Сенната хрема е мъчителна и неприятна алергична реакция, която се причинява от алергия към цветен прашец. Честите симптоми на сенна хрема са хрема (разбира се), сърбящ и / или запушен нос, кихане и сърбеж на очите. Обикновено при този вид алергични реакции се предвижда лечение с антихистаминов спрей за нос или лекарство и / или стероиден спрей за нос. Тъй като има много различни видове алергии и всеки от тях има по-специфични прояви, а сега е периодът на цъфтеж на някои дървета, решихме да обърнем внимание на тази тема и да предоставим повече информация за сенната хрема и свързаните с нея проблеми.
Какво е сенната хрема
Полените представляват малки невидими частици фин прах, който се произвежда от растения, дървета или цветя с цел оплождане на други растения, дървета или цветя от същия вид. Строго погледнато сенната хрема се причинява от алергия към трева или цветен прашец.
Тревният прашец е най-честата причина и обикновено засяга хората всяка година в сезона на тревния прашец от около май до юли (края на пролетта до началото на лятото).
Терминът обаче често се използва, когато алергиите са причинени от други полени, като прашецът на дървета. Дървесният прашец има склонност да засяга хората от март до май месец (рано до късна пролет) всяка година.
Други хора могат да проявят алергична реакция към цветен прашец (включително коприва и лапад). Плевелите са склонни да опрашват от ранна пролет до ранна есен.
Наричана още сезонен алергичен ринит, сенната хрема или треска сигнализира, че имунната система засича алерген дразнител. И в резултат на това се опитва да се отърве от него чрез познатите симптоми. Те могат да варират от човек на човек, но най-честите включват:
- Хрема или запушен нос;
- Сърбеж на носната лигавица;
- Кихане и усещане за боцкане в носа;
- Сърбящи и воднисти очи;
- Сърбеж в гърлото.
По-рядко може да се срещне и не е изключено да има загуба на обоняние, главоболие, болка в лицето (особено в областта на синусите) и изпотяване. Ако сенната хрема е много лоша, може да се почувствате силно изтощени и дори да не можете да спите или да се събуждате заради позиви за кихане.
Според доктор Мариана Мандаджиева – специалист алерголог с над 25 години опит маските, които се налага да носим отново за предпазване от коронавирус, ни предпазват и от полепване на полени по лигавиците на горните дихателни пътища. Това може да се тълкува като средство за предотвратяване на излагането на алергени и последващите симптоми на алергична реакция.
Действайки като вид механична бариера, медицинските маски са едно от решенията, но и тук има детайли – маските трябва да се сменят често, а ако са за многократна употреба – да се перат на 60 градуса.
Вижте цялото интервю в сайта на България днес
Доктор Мариана Мандаджиева посочва, че сенната хрема се обостря най-тежко в зависимост от това към кой алерген се развива алергията. Има пикове в различни месеци от годината според това какви дървета, цветя и други растения цъфтят, като например:
- Пик през април и май на брезовия полен;
- Пик през май и целият юни до началото на юли – интензивен цъфтеж на тревни видове;
- Пик в началото на август до октомври най-много – поради цъфтеж на плевели, включително коприва.
Важно: Ринитът (възпаление на носната лигавица и кухина) е единственият общ симптом между поленовата алергия и COVID-19.
И тъй като споменахме ринит на следващо място ще разграничим какви видове има.
Видовете ринит
Има два вида ринит: алергичен и неалергичен.
Алергичен ринит
Ако имате алергичен ринит, имунната система погрешно определя едно безобидно вещество като дразнител. Това вещество се нарича алерген. Имунната система реагира на алергена, като отделя хистамин и химични медиатори, които обикновено причиняват симптомите изброени по-горе.
Сезонният алергичен ринит (сенна хрема) най-често се причинява от цветен прашец, пренесен във въздуха през различни периоди на годината в различни части на страната, както вече изяснихме.
Алергичният ринит може да се задейства и от общи алергени на закрито, като люспи на кожата, урината и слюнката, открити върху пърхота на домашния любимец, плесени, прахови акари и други. Това се нарича многогодишен алергичен ринит, тъй като симптомите обикновено се проявяват целогодишно.
Неалергичен ринит
Поне един от всеки трима души със симптоми на ринит няма алергии. Неалергичният ринит обикновено засяга възрастни хора и причинява целогодишни симптоми, особено хрема и запушване на носа. Това състояние се различава от алергичния ринит, тъй като имунната система не участва с реакция на отделяне на хистамини или други медиатори.
Видове алергичен ринит
Конкретно той може да се разграничи на два вида, а именно:
- Сезонен: Симптомите могат да се появят през пролетта, лятото и началото на есента. Обикновено се причиняват от чувствителност към спори на плесен или във въздуха, полени от дървета, треви или плевели;
- Многогодишен: Симптомите се проявяват целогодишно и обикновено се причиняват от чувствителност към акари, козина или пърхот на домашни любимци, хлебарки или плесени в затворени пространства.
Симптомите на алергичен ринит имат и други причини, като най-обичайната е обикновената настинка – пример за инфекциозен ринит. Повечето инфекции са сравнително краткотрайни, като симптомите се подобряват за три до седем дни.
Тригери на сенна хрема – какво я отключва
Систематизираният списък на възможните дразнители изглежда така:
- Външни алергени, като прашец от дървета, треви, плевели и спори на плесени;
- Вътрешни алергени като коса или пърхот на домашни любимци, акари и прах;
- Дразнещи вещества като цигарен дим, парфюм и дизелово гориво.
Диагностичен процес
Алергиите не са просто нещо, с което трябва да свикнете, те могат да се държат под контрол. За целта обаче трябва да започнете с консултация с алерголог – това е най-ефективният начин за диагностициране и лечение на симптоми на алергичен ринит, за да намерите облекчение.
При посещение на специалист алерголог ще споделите подробна история на симптомите, ще се потърсят улики в начина на живот, които да помогнат за определяне на причината за Вашите симптоми. Ще Ви попитат, наред с други въпроси, за Вашата работна обстановка и домашна среда (включително дали имате домашни любимци). Възможно е специалистът да запита за медицинската история на Вашето семейство, за да установи дали има някаква закономерност.
Понякога алергичният ринит може да бъде усложнен от няколко медицински състояния, като отклонен септум (девиация на костта и хрущяла, която отделя ноздрите, изкривяване на носната преграда) или назални полипи (анормални израстъци в носа и синусите). Всяко от тези състояния обичайно се влошава при настинка.
Видове кожни тестове за диагностициране на алергичен ринит
В практиката са познати и утвърдени няколко метода за диагностика:
- Тест за убождане или надраскване (Prick test, Scratch Test): този тест се прилага като малка капка от възможен алерген се втрива или надрасква в кожата. Известен също като перкутанен тест, това е най-често срещаният тип кожен тест. Резултатите стават ясни в рамките на 10 до 20 минути;
- Интрадермален тест: Малко количество от възможен алерген се инжектира под кожата с помощта на тънка игла. Мястото се проверява за реакция след около 20 минути. Този тест обикновено е по-чувствителен от теста за убождане или надраскване.
Управление и лечение на състоянието
Избягване излагането на алергени е първата и най-ефективна мярка за минимизиране на симптомите. Това обаче невинаги е постижимо предвид факта, че някои алергени са навсякъде по всяко време във въздуха – и у дома, и в офиса, и в парка.
Първият подход при управлението на сезонни или многогодишни форми на алергичен ринит или сенна хрема трябва да бъде, за да се избегнат алергените, които предизвикват симптоми, ако е възможно. В зависимост от това дали става дума за излагане на алергени в затворено или отворено пространство, мерките могат да бъдат:
Външно излагане
- Останете на закрито колкото е възможно повече, когато броят на цветния прашец е в своя пик, обикновено по време на обяд и рано вечерта (това може да варира в зависимост от вида на растителния прашец). Същото важи и когато вятърът разнася полените;
- Носете слънчеви очила, когато сте на открито, за да сведете до минимум количеството прашец, попадащ в очите .
Излагане на закрито
- Дръжте прозорците затворени и използвайте климатик в колата и дома си. Не забравяйте да поддържате чист и самия климатик с редовна профилактика и смяна на филтрите;
- Намалете излагането на прахови акари, особено в спалнята и холовото помещение. Спалното бельо трябва да се пере на 60 градуса, за да се унищожат микроскопичните вредители и е добре да се сменя по-често;
- За да ограничите излагането на мухъл, поддържайте ниската влажност в дома (между 30 и 50 процента) и редовно почиствайте баните, кухнята и мазето си. Използвайте обезвлажнител, особено ако живеете в град или помещение с по-висока влажност.
Ако имате домашни любимци
- Мийте ръцете си веднага след като сте галили животното; перете дрехите по-често от обикновено, за да не се задържат частици в тъканите;
- Ако сте алергични към домашния си любимец, извеждайте го възможно по-често. Ако домашният любимец трябва да е вътре, дръжте го извън спалнята си, за да не сте изложени на алергените и докато спите.
Относно лечението
За много страдащи от сенна хрема първата линия на защита са антихистамини, които действат, като блокират действието на хистамина (едно от съединенията, участващи в алергичните реакции). Такива продукти се предлагат като спрей за нос или таблетки и могат да се вземат от аптека без рецепта.
Ако сенната хрема е поносима, може да е достатъчно да вземете антихистаминово хапче при първите симптоми. Може също така да помислите за приемането им като превантивна мярка в дни, когато броят на цветния прашец се увеличава.
Лечението може да се назначи от специалист и с участието на други медикаменти като стероиди (кортикостероиди),
стабилизатори на мастоцити, антагонисти на левкотриенови рецептори, деконгестантни капки за нос и спрейове.
В процеса на диагностика е важно да се изключат и други възможни причини за конкретни симптоми, като например хранителни алергии или непоносимости.