Чували ли сте да има репортажи за „улцерозен колит“ и „болест на Крон“ по телевизията? А за PRISM? Срещали ли сте материали в интернет за тези две заболявания? За съжаление широката общественост сякаш не отделя нужното внимание на тези сериозни здравословни проблеми, които нарушават състоянието на все повече хора в световен мащаб и налагат специфична диагностика и терапия. По-вероятно е да попаднете на публикация в интернет, която да ви запознае с тези възпалителни чревни заболявания, отколкото да получите адекватна информация от медиите.
„Възпалително заболяване на червата (IBD)“ е общото име за група състояния, които са обусловени от хронично възпаление на храносмилателния тракт. Болестта на Крон и улцерозен колит са двата най-често срещани типа IBD, които ще разгледаме в този материал.
Болест на Крон
Болестта на Крон може да обхване различни части от стомашно-чревния тракт, но най-често засяга дебелото черво и долната част на тънките черва. Възможно е да има области със здрава чревна тъкан между отделни сектори, в които протичат възпалителни процеси. В рамките на конкретен участък болестта на Крон може да засегне цялата чревна стена, а не само лигавицата.
Тъй като диагностицирането на заболяването е трудно, много хора имат симптоми в продължение на години преди да бъдат диагностицирани с болест на Крон. Обикновено първите симптоми започват да се проявяват между 15 и 30-годишна възраст, като състоянието засяга еднакво и двата пола. Много по-малък брой пациенти са диагностицирани с Крон на възраст между 50 и 70 години.
Хората с болестта на Крон имат различни по характер и изразеност симптоми, като се редуват периоди на обостряне и ремисия.
- Коремна болка може да бъде първоначалният симптом на болестта на Крон и често е свързана с диария или воднисти изпражнения. Метеоризмът и подуването на корема не са необичайни и са причинени от раздуване на дебелото черво от газове, които се произвеждат от бактерии в процеса на ферментация на неусвоени храни;
- Симптомите, причинени от чревна обструкция или стесняване на чревната стена също са често срещани при болестта на Крон. Това може да причини коремна болка и загуба на тегло, което е късен симптом и винаги трябва да се изследва от гастроентеролог;
- Перианалният дискомфорт също може да е симптом при болестта на Крон. Сърбеж или болка около ануса може да са знак за възпалителен процес в червата.
- Ако е засегнат илеумът, това може да доведе до повишен риск от образуване на камъни в жлъчката;
Подобно на много други хронични възпалителни заболявания, болестта на Крон може да причини различни системни симптоми. Те включват невъзможност за наддаване на тегло при малки деца; забавяне на растежа по време на пубертета и други. Сред възрастните пациенти болестта на Крон може да се прояви със загуба на тегло, обикновено свързана с намален прием на храна или загуба на апетит.
Прояви извън храносмилателния тракт, които засягат други органи и системи, са:
- Най-често срещаният тип кожна проява е Erythema Nodosum – възпалително състояние, характеризиращо се с възпаление на мастните клетки под кожата. Води до образуване на червени възли или бучки, които обикновено се наблюдават в областта на пищялите, но могат да бъдат открити и по други части на тялото;
- Възпалението на цветния пръстен, заобикалящ зеницата (ирит) или вътрешната част на окото (увеит), може да причини замъглено зрение;
- Болестта на Крон е свързана с възпалителен тип заболяване на ставите, известно като серонегативна спондилоартропатия. Тази група заболявания се характеризира с възпаление на една или повече стави или прешлени.
Причината за болестта на Крон е неизвестна, въпреки че сегашното виждане предполага тежестта на екологични, имунни и бактериални фактори при хора с генетична предразположеност. Около 18-20% от хората с болестта на Крон имат някой в семейството (родител, брат или сестра или дете) с някаква форма на IBD. До момента е известно, че повече от 70 гена са свързани с болестта на Крон. Първата мутация, за която е установено, че е свързана с болестта, е дефект в гена NOD2 (известен също като CARD15), но все още се провеждат активни изследвания на точните механизми на действие.
Какво е лечението и терапията
Болестта на Крон е хронично състояние, за което все още няма конкретно лечение. Характеризира се с периоди на подобрение (ремисия), последвани от епизоди, когато симптомите се обострят. С наличните в момента възможности за лечение повечето хора водят нормален начин на живот, постигат здравословно тегло и смъртността, пряко свързана с болестта, е относително ниска.
Улцерозен колит
Улцерозният (язвен) колит е вид възпалително заболяване на червата (IBD). То също има хроничен характер и засяга дебелото черво. При това заболяване лигавицата на дебелото черво се възпалява и развива малки отворени рани или язви. Комбинацията от възпаление и язва може да причини дискомфорт в корема и диария, която често е придружена с кръв.
Точната причина за улцерозен колит остава неизвестна. Неизправност на имунната система е една от възможните причини за отключване на заболяването. Когато имунната система се опитва да се пребори с нахлуващ патоген, необичаен имунен отговор кара организма да атакува и клетките на храносмилателния тракт. Обикновено клетките и протеините, съставляващи имунната система, предпазват организма от инфекции. При хора с улцерозен колит обаче имунната система възприема храната, бактериите и други елементи, нормално намиращи се в червата за „чужди агенти“. Когато това се случи, тялото изпраща бели кръвни клетки в лигавицата на червата, където те предизвикват хронично възпаление и язви. Наследствеността също така играе роля. Наблюдава се, че улцерозният колит е по-често срещан при хора, които имат членове на семейството с болестта.
Симптомите на улцерозен колит включват:
- Често изхождане и усещане на движението на червата
- Спешна нужда от дефекация
- Постоянна диария
- Коремни спазми
- Загуба на апетит и загуба на тегло
- Ниска енергия и лесна уморяемост
Ролята на колоноскопията при улцерозен колит
Колоноскопията е важен и мощен инструмент за постигане на точна диагноза при улцерозен колит. Често това е най-добрият тест за диагностициране на улцерозен колит. По време на колоноскопското изследване гастроентерологът е в състояние да определени степента на заболяването (лека, умерена или тежка). По време на тази безболезнена процедура лекарят обикновено взема малки проби от засегната тъкан, наречени биопсии. След това тези тъкани се анализират от патолози, за да се определи наличието и тежестта на болестта, както и да се открие дали има ракови клетки.
Язвеният колит има тенденция да бъде непрекъснат през възпалените области за разлика от болестта на Крон. В много случаи улцерозният колит започва от ректума или сигмоидното дебело черво и се разпространява нагоре по червата с напредването на заболяването.
Когато са налице симптоми е редно да се потърси лекарска помощ. В зависимост от анамнезата и резултатите от изследването, лекарите ще установят дали има конкретно заболяване и какво е то. Ако основните кръвни тестове, компютърна томография и колоноскопия разкрият възпаление, може да се вземе биопсия от дебелото черво и да се даде отговор какъв вид възпаление има.
Проект PRISM
PRISM е мултидисциплинарна група, която е сформирана за разработване, прилагане и оценка на базирани на факти програми и политики за подобряване на грижите за пациентите, засегнати от разстройство на обмяната на веществата. Текущите изследователски проекти са насочени към различни тематични групи и казуси, една от които е свързана с възпалителните чревни заболявания.
В PRISM екип изследователи проучват генетичните причини за болестта на Крон и улцерозен колит, с цел идентифициране на определени маркери. С тяхна помощ могат да се предскажат хода на болестта на пациента, отговора на терапиите и развитието на странични ефекти от лечението. Тази информация ще бъде от полза за пациентите, като подпомогне персонализирането на грижите, при които изборът на лечение може да бъде направен въз основа на индивидуалното състояние на всеки човек.
До момента учените смятат, че синдромът на раздразненото дебело черво и възпалителните чревни заболявания са свързани с липсата на необходимите полезни чревни бактерии. Поради това се препоръчва приемът на цялостен спектър пробиотици , за да се набавят всички нужни чревни бактерии за здрав микробиом. Добрите пробиотични бактерии осигуряват основни хранителни вещества за заздравяване на чревната лигавица, подпомагане на имунитета и предотвратяване на оцеляването и развитието на патогенни бактерии в червата.
Използвани ресурси
- Kilcoyne A, Kaplan JL, Gee MS. Inflammatory bowel disease imaging: Current practice and future directions. World J Gastroenterol. 2016;22(3):917–932. doi:10.3748/wjg.v22.i3.917
- Fakhoury M, Negrulj R, Mooranian A, Al-Salami H. Inflammatory bowel disease: clinical aspects and treatments. J Inflamm Res. 2014;7:113–120. Published 2014 Jun 23. doi:10.2147/JIR.S65979