Хранителната алергия е реакция на имунната система, която се появява скоро след консумацията на определен продукт. Дори едно малко количество от храните, причиняващи алергия, може да предизвика симптоми като храносмилателни проблеми, уртикария или нарушения в дихателните пътища. При някои хора това може да причини тежки усложнения или дори животозастрашаваща реакция, известна още като анафилаксия.
Лесно е да объркате хранителната алергия с много по-често срещаната реакция, известна като непоносимост към храна. Макар и обезпокоителна, тя е по-малко сериозно състояние, което не касае имунната система.
Хранителната алергия засяга около 6-8% от децата на възраст под 3 години и до 3% от възрастните. Въпреки че няма лечение, някои деца я преодоляват с растежа. Антихистамините могат да помогнат за облекчаване на леките признаци при някои хора. Алерголог може да предпише и епинефрин (адреналин) с автоинжектор, който да се приложи в случай, че развиете симптоми на анафилаксия.
Ето и кои са най-често срещаните храни, причиняващи подобни проблеми.
Хранителни алергии: Царевица
Алергията към царевица понякога е трудна за диагностициране, като се използват стандартни кръвни тестове, тъй като е трудно да се разграничат някои зърна и семена. В този случай по-добре действа хранителен режим за откриване и елиминиране на храната, която причинява дразнене.
Повечето продукти, получени от царевица като нишесте и сироп с високо съдържание на фруктоза, не съдържат царевичен протеин. Ако имате алергия към царевица, не е нужно да избягвате тези продукти.
Физическите реакции при продуктите от царевица варират от леки до тежки. Симптомите могат да са различни от човек на човек и едно лице може да не изпитва винаги същите признаци по време на всяка реакция.
Ако подозирате, че сте алергични към царевица, задължително трябва да се консултирате с алерголог. Започнете дневник на храненето и следете за всички реакции. Когато имате реакция, трябва да отбележите какво (и колко) сте яли, кога са започнали симптомите и дали нещо ви е помогнало да ги облекчите.
Хранителни алергии: Яйца
Алергия към яйца се развива, когато имунната система на организма е твърде чувствителна и проявява свръхреакция към протеините в яйчения белтък или жълтъците. При приема на яйца тялото вижда белтъка (или жълтъка) като външен враг и изпраща химикали, за да се защити срещу него. Тези химикали причиняват симптомите на алергична реакция.
Хората с алергия към кокоши яйца също могат да бъдат алергични към други видове яйца, като от гъска, патица, пуйка или пъдпъдък. Експертите смятат, че до 2% от децата са алергични към тях. За щастие, проучванията показват, че около 70% от малчуганите ще преодолеят този проблем до 16-годишна възраст.
Диагностицирането се прави, като при убождане на кожата на гърба или предмишницата се поставя малко количество течност, съдържаща яйчен протеин, която след това се убожда с малка, стерилна сонда, която позволява на течността да проникне в кожата. Ако подуто, червеникаво петно се формира в рамките на 15 до 20 минути, това може да е знак за алергия.
Лечението по дефиниция е свързано с избягването на яйца и използването на тяхна алтернатива при готвене.
Много рецепти могат да бъдат променени, за да се избегне нуждата от яйца. Четете внимателно етикетите на храните. Може да използвате заместител на яйца без глутен Orgran, за да приготвяте любимите си ястия.
Важно е да се отбележи, че няколко вида грипни ваксини съдържат малки количества яйчен протеин. Това е нещо, за което трябва да попитате лекаря си.
Хранителни алергии: Алергия към риба
Алергията към риба с перки (като риба тон, камбала или сьомга) не означава, че сте алергични към черупчести (скариди, раци и омари). Докато някои специалисти препоръчват на хората с рибна алергия да избягват да ядат всякаква морска храна, възможно е някой, който е алергичен към един вид риба, да яде безпроблемно други видове.
И тук тестът за диагностика е кожен. Ако той не е убедителен се налага назначаването на специален хранителен режим под строг медицински контрол.
Контролът на рибната алергия включва строго избягване на рибата, към която сте алергични.
Много промишлено произвеждани храни съдържат риба в някаква форма. Рибата е често срещана съставка в сос Уорчестър и салата „Цезар“. Тя е също е преобладаваща в азиатската кухня.
Хората с алергия към риби не трябва непременно да избягват черупчести мекотели (и обратно); изглежда, че няма връзка между алергиите при тези хранителни продукти. Въпреки това, пациентът може да бъде алергичен и към двете, затова контролът на симптомите е от изключителна важност.
Хранителни алергии: Алергия към месо
Ако носът ви се запуши или започне да тече, след като сте яли месо или се е появил обрив, това може да са сигнали за алергия. Месото от всякакъв вид бозайници – говеждо, агнешко, свинско, козе и други, може да предизвика алергична реакция.
Такава може да се развие по всяко време в живота.
Ако сте алергични към един тип месо, възможно е също така да сте алергични към други меса, както и към домашни птици като пиле, пуйка и патица.
Ако подозирате, че имате алергия към месото, посетете алерголог, който ще реши кои тестове да проведе. За да поставят диагноза, специалистите задават подробни въпроси за вашата медицинска история и конкретните симптоми. Кожните и кръвни тестове също са ефективни.
Внимателно проверявайте етикетите на хранителните продукти и имайте предвид, че това, което трябва да избягвате, може да е известно и с други имена. Например, дехидратиран птичи протеин и друго дехидратирано месо.
Хранителни алергии: Алергия към мляко
Между 2-3% от малчуганите под 3-годишна възраст са алергични към млякото. Въпреки че експертите доскоро смятаха, че по-голямата част от тях ще я преодолеят към момента на навършване на 3 години, последните проучвания противоречат на тази теория. Ново изследване сочи, че по-малко от 20% от децата са преживяли алергията си до 4-годишна възраст. Все пак около 80% от подрастващите вероятно ще се справят с нея преди да са навършили 16 години.
При диагностицирането лекарят трябва да получи подробна информация за състоянието заедно с провеждането на обичайните тестове. Изследванията показват, че някои видове млечни протеини (казеин и два протеина, открити в суроватката – алфа-лакталбумин и бета-лакталбумин) са по-склонни да причинят сериозни реакции.
Избягването на мляко или храни, съдържащи млечни продукти, е единственият начин да се управлява алергия към мляко. А и това е доста лесна съставка за заместване в рецептите. Обикновено традиционното мляко да бъде заместено с вода, сок или различни видове растително мляко.
Ако се съмнявате за алергия към някоя от изброените храни, прочетете повече за кръвния тест за хранителни алергии ImuPro. Вижте за кои храни може да се тествате според вида на избрания пакет.