Вероятно чувате думата „глутен“ все по-често през последните няколко години. Популярността на безглутенова диета е нараснала отчасти благодарение на известните личности, които я подкрепят публично, но тя не е поредният кратковременен тренд. Въпреки че преди храните без глутен са били „запазени“ за хора с алергия към пшеница или цьолиакия, този стил на хранене става все по-популярен сред онези, които нямат медицинска причина да избягват глутена. Ако смятате, че имате чувствителност към глутен, първата стъпка е да разберете дали той наистина влияе на вашето здраве, след което да изработите подходяща диета за пълноценно хранене.
Не-цьолиакия глутенова чувствителност – какво трябва да знаете
Чувствителността към глутен се отнася за онези хора, които не могат да понасят глутена и изпитват симптоми, подобни на тези при цьолиакия, но въпреки това нямат същите антитела и чревни увреждания, както при второто заболяване. За него има фамилна предразположеност и често се наследява и предава в рода.
Чувствителността към глутен споделя много симптоми с цьолиакия. Според доклад за сътрудничество, публикуван от Sapone et al., индивиди с не-цьолиакия чувствителност към глутен имат преобладаване на екстраинтестинални симптоми като главоболие, разсеяност, болки в ставите и изтръпване в краката, ръцете или пръстите. Обикновено симптомите се появяват часове или дни след приема на глутен чрез храна, напитка или друго.
А какви са симптомите обикновено? Освен газове и подуване в стомаха, те могат да бъдат и:
- Диария или запек;
- Гадене и главоболие;
- Болки в ставите;
- Изтръпване в крайниците;
- Обща умора.
Ако симптомите са толкова сходни, как чувствителността към глутен се различава от болестта цьолиакия?
Чувствителността към глутен е клинично разпозната като по-малко тежка от цьолиакията, въпреки че и при двете състояния е наложителен строг безглутенов режим.
Всъщност хората с чувствителност към глутен няма да получат положителен резултат при тестване за цьолиакия на базата на кръвни тестове, нито биха имали същия тип чревни увреждания, открити при хора с цьолиакия. Някои хора могат да бъдат минимално засегнати и това подлежи на контрол с безглутенов начин на хранене.
За щастие, изследванията сочат също, че чувствителността към глутен не води до повишена чревна пропускливост, която е характерна за цьолиакията. Повишената чревна пропускливост позволява на токсините, бактериите и неразградените хранителни протеини да проникнат през чревната бариера в кръвообращението. Това може да е предпоставка за някои храносмилателни проблеми, отслабен имунитет и общо боледуване.
Диагностика и подход при чувствителност към глутен
Няма специфични лабораторни тестове, които да тестват за чувствителност към глутен, така че зависи от вас да направите някои изследвания. Ето и шестте признака, че може да сте чувствителни към глутен:
Стомашно-чревни проблеми
Симптомите, често свързани с чувствителността към глутен, включват гадене, подуване на корема, диария, коремна болка. Хората, които изпитват тези симптоми, често са диагностицирани със синдром на раздразнено дебело черво, а не с чувствителност към глутена.
Объркване и главоболие
Ако ядете глутен, но тялото ви не е в състояние да се справи, предупредителните знаци, че тялото ви се бори, могат да включват умствена мъгла, объркване и чести главоболия.
Кожни състояния
При чувствителност към глутен, пшеница и други храни, съдържащи глутен, може да се проявят кожни състояния като акне, атопичен дерматит, екзема.
Болки в ставите и мускулите
Приемът на глутен въпреки чувствителността води до възпаление в тялото, което може да повлияе негативно на ставите. Болките в ставите и мускулите могат да бъдат показателни за много състояния, но едно от тях е чувствителността към глутен. В зависимост от наличието на някои фактори, като пол, възраст, тегло и начин на хранене, твърде възможно е болките да са знак за развиваща се остеопороза, ревматоиден артрит или друго подобно заболяване.
Усещане за изтръпване
Симптомите на чувствителност към глутен често включват усещане за изтръпване в крайниците. Известно като периферна невропатия, състоянието произтича от увреждане на нервите в ръцете и краката. Връзката не е съвсем ясна, но лекарите казват, че е доста често срещана при пациенти с глутен.
Необяснимо покачване на тегло
Чувствителността към глутен може да дисбалансира хормоналните нива, в допълнение към причиняването на възпаление и подуване. В крайна сметка това може да доведе до наддаване на тегло, което иначе изглежда необяснимо.
Диагностиката на не-цьолиакия чувствителност към глутен (NCGS) изисква оценка на състоянието, докато се спазва безглутенова диета, след изключване на цьолиакия и алергия към пшеница.
Ако пациентът съобщи за неспецифични симптоми, като коремна болка, подуване на корема, диария, главоболие или умора след консумация на храни, съдържащи глутен, важно е първо да се изключи целиакия и алергия към пшеница. Диагнозата се потвърждава от подобрение или изчезване на симптомите с безглутенова диета и подновяване на влошаването след въвеждането на глутен.
Симптомите обикновено се подобряват в рамките на няколко дни до две седмици. Важно е човекът да спазва диета, която съдържа глутен, преди да започне диагностичният процес, за да не се повлияе на резултатите по неправилен начин.
С помощта на IgE-тест за антитела и кожен прик тест може да се провери за алергия към пшеница. Клиничната картина на алергията към пшеница също може да бъде подобна на тази на НЦГЧ. Може да се използва тест за IgE антитела и кожен прик тест, за да се определи дали пациентът е алергичен към пшеница.
Говорейки за антитела, IgG антиглиадиновите антитела (AGAs) могат да бъдат наблюдавани по-често при съмнение за НЦГЧ. Въпреки това, AGA могат да присъстват и при хора с цьолиакия и в малка част от здравата популация. Продължават изследвания за изясняване на диагностичната процедура за НЦГЧ в бъдеще, но засега IgG AGA не може да се използва за диагностика.
Едва след преминаване на тези тестове се пристъпва към безглутенова диета, за която много често говорим в рамките на ImuPro пространството. Необходимо е да се спазва безглутенова диета поне шест седмици, за да може да се установи причинно-следствена връзка между безглутенова диета и симптомите.
Добрият резултат от безглутеновата диета представлява поне 30% подобрение на поне един от три идентифицирани симптома. Поне един симптом трябва да се подобри, стига другите да не се влошат.
Подробно описание на английски език за симптомите на чувствителност към глутен ще откриете на следната страница: Symptoms of non-coeliac gluten sensitivity – Dr. Schar Institute.
Темата в резюме
Какво представлява не-цьолиакия глутенова чувствителност?
- Неспецифичен имунен отговор, който клинично е признат за по-малко тежък от цьолиакия. НЦГЧ не се съпровожда от „ентеропатия, повишаване на тъканна трансглутаминаза и повишена чревна пропускливост, характерна за цьолиакия. Непоносимостта причинява минимални чревни увреждания, които могат да бъдат избегнати с безглутенова диета;
- НЦГЧ изглежда не е генетично предопределено състояние за разлика от цьолиакията;
- Изследванията върху НЦГЧ са едва в началото, но се смята, че състоянието засяга до 6% от население в САЩ или около 18 милиона американци. Смята се, че се среща предимно сре възрастните;
- Има известно припокриване на симптомите с цьолиакия, като коремна болка, умора, главоболие, изтръпване, но често чревните симптоми преобладават. Обикновено симптомите се появяват часове или дни след приема на глутен;
- Никакви лабораторни или хистологични изследвания не могат да поставят диагноза НЦГЧ, като това се случва само с помощта на елиминационна диета. Както целиакия, така и алергията към пшеница трябва да бъдат изключени като потенциални диагнози чрез тестване преди да се пристъпи към елиминационна диета, последвано от проследяване на реакцията към глутен;
- Ранните изследвания показват, че неоткритата и нелекувана чувствителност към глутен не причинява дългосрочни усложнения, но са нужни повече проучвания.