Ревматоидният артрит (РА) е прогресиращо заболяване, което засяга съединителната тъкан, най-често ставите и причинява хронично възпаление. Обхваща още и разположените в близост тъкани и органи. Характерна е неговата симетричност – биват засегнати едни и същи стави от двете страни на тялото. Не е изключено да премине в ремисия за няколко месеца, дори за няколко години, след което отново да се възобнови.
Заболяването се класифицира като автоимунно – имунната система припознава като чужди собствените си клетки. В опита си да предпази организма, тя атакува синовиалната течност (т.нар. синовия). Синовията спомага за приплъзването и изхранването на ставните хрущяли. Това води до възпаления и ограничена подвижност на ставите. По повърхността на хрущялите се натрупват незрели клетки, които също възпрепятстват движението.
Симптоми на ревматоиден артрит
Симптомите като лесна умора и сутрешна скованост могат да предшестват развитието на РА. С течение на времето се появява по-силна болка в ставите, движенията са по-ограничени, а това е пречка при извършването дори на ежедневни задачи. Често болката се засилва през нощта, а сутрин бива заместена от скованост, продължаваща от няколко минути до няколко часа. В напредналите стадии на заболяването се наблюдават и деформации: пръстите са изкривени, дланите са извити, а лактите – присвити.
От какво се причинява ревматоидният артрит
Към момента все още няма категорични твърдения, посочващи конкретен причинител. Според някои специалисти то се отключва от различни вируси или бактерии, според други се появява вследствие на генетична предразположеност. Стресът като фактор също вероятно оказва своето влияние. Част от специалистите смятат, че заболяването има инфекциозно-алергичен произход. Възможно е РА да възниква като реакция на организма към някои антигени.
Независимо от причинителите, установено е, че подходяща диета е от решаващо значение за благоприятното повлияване на РА. До голяма степен установяването на точният режим е въпрос на експерименти и време, но в повечето случаи се набляга на растителна храна и елиминиране на възпалителните храни.
Ревматоиден артрит – основни принципи на хранене
За да разберете кои храни са препоръчителни за вас, приложете елиминационния принцип. Ако страдате от ревматоиден артрит може би организмът ви ще се повлиява положително от конкретни хранителни групи, а други – ще му вредят.
Елиминационният принцип: Определете продукт, който да изключите от менюто си за седмица или две. Например мляко – не консумирайте за периода млечни и производните им под никаква форма (сирене, кашкавал, сладолед и други производни). Наблюдавайте тялото си. След това включете продукта за ден и следете за признаци на влошаване-храносмилателни, кожни, други. Спрете го за три дни и го въведете отново за ден. Повторете теста колкото пъти е необходимо, за да сте уверени в резултата.
Намалете възпалението в чревната зона. Консумирайте храни, богати на пробиотици (не е задължително това да е кисело мляко, ако не ви повлиява добре). Зеленчуците в процес на ферментация съдържат голямо количество от тях. Приемът им, от една страна, нормализира чревната флора. От друга – потиска патогенните организми, които предизвикват имунната система.
Имайте предвид, че при остър ревматоиден артрит е добре количеството на белтъчините да не надвишава 1,5 гр. на 1 кг. телесна маса, а това на мазнините – 1 гр. на 1 кг. телесно тегло.
Лечение на ревматоиден артрит с диета
Тъй като при ревматоидния артрит се наблюдава сериозно състояние на възпаление, от съществено значение е да изключите от менюто си продукти, които стимулират отговор на имунната система.
Избягвайте храните, които са :
- Силно преработени, полуфабрикати;
- Пържени;
- Богати на лесноусвоими въглехидрати, както и такива с висок гликемичен индекс – ГИ (бял хляб например);
- С високи концентрации на захари (безалкохолни, сладкиши, пасти, торти, кейкове).
Намалете или изцяло преустановете приема на сол. Солта подпомага възпалителните процеси.
Алкохолът и тютюнопушенето също са противопоказни.
Консумирайте ежедневно
- Плодове (които са с по-ниско съдържание на фруктоза);
- Зеленчуци (избягвайте домати и патладжан);
- Ядки;
- Пълнозърнести храни, които също спомагат за контрол на глюкозата.
Увеличете приема на калций. Неговата роля е ключова за здравината на костите. Набавяйте си го предимно от хранителни източници (броколи, бобови, ядки – с високо съдържание се отличава сусамът). Витамин D спомага за усвояването му. Избягвайте продуктите, които стимулират извеждането на минерала от тялото. Такива са: кафе, някои видове чай, шоколад.
Консумирайте храни, богати на омега-3 мастни киселини. Хапвайте по-рядко червено месо и по-често добавяйте риба към менюто си.Тя е богата на този вид мастни киселини, с повишено съдържание е онази, която обитава студените води. Омега-3 има още в: орехите, тиквата, яйцата, маслините, зехтина.
Зехтинът съдържа и олеокантал – вещество, което редуцира възпалителните процеси в ставите.
Антиоксидантите в част от изброените продукти, както и в плодовете и зеленчуците, също повлияват добре имунната система, оттам се наблюдава и облекчаване на симптомите на ревматоиден артрит.
От казаното до тук може да се обобщи, че подходяща за този тип заболяване е средиземноморската диета. Проведено изследване от „Brigham & Women’s Hospital“ и „Harvard Medical School“ в Бостън потвърждава, че тя повлиява процесите на възпаление в тялото. Проучванията доказват, че въздействието на този тип режим върху пациентите с РА е благоприятно.
Имайте предвид, че някои протеини на млякото могат да влошат състоянието ви. Това е така заради характера на заболяването – възможно е организмът ви да възприеме млечния протеин като вредно вещество. Тогава имунната ви система атакува него и в резултат на това се наблюдава възпаление в тъканите. Ето защо е препоръчително да приложите елиминационния принцип при млечните продукти.
Примерно меню при ревматоиден артрит
Закуска
Закуската ви може да бъде съставена от:
- Овесени ядки с кисело мляко, в случай че организмът ви го приема.
- Пасирани плодове с овесени ядки.
- Пасирани плодове със зърнени храни (киноа, елда) и ядки.
Можете да си позволите и палачинки от лимец (пълнозърнест е, с по-нисък ГИ и намалено съдържание на глутен). Възможно е глутенът да влоши състоянието ви, макар подобно въздействие да не се наблюдава при всеки, страдащ от РА.
Избягвайте фрешовете. Те не съдържат така ценните за вашия организъм фибри. Богати са на фруктоза, която, без фибри, се усвоява лесно от организма.
Обяд
Всеки вид салата, която не съдържа домати или патладжан, може да е добър вариант за обяд. Комбинирайте я с:
- Риба;
- Сирене или запеканка със сирене;
- Бобови храни (или консумирайте само тях).
Следобедна закуска
Малко ядки или няколко пресни плода са много полезни, а и ще ви заситят.
Вечеря
- Супи – зеленчуковите са препоръчителни. Крем супите също са подходящи (от моркови, броколи и др.) Избягвайте твърде мазните супи, както и такива с изкуствени добавки (бульони и подправки, в които са добавени химикали);
- Пълнозърнест ориз – неговият ГИ е по-нисък. Пригответе го с гъби, със зеленчуци;
- Риба в комбинация със салата;
- Голяма салата с малко хляб – нека хлябът да е от лимец или от друг вид пълнозърнесто брашно. Най-добрият вариант е да закупите цели зърна и след това да ги смелите и сами да приготвите хляба си или да омесите домашен.
Не забравяйте да овкусявате салата със зехтин и да добавяте маслини към менюто. За да придадете леко солен вкус на салатата, използвайте дресинг от т.нар. селъри (вид целина с месести дръжки).
Храната е лекарство. Подбирайте я внимателно и спрямо собствените си потребности. Резултатът няма да закъснее, а ще бъде още по-точен, ако направите още една стъпка към по-добро хранене.
С помощта на ImuPro може да разберете дали проявявате алергична реакция от забавен тип към 270 вида храни, подправки и други агенти използвани в производствения процес. Помислете и преценете докъде се простират възможностите ви, както и желанието за подобряване на здравето. Ние сме тук за вас. Разгледайте и другите статии в блога ни – ще намерите още полезни теми.