Чести пристъпи на стомашни болки, подуване на корема, лошо храносмилане, диария или запек – всичко това може да са сигнали за раздразнено дебело черво. Ако вече сте правили тестове и приемате лекарства, но все още не сте чули конкретна диагноза и симптомите продължават, може би има друго, което трябва да промените.
При наличие на горните симптоми, твърде възможно е да страдате от синдром на раздразненото дебело черво (IBS е абревиатурата на английски). Това състояние представлява често срещан и сложен здравословен проблем, който изисква обстойно диагностициране и лечение.
За съжаление, много лекари биха категоризирали проблема по друг начин или не биха обърнали внимание на начина на хранене и лекарствата, които сте приемали преди. На голяма част от пациентите се казва, че трябва да живеят със симптомите си и няма какво да се направи. Това обаче не е вярно и с този материал ще ви предадем цялата нужна информация във връзка със синдрома на раздразненото дебело черво.
Синдром на раздразненото дебело черво – причините
Този вид синдром, заедно с други функционални нарушения на храносмилателната система, е най-честата причина за симптоми като болка и подуване на корема, лошо храносмилане, газове, диария и запек, както и промени в изпражненията. Пациентите и лекарите често подозират, че тези симптоми могат да се дължат на други заболявания които засягат жлъчката, както и на язва или рак. Но чрез процеса на диагностициране може да се установи конкретно дали това е синдром на раздразнено дебело черво или нещо друго.
Причината за развитие на този синдром не е изяснена. При много хора със синдрома, храносмилателният тракт е особено чувствителен към много стимули, включително хранителни продукти и лекарства, напитки и дори хранителни добавки. А при някои хора симптомите на синдром на раздразнено дебело черво се появяват след гастроентерит. Последното представлява възпаление на стомашно-чревния тракт.
Емоционалните фактори като стрес, тревожност, депресия и страх, диетата и лекарствата (включително лаксативи), хормони или други могат да предизвикат или влошат възпалението при синдром на раздразнено дебело черво.
За някои хора, висококалоричната храна или лошите мазнини може да се окажат вероятни причинители. За други, пшеницата, млечните продукти, фасулът, шоколадът, кафето, чаят, някои изкуствени подсладители, зеленчуци (аспержи или броколи), или плодове (кайсии), също влошават симптомите.
Тези храни съдържат въглехидрати, които се абсорбират слабо от тънките черва. Въглехидратите се ферментират от бактерии в червата, което причинява газове, подуване на корема и спазми. Тъй като много хранителни продукти съдържат множество съставки, може да е трудно да се определи конкретният евентуален дразнител.
Тогава как да разберете, че имате синдром на раздразнено дебело черво?
СРЧ не е състояние, което се диагностицира просто чрез извършване на кръвни изследвания или фецес диагностика, рентгенова снимка, ултразвук или дори ендоскопия. Вместо това, СРЧ може да се диагностицира, когато лекарят внимателно прегледа симптомите и навиците на хранене на пациента.
Тестовете могат да послужат за изключване на възможните причини за дразнене на червата, което може да варира от пропускливи черва до инфекция. Лекарят трябва да вземе предвид различни фактори, свързани с личния профил, симптомите и историята на пациента, за да реши дали са необходими допълнителни изследвания. Също така е важно да се знае, че човек може да има СРЧ заедно с някои други заболявания като язви или рак.
Симптоми и диагностика на заболяването
Синдром на раздразнено дебело черво се диагностицира чрез изключване. Това означава, че лекарят първо разглежда други алтернативни заболявания, като извършва тестове, за да изключи други медицински проблеми. Има нови кръвни тестове, които могат да помогнат за диагностициране на някои форми на СРЧ.
СРЧ обикновено започва около 20-годишна възраст, причинявайки симптоми на различни периоди от време. Симптомите на синдрома на раздразненото черво включват коремна болка, свързана с или облекчена от движението на червата (дефекация), промяна в отделянето на изпражнения (запек или диария) или консистенцията, раздуване на корема и усещане за непълно изхождане след дефекация. Болката може да се прояви под различна форма – като пристъпи на непрекъсната тъпа болка или спазми, обикновено над долната част на корема.
Лекарите поставят диагнозата въз основа на симптомите на човека, използвайки различни методики. Общоприети са стандартизирани критерии за диагностициране на IBS, наречени Римски критерии. Те са приложими за пациенти с повтаряща се абдоминална болка поне 1 ден седмично през последните три месеца и в комбинация с поне 2 от следните критерии:
- Дефекация и промяна в усещането за болка;
- Промяна в честотата на изхождане;
- Промяна във формата и консистенцията на изпражненията.
Физическият преглед обикновено не разкрива нищо необичайно, освен някаква болезненост или чувствителност на дебелото черво. Освен него са подходящи и следните тестове:
- Кръвни тестове;
- Изследване на изпражненията – за да се диференцира СРЧ от болест на Крон, улцерозен колит, рак (главно при хора над 40 години), лимфоцитен колит, целиакия и други заболявания;
- Инфекции, които могат да причинят болки в корема и промени в движението в червата;
Разбира се, има и други диагностични тестове, които се прилагат в някои случаи. Например, ултразвуково изследване, рентгенови снимки, колоноскопия. Лекарите могат да направят тест за изключване на непоносимост към лактоза или бактериален свръхрастеж, както и за други нарушения в храносмилателния тракт (като апендицит, болест на жлъчния мехур, язви и рак).
При диария или запек – какво да направите
Промените в диетата и начина на живот са важни за намаляване на честотата и тежестта на симптомите на синдрома. Първото нещо, което лекарят може да ви предложи, е да си водите дневник на храненията. Това ще ви помогне да разберете кои са храните, които предизвикват симптомите.
На първо място, храни, които могат да предизвикат диария и трябва да ограничите, са:
- Млечни продукти;
- Мазни храни;
- Храни, богати на захар;
- Храни с изкуствени подсладители;
- Някои зеленчуци – броколи, карфиол, кейл, бок чой, репички;
- Кофеинови напитки;
- Бобови растения;
Всички изброени имат потенциално негативно въздействие върху храносмилателната система. Например, бобовите продукти може да причинят раздуване на стомаха и газове, изкуствените подсладители може да подразнят стомашната и чревната лигавица.
Диетите без глутен са свързани в някои изследвания с подобрени симптоми на диария; това обаче не е валидно за всички случаи. Подгрупа на трудно абсорбираните въглехидрати, наричани FODMAPs (което означава ферментиращи олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли) причинява симптоми при някои хора със синдром на раздразнено дебело черво.
Глутен Контрол / Gluten Control – продукт, разработен за хора с глутенова непоносимост.
Съставките от групата на FODMAP се намират в много продукти, като например някои зърна (какво, ръж), плодове (круши, мед и ябълки), зеленчуци (артишок, лук, чесън), изкуствени подсладители и млечни продукти (сирене, кашкавал, прясно краве мляко). При някои хора високото съдържание на FODMAP в храните може да доведе до подуване, газове и диария.
На второ място, ако синдромът протича не с диария, а вместо това със запек, то проверете дали хапвате нещо от следния списък:
- Храни и напитки, които дехидратират тялото – много мазни храни или кофеинови напитки;
- Шоколадови изделия;
- Червено месо;
- Млечни продукти – мляко и сирене най-често;
- Неузрели банани;
- Газирани напитки и алкохол.
След като посочихме кои храни трябва да избягвате, нека дадем и алтернативи, които ще ви предпазят от запек. Такива храни са пълнозърнестите, зеленчуци (богати са на фибри), круши, киви и други.
Като цяло запекът може да се превъзмогне само с храни, които са богати на повече фибри. Те могат да се приемат и допълнително в прахообразна форма с вода или друга течност.
Лекарства, които влошават синдрома на раздразнено дебело черво
Има някои медикаменти, които може да подразнят дебелото черво, като например трицикличните антидепресанти. Част от тях са амитриптилин, амоксапин, дезипрамин, доксепин, нортриптилин и много други.
Диарията може да се влоши и от селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин – вид антидепресанти. В това число са флуоксетин, сертралин, пароксетин, есциталопрам, флувоксамин и други.
Лекарства и хранителни добавки при диария или запек
Някои лаксативи са сравнително безопасни и често ефективни за хора със запек. Такива лаксативи включват тези, съдържащи сорбитол, лактулоза или полиетилен гликол и стимулантни лаксативи като тези, съдържащи бисакодил или глицерин. Рецептурните слабителни лекарства лубипростон и линаклотид също могат да облекчат запека.
Антихолинергичните лекарства като хиосциамин, могат да облекчат коремната болка чрез блокиране на спазми на чревните мускули. Въпреки това, тези лекарства често предизвикват нежелани реакции като сухота в устата, замъглено виждане или затруднено уриниране.
Лекарства против диария като дифеноксилат или лоперамид помагат на хора с диария. Алосетрон, който намалява ефектите на серотонин, може да се прилага при някои жени, чиято диария, причинена от СРЧ, не може да се овладее с други лекарства.
Елуксадолин е друго лекарство, което може да се прилага при хора с тежка диария, причинена от СРЧ. Рифаксимин, антибиотик, може да бъде предписан за облекчаване на симптомите на диария, подуване на корема и болка.
Пробиотиците, които са естествено присъстващи в организма бактерии, насърчават растежа на добри бактерии в червата. Балансът на микрофлората е от изключителна важност за здравето на чревната тъкан и храносмилателната система. Затова при всякакви стомашно-чревни проблеми е добре да се приемат пробиотици и пребиотици от храни или под формата на хранителни добавки.
Іntеѕtіnаl Мuсоѕа Rераіr & Rесоvеr – специална формула за заздравяване на чревната мукоза;
Pro10Biotics / Про10Биотикс – най-добрата пробиотична формула на пазара с 10 различни щама и 50 млрд. жизнени клетки.
1 коментар