Вероятно сте чували за пробиотици, но какво ще кажете за пребиотици?
Имената може да са сходни, но всяко от тях играе различни (и допълващи се) роли за здравето на червата Ви.
Ако искате да излекувате червата си или да ги поддържате здрави и щастливи, достатъчното количество пробиотици и пребиотици ще Ви помогне да постигнете това с лекота. Ето какво трябва да знаете за пробиотиците и пребиотиците, както и как да изберете най-подходящите за здравето си, ако искате да ги приемате под формата на хранителна добавка.
Какво е пробиотик?
Пробиотиците представляват полезни бактерии, които се грижат за здравето на храносмилателния тракт. Множество микроорганизми населяват дебелото черво. Част от тях са полезни, други вредни. Според специалистите броят на полезните и вредните бактерии е равен, но на практика това трудно би било възможно.
Пробиотиците са полезни живи бактерии, които предотвратяват развитието и размножаването на вредните бактерии. Вредните бактерии обикновено са причина за появата на запек, диария, инфекции и други.
Какво е пребиотик?
Пребиотикът е храната за добрите бактерии. Пробиотиците идват от несмилаемите фибри в определени храни на растителна основа. Известни като олигозахариди, галактоолигозахарид и инулин, те стимулират растежа и активността на полезните бактерии (пробиотици) на тялото ви. Всички пребиотици са фибри, но не всички фибри са пребиотици.
Концепцията за пребиотици е въведена за първи път през 1995 г. от Глен Гибсън и Марсел Роберфроид. Пребиотикът е описан като ‘храносмилаема хранителна съставка, която благоприятно влияе на гостоприемника, като избирателно стимулира растежа и / или активността на една или ограничен брой бактерии в дебелото черво и по този начин подобрява здравето на гостоприемника’.
Това определение не беше почти променяно повече от 15 години. Според тази дефиниция само няколко съединения от въглехидратната група, като β-фруктани с къса и дълга верига [FOS и инулин], лактулоза и GOS, могат да бъдат класифицирани като пребиотици.
През 2008 г. беше дадено ново определение за диетичните пребиотици – „селективно ферментирала съставка, която води до специфични промени в състава и / или активността на стомашно-чревната микробиота, като по този начин носи ползи за здравето на гостоприемника.“
Следните критерии се използват за класифициране на съединение като пребиотик:
- то трябва да е устойчиво на киселинно рН на стомаха, да не може да бъде хидролизирано от ензими от бозайници и също не трябва да се абсорбира в стомашно-чревния тракт;
- може да премине ферментация в чревната микробиота;
- растежът и / или активността на чревните бактерии могат да се стимулират селективно от това съединение и този процес подобрява здравето на човека.
Въпреки че не всички пребиотици са въглехидрати, могат да се използват следните два критерия за разграничаване на фибрите от пребиотиците, получени от въглехидрати:
- влакната са въглехидрати със степен на полимеризация равна или по-висока от 3;
- ендогенни ензими в тънките черва не могат да ги хидролизират.
Какви видове пробиотик може да срещнете?
Те са на основата или на бактерии (Lactobacillus и Bifidobacterium), или на дрожди (S.boulardii). Най – популярните и широко разпространени пробиотици съдържат млечнокисели бактерии. Други пък се извличат от почвата или растенията.
Кои са най – популярните пребиотици?
Голямо количество пребиотик ще откриете в плодовете и зеленчуците. Артишокът е храна, която съдържа голямо количество пребиотици. Около 20% от съдържанието му е инулин, който е определян като един от най – добрите пребиотици. Корените от цикория, чесънът (15% инулин ), лукът ( 5 – 8 % ) и празът ( 3 – 10 % ) също са храни, богати на инулин, съответно на пребиотици.
Защо пробиотиците са важни за здравето
Тялото има огромна нужда от пробиотични бактерии, за да регулира баланса на полезни и вредни бактерии в чревния тракт и не само. Полезните бактерии участват в почти всяка една функция, извършваща се в тялото:
Подобряват здравето на червата. Известно е, че пробиотиците са добри за храносмилането и успокояват състояния като диария. Здравата храносмилателна система ще помогне да се сведе до минимум газовете и подуването на корема.
Подобряват имунната система. Доказано е, че пробиотиците засилват имунната Ви система. Наличието на здрава популация от бактерии в червата Ви предпазва от лоши бактерии, като свръхрастеж на дрожди, гъбички и вируси.
Укрепват психичното здраве. Червата са нещо като „втори мозък“, а балансът на бактерии в тях пряко влияе на психичното ви здраве. Както в проучвания върху животни, така и върху хора, са установени някои щамове пробиотици, които подобряват психологическото състояние.
Понижават високо кръвно. Пробиотиците могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане. Множество щамове пробиотици (тези с повече от 10 милиона образуващи колонии) са най-полезни, когато се консумират ежедневно над осем седмици или повече.
Подпомагат отслабването. Ако се борите с излишните килограми Lactobacillus paracasei всъщност може да блокира съхранението на мазнини. Това ще ви помогне да отслабнете здравословно и да поддържате теглото си.
Защо пребиотиците са важни за здравето Ви?
Те са компоненти, които тялото не може да усвоява. Определяни са като храна за полезните бактерии. Служат за основа на пробиотиците и стимулират размножаването и действието им. Също така, стабилизират имунната система и стопират растежа на патогените.
Защо е добре да приемате пробиотик?
Препоръчително е да приемате пробиотик под формата на хранителна добавка, ако в ежедневното Ви меню не присъстват храни богати на полезните бактерии. Но има определени здравословни състояния, при които е важно да приемате пробиотик. Те са:
- Прием на антибиотици;
- Проблеми със здравето на червата;
- Стрес и пътуване;
- За да подобрите имунната си функция и когато сте болни от настинка или грип;
- За лечение на здравословни състояния, като синдром на раздразненото черво, диария, колит, акне и екзема;
- При възпалителни чревни заболявания, при автоимунни заболявания и други.
Как да изберете пробиотик?
Първо, вариантите за пробиотици варират значително. Няма консенсус за това колко микроорганизми са необходими за постигане на ползи за здравето, но пробиотикът обикновено трябва да съдържа няколко милиарда микроорганизми, за да се увеличи вероятността адекватната колонизация на червата да възникне.
Колонообразуващите единици (CFU) са броят на активните култури в пробиотик. Опитайте се да изберете формула, при която броят на тези единици е милиарди. И като цяло, колкото повече, толкова по-добре.
Също така е добре да изберете пробиотик с широк спектър от щамове, тъй като те работят най-добре като екип. Pro10Biotics е точно такъв продукт. Той съдържа 10 различни щама пробиотици и 50 милиарда жизнени клетки във всяка капсула, за да се радвате на здрави черва и организъм.
Ако искате да изберете течен пробиотик, доверете се на Симбиофлор или ПроСимбиофлор. С тяхна помощ ще осигурите на тялото си две полезни бактерии, които Ви помогнат да се справите със симптоми като диария и синдром на раздразненото дебело черво. С тяхна помощ ще подсилите имунната си система, ще подобрите цялостното си здраве.
Въпреки че някои ендогенни фактори, като муциновите секрети, могат да повлияят на микробния баланс, човешката диета е основният източник на енергия за растежа на пребиотичните бактерии.
По-специално, несмилаемите въглехидрати могат силно да променят състава и функцията на микробиотата на червата. Благоприятните чревни микроби ферментират тези несмилаеми диетични вещества, наречени пребиотици, и получават енергията си за оцеляване от разграждащи се несмилаеми връзки на пребиотици. В резултат на това пребиотиците могат селективно да повлияят на микробиотата на червата.
От друга страна, микробиотата на червата влияе на чревните функции, като метаболизма и пропускливостта на червата. Нещо повече, те могат да потискат патогените при здрави индивиди чрез индуциране на някои имуномодулиращи молекули с антагонистични ефекти срещу патогени от млечна киселина, която се произвежда от бифидобактериите и родовете Lactobacillus.