Има нещо много благородно и красиво в това да се погрижиш за прехраната на един малък човек. От първостепенно значение за един нов родител е да се справи със задачата по захранване на бебе. А малко по-късно се стига и до други неизбежни бебешки неща като коликите. Твърде вероятно е да сте засипани със съвети – от роднини, приятелки и други майки, но голяма част от съветите може да не са подходящи за вас.
Освен това, периодичната промяна на насоките за хранене може да ви обърка допълнително. Но има някои доказани в практиката правила, които трябва да се спазват в различните период от живота на малкия човек. За да се справите по най-добрия начин със захранването, бебешките колики, диарията или запека, трябва да знаете какво да направите във всяка една ситуация.
В настоящия подробен съветник ще откриете насоки за правилна грижа, захранване и приготвяне на продукти за новороденото според неговата възраст. От въвеждането на първите вкусове, до изграждането на подходяща текстура и преминаване към обичайната храна, ние ще бъдем с вас на всяка стъпка.
Няколко думи за кърменето
Минали са няколко седмици от раждането на вашето бебе. Вие сте се придържали стриктно към неговия график за хранене, ставайки на всеки 2 до 3 часа през нощта, за да го накърмите. Тази рутина определено е изморителна, но има светлина в края на този много кратък тунел.
Този ритуал продължава само през първите две до три седмици след раждането. Има някои признаци, които показват, че вашето бебе е готово да чака по-дълго между нощните хранения:
- Ако повишава теглото си от раждането;
- Теглото се повишава постепенно и по здравословен начин. Това означава, че няма опасност от затлъстяване още в детска възраст.
Ако тези фактори са налице, може да преминете спокойно към хранене при поискване. Има някои изключения обаче и е добре да обърнем внимание и на тях.
- При недоносени бебета: те често са уморени и могат да заспят по време на хранене, ако не сте бдителни. Около 4 часа между храненията са добър период, но не повече;
- Бебета с жълтеница: жълтеницата прави бебетата много сънливи. Нещо повече, бебетата с жълтеница се познават по това, че изглеждат сити и доволни от храненето, но всъщност не са. Те също са изложени на риск от заспиване по време на хранене, така че е в такъв случай трябва да се кърми на всеки 3 часа.
Всички ние се раждаме със стомах с размер на топче за игра, а на 10 дни вече е с размерите на топка за пинг понг. С напредване на дните, бебешкият стомах става по-еластичен, позволявайки му да се разтяга при хранене. Новородените са „предварително програмирани“ да се хранят 8-12 пъти през денонощието, като това не е общовалидно, винаги има изключения.
Трудното начало при новородени
Хранителните нужди на бебетата най-добре се удовлетворяват от майчиното мляко, което спомага за изграждане на имунитет. Когато кърменето не е възможно, опциите са комерсиални формули за бебета – адаптирано мляко (да не се бъркат със соево мляко или други растителни млека).
През първата половина на живота си, кърмачетата не се нуждаят от храна, различна от кърмата или адаптираното мляко. Те трябва да продължат да получават кърма или адаптирано мляко поне през първите 12 месеца от живота си. Колкото по-дълго детето консумира майчиното мляко, толкова по-добре.
Противно на множество мнения, няма нужда кърмачетата да консумират краве мляко и всъщност след първата си година те няма да могат да разградят казеина в него.
На около 6-месечна възраст е време за въвеждане на твърди храни в диетата на бебето. Те трябва да бъдат подсилени с желязо зърнени храни, смесени с малко кърма или соева формула, тъй като е най-малко вероятно да причинят алергии.
Ако вие се опасявате за хранителна алергия или подозирате, че детето ви може да има такава, вижте информацията за кръвен тест ImuPro.
На възраст от 6 до 8 месеца може да започнете да въвеждате други растителни храни:
- Зеленчуци, включително картофи, зелен фасул, моркови и грах. Те трябва да бъдат напълно приготвени под формата на пюре;
- Плодове като пюре от банани, авокадо, праскови или ябълково пюре;
- До 8 месеца някои бебета могат да пробват бисквити, хляб и сухи храни, богати на протеини и белтъчини, но задължително под родителския поглед.
Отбиване и захранване с твърда храна
Всеки родител се сблъсква със следната ситуация: време е за вечеря, а бебето гледа любопитно всяка хапка от храната, която поставяте в устата си. Дали е дошъл правилният момент да дадете на детето си парче кашкавал или домат?
Твърдите храни могат да бъдат въведени още на шестмесечна възраст, съгласно указанията на Американската академия по педиатрия и Световната здравна организация. След тази възраст, храносмилателната система на бебето е готова за обработка на твърда храна. По-ранни насоки са препоръчвали захранване с твърди продукти на четири месеца, но изследванията показват, че въвеждането на твърди храни толкова рано може да увеличи шансовете за развитие на диабет, затлъстяване и алергии.
Възрастта не е единственото изискване, което трябва да спазите преди да дадете твърда храна. Бебето също трябва да показва следните признаци на готовност: може да държи главата си изправена, да седи самостоятелно без подкрепа, да обхваща лъжица с уста и не изхвърля с езика си храна от устата рефлективно.
Също така, твърдите храни за известен период са опознавателно средство и запознаване с нови аромати и текстури, отколкото основно за хранене. Главен източник на хранителни вещества за бебето ще продължи да бъде кърмата или адаптираното мляко до навършване на една година.
Ако бебето се храни с по-големи количества твърда храна и наближава една година, може постепенно да започне да приема по-малко кърма или адаптирано мляко.
За твърдите храни има едно основно правило – традиционно се въвеждат под формата на пюре. Единичните храни се смесват в гладка консистенция с други и се дават с лъжица. Тъй като бебето яде по-голямо количество храна и опитва повече вкусове, по-късно може да се изпробва друга текстура – пюре от намачкани продукти. На около девет или десет месеца бебето може да започне да яде твърди храни с големина около половин морков.
Някои изследвания показват, че е добра идея да започнете с обикновени зеленчуци, така че бебето да свикне с леко горчивия или кисел вкус, вместо да предлагате по-сладки храни. Бебешкият ориз или друга подходяща зърнена култура, смесена с обичайното мляко (майчино мляко или адаптирано мляко), също е добър избор, но има естествено сладък вкус.
Тъй като бебетата имат вродено предпочитание към сладкия вкус, имайте предвид, че това вероятно ще бъде по-лесно прието. Но за да отворите вратата към един нов свят на вкусове, здравните специалисти препоръчват предлагането на широк спектър от вкусове непосредствено след първата хапка.
Проучванията показват, че по-голямото разнообразие от вкусове при отбиване е предпоставка за любопитство към повече вкусове и храни в зряла възраст.
Възможно е новата храна да не се оцени като много привлекателна и в резултат да се посмеете на гримаси или недоволство. И двете реакции са приемливи, разбира се. Но ако бебето не хареса нещо от първия път не се отказвайте, просто опитайте отново след няколко дни. Понякога може да отнеме повече време да предложите нова храна преди да бъде приета. За да се получи по-лесно, експериментирайте с по-малко количество, в съчетание с друга храна, която се харесва и така нататък.
Откриване на подходяща текстура
Текстурата е също толкова важна, колкото и вкуса при отбиването. Ако започвате с пюрета, на шест месеца бебето трябва да може да се справя свободно. Дори преди да започнат да се появяват зъбите, то може да се справи.
Въвеждането на храни с определена големина, като мини оризови сладкиши, меки парченца плодове или варени зеленчуци като варени броколи или цветя от карфиол, дава възможност на бебето да се храни самостоятелно. Всичко това ще усъвършенства дъвкателните умения и свикването с нови вкусове. Даването на няколко грахчета в купа за закуска е добър начин да изпробвате това умение.
Лечение на повръщане или диария
Преди или след захранване на бебе, много често се случва то да страда от диария. Основната цел на лечението е да се предотврати обезводняване. Детето ви трябва да пие достатъчно течности, за да си набави флуидите загубени от повръщане или диария.
Дори и при правилна диета, повръщането или диарията може да продължи. Ето и стъпките на лечение, които да предприемете:
Правило 1. Дайте на детето си специална течност – електролитен разтвор, за да се предотврати сериозно обезводняване. Оралният електролитен разтвор е течност, която има точното количество вода, захар и соли за вашето дете.
Правило 2. Давайте на детето си пълноценни храни, за да му помогнете да се излекува. Такива храни са скорбялните ориз, картофи, юфка, супа, йогурт, зеленчуци и сварено месо. Разбира се, всичко това е след захранване.
Правило 3. Разберете как да тълкувате реакциите му. Ако повръща често в рамките на 4-6 часа, не иска да пие течности, потърква очи, диша тежко или се задъхва, кожата е суха и е сънливо, то определено има нужда от лекар.
Още полезни съвети за избор на менюто и захранване на бебе ще намерите в нашия блог, а скоро може да ви изненадаме и с нова статия.
Вижте още:
Кръвен тест за IgG алергия при деца за установяване на хранителна непоносимост
Видове кръстосани алергии и възможности за лечение на реакциите
Кои са най-разпространените хранителни алергии [част 1]
Хранене при лактозна непоносимост – какво е позволено и забранено