Чревната микробиота е огромен и разнообразен комплекс от жизненоважни микроорганизми, които живеят в баланс при здрави индивиди. До момента са идентифицирани най-малко 1000 различни вида бактерии, живеещи в храносмилателния тракт, предимно в дебелото черво, но не само.
От всички микроорганизми в човешкото тяло, най-голямата и най-сложна популация се намира в стомашно-чревния тракт. Чревната микробиота непрекъснато се адаптира към средата на гостоприемника и изпълнява множество критични функции за него, включително регулиране на имунитета, извличане на хранителни вещества от храните и предотвратяване колонизацията на патогени. Днес ще говорим за това какво става, когато се стигне до дисбаланс в състоянието на чревната микробиота и как може да се поправи това състояние.
Какво е дисбактериоза
Когато описаният важен баланс е нарушен, тъй като един или повече видове микроорганизми са в непропорционално количество спрямо останалите, това води до състояние, наречено чревна дисбиоза. В резултат на това могат да се появяват широк спектър от симптоми на храносмилателни разстройства. В това число попадат диария, коремни болки, запек, подуване на корема и лошо храносмилане. Когато има дисбаланс на нормалната чревна флора, причинен от твърде малко количество жизненоважни пробиотични бактерии и свръхрастеж на патогенни бактерии, това може да причини дисбиоза.
Дисбиозата (наричана още дисбактериоза) се характеризира като нарушаване на хомеостазата на микробиотата, причинено от дисбаланс в микрофлората, промени в нейния функционален състав и метаболитни дейности или промяна в локалното бактериално разпределение.
Причини за развитие на дисбиоза
Съществуват много фактори, които могат да допринесат за развитие на това състояние, като стресът, повишеният прием на антибиотици и високовъглехидратната диета са главните виновници. Но има и още – нека разгледаме всеки от тях.
Антибиотици
Ако са ви изписвали широкоспектърни антибиотици редовно или ядете много месо, което съдържа такива, сте изложени на висок риск от дисбиоза. Някои антибиотици могат сериозно да нарушат баланса на чревния микробиом. Поради това употребата с антибиотици трябва да се избягва и по възможност те да се изписват само ако са необходими и няма заместители за тях при конкретната диагноза.
Все по-голям брой проучвания показват, че антибиотиците могат да доведат до дисбиоза на чревния микробиом. А нарушаването на чревната микробиота при новородени и възрастни допринася за развитието на множество заболявания. В това число влизат диабет, затлъстяване, възпалително заболяване на червата, астма, ревматоиден артрит, депресия и други.
Текущите изследвания в областта са фокусирани върху откриването на връзки между тези заболявания и чревната дисбактериоза. Попаднахме на проучвания, които разглеждат как чревните микроби комуникират с телесните системи чрез метаболити, получени от микробиота, и как те са в състояние да модулират физиологията на гостоприемника, в случая на човека. Интересен факт е, че все повече доказателства сочат към връзката между чревния дисмотилитет (нарушение в двигателната функция на стомаха и червата) и метаболитните нарушения, предизвикани от промени в състава на чревните микроби.
Стрес – физически и психически
Проучванията показват, че продължителният стрес върху човека всъщност потиска способността му да произвежда имуноглобулин А. Имуноглобулини А са клас антитела с важна имунозащитна функция. Тези имуноглобулини помагат в борбата с патогенни микроорганизми. Това означава, че когато сте под стрес, естествените ви защитни сили срещу вредните микроорганизми намаляват и това отслабва и защитата на микробиома. Тези патогени унищожават добрите микроби и причиняват дисбаланса, който наричаме “дисбиоза”.
Злоупотреба с алкохол
Известно е, че прекомерната консумация на алкохол (две или повече алкохолни напитки на ден) е главен разрушител на микробната общност, живееща в червата. Консумацията на алкохол може да увеличи дела на вредните бактерии и да намали нивата на полезните бактерии. Също така може да провокира свръхрастеж на микроорганизми, което е свързано с чернодробни заболявания и дори увреждане на чернодробните клетки.
Диета с високо съдържание на прости захари/въглехидрати
Сред безбройните фактори, за които е известно, че влияят на чревната микробиота са начина на живот, наследствеността и стреса, но диетата остава основен допринасящ фактор. Проучванията показват, че хората притежават контрастиращ състав на чревната микробиота въз основа на преобладаващите храни в техните местонахождения, т.е. местата, в които живеят.
Рафинираните въглехидрати са любима храна на няколко патогенни бактерии, сред които Clostridium difficile. Ако консумирате много захар или рафинирани въглехидрати като бял хляб, тестени изделия и подобни, може би подклаждате свръхрастежа на вредни микроорганизми в червата.
Симптоми и диагностика на дисбиоза
Има няколко различни симптома, свързани с дисбиозата, включително затруднения със съня, колебания в теглото, тревожност, повишена честота на оригване и кожни раздразнения. Някои автоимунни състояния, като ревматоиден артрит, псориазис и лупус, също могат да бъдат знак, че червата ви не са в балансирано състояние.
Почти всеки човек понякога изпитва стомашно разстройство, подуване на корема или гадене, но ако симптомите ви се появяват повторно или станат постоянни, трябва да се консултирате с лекар. Подробен преглед на вашата медицинска история и симптоми са задължителни, като допълнително може да се изследват проба от урина или фецес (фецес диагностика), може да се препоръча и ImuPro кръвно изследване за хранителни алергии тип 3, тест за хистаминова непоносимост и други по преценка на специалистите.
Храни и хранителни добавки за при дисбактериоза
Сред най-важните компоненти, които трябва да си набавяте от храната за балансиран състав на чревната микрофлора, са пробиотиците, фибрите, витамини В12 и като цяло В-комплекс, витамин D, витамини А, С, К, късоверижни мастни киселини като бутират и други.
Източниците на пребиотици включват пълнозърнести храни с високо съдържание на фибри и несмилаеми олигозахариди. Такива са фруктан, полидекстроза, инулин, фруктоолигозахариди, галактоолигозахариди и арабиноолигозахариди. Високият прием на фибри също увеличава микробното производство на късоверижни мастни киселини, играейки важна роля във функциите на имунната система, защитавайки дебелото черво и предотвратявайки IBD (възпалителни заболявания на червата) и колоректален рак.
Не може да се твърди, че един месец или една година придържане към здравословна диета ще осигурят нужното балансиране на чревната микрофлора. Това е строго индивидуален процес и зависи много от начина на живот, храненето, физическата активност, наличието на достатъчно пълноценен сън и други. Лечението на чревна дисбиоза може да отнеме от няколко месеца до една година и дори повече, в зависимост от тежестта на симптомите и причината за бактериалния дисбаланс.
Може да ви бъде предписан антибиотик за лечение на дисбиоза и ако дисбалансът е резултат от лекарство, което сте приемали, може да бъдете помолени да прекратите употребата му. Важна част от препоръките е отредена за промени в диетата, особено ако се смята, че именно диетата е причинила дисбиозата. Хранителни добавки като тези, съдържащи специфични ензими или пробиотични щамове могат да допринесат за възстановяване на баланса.
Нека дадем конкретни примери и за двете:
- Храни при дисбактериоза – ферментирали храни богати на пробиотични (полезни) бактерии, както и такива, осигуряващи пребиотици – “храна” за пробиотиците – цикория, глухарче, банани, лук, аспержи, овес, ябълки и други; храни с нисък гликемичен индекс и товар, тъмнолистни зеленчуци като спанак и зеле, риба, чисто месо, спирулина и хлорела, плодове богати на фибри и много вода;
- Хранителни добавки при дисбактериоза – МегаНЗим / MegaNZyme (пълен спектър храносмилателни ензими), ПрофлорЕнзим / ProflorEnzyme (хранителна добавка за чревна микробиота), Pro10Biotics / Про10Биотикс (богато пробиотичен бленд), ProSpore Biome (спорбиотична добавка с пет щама Bacillus).
Използвани ресурси
- Brown K, DeCoffe D, Molcan E, Gibson DL. Diet-induced dysbiosis of the intestinal microbiota and the effects on immunity and disease [published correction appears in Nutrients. 2012 Oct;4(11)1552-3]. Nutrients. 2012;4(8):1095-1119. doi:10.3390/nu4081095
- Zhang S, Chen DC. Facing a new challenge: the adverse effects of antibiotics on gut microbiota and host immunity. Chin Med J (Engl). 2019;132(10):1135-1138. doi:10.1097/CM9.0000000000000245
- Strati, F., Pujolassos, M., Burrello, C. et al. Antibiotic-associated dysbiosis affects the ability of the gut microbiota to control intestinal inflammation upon fecal microbiota transplantation in experimental colitis models. Microbiome 9, 39 (2021). https://doi.org/10.1186/s40168-020-00991-x
- Singh R, Zogg H, Wei L, et al. Gut Microbial Dysbiosis in the Pathogenesis of Gastrointestinal Dysmotility and Metabolic Disorders. J Neurogastroenterol Motil. 2021;27(1):19-34. doi:10.5056/jnm20149
- Hawrelak, J. A., & Myers, S. P. (2004, June). The causes of intestinal dysbiosis: A review. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15253677/
- Seo YS, Lee HB, Kim Y, Park HY. Dietary Carbohydrate Constituents Related to Gut Dysbiosis and Health. Microorganisms. 2020;8(3):427. Published 2020 Mar 18. doi:10.3390/microorganisms8030427
- Berg AM, Kelly CP, Farraye FA. Clostridium difficile infection in the inflammatory bowel disease patient. Inflamm Bowel Dis. 2013 Jan;19(1):194-204. doi: 10.1002/ibd.22964. PMID: 22508484.