Хранителните алергии се появяват, когато човек консумира храна, към която проявява алергична реакция и която съдържа някакъв алерген или алергени.
Разпространението на този тип алергия е между 5% и 10% в цялата популация. Във някои случаи обаче голям процент от хората проявяват непоносимост към някакъв вид храна, а това не е същото като хранителната алергия.
Днес ще се фокусираме върху втория здравословен проблем, за да изясним защо страдаме от хранителна алергия, дали имунитетът е виновен и как да облекчим проявите на алергията.
Какво представляват хранителните алергии
Хранителните алергии се състоят от реакция на имунната система към нежелана храна, която тялото не одобрява поради някаква причина. Тялото усеща, че протеин в определена храна може да бъде вреден и задейства реакция на имунната система. Тогава започва производството на хистамини, за да се защити. Тялото „помни” срещата с тази храна и когато тя отново попадне в тялото, хистаминовият отговор се задейства по-лесно.
Диагностиката на хранителни алергии може да бъде проблематична, тъй като неалергичните хранителни реакции, като хранителна непоносимост, често се бъркат със симптомите на хранителна алергия. Непоносимостта, получена от имунологичен механизъм, се нарича хранителна алергия, а неимунологичната форма се нарича хранителна непоносимост. Хранителните алергии и непоносимостта често са свързани, но има ясна разлика между двете състояния и следва тя да се знае.
Хранителната алергия идва от реакция на специфичното за алергена имуноглобулин Е антитяло, което се намира в кръвообращението. Възможни са и не-IgE-медиирани хранителни алергии. Такива се получават, когато някой е изложен на храна, която причинява признаци и симптоми на алергия, като алергичен контактен дерматит. Хранителната непоносимост е нежелана реакция към храни или хранителни компоненти, но не се дължи на имунологични механизми.
Например, да речем, че при Вас се проявява имунологичен отговор към краве млякото поради белтъка на млякото. Другият вариант е да имате непоносимост към млякото поради невъзможност за смилане на лактозата. Това състояние обуславя производство на излишна течност в храносмилателния тракт, което води до коремна болка и в някои случаи до диария. Това състояние се нарича лактозна непоносимост, защото лактозата не е алерген, а отговорът не се основава на реакция на имунната система.
IgE медиирани алергии
Хранителните алергии, медиирани от IgE (имуноглобулини Е), са най-често срещани и опасни от нежеланите хранителни реакции. Те предизвикват имунната система да реагира необичайно, когато е изложена на една или повече специфични храни. Непосредствените реакции към хранителни алергии, медиирани от IgE, са причинени от специфично за алергена имуноглобулин Е антитяло, което се намира наоколо в кръвния поток.
Когато IgE работи правилно, той идентифицира тригери, които биха могли да бъдат вредни за организма. След това казва на тялото да освободи хистамини. Хистаминът причинява симптоми на алергия като уртикария, кашлица и кихане, които могат да бъдат сбъркани и със симптомите на други видове алергични реакции, като например алергичния ринит.
Понякога IgE реагира на нормалните протеини, които се съдържат в храните. И когато протеинът се абсорбира по време на храносмилането и навлезе в кръвообращението, цялото тяло реагира така, сякаш той представлява заплаха. Това обяснява защо симптомите на хранителна алергия се забелязват в различни измерения на тялото – по кожата, в дихателната система, храносмилателната и кръвоносната система.
Симптомите
Имунната система на тялото Ви поддържа здрави, като се бори с патогенни организми и други, застрашаващи доброто здраве. Реакция като хранителна алергия възниква, когато имунната Ви система прояви свръхреакция към храна или вещество в храна, идентифицирайки я като опасност. В резултат на това предизвиква защитна реакция под формата на различни симптоми.
Въпреки че алергиите обикновено протичат в семействата, е невъзможно да се предвиди със сигурност дали детето ще наследи хранителната алергия на родителите си.
Симптомите на хранителна алергия могат да варират от леки до тежки. Само защото първоначалната реакция причинява малко проблеми не означава, че всички реакции ще бъдат толкова поносими. Храна, която задейства само леки симптоми в един случай, може да причини по-тежки симптоми в друга ситуация и това е една от сериозните опасности при хранителните алергии – не може да се прогнозира колко тежка ще е алергичната реакция.
Когато човек погълне храна, към която е алергичен, може да възникне някое от следните:
- Обрив, зачервяване и цялостен сърбеж на кожата;
- Назална конгестия (запушване на носа), сърбеж, кихане и навлажняване на очите;
- Гадене, повръщане, коремни спазми и диария.
Опасни ли са хранителните алергии
Хранителните алергии са опасни, тъй като в някои случаи могат да причинят смърт след анафилактични реакции.
*Анафилаксия – Най-тежката животозастрашаваща алергична реакция на цялото тяло, която може да наруши дишането, да предизвика драстично спадане на кръвното налягане и да промени сърдечната честота. Анафилаксията може да настъпи в рамките на минути след излагане на задействащата храна. Тя може да бъде фатална и трябва да се лекува незабавно с инжекция епинефрин (адреналин). По своята същност анафилаксията се развива поради освобождаване на прекомерни количества хистамини – възпалителните медиатори.
Симптомите, свързани с тежестта на алергичната реакция, са:
- Усещане за задушаване, дрезгавост, стягане в гърлото, затруднено преглъщане;
- Хрипове при вдишване, усещане за стягане в гърдите;
- Сърбеж, усещане за изтръпване в ръцете, краката, гърлото.
Тези симптоми могат да се появят веднага и могат да се развият бързо – от минути след поглъщането до един час след това. И пак споменаваме, че представлява спешна медицинска помощ и изисква незабавно лечение.
Анафилаксия и тежка алергична реакция – какво трябва да знаете
Кои са най-честите алергии
Най-често повтарящи се алергии са тези, които се появяват в бебешките години, когато в диетата се добавят твърди храни в периода на захранване.
Алергията към краве мляко и яйца често може да се появи преди навършване на една година. Между 1 и 2 години може да се проявят алергии към соя, зърнени култури и риба. лНа възраст над 2 години най-често се наблюдават алергии към плодове, бобови растения, зърнени храни и ядки.
Важно е да се има предвид, че хранителната непоносимост към лактоза може да се върне с времето, тъй като липсват необходимите ензими. Всъщност има три вида лактозна непоносимост – последвайте препратката, за да прочетете повече за тях.
По принцип хранителните алергии остават за цял живот. В някои случаи, като алергия към яйца и краве мляко, те могат да изчезнат на възраст между 2 и 4 години.
Кои са храните, които могат да причинят алергия
Протеините в краве млякото
Казеин, казеинати, албумин лакталбумин, лактулоза. Тази алергия се проявява през първата година от живота.
Яйчен протеин
Овоалбуминът, използван често в хранително-вкусовата и сладкарската промишленост като добавка, консервант, стабилизиращ агент, изкуствени оцветители, изкуствен аромат, при печене на хляб, макаронени изделия, сладолед, шоколадови бонбони и други.
Алергията към яйцата често се свързва с алергия към протеин от краве мляко.
Рибни протеини
Тези алергии са често срещани при деца и възрастни. Алергията към бяла риба (хек, морски бас, пъстърва и други) е по-честа от синята риба (червен плац, сьомга, сардини, аншоа). Алергиите могат да бъдат причинени от вдишване на парата, която идва от готвене или пържене на риба.
Също ракообразните миди (омари, скариди, раци), така и мекотели (миди, стриди, калмари, сепия, октопод) могат да причинят тежки алергични реакции.
Ядки
Фъстъци, орехи, бадеми, масла или производни като фъстъчено брашно или масло попадат в тази група. Производните на фъстъци, като ядки, масла, брашно, масло и подправки, са често срещани в индийската, китайската, индонезийската, тайландската, северноамериканската и мексиканската кухня.
Зърнени култури като пшеница, овес, ечемик и ръж
Алергията се появява поради общо съединение, наречено глутен и това алергично заболяване се нарича целиакия. То има автоимунен характер и може да се предаде по наследство.
6 знака, които сочат за вероятна чувствителност към глутен
Плодове
Праскови и семейство Rosaceae (кайсии, нектарини, череши, сливи, ягоди, круши, ябълки). Киви, банан и ананас също могат да са отговорни за алергии.
Бобови храни
Бобови растения като леща или нахут могат да причинят алергии. Алергията към плодове, ядки и бобови растения често се среща заедно.
Видове кръстосани алергии и възможности за лечение на реакциите
Добавките като сулфити, нитрити, глутамати и други, които служат като консерванти, ароматизатори, изкуствени оцветители, емулгиращи и стабилизиращи агенти, също може да предизвикат алергична реакция.
Диагностицирането е важен елемент от откриването на подходящи средства за контрол на състоянието. След провеждане на тест – с убождане или одраскване или на кръвен тест, се установява към кои храни имате алергия и се изготвя план за хранене, който изключва тези проблемни изделия.
Основният начин за контрол на хранителната алергия е да избягвате консумацията на храната, която създава проблеми. Внимателно четете етикетите на съставките на хранителните продукти и проучете дали това, което трябва да избягвате, е известно с други наименования.