Фъстъците и дървесните ядки често биват причислени към едно семейство, но те всъщност се различават. В групата на дървесните ядки влизат бадем, лешник, орехи, кашу и шамфъстък. Фъстъците обаче са бобови растения, а не ядки. Въпреки това, между 25 и 40% от лицата, които са алергични към фъстъци, също реагират отрицателно и на поне една дървесна ядка сочат проучванията за алергия към ядки.
Алергията към дървесни ядки е една от най-често срещаните хранителни алергии.
Тя е традиционен причинител на така наречената анафилаксия – потенциално животозастрашаваща реакция, която затруднява дишането и може да постави тялото в шоково състояние.
Симптоми и признаци за алергия към ядки
Симптомите често се появяват бързо, в рамките на един час от влизането в контакт с ядките, а понякога и в рамките на няколко минути. Ако имате алергия към ядки избягвайте храни, които съдържат ядки, за да предотвратите алергична реакция. Такива храни обикновено са:
- Комбинирани млечни продукти с мюсли
- Десерти и бисквити
- Протеинови барчета
- Шоколадови и плодови блокчета
- Печива с ядки и семена
- Снаксове или чипсове
Симптомите на алергия към дървесни ядки обикновено са следните:
- Коремна болка, спазми, гадене и повръщане
- Диария
- Затруднено преглъщане
- Сърбеж по устата, гърлото, очите, кожата или всяка друга област
- Назална конгестия или хрема
- Гадене
- Недостиг на въздух
- Анафилаксия (по-рядко)
Ако получите някой или няколко от тези симптоми след консумирането на ядки, непременно трябва да се свържете с медицински специалист и по-конкретно алерголог.
Как се поставя диагнозата?
Тъй като една алергия към ядки може да доведе до животозастрашаваща реакция, е необходимо да се постави точна диагноза. Вашият алерголог трябва да получи информация за медицинската ви история, питайки подробно за всички предишни алергични реакции и за всяка фамилна анамнеза, свързана с алергии.
Кожни тестове или кръвни изследвания могат да се използват за определяне наличието на специфичното антитяло IgE, което се свързва с алергените и предизвиква отделянето на химикали, причиняващи типичните симптоми.
Ако тези тестове не са категорични може да се наложи контролиран прием на малки количества от ядките в лекарско присъствие. В такъв случай, пациентът приема малки количества от заподозряната като алергизираща храна в увеличаващи се дози за определен период от време. Задължително е това да се случва под строг надзор в кабинета на алерголог или в център за изследване на хранителни проблеми. Спешното медицинско оборудване трябва да е винаги на разположение по време на подобна процедура.
Лечение и мерки при алергия към ядки
Както при повечето хранителни алергии, най-добрият начин да избегнете алергична реакция е да внимавате за приема на храни, съдържащи алергени.
Хората, които са диагностицирани с алергия към определен вид ядки могат да приемат други видове, но алерголозите обикновено съветват тези пациенти да избягват всички ядки.
Тези продукти често се използват като гарнитури в салати или сладкиши, така че е препоръчително да сте много внимателни и сами да проверявате етикетите на храните, които купувате. А при закуска или вечеря в заведение задължително трябва да питате за алергените в избраното ястие.
Начин на живот
Ядките са сред 8-те най-често срещани разпространители на хранителни алергени, засягащи и възрастните, и децата. Те са споменати в повечето нормативни актове, засягащи хранителната индустрия и защитата на потребителите във всяка държава.
Това означава, че присъствието на тези съставки трябва да бъде подчертано на ясен език върху етикета на опаковката.
Някои компании могат доброволно да добавят информация, че техните хранителни продукти, които не съдържат ядки, са произведени в съоръжение, което обработва и ядки, въпреки че това официално не се изисква от законодателството. Важно е при наличие на вече установена алергия към ядки да се подхожда стриктно, за да се избегне алергична реакция.
Някои алкохолни напитки могат да съдържат ядки или друг вид рискови добавки, използвани в процеса на дестилация.
Ценни съвети
Алерголозите обикновено съветват хората, които са алергични към дървесни ядки, да избягват и фъстъците както заради близките им реакции, така и поради риск от кръстосана реакция и кръстосано замърсяване между дървесни ядки и фъстъци в хранително-вкусовата промишленост.
Медицинските специалисти предупреждават също така хората с този проблем винаги да си носят автоинжектор, съдържащ епинефрин. Това вещество е единственото лечение за анафилактичен шок. Засегнатият от алергия към ядки трябва не само да го носи със себе си постоянно, но и да се научи как да го използва.
Друг ценен съвет относно превенцията е към близките и колегите на пациента – те трябва да знаят за този проблем. Също така, ако едно дете има алергия, учителите и лицата, които се грижат за него, трябва да бъдат информирани за неговото състояние.
А кокосовите орехи и индийското орехче?
Хората с алергия към ядки често се чудят дали трябва да избягват кокосовите орехи и индийското орехче. Кокосовият орех не е ботанически орех. Той се класифицира като плод. Повечето хора, които са алергични към дървесни ядки, могат безопасно да ядат кокосов орех. Все пак, ако сте алергични към дървесни ядки, задължително се консултирайте с алерголог преди да добавите кокосовия орех към вашия хранителен режим. Същото важи и за индийското орехче.
Ако се съмнявате за хранителна алергия и алергия към ядки, потърсете мнението на специалист и направете необходимите изследвания. За да сте сигурни, че нямате друг проблем като хранителна непоносимост от типа IgG, то може да се обърнете към нас за съвет.
В секцията „Често задавани въпроси“ ще откриете каква е разликата между IgG и IgE, кои са най-честите алергени и как точно ще извършим кръвното тестване за вас.