В повечето случаи хората с алергии развиват леки до умерени симптоми, като сълзене на очите, отделяне на носен секрет, кихане или обрив. Но понякога излагането на алерген може да причини животозастрашаваща алергична реакция, позната като анафилаксия. Тази тежка реакция се получава, когато свръх отделянето на химикали довежда човека до шоково състояние. Алергия към храна, ужилвания от насекоми, лекарства и латекс най-често предизвикват анафилаксия.
Анафилаксията е най-тежката форма на алергична реакция и е потенциално животозастрашаваща. Тя трябва да се третира като спешно медицинско състояние и изисква незабавно лечение и спешна медицинска помощ. Важно е да знаете как се проявява, за да помогнете на друг човек в случай, че се окажете в такава ситуация.
Какво причинява анафилактична реакция
При повечето алергични реакции получените химикали се отделят локално в тъканите в определена част от тялото (кожа, очи и други). Това означава, че симптомите на алергичната реакция обикновено се проявяват само в тази област.
При анафилаксия химикалите, които причиняват алергичните симптоми (например хистамин), се отделят в кръвта. Симптомите на анафилаксия обикновено се проявяват няколко минути след излагане на задействащото вещество (алерген), но понякога час или повече по-късно.
Най-честите причини за анафилактични реакции включват:
- Консумация на някои храни (включително фъстъци, ядки от дървета или миди). Всички храни обаче потенциално могат да причинят анафилаксия;
- Ужилвания от насекоми – отровата от ужилване от насекоми от пчели, оси, стършели и някои други могат да причинят тежки и дори смъртоносни реакции при някои хора;
- Лекарства и контрастни вещества (използвани в някои рентгенови изследвания), по-специално тези, които се дават чрез инжектиране;
- Латекс: Някои продукти, произведени от естествен латекс, съдържат алергени, които могат да предизвикат реакции у чувствителни индивиди. Най-голямата опасност от тежки реакции възниква, когато латексът влиза в контакт с влажни зони на тялото или вътрешни повърхности по време на операция;
- Физически упражнения: Макар и рядко, упражненията могат да причинят анафилаксия в някои случаи. Колкото и да е странно, тя не се появява след всяка тренировка, а в някои случаи се появява само след консумация на определени храни преди тренировка.
В най-общ смисъл, анафилаксията се задейства, когато имунната система прекалява с обикновено безобидно вещество (алерген като фъстъци или пеницилин), причиняващи леки до тежки симптоми, които засягат различни части на тялото. Симптомите обикновено се появяват в рамките на минути до няколко часа след консумация на храна, поглъщане на лекарства или убождане от насекомо.
Много хора може да не осъзнаят, че имат алергия, докато не преживеят анафилаксия. Алерголог може да ви прегледа и да постави правилна диагноза. Ако е необходимо, ще Ви предпишат инжектируем епинефрин, който да се използва при спешни случаи.
Анафилаксични симптоми
Някои или всички от следните симптоми могат да присъстват по време на реакция на анафилаксия:
- Подуване на езика и / или гърлото;
- Трудност при преглъщане или говорене;
- Вокални промени (дрезгав глас);
- Хрипове или упорита кашлица;
- Затруднено или шумно дишане;
- Стомашни спазми или повръщане след ужилване от насекоми;
- Замайване / колапс / загуба на съзнание (поради спад на кръвното налягане);
Диагностичен процес
Лице, за което се подозира, че има хранителна алергия, трябва да мине преглед при специалист алерголог за правилна диагноза, съвет за превантивно лечение и спешно лечение. Хората с диагноза тежка алергия към храна или насекоми трябва да носят лекарствата за спешни случаи, както е предписано, както и план за действие за анафилаксия, подписан от техния лекар.
Децата с хранителни алергии, които имат анамнеза за екзема и / или астма, са изложени на по-висок риск от тежки алергични реакции. Прилагането на адреналин е първа линия лечение на анафилаксия.
За хранителните алергии
Хранителната алергия е реакция на имунната система към хранителен протеин, който тялото погрешно смята, че е вреден. Когато индивидът яде храна, съдържаща този протеин, имунната система отделя огромни количества химикали, задействайки симптоми, които могат да засегнат дишането, стомашно-чревния тракт, кожата и / или сърцето на човек.
Симптомите на хранителна алергия могат да включват треска, подуване на устните, лицето и очите, подуване на езика, затруднено дишане, коремна болка, повръщане. Ако не се лекуват, тези симптоми могат да бъдат фатални. Известно е, че повече от 170 храни могат да предизвикат тежки алергични реакции. Примерите включват киви, банан, домати, горчица и целина.
Управление и лечение
Анафилаксията е предотвратимо и лечимо събитие. Познаването на тригерите е първата стъпка в превенцията. Децата и полагащите грижи трябва да бъдат обучени как да избягват хранителни алергени и / или други алергени.
Най-добрите начини за управление на състоянието са:
- Да се избягват алергени, които предизвикват алергичните реакции;
- Да бъдете подготвени за спешни случаи
Ако за вас има висок риск от анафилаксия, носете автоинжектори (адреналин). Те съдържат предписана единична доза лекарство, което се инжектира в бедрото по време на анафилактичен спешен случай.
Не забравяйте да се посъветвате с лекар за това как да използвате автоинжектора на епинефрина. Важно е за вас, членовете на семейството и други хора в близък контакт, които може да се окажат в животозастрашаваща ситуация.
Първа помощ при анафилаксия
Първата линия на лечение на тежки симптоми е адреналин (епинефрин), прилаган чрез инжекция в горния външен мускул на бедрото. Адреналинът, даден по този начин, е безопасно лечение и не трябва да се колебаете да го използвате, ако се налага. Той започва да действа в рамките на минути, като намалява отока, облекчава хриповете и подобрява кръвното налягане.
Адреналинът спасява живота и трябва да се използва незабавно при анафилаксия. Забавянето на даването на адреналин може да доведе до влошаване и фатален край. Ето защо използването на адреналин е първата мярка за лечение на анафилаксия.
Не чакайте да видите дали симптомите се успокояват – веднага се обадете на линейка. Всеки пострадал, който получава адреналин, трябва да бъде транспортиран до болница за по-нататъшни грижи. Наберете 112 и информирайте оператора, че има човек, който страда от анафилаксия.
Адреналинът е лекарство с кратко действие и ефектите му ще изчезнат доста бързо. Ако няма отговор на първоначалната инжекция, настоящите препоръки са да се даде допълнителна доза адреналин след 5 минути.
Ако самите вие страдате от анафилактичен шок, трябва незабавно да използвате адреналиновата си писалка. Докато чакате линейката, по-добре е да легнете, тъй като това помага да поддържате кръвното си налягане и избягвате наранявания, ако припаднете. Може да ви е по-удобно с повдигнати рамене, ако чувствате хрипове или задух.