Болестта на Крон е вид възпалително заболяване на червата, което може да бъде невероятно предизвикателство за ежедневието. При болест на Крон е налице атака на храносмилателния тракт от имунната система, причинявайки възпаление и увреждане на тъканите. Разбира се, изглежда, че нещата не са съвсем наред и вероятно има нужда от определен режим на хранене, който изключва възпалителни храни, утежняващи симптомите. Самото състояние характеризира с периоди на покой и обостряне, което допълнително го прави по-трудно за контрол. Но с подходящите мерки може да се окаже такъв и сега ще разгледаме темата от А до Я.
Същност на заболяването
Болестта на Крон е вид възпалително заболяване на червата, което може да засегне всяка част от стомашно-чревния тракт от устата до ануса. Признаците и симптомите често включват коремна болка, диария (която може да съдържа кръв, ако възпалението е силно), загуба на тегло и други сериозни неразположения.
Други усложнения могат да възникнат извън стомашно-чревния тракт и включват анемия, кожни обриви, артрит и умора. Кожните обриви могат да се дължат на инфекции, както и на кожни заболявания, затова диагностиката заема основополагащо място при съмнение за болест на Крон.
Има няколко различни вида болест на Крон, всеки наречен въз основа на точното място на възпалението: Илеоколит, Илеит, Гастродуоденален и Колит на Крон.
Първата форма е най-често срещана и засяга края на тънките черва и дебелото черво. Хора с илеоколит могат да изпитат симптоми като диария, значителна загуба на тегло, болки или спазми в средната или долната дясна област на корема.
Подобно на илеоколита, илеитът причинява възпаление и дразнене на илеума. Симптомите за илеит са същите като тези за илеоколит. Хората с илеит също могат да развият фистули (възпалителни абсцеси) в долния десен участък на корема.
Гастродуоденалната болест на Крон засяга стомаха и дванадесетопръстника. Хората с тази форма на болестта на Крон често изпитват гадене, липса на апетит и загуба на тегло. При гастродуоденална болест на Крон може да има повръщане, ако малки части на червата се запушат. Това е в следствие на чревното възпаление.
Последният вид болест на Крон – колит, засяга колона, което е основната част на дебелото черво. Това може да предизвика фистули, язви и абсцеси около ануса. Той може също да причини симптоми, включително кожни лезии, болки в ставите и диария.
Причини за заболяването
Точната причина за болестта на Крон не е известна или поне все още не е установена. Смята се, че няколко неща могат да повлияят, включително:
- Вашите гени – по-вероятно е да я развиете, ако близък член на семейството вече боледува от нея;
- Проблем с имунната система, който я кара да атакува храносмилателната система, например автоимунно заболяване;
- Предишни здравословни проблеми със стомаха;
- Дисбиоза в червата и липса на достатъчно полезни бактерии в микробиома.
Взаимодействието между предразполагащите генетични фактори (което прави човек по-склонен да развие дадено състояние), факторите на околната среда, факторите на гостоприемника (например функцията на имунната система на човек) и провокиращото събитие (например възпалителна реакция) може да е отговорно за развитието на болестта. Диета с високо съдържание на мазни храни може да допринесе за развитието на болестта на Крон.
Със сигурност някои хора откриват, че определени храни влияят на техните симптоми, но няма категорични доказателства, че точно определени храни предизвикват болестта. Доказано е само, че пушенето удвоява риска от болестта на Крон.
Състоянието се среща по-често при хора, които имат членове на семейството със заболяването, което показва, че гените могат да играят роля за повишаване на чувствителността към развитие на състоянието. Въпреки това, твърде вероятно е да няма фамилна анамнеза за болестта.
Диагноза – етапи и извършване
Заболяването на Крон вероятно е налице при хора, които са имали симптоми на коремна болка, диария и загуба на тегло за период от седмици или месеци. Няма нито един тест, който да установи със сигурност тази диагноза, а болестта на Крон често имитира други състояния. Поради тези причини може да отнеме време и няколко изследвания, за да се установи точно дали е Крон или друг здравословен проблем.
Правилното клинично разграничаване от улцерозния колит е важно, тъй като двете състояния се лекуват по различен начин. Язвеният колит причинява възпаление само в долния храносмилателен тракт (дебелото черво, ректума или и двете), докато болестта на Крон може да причини възпаление навсякъде в храносмилателния тракт. Друга разлика е, че при болестта на Крон възпалените сегменти на червата могат да бъдат разделени от здрави сегменти.
Първата част от диагнозата включва пълна медицинска и семейна анамнеза от лекар. Извършва се и задълбочен физикален преглед. Може да се назначат кръвни тестове, за да се търси ниска кръвна картина (анемия), която може да бъде резултат от ректално кървене, да се измери тежестта на възпалението и да се открие недостиг на витамини или минерали. Може да е необходима и фецес проба, за да се изследва кръвта и да се изключи инфекция като причина за появата на симптомите.
При повечето хора се извършва оглед на част от червата чрез директен или косвен преглед. Директният преглед се извършва чрез ендоскопия – процедура, при която през ануса (колоноскопия или сигмоидоскопия) или устата (гастроскопия) се вкарва малка гъвкава тръба (ендоскоп) с оптична камера на върха. Лекарят може да види лигавицата на ректума и дебелото черво на телевизионен екран и може да потърси признаци на възпаление, които могат да показват болест на Крон. За анализ могат да се вземат малки проби (биопсии) на лигавицата на храносмилателния тракт.
Ендоскопската визуализация и биопсията са от съществено значение при диагностициране на болест на Крон.
Няколко думи за лечението
Тъй като няма лечение за болестта на Крон, основните цели на терапията му са следните:
- Постигане на най-добрия възможен контрол на възпалението с най-малко неблагоприятни ефекти от медикаменти;
- Да се осигури нормален ритъм на живот и хранене;
- При деца – насърчаване на растежа и развитието с подходящо хранене.
Медикаментите често са ефективни за успокояване на периодите на обостряне при продължителни симптоми, а операцията може да доведе до продължително облекчаване на симптомите, които не се контролират с лекарства.
Тъй като болестта на Крон е хронично състояние, много хора трябва да приемат лекарства за продължителен период от време или да поставят болестта под контрол или да поддържат ремисия, след като симптомите изчезнат. Често се изисква комбинация от лекарства задължително по преценка на лекар. Изборът на използваните лекарства зависи от местоположението на възпалението, тежестта на симптомите и от това дали целта е да се лекува огнище или да се предотвратят по-нататъшни възпаления. Видовете наблюдавани странични ефекти, които могат да варират за различните хора, също могат да бъдат фактор за избора на използваните медикаменти.
Четири са основните разновидности на лекарствените медикаменти, които се използват при болест на Крон:
- Противовъзпалителни лекарства;
- Антибиотици;
- Имуномодулатори;
- Биологично подобни лекарствени продукти (инфликсимаб и други подобни).
И ако трябва да отговорим в едно изречение на въпроса от заглавието – да, болестта на Крон е възпалително чревно заболяване с автоимунен характер, тъй като имунната система се задейства срещу организма. Улцерозният колит, който е друго хронично заболяване, засяга само дебелото черво за разлика от болестта на Крон, която може да порази целия гастроинтестинален тракт.
За хранителния режим и други подходящи мерки
Добре балансираната и питателна диета е от съществено значение за всеки с болест на Крон, за да предотврати недохранване и да поддържа добро здраве. Здравословната диета е още по-важна за отглеждането на деца и юноши с болест на Крон, които могат да забавят растежа си заради това. При някои хора може да са необходими витамини (Витамин D) и минерали (желязо и калций) под формата на добавки. Добавките с фибри могат да бъдат полезни при някои хора с болест на Крон. Те помагат за заздравяване на възпалени участъци на храносмилателния тракт.
Препоръчани продукти при храносмилателни проблеми и възпалителни заболявания:
Іntеѕtіnаl Мuсоѕа Rераіr & Rесоvеr