Ограничен брой храни са отговорни за най-значимите алергични реакции както при деца, така и при възрастни. Тези храни или групи храни са мляко, яйце, фъстъци, соя, дървесни ядки, риба, ракообразни и семена. Въпреки това, почти всяка храна може да предизвика алергична реакция при някои хора. Понякога е възможно няколко вида дразнители да се срещнат и тогава може да се каже, че те предизвикват кръстосани алергии.
В днешната алергология все повече случаи на кръстосани алергии и реакции озадачават специалистите. От първостепенно значение е да се идентифицират алергените, а след това да се изгради план за лечение, който включва елиминирането им. Това е основна стъпка в традиционния терапевтичен подход.
Нови понятия – кръстосани алергии и кръстосана реактивност
Винаги имунната система има основополагаща роля в настъпващите процеси.
Как участва в кръстосаните реакции?
Кръстосаната реактивност настъпва, когато имунната система на тялото ви идентифицира протеините в едно вещество (например цветен прашец) и протеините в друга (например плодове и зеленчуци) като сходни. Когато влезете в контакт с тях, дали това е протеин в нещо, към което наистина сте алергични или не, вашата имунна система може да реагира по същия начин, като предизвика алергични симптоми.
Това, което има значение за вашата имунна система е, че протеините са структурно сходни или биологично свързани и може да се получи кръстосана реактивност. Рискът от кръстосана реактивност трябва да бъде оценен от здравен специалист, а важните храни никога не трябва да се отстраняват от диетата ви без потвърдена диагноза.
Бързи факти за кръстосаните алергии и реактивността
При децата има някои фактори, които предразполагат към хранителни алергии (да не се бъркат с непоносимости, които са неимунни реакции и обикновено са съпроводени от ензимен дефицит). Такива са генетичната предиспозиция, функционална незрялост, дефицит на IgA имуноглобулини и предшестващи стомашно-чревни проблеми.
Съществува висока степен на кръстосана реактивност между кашу и шам фъстък и между орех, лешник и пекан, така че някои медицински специалисти могат да ви посъветват да избягвате всички дървесни ядки, дори ако имате потвърдена алергия само към една от тях.
Съществува и висока степен на кръстосана реактивност между различните видове риби, така че специалистите може да съветват своите алергични пациенти да избягват всички риби. Такива заключения трябва да се правят в строго индивидуален аспект след адекватна диагностика.
С помощта на проучвания е установено, че рискът от алергична реакция към козе мляко или овче мляко при лице с алергия към краве мляко е около 90%. Ето това също е пример за кръстосана реактивност.
Самото понятие обяснява реакция на антитялото не само към даден първичен алерген, но и към подобни нему алергени. Например, при човек, алергичен към брезов полен може да се прояви реакция към лешник, домат, праскова и кайсия. При друг човек с чувствителност към морски дарове може да има чувствителност към латекс.
Орален алергичен синдром
Вероятно за пръв път чувате този термин. Оралният алергичен синдром представлява вид алергична реакция към храни като плодове и зеленчуци, която възниква непосредствено след контакт между оралната лигавица и следните храни:
- Кайсии;
- Пъпеши;
- Киви;
- Авокадо;
- Моркови;
- Домати;
- Картофи;
- Лешници и други.
Тази реакция е от бърз тип и е най-често срещаният клиничен израз на синдрома на полено-хранителна алергия. Причислява се към хранителните алергии, които се получават след сенсибилизация с инхалаторни алергени от изброените по-горе храни. Много често при възрастните може да се наблюдава по-голяма чувствителност към дървесни полени, а по-рядко към тревни полени.
Такъв тип кръстосани алергии обикновено се познават по зачервяване на устните, оток, смъдене в устната кухина и в редки случаи уртикария.
Доказани са няколко вида кръстосани алергии (алергични реакции) към храни и полени. В това число спадат алергиите към:
- Целина, магданоз и див пелин;
- Домати и тревни полени;
- Ябълка, праскова, круша, череша и брезов полен.
Кръстосана реактивност между краве мляко и мляко от други бозайници
Съществува висока степен на кръстосана реактивност между краве мляко и млякото от други бозайници като кози и овце. При проучванията, рискът от алергия (водещ до симптоми) към козе мляко или овче мляко при лице с алергия към краве мляко е около 90%.
Кръстосана реактивност между храни в същата група животински източници
Кръстосаната реактивност не е често срещана при храни в една група животински източници. Например, повечето хора с алергия към краве мляко могат да ядат говеждо месо и повечето хора с алергия към яйца могат да ядат пиле без никакви симптоми към съответното месо.
Кръстосана реактивност между фъстъци и други бобови растения (соя и боб)
Фъстъците и соята са в семейството на бобовите растения, което включва боб и леща. Често срещан въпрос, който си задават хората с алергия към фъстъци е дали могат да хапват соеви храни или други бобови.
Повече от 50% от хората алергични към фъстъци ще имат положителен кожен тест или тест за кръвна алергия към друг вид бобови (соя, други бобови). Оказва се, че 95% от тези хора могат да понасят и да ядат бобови растения, които предизвикват кръстосани алергии.
Преди много години е било обичайно да се препоръчва избягване на бобови растения, включително соя, поради алергия към фъстъци, но тази практика е доказана като ненужна.
Кръстосана реактивност между фъстъци и дървесни ядки или семена
Бавно, но славно достигнахме една от най-често срещаните кръстосани алергии, а именно тази между фъстъците и дървесните ядки.
Както бе отбелязано, фъстъците са бобови растения и не са свързани с дървесните ядки (бадеми, орехи, кашу и други). Въпреки това, според изчисления около 35% от децата[1] с алергия към фъстъци имат или ще развият алергия към дървесните ядки.
Твърде възможно е дете да е алергично и към дървесни ядки, ако е алергично към фъстъци. Поради това, лекарите препоръчват малки деца да избягват дървесните ядки, ако са алергични към фъстъците.
Безопасността също е проблем в този случай. Мъниците може да се затруднят с разграничаването на дървесни ядки от фъстъци. Това е потенциална възможност за кръстосана реактивност между двете.
Проучванията са изследвали дали наличието на алергия както към фъстъци, така и към дървесни ядки, се дължи на кръстосаната реактивност на алергените. Открихме едно проучване, което е установило, че може би има някои кръстосано реактивни елементи между алергените. Но истинската кръстосана реактивност не е установена.
Въпреки това, по-големият проблем е, че алергията към дървесни ядки е често срещана при хора с алергия с фъстъци. Лекарите трябва да проверят за симптоми на алергия към дървесни ядки при алергичните към фъстъци пациенти. Заключителните препоръки трябва да се правят на индивидуална основа и обикновено след елиминационна диета.
Елиминационната диета при кръстосани алергии
С помощта на елиминационна диета за диагностика се установява кои са специфичните храни, които водят до появата на кръстосани алергии.
Очаквайте скоро отново в блога на www.ImuPro.bg продължение на темата за кръстосаните алергии. В нея ще обърнем внимание върху елиминационната диета и ролята на различните видове диагностични тестове.
[1] Изчисленията са за територията на USA.