В червата на всеки човек има почти 3 килограма микроби, които обитават микробиома. Всъщност всеки от нас има уникален микробиом (известен още като чревна микробиота) въз основа на редица фактори като генетична обусловеност, диетични избори, прием на антибиотици и ферментирали храни, възраст. Последни изследвания сочат, че при някои хора се отчита връзка между състоянието на микробиома и развитието на диабет тип 2, върху която ще се съсредоточим в този материал.
Какво представлява заболяването диабет – основни понятия
Диабетът е хронично заболяване, което възниква, когато панкреасът вече не е в състояние да произвежда инсулин или когато тялото не може да използва добре инсулина, който произвежда.
Инсулинът е хормон, произведен от панкреаса, който действа като ключ, позволяващ на глюкозата от храната, която ядем, да преминава от кръвния поток в клетките на тялото. Целта на глюкозата е да произвежда енергия.
Всички въглехидратни храни се разграждат до глюкоза в кръвта, а инсулинът помага на глюкозата да попадне в клетките, за да продължи с изпълняване на функциите си.
Невъзможността да се произвежда инсулин или да се използва ефективно води до повишени нива на глюкоза в кръвта (известна като хипергликемия). В дългосрочен план високите нива на глюкоза се свързват с увреждане на тялото и поражение на различни органи и тъкани.
Видове диабет
Има три основни типа диабет, които различаваме:
- Диабет тип 1, наричан още юношески/ювенилен диабет. Обикновено се причинява от автоимунна реакция, при която защитната система на организма атакува клетките, които произвеждат инсулин. Причината това да се случи не е напълно изяснена. Хората с диабет тип 1 произвеждат много малко или никакъв инсулин. Заболяването може да засегне хора на всяка възраст, но обикновено се развива при деца или млади възрастни. Хората с тази форма на диабет се нуждаят от инжекции инсулин всеки ден, за да контролират нивата на глюкоза в кръвта си;
- Диабет тип 2, който се нарича още неинсулинзависим диабет, започва при възрастни и представлява поне 90% от всички случаи на диабет. Характеризира се с инсулинова резистентност и относителна инсулинова недостатъчност (може и само едното или и двете), които могат да присъстват в момента на диагностициране на диабета. Диагнозата за диабет тип 2 може да се постави на всяка възраст. Диабет тип 2 може да остане неоткрит в продължение на много години и диагнозата често се поставя, когато се появи усложнение или се правят рутинни кръвни изследвания или глюкоза;
- Гестационният диабет е форма на диабет, изразяваща се във високи нива на глюкоза в кръвта по време на бременност. Тя се развива при една на 25 бременности по целия свят и е свързана с усложнения както за майката, така и за бебето. Този вид диабет обикновено изчезва след бременността, но жените и техните деца са изложени на повишен риск от развитие на диабет тип 2 по-късно в живота.
Нови изследвания разглеждат връзката между здравето на червата и диабета
The Gut Microbiome as a Target for the Treatment of Type 2 Diabetes
В ново подробно проучване, ръководено от д-р Виктор Гердес и колегите му от MC Slotervaart и от Академичния медицински център към Университета в Амстердам, се обобщават ключовите изследвания върху хора и животни, анализирайки ролята на микробиотата при затлъстяване и диабет тип 2. Резултатите са публикувани и достъпни в сайта на Springer.
Няколко проучвания, обсъдени в това научно ревю са установили любопитни факти. Свързаните със затлъстяването промени в микробиотата на червата са обусловени от възпалителни процеси, които имат тясна връзка с имунната и метаболитната система в цялата микробиота на червата.
Изглежда, че тези промени се облекчават от диетичните промени, като изследванията при хора показват, че диетата, обогатена с фибри, може да подобри инсулиновата резистентност. Не всички обаче реагират на диетичните намеси по един и същи начин.
Изводи от проучването
В краткия увод на ревюто се посочва, че затлъстяването допринася за захарен диабет тип 2, като намалява инсулиновата чувствителност в мастната тъкан, черния дроб и скелетните мускули и в последствие нарушава функцията на бета-клетките.
В това проучване допълнително се отделя сериозно внимание върху идентифициране на разнообразния състав на микробиотата. В резултат на това се стига до създаване на концепцията за „лична микробиота“, която се разглежда сред популация от здрав хора в рамките на изследването.
Петте основни типа доминиращи бактерии в микробната общност са Actinobacteria, Bacteroidetes, Firmicutes, Proteobacteria и Verrucomicrobia.
Във връзка с развитието на инсулинова резистентност и диабет тип 2 се коментира, че „Нискостепенното възпаление на висцералната мастна тъкан може да обособи връзка между затлъстяването и инсулиновата резистентност. Натрупването на макрофаги в структури, подобни на корона, корелира с променената генна експресия, участваща във възпалителния отговор.
Тези открития показват дълбоката роля на присъщата (вродената) имунна система за инсулиновата резистентност.
При пациенти с диабет тип 2 е наблюдавано и нискостепенно възпаление, свързано с повишен брой грам-отрицателни бактериални щамове.
Мишките и хората с диабет имат повишени плазмени нива на липополизахариди (LPS) – бактериален ендотоксин, получен от мембраната на грам-отрицателни бактерии. Това явление, известно още като метаболитна ендотоксемия, се индуцира или чрез бактериална транслокация над чревната стена, или отчасти чрез фрагменти от бактериалните капсули, които навлизат в кръвния поток.
Основни постижения и открития в сферата на диабета за 2019 г.
В този доста подробен доклад са описани най-новите научни постижения и данни във връзка с:
- Подгрупи на диабет тип 2;
- Изучаване на затлъстяването и борбата с него;
- Нов поглед върху инсулиновата сигнализация;
- Микробиома и метаболизма на червата;
- Нов поглед върху старо лекарство – Метформин;
- Връзката между циркадния ритъм и метаболизма на цялото тяло;
Тъй като фокусът ни е върху чревното здраве, ще ви споделим част от новостите във връзка с него.
Според докалда Major Advances and Discoveries in Diabetes – 2019 in Review на Juleen R. Zierath, “микробиомът на червата се е развил съвместно с неговия гостоприемник и повлиява здравето и болестите през целия живот. Взаимодействията между чревната микробиота, диетата и гостоприемника са свързани с метаболитни заболявания, включително затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания.“
Въпреки това има и други фактори, които могат да повлияят върху развитието на различните заболявания, не само чревният микробиом е определящ.
Отбелязано е обаче, че „зависимите от микробиотата метаболити в системната циркулация могат да повлияят на периферните органи и да променят чувствителността към инсулин.“
Основното откритие от екипа на д-р Fredrik Bäckhed, работил по изследване на връзките между метаболизма и чревния микробиом, е идентифицирането на имидазол пропионат. Това е зависим от микробиота метаболит, който е свързан с развитието на инсулинова резистентност и е с високи концентрации в периферната кръв на затлъстели хора и хора с диабет тип 2.
Изключително подробен и полезен материали за различни аспекти на болестта, който си заслужава да прочетете. Достъпен е само на английски език.
Световен ден на диабета – 14 ноември
Световният ден за борба с диабета (WDD) е създаден през 1991 г. от IDF (International Diabetes Federation) и СЗО (Световната здравна организация) в отговор на нарастващото разпространение на диабета.
Световният ден за борба с диабета стана официален ден на Организацията на обединените нации през 2006 г. с преминаването на Резолюция 61/225 на Обединените нации. Той се отбелязва всяка година на 14 ноември, рожден ден на сър Фредерик Бантинг, който открива инсулина заедно с Чарлс Бест през 1921 година.
Кампанията за диабета се разпознава по логото, което представлява един син кръг, общоприет през 2007-ма година. Този кръг е глобален символ за разбиране и осъзнаване на диабета като застрашаващо здравето състояние. Той символизира единството на цялата международна общност в отговор на разпространението на болестта.