 3 часа след приема. Типичните симптоми включват копривна треска, подуване, сърбеж / воднисти очи, затруднено дишане / преглъщане, повръщане и могат да прогресират до загуба на съзнание. Убождането на кожата или специфичните за кръвта IgE тестове е много вероятно да дадат положителен резултат за консумираната храна.
Анафилаксия – Бързо начало, прогресиращи, тежки симптоми, включващи повече от една система в тялото, които могат да се появят при хранителна алергия, медиирана от IgE. Спешно състояние, което изисква незабавно приложение на адреналин за овладяване на анафилактичния шок.
Не-IgE медиирана реакция – Това е имунологично медиирана, обикновено реакция със забавено начало на определена храна. Тя се медиира от други части на имунната система, отделно от IgE, по-специално Т-клетки. Тези симптоми не се проявяват незабавно и могат да се проявят часове до дни след приема. Анафилаксията не е част от този отговор и повечето симптоми включват стомашно-чревния тракт, с повръщане, разстроен стомах, диария или кръв във фецеса. Убождането на кожата или специфичните за кръвта IgE тестове дават отрицателен резултат.
Чувствителност или непоносимост – Това е неимунологичен отговор на определена храна или храни. Симптомите се появяват, когато тази храна се консумира, но може да бъде променлива във времето. Това също включва най-често стомашно-чревни симптоми и не включва симптоми, наблюдавани при реакции, медиирани от IgE. Убождането на кожата или специфичните за кръвта IgE тестове дават негативен резултат.
Как протича диагностичният процес
Когато се опитвате да определите дали имате хранителна алергия, има няколко поредни стъпки, които може да предприемете сами.
Първо, най-важната част е внимателното самонаблюдение и проследяване на предполагаемите храни, времето и видовете симптоми, които се появяват, както и всяко лечение, използвано преди, за да помогне за подобряване на симптомите. Ако анамнезата съответства на IgE медиирана алергия, тогава често се провежда тестване за потвърждаване.
Доброто правило, което да запомните, е, че ако може да ядете храна без да развиете никакви симптоми, е малко вероятно да сте алергични към тази храна. Защо? Защото най-добрият тест е действителното поглъщане на храната. Основната разлика между IgE и IgG е бързината на поява на алергична реакция след консумация.
По отношение на медиираната от IgE алергия, то почти винаги ще знаете дали определена храна ви пречи и има ли скрити хранителни алергии. При някои обстоятелства анамнезата е по-съвместима с не-IgE медиирани симптоми или непоносимост. Тогава тестовете не са нужни.
Тогава как се потвърждава IgE медиирана алергия
Има 3 основни начина за тестване на хранителна алергия, медиирана от IgE:
- Надраскване върху кожата (Prick-test): Това включва поставяне на капка алерген върху повърхността на кожата и след това пробиване през нея, за да се въведе алергенът в най-горния слой на кожата. Ако има специфично IgE антитяло към този алерген и е прикрепено към алергичните клетки, тогава сърбежът и заобикалящото го зачервяване трябва да се развият в рамките на 15 минути. Тези тестове имат висока отрицателна прогнозна стойност (когато тестът дава отрицателен резултат, много вероятно е да е правилен), но ниска положителна прогнозна стойност (когато тестът дава положителен резултат, е по-малко вероятно да бъде правилен). Това може да доведе до фалшиви положителни резултати от теста. По този начин той не е добър скринингов инструмент, но е много надежден тест за потвърждаване на история, която е в съответствие с хранителна алергия, медиирана от IgE;
За да се получат точни резултати, приемът на всички антихистамини трябва да бъдат прекратени 5-7 дни преди тестване.
- Специфичен IgE (sIgE) кръвен тест: Този тест измерва нивата на специфичен IgE, насочен към храни в кръвта. Обхватът, в зависимост от лабораторните техники, може да варира от 0.10 kU / L до 100 kU / L. Това също има много висока отрицателна прогнозна стойност, но ниска положителна прогнозна стойност. Често се срещат леко повишени резултати, особено при деца, които имат други видове алергични състояния като екзема, астма и алергичен ринит. Прогнозните стойности за вероятност от наличие на алергия се различават при всяка храна, но като цяло, колкото по-високо е нивото, толкова по-голяма е вероятността от IgE медиирана алергия;
- Орално хранително предизвикателство, контролирано от лекар: с този метод се цели консумация на постепенно увеличаващи се количества от предполагаемия хранителен алерген, докато се контролира от лекар, обикновено алерголог. Ако не се развият симптоми, които са в съответствие с хранителна алергия, медиирана от IgE (копривна треска, подуване, анафилаксия), това прави наличието на IgE, насочено към тази храна, малко вероятно. Това често се счита за златен стандарт за тестване на хранителни алергии и може да се счита за добър начин да се „изключи“ хранителната алергия или да се определи дали предварително диагностицираната хранителна алергия е изчезнала. Този метод е най-трудоемък, тъй като повечето случаи отнемат 4-8 часа, но може да бъде много надежден тест.
Както виждате, извършването на диагностични тестове за хранителни алергии може да бъде много сложно и изисква внимателно обмисляне какви тестове да поръчате и как ще се интерпретират. Има различни индикации за извършване на обширен „скринингов панел“ за хранителни алергии. С теста ImuPro се преминава през 3 фази, които включват откриване на проблемните храни и съставки, постепенно въвеждане на изключените храни и фаза на стабилизация.
Повече за концепцията