Хранителната непоносимост е известна още като алергична реакция от забавен тип. Този тип чувствителност към храната не се проявява веднага след поглъщането на съставката, към която тялото има непоносимост, а може да отнеме няколко дни организмът да произведе ответна реакция.
В днешно време броят на децата, страдащи от алергии или нетолерантност към храните, очаквано нараства. Причините се крият в това, че тези състояния често се наследяват от родителите, невнимание от страна на майката по време на бременността и храните, които приема, както и неправилен подход (твърде рано или твърде късно) към захранването. Установено е, че децата страдат от хранителни алергии 4 пъти повече от възрастните. С годините някои алергии и непоносимости към храна биват израснати от детето и проблемът е преодолян, но не винаги това се случва.
Разлика между хранителна алергия и хранителна непоносимост
Тези две състояния могат да бъдат разграничени по ответната реакция, която организмът проявява. Основното различие между хранителната алергия (асоциирана с IgE имуноглобулини) и хранителната непоносимост (асоциирана с IgG имуноглобулини) е отговорът на организма и дали имунната система участва в тази реакция.
При консумация на определени храни, към които тялото има хранителна алергия, следва реакция на имунната система, която е почти мигновена.
Хранителната непоносимост (IgG реакция) от своя страна преминава по-леко като реакция на организма и най-често предизвиква проблеми в храносмилането. Резултат от непоносимостта към храни може да бъде болката в стомаха, диария или запек, газове и други симптоми.
Ако детето има алергия към храна, с която родителят започва да го захранва, то реакцията ще бъде мигновена. Ако има само непоносимост, може да получи стомашно-чревни проблеми. От друга страна, родителите не трябва да ограничават детето от консумация на храни, които са сред популярните алергени, ако няма признаци на алергична реакция. Забраната на храни трябва да бъде наложена от лекар след направен тест.
Как се установява наличие на IgG алергия у детето
IgE медиираните aлергии (незабавните реакции на организма срещу вещество, към което има алергия) се установяват доста по-лесно. Те реагират и на обикновен кожен тест върху ръката. По-трудно е установяването на IgG медиираните реакции, защото те не могат да бъдат доказани чрез обикновен тест.
Най-съвременният начин за установяване на хранителна нетолерантност е специфичен IgG ELISA тест, който не се прави във всички болници и лаборатории в България.
За теста се взима малко количество венозна кръв еднократно, който може да докаже наличието на специфични IgG антитела. Реакцията към определен алерген се класифицира в една от следните категории:
- Позитивна;
- Слабо позитивна;
- Негативна.
При установяване на позитивна или слабо позитивна реакция, алергенът е добре да се изключи от менюто.
Друг вариант за откриване на хранителна свръхчувствителност е т.нар. елиминационна диета, при която заподозрените алергени се изключват от менюто за поне 2-3 месеца. Това ще рече, че не се консумират храни, съдържащи този потенциално дразнещ алерген.
Кога да тестваме детето за непоносимост към храна
Много родители чакат детето да навърши определена възраст (най-често да стане на поне 3 години), за да го подложат на тест за IgG алергии. Според специалисти това чакане е абсолютно излишно и се определя като остаряло схващане. Забавянето на поставяне на диагноза може само да влоши състоянието на детето. Подходящото време за изследване е възможно най-скоро след забелязаните първи симптоми на алергия.
Най-добрият подход е първо да се консултирате с вашия лекар за:
- Диагноза като мигрена, копривна треска, раздразнени черва, повтарящи се язви в устата;
- Определяне дали хранителните (или други) фактори играят утежняваща роля;
- Идентифициране на отделните алергени, които трябва да се избягват.
След като се постави диагнозата (например мигрена, копривна треска, екзема, раздразнени черва или други), клиничната история може да помогне да се определи ролята на диетичните или други фактори за влошаване на симптомите.
Единственият надежден начин да се определи дали диетата играе роля е човекът да бъде поставен на временна елиминационна диета под наблюдението на диетолог или лекар. Ако отстраняването на храната от диетата помага, това е последвано от други тестове при контролирани условия, за да се идентифицират хранителните алергени, които може да се наложи да се избягват. Важно е да се подчертае, че диетите за елиминиране трябва да се предприемат само за кратък период от време, под строг медицински контрол. Продължителната диета може да доведе до проблеми с адекватното хранене, особено при децата.
При кои деца има висок риск от IgG алергии
Ако един от родителите има неадресирана алергия към храна, има 50% шанс да я предаде на детето си. Ако и двамата родители имат такава алергия, шансът клони към 80%.
При установяване на причините за хранителни алергии е много важно родителите да си дадат сметка за периода на бременността, а някои проучвания сочат, че трябва да се върнат и още по-назад – към зачеването. Ако майката има нетолерантност към храни, но не се стреми да ограничи консумацията им по време на бременността, тялото ѝ изгражда антитела към тях, които преминават през плацентата и достигат бебето. Това прави детето предразположено към реакции по отношение на същите храни.
Преждевременното раждане също може да се окаже причина за хранителни алергии, а при захранването на малкото дете е важно да се спазват препоръките на педиатрите за въвеждане на алергените. В противен случай може да се стигне до алергия към още продукти.
Най-чести алергени при децата
Колкото по-малко е детето, толкова по-голяма е вероятността храна да се превърне в алерген. Най-често непоносимост или алергия се развива към глутен. Именно този растителен протеин се въвежда с особено внимание при малките деца през периода на захранването. Ето и някои от другите популярни алергени:
- Мляко;
- Яйца;
- Фъстъци, орехи;
- Соя и производни на нея продукти (например соево мляко);
- Риба и морски дарове;
- Хранителни добавки като оцветители и консерванти;
- Заместители на захарта като аспартам и захарин.
Грижата за дете с хранителна алергия или непоносимост е тежка задача за всеки родител, сблъскал се с този проблем. Дори възрастните имат моменти на изкушение, когато говорим за забранена храна, но за децата, които биват възпирани да ядат нещо, е много по-трудно. Родителят трудно може да обясни на едно малко дете защо трябва да стои далеч от определена храна, особено ако тя е сред изкушенията за всички деца. Рестрикциите по отношение на забранените храни трябва да се отнасят за цялото семейство, за да не се чувства детето ощетено или пренебрегнато.
Ако детето ви има хранителна алергия, вероятно вече сте наясно, че получава обрив след като яде ягоди или се задушава от фъстъци, тоест имате яснота за конкретната последователност на събитията и взаимовръзката. Поради този незабавен имунен отговор или IgE реакция, хранителните алергии обикновено са много лесни за определяне.
Но е по-трудно да се определи чувствителността към храната, която предизвиква IgG или забавена имунна реакция. Тези реакции IgG имуноглобулините могат да бъдат много трудни за разпознаване поради неясният и широк спектър от симптоми, които може да се появят до 72 часа по-късно.
Направете каквото е нужно, за да има максимално точна и обективна диагноза, а за валидиране на резултатите може да се доверите на най-точния тест за храни с IgG в България.
1 коментар