Чували сте израза: „Ти си това, с което се храниш”, нали? Е, това звучи логично, но не е напълно вярно. Истината е, че ние сме не това, с което се храним, а това, което тялото ни усвоява. И тук е много важно да сме сигурни, че тялото ни усвоява правилно веществата, които му даваме. Като основен помощник в процесите на храносмилане се отличават различните храносмилателни ензими.
Тяхната роля е преди всичко да действат като катализатор за ускоряване на специфични, животоспасяващи химически реакции в организма. По същество те помагат за разграждането на по-големи молекули в по-лесно абсорбирани частици, които тялото всъщност може да използва, за да оцелее и да се развива. Ето какво още трябва да знаете за храносмилателните ензими.
Какво представляват храносмилателните ензими
Всички ензими са катализатори, които позволяват на молекулите да се променят от една форма в друга. Тези помагат за разграждането на големи макромолекули, открити в храните, които консумираме, в по-малки молекули, които нашите черва могат да абсорбират.
Храносмилателните ензими се делят на три основни групи: протеолитични ензими, които са необходими за усвояването на протеини, липази, необходими за смилане на мазнини и амилази, необходими за усвояването на въглехидратите.
Какво правят храносмилателните ензими с храната
Храносмилането е сложен процес, който първо започва, когато дъвчете храната. Тогава се освобождава слюнка, в която се съдържат ензими. По-голямата част от работата се осъществява в стомаха, където работят стомашно-чревни течности, съдържащи храносмилателни ензими. Те превръщат сложните храни в по-малки съединения, включително аминокиселини, мастни киселини, холестерол, прости захари и нуклеинови киселини (които помагат за създаване на ДНК), за да може организмът да ги преработи и усвои по-лесно.
Храносмилателните ензими се синтезират и секретират в различни части на храносмилателния ви тракт, включително в устата, стомаха и панкреаса.
Защо са толкова важни за функциите на храносмилането
Отговорът е прост: без тях не бихме могли да обработваме храната! При това има три основни причини, поради които е важно да осигуряваме на тялото си достатъчно храносмилателни ензими:
- Те подпомагат дейността на червата и благоприятстват за нормалното изхождане;
- Помагат на тялото при разграждането на трудно смилаеми протеини и захари като глутен, казеин и лактоза.
- Значително подобряват симптомите на киселинен рефлукс и синдром на раздразнените черва.
Означава ли всичко това, че храносмилателните ензими ви помагат да отслабнете или да изгорите мазнините и дали храносмилателните ензими помагат при запек? Ако не произвеждате достатъчно храносмилателни ензими, за да помогнете на храносмилателния процес да се развие гладко, възможно е да изпитате запек, наднормено тегло и натрупване на мазнини.
Увредените ензими са почти безполезни
Когато ензимите са повредени, те вече не са в състояние да извършват своите уникални функции и стават друг чужд протеин в тялото. Тези чужди протеини се разпознават от имунната система като възможен опасен нашественик. Тогава тялото може да предизвика имунен отговор и да създаде възпаление.
Всички преработени и силно нагряти храни съдържат изобилие от денатурирани ензими (с променена молекулна структура). Те имат подчертано алергизиращо действие в организма и създават масивна атака върху тялото.
Тези обработени храни също зависят от добрите ензими в организма. Така че тези храни, по същество, крадат ензими от нашия организъм.
Други фактори, свързани с начина на живот, които използват значително количество ензими на нашето тяло, включват излагане на замърсяване на въздуха, употреба на медикаменти, недостатъчен сън, напрежение в отношенията и финансов стрес. Повечето хора в нашето общество ежедневно живеят при тези условия и това води до дефицит на ензими в тялото им.
Освен това, при лошо комбиниране на храната може да се използват повече ензими, отколкото е необходимо. Това включва хранене със зърнени или нишестени храни като картофи с протеини (сандвич с пуйка, пица или месо и картофи).
Създайте ензимен заряд в тялото си
За да си осигурите достатъчен брой ензими в тялото си трябва да включите диета с високо съдържание на сурови и пълноценни храни. Оптималният план за хранене трябва да бъде поне 75-80% сурови и пълноценни храни с 20-25% висококачествени готвени храни.
Здравословните варени храни включват кафяв ориз, киноа, сладки картофи и кръстоцветни зеленчуци.
Кръстоцветните зеленчуци са страхотни за готвене на пара, тъй като варенето ще открадне ценни водоразтворими хранителни вещества. Запарването на тези зеленчуци разрушава външната целулозна стена, което е предизвикателство за храносмилателната система. Това всъщност прави храната по-бионалична.
Свеж изцеден лимон и ябълков оцет трябва да се добавят към всяка готвена храна и най-вече към месото в предварително приготвена марината или непосредствено преди сервиране. Лимонът и ябълковият оцет осигуряват органични киселини, ензими, пробиотици и антиоксиданти, които помагат за предварителното смилане на сварената храна и неутрализират образуването на свободни радикали.
Подобрете своя ензимен потенциал
За да подобрите способността си за използване на ензимите е важно да се накисват и покълват всички зърна, семена, ядки и бобови растения.
Практиката на накисване, ферментация и покълване разрушава проблемни протеини и активира ключови ензими, които подобряват бионаличността на хранителните вещества.
Покълналите храни имат пет до десет пъти по-високи количества витамини от група В, удвояват количеството на витамин А, витамин С, цинк, калций и желязо в предварително накиснатия и покълналият си аналог.
За хората с по-динамично ежедневие, които поради някаква причина не консумират тези храни или не искат да киснат и покълват продукти, можем да препоръчаме храносмилателни ензими в удобна таблетна форма:
ПепЕнзим / PepEnzyme – 60 капсули 400mg
КорЕнзим / CorEnzyme – 60 капсули 300mg
ПротеоЗим / ProteoZyme – 40 таблетки
Храните, които съдържат естествени храносмилателни ензими
Ако искате да сте сигурни, че в тялото ви се усвоява храната, която приемате ежедневно по най-добрия начин, убедете се, че консумирате редовно тези храни:
Ананас
Ананасите са вкусни, любими на всички и богати на храносмилателни ензими. По-специално, ананасите съдържат група от храносмилателни ензими, наречени бромелаин. Те са протеази, които разграждат протеина на по-прости, градивни елементи.
Манго
Мангото е сочен тропически плод, който е популярен през лятото. То съдържа храносмилателните ензими амилаза – група ензими, които разграждат въглехидратите от нишесте (сложен въглерод) в захари като глюкоза и малтоза.
Мед
Тази вкусна течност е богата на много полезни съединения, включително храносмилателни ензими. В меда се срещат следните ензими:
- Диастази: превръщат нишестето в малтоза;
- Амилази: превръщат нишестето в захари като глюкоза и малтоза;
- Инвертази: разделят захарозата, вид захар, на глюкоза и фруктоза;
- Протеази: превръщат протеините в аминокиселини.
Банани
Бананите са друг плод, който съдържа естествени храносмилателни ензими. Те съдържат амилази и глюкозидази, две групи, които разграждат сложните въглехидрати като нишестето на по-малки и по-лесно абсорбиращи се захари. Подобно на мангото, тези ензими превръщат нишестето в захари, когато бананите започват да узряват. Ето защо зрелите жълти банани са много по-сладки от незрелите зелени банани. Избирайте зрели банани, ако искате да доставяте на тялото си естествени, храносмилателни ензими.
Авокадо
За разлика от други плодове, авокадото е уникално по това, че има високо съдържание на здравословни мазнини и ниско съдържание на захар. Зрялото авокадо съдържа липаза. Той спомага за разграждането на мазнините в по-малки молекули, като мастни киселини и глицерол, които са по-лесни за усвояване на тялото.
Джинджифил
Джинджифилът е основна част от готвенето и традиционната медицина в продължение на хиляди години. Известно е, че някои от впечатляващите ползи за здравето, които той има, могат да се дължат на храносмилателните му ензими. Джинджифилът съдържа протеазата цингибайн, която разгражда протеините на техните основни елементи.
За да получаваме енергия от храната, която приемаме, тя трябва да бъде разградена на прости елементи, които тялото ни да абсорбира лесно и бързо. Храносмилателните ензими са необходими за този процес, тъй като те разграждат молекулите като мазнини, протеини и въглехидрати на още по-прости молекули, които могат лесно да се абсорбират от тялото.
Кой се нуждае от храносмилателни ензими
Как да разберете дали трябва да приемате храносмилателни ензими? Ако нямате специфични ензими, които са необходими за разграждането на определени хранителни вещества (като някои видове захари), може да се появят симптоми като подуване на корема, газ, болки в корема и умора. Други признаци, които сочат, че имате нужда от прием на хранителни ензимни добавки са симптоми като:
- Киселинен рефлукс;
- Глад за определени храни;
- Проблеми с щитовидната жлеза;
- Киселини, лошо храносмилане или оригване;
- Коса, която се изтънява или пада;
- Суха или мътна кожа;
- Проблем с концентрирането или мозъчна мъгла;
- Сутрешна умора;
- Проблеми със съня;
- Артрит или болка в ставите;
- Мускулна слабост или чувство на прекалена умора;
- Промени в настроението, депресия или раздразнителност;
- Главоболие или мигрена;
- Тежък ПМС.
Ако имате хроничен здравен проблем, добра идея е да посетите здравен специалист за помощ с индивидуална ензимна терапия. В зависимост от вашето здравословно състояние, Вашият лекар може да определи кои са най-безопасните и най-добри храносмилателни ензими, които да приемате. Ако имате анамнеза за заболяване на черния дроб или жлъчния мехур или язви, тогава също е добре да се консултирате с лекар преди прием на хранителни добавки.