През месец юли – на 8-мия ден от месеца, тази година се отбеляза Световен ден за борба с алергиите. Точно на мястото си, този ден е избран от Световната здравна организация през летния сезон, когато най-често срещани са алергичният ринит или сенна хрема, както и слънчевата алергия. В настоящия материал искаме да обърнем поглед към друга категория алергии, които се проявяват независимо от сезона, времето и мястото, а именно хранителни алергии. По същността си, тя представлява необичайна реакция на организма към определена храна и съдържащите се в нея съставки. И всеки от нас трябва да знае дали страда от определен вид хранителна алергия, за да приспособи начина си на хранене.
Хранителни алергии и хранителни непоносимости
Хранителна алергия се появява, когато имунната система на човек реагира на алергени, които са безвредни за другите хора. Повечето хранителни алергии се причиняват от фъстъци, дървесни ядки, мляко, яйца, сусамово семе, риба и миди, соя, лупин и пшеница. Те трябва да бъдат посочени всеки път, когато присъстват в храната като съставки (или като компоненти на хранителни добавки или помощни средства за преработка), колкото и малки да са наличните количества.
За някои хора, яденето на определени видове храни може да доведе до неприятна и понякога опасна физическа реакция, наречена „хранителна свръхчувствителност“. Реакциите на чувствителност към храна могат да включват имунната система (защитата на организма срещу чужди тела) в този случай се нарича „хранителна алергия“ или да не я включват. Във втория случай говорим за непоносимост към храна, която се проявява по-леко и на по-късен етап във времето.
Счита се, че между 1 до 10% от възрастните и децата имат свръхчувствителност към храна в даден момент от живота си, като в някои случай я израстват. Въпреки това, около 20% от населението преживява някои реакции към храни, които ги карат да си мислят, че имат свръхчувствителност към храната.
Важно е да разберете разликата между хранителна алергия и непоносимост, тъй като тези състояния се диагностицират по различен начин и подходът в последствие е различен. Има няколко вида непоносимост към храна, като най-често срещаният е непоносимост към глутен, казеин и лактоза. Други примери за хранителни непоносимости включват хранителни добавки като оцветители, ароматизатори и консерванти, както и сулфитите, които се използват в сушени плодове, консерви и вино. Всички те могат да предизвикат възпалителна реакция в организма, при което резултатът е неимунологична реакция.
За да онагледим двата различни здравословни проблема, нека приложим пример: човек може да има проблем с храносмилането след пиене на краве мляко, тъй като не може да разгради и усвои лактозата. Това е хранителна непоносимост. Ако има имунологична реакция и отговор на краве млякото, това би се характеризирало като хранителна алергия.
Диагностиката на хранителни алергии може да бъде трудоемка, тъй като неалергичните хранителни реакции, като хранителна непоносимост, често се бъркат със симптомите на хранителна алергия. Хранителните алергии и непоносимостта често са свързани, но има ясно изразена разлика между двете състояния, която описахме в горния пример.
Какво е алергична реакция
Хранителните алергии се развиват, когато имунната ви система реагира на безобиден хранителен протеин поради създаването на имуноглобулин Е (IgE) антитела, които са специфични за този конкретен протеин. Когато протеинът се консумира чрез храна, напитка или друго, антителата разпознават протеина и се свързват с него, предизвиквайки отделянето на такива вещества като хистамин. Следващия етап в реакцията е поява на алергичните симптоми. Незабавната реакция (до два часа след хранене) обикновено включва IgE антитела и развитие на класически симптоми като сърбеж и обрив, подуване и в някои случаи повръщане и диария.
Симптомите на хранителна алергия обикновено се появяват в рамките на няколко минути до два часа след консумацията на храната, съдържаща алергена.
Алергичните реакции могат да включват:
- Копривна треска (уртикария);
- Зачервена кожа или обрив;
- Изтръпване или сърбящо усещане в устата;
- Подуване на езика, устните, гърлото или лицето;
- Повръщане и диария;
- Коремни спазми;
- Кашлица или хрипове;
- Виене на свят или замаяност;
- Затруднено дишане;
- Загуба на съзнание;
Хората, които знаят, че имат определен вид алергия и започнат да изпитват симптоми, докато или след като ядат храна, трябва незабавно да предприемат мерки за лечение. Ако симптомите прогресират, трябва да се посети болница. Това е необходимо, тъй като има един вид по-тежка реакция в следствие на хранителна алергия с животозастрашаващ ефект – анафилаксия.
Анафилаксията е тежка и спешна форма на медиирана от IgE хранителна алергия, която изисква предписване на самоинжектируем адреналин. Това може да доведе до свиване на дихателните пътища в белите дробове, силно понижаване на кръвното налягане и шок (наречен анафилактичен шок) и задушаване чрез подуване на гърлото. От изключително значение е бързата реакция и постъпване в спешен център, за да се овладее състоянието с подходящите медикаменти.
Когато се съмнявате за продължаваща, неидентифицирана хранителна алергия или чувствителност, тялото ви непрекъснато изпраща сигнали под формата на възпалителни реакции, които могат да причинят вреда по много начини.
Чувствителността към храните и алергиите са свързани с увеличен шанс за развитие на:
- Хронична болка;
- Артрит;
- Дефицит на хранителни вещества;
- Нарушения на настроението;
- Състояния на кожата;
- Автоимунни нарушения;
- Когнитивни нарушения;
Кои храни предизвикват хранителни алергии най-често
Може да се направи разграничение на храните според това кого засягат в повечето случаи. За децата най-често хранителни алергени са:
- Краве мляко;
- Кокоши яйца;
- Миди;
- Скариди;
- Риба;
- Соя;
- Фъстъци;
- Пшеница;
- Дървесни ядки, напр. лешници, бадеми;
- Орехи, бразилски ядки, кашу и шам фъстък;
Тези над 10 алергена са причина за около 90% от всички алергични реакции, обаче алергични реакции към други храни като сусам, киви, домати, ягоди стават все повече често срещани.
При възрастните най-често срещаният тип хранителна алергия е тази, включваща симптоми към сурови плодове и зеленчуци. Известна като орален алергичен синдром, това е вид хранителна алергия, която се случва при хора с IgE антитела срещу цветен прашец и реагират на протеините в плодовете и зеленчуци. Те са много подобни на алергените в прашеца.
Най-често срещаните храни алергени са ябълки, костилкови плодове (праскови, сливи, череши и т.н.) и особено дървесни ядки лешници. Риба, миди, фъстъци, бобови растения и семена също са чести причини за алергия при възрастните.
Хранителните алергии се появяват, когато имунната система погрешно смята, че протеинът в дадена храна е вреден и действа срещу него.
В следващ материал по темата ще ви разкрием селекция от мерки за справяне с хранителни алергии с натурални средства, както и възможностите за тестване и диагностициране. Една от тези възможности е кръвен тест ИмуПро.
С оригинално име ImuPro, това е кръвен тест за откриване на хранителни алергии към 270 храни. Има 5 различни пакета, които включват различен брой храни, като един от тях е изцяло вегетариански.
Преди да решите да се подложите на тества, може отново да прочетете повече за разликите между класически IgE хранителни алергии и забавен тип хранителни алергии.