Страдате ли често от коремни болки, подуване, газове, диария или запек? Всъщност подуването на корема може да се случи на всеки, все пак сме заобиколени от твърде много храни, които го провокират. Но е възможно причината за подобен тип дискомфорт да се крие в непоносимост към определени вещества или чревен дисбаланс. Ако често ви се случва да имате диария или запек, метеоризъм, подуване на корема и дискомфорт, ви препоръчваме да разберете каква е същинската причина за тези неприятни симптоми.
Синдромът на раздразненото дебело черво (IBS – irritable bowel syndrome) и възпалителните заболявания на червата (IBD – inflammatory bowel disease) също могат да причинят този тип проблеми. Но докато симптомите може да са сходни, болестите всъщност са много различни по отношение на това, което ги причинява и подхода за успешно лечение.
Синдром и заболяване
Според медицинската терминология синдромът е съвкупност от симптоми, възникващи заедно, които характеризират конкретно състояние. Много често няма установена обективна причина за него, както например при синдрома на раздразненото дебело черво.
За разлика от това, болестта е състояние, което пречи на тялото или част от него да функционира нормално и обикновено се отличава със съвкупност от симптоми и признаци. Има два много често срещани подвида на възпалителните заболявания на червата: болест на Крон и улцерозен колит. Тези разновидности не засягат храносмилателния тракт по един и същи начин, но имат много прилики и затова принадлежат на една и съща група.
Възпалителни чревни заболявания (IBD)
IBD се отнася до група чревни заболявания, които обикновено са обусловени от имунната система на човек. Както вече споменахме, двете най-чести форми на IBD са улцерозен колит и болест на Крон. Въпреки че тези заболявания имат свои различни характеристики, и двете протичат с периоди на остра симптоматика и периоди на ремисия. И докато някои от техните симптоми и много от средствата за лечение са сходни, те всъщност засягат различни части на червата. Смята се, че има наследствена тенденция за развитие или на улцерозния колит или на болестта на Крон. Повечето хора с IBD се диагностицират на възраст между 10 и 40 години, а жените и мъжете са засегнати приблизително еднакво.
Улцерозен колит
Улцерозният колит засяга само лигавицата на дебелото черво, а в редки случаи и ректума. Причината за заболяването не е установена, но е ясно, че задействащ механизъм (храна или фактори на околната среда) кара имунната система да реагира и да предизвиква възпалителна реакция в червата. Този имунен отговор причинява увреждане на тъканите, язви или ерозии на чревната тъкан. Симптомите, характерни за този процес, са спазми в корема, кървава и/или водниста диария.
Диагнозата може да бъде поставена въз основа на лабораторни изследвания, фецес диагностика, рентгеново изследване или чрез директно наблюдение на червата – колоноскопия. Лечението обикновено включва ограничаване на кофеина, суровите плодове, зеленчуци и други храни с високо съдържание на фибри, когато се обостри състоянието.
Болест на Крон
Болестта на Крон също бива причинена от възпалителен процес, който обаче може да се появи в целия стомашно-чревен тракт. Около 80% от хората, които страдат от болестта на Крон, имат и проблеми с тънките черва. Симптомите могат да се появят в цялата храносмилателна система. Точно както при колита, Крон може да причини язви, но също така запушвания и фистули. Изпражненията често са меки, могат също да съдържат кръв и слуз. Стресът и хапването на пикантни храни могат да причинят влошаване на симптомите. Това заболяване може също да бъде диагностицирано въз основа на лабораторни изследвания, фецес диагностика и колоноскопия.
Синдром на раздразненото дебело черво (IBS)
Подобно на възпалителните болести на червата, синдромът на раздразненото дебело черво е хронично заболяване, но не се причинява от имунната система. Този синдром се наблюдава предимно при жени и се смята, че около 20% от населението страдат от симптоми, свързани с IBS. Обикновено симптомите се появяват за първи път между юношеството и ранната зряла възраст, рядко се появяват след 50-годишна възраст.
Хората с IBS често се оплакват от коремни болки, подуване на корема, диария и/или запек. Болката в корема обикновено изчезва след изхождане или отделяне на газове. Въпреки това, възможно е да има усещане за непълно изхождане и многократно посещение на тоалетната. Често дискомфортът се появява след хранене и е важно да се изключи чувствителност към храната като причина за проблема. Това може да се направи с помощта на кръвен тест за хранителна непоносимост от тип III като ImuPro. Този тест може да помогне в диагностичния процес и да се установи дали страдате от болест на Крон, синдром на раздразненото дебело черво (IBS) и други.
Стресът и емоционалното напрежение също могат да влошат оплакванията при синдром на раздразненото дебело черво. Медицинските специалисти обикновено диагностицират IBS само въз основа на симптоми, но за да се изключат други възможни причини и заболявания, се препоръчва направата на лабораторни и рентгенови изследвания, ако е необходимо.
Възпаление – кога е характерно
Възпалението е естествен отговор на имунната система на организма към открита заплаха. В днешно време лекарите и изследователите разделят възпалителните процеси на остри и хронични:
IBS: нискостепенно хронично възпаление
Не се забелязва с просто око, но се стимулира от фактори като стрес, лоша диета и дисбалансиран чревен микробиом. Счита се, че нискостепенното хронично възпаление играе роля при много предотвратими заболявания, включително затлъстяване, диабет тип II и сърдечно-съдови заболявания.
IBD: остро възпаление
Възпалителното заболяване на червата се счита за автоимунно състояние, при което имунната система реагира необичайно на специфични задействащи фактори (храни, епизоди на стрес, тютюнопушене, алкохол и други). Този остър отговор приема формата на възпаление, което води до образуване на лезии върху засегнатите органи. Тези лезии могат да прераснат в отворени рани, поради което кървавите изпражнения се считат за признак на IBD.
IBS, IBD и чревен микробиом
Благодарение на технологията за секвениране на ДНК, учените вече могат да изследват подробно чревния микробиом – изключително обширна и важна екосистема от микроорганизми, които обитават червата. Има все повече доказателства, че съставът на нашите чревни бактерии влияе върху здравето и болестите, включително IBS и IBD.
IBS
Изследванията върху чревния микробиом показват, че специфични бактерии могат да допринесат за влошаване на запека при IBS. Например, Methanobrevibacter Smithii произвежда метан, за който е известно, че затруднява чревната подвижност (преминаването на изпражненията през червата). Интересно е също, че хората с IBS и диария или IBS от смесен тип могат да имат по-високи нива на метан-произвеждащи бактерии в червата си. Изследванията също така показват, че те може да са изчерпали популациите на микроби, които произвеждат бутират.
Бутиратът е много важна късоверижна мастна киселина, която има ключова роля за здравето на чревната лигавица. Той осигурява до 90% от необходимото гориво за функционирането на клетките, изграждащи лигавицата на червата. Също така помага да се поддържа целостта на чревния епител и да се предотвратят възпални процеси. В хранителната добавка Бутифлам се съдържат оптимални количества натриев бутират за подкрепа на оптималната чревната функция.
Използвани ресурси
- Pace F, Molteni P, Bollani S, Sarzi-Puttini P, Stockbrügger R, Bianchi Porro G, Drossman DA. Inflammatory bowel disease versus irritable bowel syndrome: a hospital-based, case-control study of disease impact on quality of life. Scand J Gastroenterol. 2003 Oct;38(10):1031-8. doi: 10.1080/00365520310004524. PMID: 14621276.
- Long MD, Drossman DA. Inflammatory bowel disease, irritable bowel syndrome, or what?: A challenge to the functional-organic dichotomy. Am J Gastroenterol. 2010 Aug;105(8):1796-8. doi: 10.1038/ajg.2010.162. PMID: 20686466.
- Stanisic V, Quigley EM. The overlap between IBS and IBD: what is it and what does it mean? Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2014 Feb;8(2):139-45. doi: 10.1586/17474124.2014.876361. PMID: 24417262.