Улцерозният колит е специфично заболяване, което се отнася до хронично възпаление на лигавицата на дебелото черво. Това състояние води до образуването на малки рани – язви, които причиняват неприятни гастроинтестинални симптоми, а понякога и усложнения свързани с усвояването на хранителни вещества. Много други заболявания протичат с увреждане функциите на храносмилателната система, като например цьолиакия, болест на Крон, дивертикулит, гастроезофагеална рефлуксна болест и други. При всички тях съществува риск от непълноценно усвояване на нутриентите, получени чрез храната. За съжаление това може да наруши работата и на другите органи и системи в тялото, затова е добре да се направи индивидуален хранителен режим според състоянието. Тестове като ImuPro позволяват да се провери за наличие на хранителни непоносимости или алергии към определени типове храна и според резултата могат да се включат подходящи медикаменти и хранителни добавки за подпомагане на организма.
В настоящата статия ще обърнем внимание на улцерозния колит и неговата патофизиология, симптоми, препоръки за хранене. Определени хранителни вещества може да не достигат или да не се усвояват оптимално поради особеностите на това състояние. Ще разгледаме кои са те и какви са начините да си ги набавим.
Какво е улцерозен колит
Улцерозният колит е състояние, което причинява възпаление и улцерация (образуване на язва) на вътрешната обвивка на дебелото черво и ректума. Възпалението е реакцията на тялото към дразнене, нараняване или инфекция и може да причини зачервяване, подуване и болки. При колит, язвите може да се образуват на повърхността на чревната лигавица и да причинят сериозни негативни последици върху здравословното състояние на човек. Възпалението обикновено започва в ректума и долната част на дебелото черво, но може да засегне и цялото дебело черво.
Язвеният колит е една от двете основни форми на възпалително заболяване на червата и е част от така наречените IBD – „Inflammatory Bowel Diseases“. Другата основна форма на възпалително чревно заболяване е състояние, познато като „болест на Крон“.
В много източници ще срещнете информация, че улцерозният колит е хронично заболяване. Това означава, че продължава през целия живот, въпреки че може да има дълги периоди на затишие (ремисия), както и рецидиви или обостряния, когато симптомите са много по-осезаеми. Самото протичане на заболяването е строго индивидуално и може да се влоши или подобри от много различни фактори при всеки човек.
Как улцерозният колит засяга червата
Храносмилателната система е отговорна за разграждането на храната до базови хранителни вещества: въглехидрати, мазнини и белтъчини. На следващо място, те биват обработени и след това тялото ги усвоява и използва по различни направления за осигуряване на енергия, възстановяване, имунна защита, подкрепа на костното здраве, изграждане на мускулна тъкан и много други.
По време на хранене храната преминава по хранопровода към стомаха, където стомашните сокове я разграждат до консистенция, подобна на каша. След това частично смляната храна се придвижва до тънките черва. Там тя се обработва допълнително, така че полезните хранителни вещества да могат да се абсорбират в кръвния поток.
След това отпадъчните продукти от храносмилателния процес преминават в следващата част на храносмилателната система, а именно дебелото черво. Това обикновено са несмлени части от храна, течности и остарели клетки от лигавицата на стомашно-чревния тракт. Дебелото черво абсорбира водата и превръща отпадъците в изпражнения, след което перисталтика помага за придвижването на изпражненията към ректума.
При улцерозен колит части от дебелото черво и/или ректума се възпаляват и увреждат. Образуват се язви по лигавицата на дебелото черво, които могат да кървят или да произвеждат слуз. Също така, възпаленото дебело черво не е толкова способно да абсорбира течности и това може да доведе до образуване на воднисти изпражнения. Ако се задържат повече течности в дебелото черво, отколкото може да съхрани, това би предизвикало по-често изхождане.
Какви са основните симптоми и причините за болестта
Симптомите на улцерозен колит могат да варират от леки до тежки и са строго индивидуални при всеки човек. Те също могат да се променят във времето – с периоди на ремисия и рецидиви.
Конкретните симптоми могат да варират в зависимост от това каква част от дебелото черво е възпалена и колко тежко е възпалението, но най-честите симптоми по време на обостряне са:
- Диария – може да е придружена от наличие на кръв / слуз и спешна нужда от посещение на тоалетната;
- Анемия – намален брой на червените кръвни клетки;
- Силни коремни спазми и болки;
- Умора и изтощение – нормална реакция на тялото в случай на недостиг на хранителни вещества;
- Неразположение и дискомфорт;
- Загуба на апетит и на телесно тегло.
Как влияят възпалителните чревни заболявания на храносмилателната функция
Болестта на Крон и колитът пречат на способността на организма да обработва и смила храната, да абсорбира хранителни вещества и да се освобождава от отпадъците и токсините по нормален начин. При болестта на Крон възпалението може да се разрасне по продължение на целия стомашно-чревен тракт, докато при колита възпалението е изолирано само в дебелото черво.
При тези състояния балансираната диета е абсолютно необходима, за да си осигурите разнообразие от хранителни вещества, които да помогнат на тялото да функционира нормално, да се възстановява пълноценно и да бъде здраво. Тъй като улцерозният колит е хронично заболяване и протича с периоди на ремисия и обостряне, хранителният режим се различава по време на различните фази. Например, консумацията на месо, мазнини, захари и преработени храни, които са най-удобният избор в съвременната диета на динамичния човек, са свързани с повишен риск от развитие на възпалително чревно заболяване и трябва да се избягват.
Задействащите обостряне и безопасните храни са различни за всеки човек, но е необходимо да се открие кои са те и да се следва подходящ персонализиран режим.
По време на обостряне на колит, храните с високо съдържание на фибри могат да предизвикат обструктивни симптоми и може да се консумират само след консултация с лекар. Други храни и напитки, които действат като отключват симптомите на колита, са:
- Царевица и закуски, приготвени с царевица
- Цели ядки и семена като слънчоглед, тиква и други
- Сурови зеленчуци, включително домати и чушки
- Пикантни и люти храни
- Цитруси и портокалов сок
- Пържени и мазни храни, включително с високо съдържание на животински протеини (червени и преработени меса)
- Спортни и подсладени напитки
- Алкохол и кафе
Най-важните хранителни вещества за организма при улцерозен колит
Научната литература показва, че храни като кисело мляко, ориз и банани подобряват симптомите на улцерозен колит и действат благотворно на чревния тракт. Освен тях, по преценка на специалист в хранителния режим могат да се включат различни храни, които осигуряват следните важни хранителни вещества за хора с улцерозен колит.
Витамин В комплекс
При улцерозен колит усвояването на фолиева киселина (витамин В9) и други витамини от група В, включително жизненоважния витамин В12 е затруднено. Витамините от тази група са изключително важни за метаболизма на енергия, правилния клетъчен растеж, функциониранто на нервната и сърдечно-съдовата системи, производството на червени кръвни телца и превенция на остеопороза.
Освен това, някои лекарствени медикаменти като холестирамин и сулфасалазин могат да попречат на абсорбцията на В12 и фолиева киселина в тънките черва.
Калций и витамин D
Ниските нива на калций и витамин D са сред най-често срещаните дефицити при пациенти с улцерозен колит. Недостигът на тези нутриенти поставя костно-скелетната система в повишен риск от загуба на костна маса и плътност, което на свой ред повишава риска от развитие на остеопороза. Загубата на тези нутриенти се дължи на нарушеното функциониране на червата, а липсата им може да се установи най-точно чрез направа на лабораторни тестове.
Магнезий
Говорейки за костно-ставно здраве, няма как да пропуснем и магнезия. Магнезият участва в предотвратяването на костна загуба – повече от половината магнезиеви запаси в тялото се намират в костите. Осигуряването на магнезий става чрез консумация на хранителна добавка или млечни храни, ако не са противопоказни на състоянието. Спанак, кашу, фъстъци, авокадо, тиква, соево мляко, фъстъчено масло, пълнозърнест хляб, йогурт и други също са добри естествени източници на магнезий.
Желязо
Дефицитът на желязо е изключително разпространен при хора с възпалително заболяване на червата. Приблизително 20 % от хората може да бъдат засегнати от анемия. Поради това се препоръчва да се направят изследвания на желязо, хемоглобин и други показатели, а при установен дефицит да се включат храни, богати на желязо в хранителния режим. Умората, бледата кожа, лесното изтощаване, студените крайници са характерни прояви на недостиг на желязо. Най-добрите хранителни източници на желязо са: черен дроб, месо, яйца, сурови тиквени семена, морски дарове, кашу, сушени кайсии, овесени ядки, тофу, нахут, кейл, бобови храни, ядки, сушени плодове, обогатени зърнени храни и други.
Изключително голям брой проучвания за различни храни, които влияят положително при възпалителни чревни заболявания, са селектирани на следната уебстраница: Research – The Colitis Blog. Материалите са достъпни на английски език, а ако искате да прочетете повече на български език, вижте следните статии:
- Как диетата и хранителните компоненти влияят на чревната микробиота (част 1)
- Разликите между IBS и IBD – синдром на раздразненото дебело черво и възпалително чревно заболяване
- Анализ: какви са разликите между улцерозен колит и болест на Крон
Използвани ресурси
- Mahesh Gajendran, Priyadarshini Loganathan, Guillermo Jimenez, Anthony P. Catinella, Nathaniel Ng, Chandraprakash Umapathy, Nathalie Ziade, Jana G. Hashash, A comprehensive review and update on ulcerative colitis,, Disease-a-Month, Volume 65, Issue 12, 2019, 100851, ISSN 0011-5029, https://doi.org/10.1016/j.disamonth.2019.02.004.
- Mortensen JH, Manon-Jensen T, Jensen MD, Hägglund P, Klinge LG, et al. (2017) Ulcerative colitis, Crohn’s disease, and irritable bowel syndrome have different profiles of extracellular matrix turnover, which also reflects disease activity in Crohn’s disease. PLOS ONE 12(10): e0185855. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0185855
- Hibi T, Ishibashi T, Ikenoue Y, Yoshihara R, Nihei A, Kobayashi T: Ulcerative Colitis: Disease Burden, Impact on Daily Life, and Reluctance to Consult Medical Professionals: Results from a Japanese Internet Survey. Inflamm Intest Dis 2020;5:27-35. doi: 10.1159/000505092
- Rubin, David T. MD, FACG1; Ananthakrishnan, Ashwin N. MD, MPH2; Siegel, Corey A. MD, MS3; Sauer, Bryan G. MD, MSc (Clin Res), FACG (GRADE Methodologist)4; Long, Millie D. MD, MPH, FACG5 ACG Clinical Guideline: Ulcerative Colitis in Adults, The American Journal of Gastroenterology: March 2019 – Volume 114 – Issue 3 – p 384-413 doi: 10.14309/ajg.0000000000000152