Между 3% и 20% от американците имат симптоми на синдрома на раздразнените черва (IBS синдром). Състоянието засяга повече жени, отколкото мъже. Някои хора с IBS имат незначителни симптоми, докато при други симптомите са значителни и нарушават нормалния ежедневен ритъм на дейностите.
Синдромът на раздразнените черва (IBS синдром) е хронично гастроинтестинално разстройство. IBS не е същото като възпалителната болест на червата (IBD – Inflammatory bowel disease). IBD e по-сериозно състояние, което причинява възпаление в храносмилателния тракт и може да доведе до тежки усложнения.
Няколко думи за IBS синдрома
Синдромът на раздразнените черва (IBS синдром) е често срещано здравословно нарушение, което засяга дебелото черво. Признаците и симптомите включват спазми, болки в корема, подуване на корема, газове и диария или запек или и двете.
IBS (Irritable bowel syndrome) е хронично състояние, което трябва да управлявате в дългосрочен план с конкретни мерки. Малък брой хора с IBS имат силни признаци и симптоми, които сериозно нарушават качеството на живот.
Други пък лесно могат да контролират своите симптоми, като се погрижат за диетата, начина на живот и контрола върху стреса като основни превантивни фактори при IBS синдром. По-тежките симптоми могат да бъдат лекувани с лекарства или холистично насочен подход, който разглежда цялостно всички системи и органи заедно с други външни и вътрешни фактори.
IBS синдромът не причинява промени в чревната тъкан, нито води до увеличаване на риска от колоректален рак.
Причини, симптоми и други важни факти за IBS синдром
Причината за поява на IBS не е категорично уточнена. Смята се, че е резултат от комбинация от анормални гастроинтестинални (GI) движения на храносмилателния тракта, повишено съзнание за телесните функции и нарушена комуникация между мозъка и стомашно-чревния тракт.
Освен с това кратко наименование, може да го срещнете и като спастично дебело черво, раздразнително дебело черво, мукозен колит и спастичен колит. IBS синдром е отделно състояние от IBD и не е свързано с други състояния на червата.
Като най-често посочвани фактори, които имат известно влияние за появата на IBS синдром са психически проблеми, високи нива на стрес, предишна тежка гастро-интестинална инфекция или здравословен проблем. Не са ясни точните механизми, по които възниква и се развива IBS синдрома и поради това трудно могат да се посочат конкретни причини, които да са общовалидни.
Признаците и симптомите на IBS синдрома варират в известни граници. Най-често срещаните са:
- Коремна болка;
- Спазми или подуване в коремната област, които обикновено намаляват или частично се облекчават при движение в червата;
- Газове и метеоризъм;
- Диария или запек – понякога редуващи се пристъпи на диария и запек;
- Слуз в изпражненията.
Повечето хора с IBS синдром докладват, че има периоди, в които признаците и симптомите са в пъти по-лоши, както и периоди, когато състоянието им се подобрява и не страдат от дискомфорт.
Жените са склонни да имат повече симптоми преди менструацията или да имат повече симптоми след настъпването ѝ. Жените в менопауза страдат от по-малко симптоми, отколкото жените, които все още са с менструация. Някои жени също съобщават, че са изпитали симптомите на IBS синдром с по-голяма сила по време на бременността си.
Кога да потърсите лекарски съвет
Посъветвайте се с вашия лекар, ако наблюдавате постоянна промяна в навиците на червата или други признаци или симптоми на IBS синдром. Те може да сочат към по-сериозно състояние като рак на дебелото черво или болест на Крон.
Като по-сериозни признаци могат да се посочат:
- Загуба на тегло;
- Диария през нощта;
- Ректално кървене ;
- Желязодефицитна анемия;
- Необяснимо повръщане;
- Трудност при преглъщане;
- Продължителна болка, която не се облекчава чрез преминаване на газ или движение в червата.
Няма категоричен лек за IBS синдрома, но в комбинация със здравословна диета хранителните добавки могат да помогнат за облекчаване на симптомите.
Докато повечето добавки не са вредни, някои може да са неподходящи за вас, ако имате друг здравословен проблем налице. Може да изпитате и странични ефекти. Поради тази причина се посъветвайте с вашия лекар преди да опитате препоръчаните средства.
Помощ от природата – пробиотици, билки и още нещо
От къде да започнете, ако имате IBS синдром?
Някои домашни лекарства или промените в начина на живот ще помогнат за облекчаване на симптомите без използване на медикаменти. Примери за тези промени в начина на живот са редовни физически упражнения, ограничаване на кофеиновите напитки, които стимулират червата, ядене на по-малки порции и минимизиране на стреса.
Едно от най-добрите неща, които може да направите за червата си, е приемът на пробиотици (полезни бактерии, които обикновено се намират в червата) и отхвърляне на пържени или пикантни храни. Ролята на пробиотичните бактерии е да облекчат състоянието чрез освобождаване на натрупаните газове и коремна болка при IBS.
Освен тях може да добавите и пребиотици, които са естествената храна на пробиотиците. Плодовете и зеленчуците също са добри източници на пребиотици, особено банани, лук, чесън, праз, аспержи и артишок.
Ако решите да комбинирате двата вида –биотици, заложете на ПрофлорЕнзим и няма да сбъркате. Той е синбиотик – комбинация от пробиоти и пребиотик, който е създаден специално за обогатяване на чревната микрофлора.
Фибрите и доброто храносмилане – няма как да не ги споменем.
Те са първата линия на защита срещу симптомите на IBS, особено при запек. Най-добрият начин да си ги осигурите е от цели зърна, плодове, зеленчуци и боб. Хранителните добавки, които се разтварят във вода и съдържат фибри, могат да помогнат, ако нямате възможност да консумирате достатъчно с храната. Не забравяйте да пиете много вода, докато ги вземате, както и да не прекалявате с тях, за да не ви докарат повече газове.
Тъй като някои хора с IBS синдром страдат както от запек, така и от диария, източници на фибри като псилиум могат да подействат на запека и да образуват диария. Псилиумът хуск е направен от смлени люспи на индийски живовляк и се състои основно от фибри. Може да се приема под формата на капсули или на прах добавен към мюсли.
Ментовото масло е друго универсално средство, което също може да е от полза при IBS синдром. Ментовото масло е естествена добавка, традиционно използвана за лечение на храносмилателни проблеми. То съдържа ментол – химично вещество, за което е установено, че отпуска мускулните в спазми в стомашно-чревния тракт.
Някои видове чай също биха помогнали за облекчаване на състоянието – лайка или зелен чай най-вече. Те са естествено успокояващи и нервната система, като зеленият чай доставя и антиоксиданти на организма.
Следващо е лененото семе, което отново е добър източник на фибри. В действителност, разтворимите фибри, съдържащи се в храни като ленено семе, псилиум на прах, зърнени и бобови храни са по-ефективни в облекчаване на IBS симптоми от неразтворимите фибри, съдържащи се в зеленолистни зеленчуци.
И как без витамин D! Витамин D е важен фактор при множество заболявания и области на здравето, включително мускулно-скелетно, имунно, психическо здраве и други здравни състояния на червата, включително колоректален рак и IBD.
Ако страдате от диария, подуване или болезнени крампи, обърнете се към вашия доктор за изследване на лактозна непоносимост или цьолиакия.