С всеки ден продължаваме да научаваме колко важни са добрите бактерии за чревния микробиом и имунната система. Отбелязва се сериозен интерес към знанията за това как да изградим богат и разнообразен микробиом на червата. Важно средство в това предизвикателство са пробиотичните добавки на базата на спори. Спорбиотиците се явяват разновидност на пробиотичните щамове. Те са различни с това, че имат твърда обвивка и така са по-стабилни в киселинната стомашна агресивна среда, но това е само едно от предимствата им.
Именно на тях ще обърнем внимание тук, за да разберем как точно действат и дали имат други преимущества в сравнение с обикновените пробиотици.
Пробиотици и спорбиотици – що е то
Може би на първо място трябва да изясним понятието „спорбиотик“ и какво се крие зад него.
„Спора“ произлиза от думата „семена“, а пробиотиците на базата на спори са устойчива форма на полезни бактерии, които колонизират в тънките черва и са изключително устойчиви.
Спорбиотиците са специална категория бактерии, които са се развили, за да оцелеят през цялото пътуване в храносмилателния ви тракт. Стомашните киселини и жлъчката са това, което обикновено убива пробиотиците, преди те да достигнат там, където са полезни за тялото ви.
Пробиотиците под формата на спори са различни, тъй като съдържат ендоспори. Ендоспорите са изключително полезни, като позволяват на тялото ви да извлече максимума от своите пробиотици. Ендоспорите са изключително полезни в това да осигурят безпроблемно пътуване до дебелите черва.
Спората позволява на бактериите да останат в латентно състояние, докато се наложи да се активизират. Когато бактерията пристигне в среда, която изглежда гостоприемна, спората освобождава бактериите.
Типични представители на спорообразуващите бактериални видове са аероби от рода Bacillus, Clostridium и други. Неслучайно в продукти като ProSpore Biome се съдържат Bacillus Indicus, Bacillus Subtilis, Bacillus Coagulans и още няколко вида спорови клетки, които ще опишем по-късно.
Пробиотиците, от друга страна, са живи микроорганизми, които чрез прием от храна или добавка в адекватни количества носят различни ползи за здравето на човека. Пробиотиците могат да помогнат за популацията на червата с добри бактерии. Това е ключова част от имунната система на човека. Чревните бактерии имат много функции в организма и засягат важни показатели като тегло и настроение, също оказват противовъзпалително действие.
Много пробиотици съдържат смесица от два или повече отделни щама бактерии или дрожди. Те могат да съдържат и пребиотици, които са съединения, с които пробиотиците се хранят. Ако една формула съдържа както пробиотици, така и пребиотици, тя се нарича „синбиотик“.
Но при пробиотиците са налице някои проблеми, като например каква част от тях достигат непокътнати до тънките черва, устойчиви ли са на стомашните сокове и достатъчно ли са, за да колонизират в края на пътя си?
Пробиотиците на основата на спори (SBO) в момента усилено се изучават като алтернативен и потенциално по-добър вариант за нашите нормални пробиотични нужди. Това е така, защото те имат по-усъвършенствано устройство и са по-добре пригодени за оцеляване.
Пробиотици ИЛИ Спорбиотици
Предвид предизвикателствата, пред които е изправен всеки човешки микробиом, би било от огромна полза да превърнете пробиотиците в част от грижите за здравето си. В това число влизат пробиотиците на базата на спори. Какво прави пробиотиците на базата на спори по-добри от другите?
- Оцеляват в киселата среда на стомаха по пътя към червата;
- Те устояват на разграждането от страна на храносмилателни ензими;
- Те са устойчиви на топлина и не е необходимо да се съхраняват в хладилник;
- Някои спори са устойчиви на антибиотици, което означава, че можете да ги приемате, докато пиете антибиотици.
Веднъж попаднали в тънките черва, пробиотиците на базата на спори могат да колонизират, ако осигурите подходящата среда с много растителни фибри.
Защо са полезни спорбиотиците
Споровидните пробиотици и здравословните бактерии в червата като цяло могат да помогнат за подобряване на здравето ви по няколко начина.
Те подобряват здравето и целостта на лигавицата на тънките черва. Тази лигавица съдържа не само бактерии, но и много имунни клетки за защита на кръвообращението от лоши бактерии, дрожди, токсини, неразградени хранителни вещества и други патогени, които могат да предизвикат възпаление, ако проправят път през червата. Това състояние се нарича висока чревна пропускливост.
Например, един щам на пробиотик, базиран на спора – Bacillus coagulans, е добре проучен за неговия благоприятен ефект върху синдром на раздразненото дебело черво (IBS) и болест на Крон.
Bacillus coagulans произвежда млечна киселина, за която е доказано, че помага за защита на червата и повишаване на имунната устойчивост срещу вируси.
Доказано е също, че понижава холестерола и намалява болката и сковаността, свързани с артритни състояния.
Бацилите много ефективно модулират цитокините – противовъзпалителните цитокини се регулират, докато възпалителните цитокини се понижават, като по този начин възстановяват баланса между двете. Това е важно, тъй като повечето от нас са подложени на ежедневно лъчение от електромагнитни полета, замърсена с глифозат и атразин храна, алуминий във въздуха и други силно възпалителни фактори на околната среда. Споровидните пробиотици действат като антидот срещу тези нападения, изграждайки най-важната защита за организма – тази в микробиома.
Преглед на Bacillus щамовете
Нека видим какво прави всеки щам от формулата на Проспор Биом, за да се уверите в свойствата на спорбитоците:
- Bacillus Indicus – Bacillus indicus е интересна бактерия в света на пробиотиците, тъй като може да произвежда каротеноиди – пигменти, които са източници на жълто, оранжево и червено оцветяване на много растения, водорасли и фотосинтетични бактерии. Този вид пробиотичен щам има мощни имуностимулиращи свойства и е най-ефективият щам с антиоксидантно действие познат до момента;
- Bacillus Clausii – намалява острата диария при деца, намалява цитокините при хора с алергия, намалява симптомите на алергии при деца, нормализира резултатите при водородни дихателни тестове на пациенти със бактериален свръхрастеж в тънките черва;
- Bacillus Licheniformis – Bacillus subtilis и Bacillus licheniformis осигуряват защитен ефект срещу загуба на костна тъкан при плъхове с пародонтит. Освен този резултат от проучване, други изследвания установяват,че Bacillus licheniformis произвежда антибиотика бацитрацин и ензима протеаза. Bacillus licheniformis участва в производството на различни витамини от В група;
- Bacillus Coagulans – Bacillus coagulans е грам-положителна бактерия, образуваща спори, която се счита за безопасна или полезна като хранителна добавка. Тя може също да произвежда млечна киселина и поради това понякога е погрешно класифицирана като Lactobacillus sporogenes. В многобройни клинични проучвания В. coagulans намалява подуването на корема, повръщането, диарията, коремната болка и честотата на изпражненията и повишава качеството на живот при пациенти със синдром на раздразненото черво с преобладаваща диария. Ежедневната консумация на B. coagulans при възрастни хора увеличава популацията на полезни бактерии и противовъзпалителни цитокини. B. коагулани в комбинация с фруктоолигозахариди водят до намаляване продължителността и честотата на коремната болка при деца с нарушения в храносмилателния тракт;
- Bacillus Subtilis HU58 – Bacillus subtilis има уникална способност да образува спори, които предпазват микробите от тежки условия като високи температури, ултравиолетово и гама излъчване и влажност на околната среда. Това е отлично за клинична употреба, тъй като тези спорообразуващи щамове са стабилни за съхранение и не изискват охлаждане. Те също могат да устоят на стомашната солна киселина, панкреатичните ензими и жлъчката. Изследванията показват, че бацилите могат да се придържат към чревния епител и да се размножават усилено, след като достигнат предназначението си;