Един от най-неприятните (и досадни) проблеми, с които може да се сблъскаме, е акнето. То може да ви сполети във всеки етап от живота, дали поради хормонални съображения или някаква друга причина, акнето винаги е неприятно изживяване. Всъщност една от най-големите трудности при този проблем е, че няма една универсална причина за появата му и няма универсален метод за лечение. Винаги оценката на състоянието трябва да е индивидуална с оглед на това как се храните, каква козметика използвате, имате ли проблеми с червата или автоимунни заболявания, хранителни алергии и още много фактори. Но един от най-значимите, който се откроява сред тях, е начинът на хранене и именно върху него ще се концентрираме днес.
Всичко, което трябва да знаем за акнето
Акнето е състояние на кожата, което причинява пъпки и възпалени петна по кожата, които може да оставят и белези. Има различни видове пъпки, като в зависимост от съдържанието и начина на образуване те биват черни точки, папули, пустули и други.
Акнето се среща най-често при тийнейджъри, но не са малко и случаите при хора в зряла възраст. Друга податлива на акне и възпаления група са жените по време на ПМС, менструация или бременност.
Стресът, употребата на кортикостероиди, андрогенната терапия и високите нива на влажност и изпотяване могат да причинят или да влошат акнето. Тежестта му може да се влоши също при прекалена консумация на рафинирани захари и млечни продукти.
Въпреки че не е строго генетично обусловено, акне може да се предава в рамките на едно семейство. То най-често се появява по лицето и раменете, но може да се появи и на други части на тялото.
Акнето може да ви причини емоционални кризи в периоди на обостряне и затихване. Представете си само как се появява точно преди рождения ден или годишнината ви, а няма как да го прикриете особено ако е на лицето. За съжаление има толкова много митове около причините за появата му, че не само е объркващо, но може да се забави установяването на истинската причина.
И така, какви са истинските причини за поява на акне? Основният виновник всъщност са бактериите и не е любимият ви шоколад или някоя друга храна. Това обаче не означава, че не трябва да ограничавате някои храни – ще преминем към този въпрос след като изясним
Ролята на микробиома, кожата и бактериите
Бактериите имат своята определяща роля заедно с три други причини за акне по лицето:
- Производство на излишно омазняване (себум);
- Запушени космени фоликули (поради излишната мазнина и мъртва кожа);
- Хормоните.
Именно това посочихме и малко по-горе в несистематизиран вид. Нека видим как са обвързани тези фактори: когато кожата ви произвежда твърде много омазняване (което може да бъде причинено от хормонални промени през тийнейджърските години), този себум може да блокира порите ви. Тези блокирани пори или комедони са убежище за определен тип бактерии, известни като P. acnes.
След това тази бактерия причинява дразнене и белите кръвни клетки се втурват към мястото на това дразнене. След като блокираният космен фоликул се напълни твърде много, той започва да „разлива“ съдържанието си, натоварено с бактерии, в кожата около него. На мястото се стичат повече бели кръвни клетки и … (не)добре дошли, пъпки!
Когато микробиомът не е достатъчно богат на добри бактерии, лошите бактерии като P.acnes започват да превъзмогват другите и възпалителните кожни проблеми като акне са налице. Всъщност проучване в Journal of Clinical Gastroenterology предполага, че дисбалансът на бактериите е свързан с различни състояния, при които има нарушаване на кожната цялост като розацея, псориазис и атопичен дерматит (екзема).
Борба с акнето според вида му
Знаете ли, че всъщност има шест различни вида акне? За обикновения човек е лесно да идентифицира и различи 2-3 вида от тях, но останалите може въобще да не разграничи. И така, да видим колко разнообразни може да са тези пъпки:
- Пъпки с бяло връхче: Тези (и черните точки) са от по-леката страна на спектъра на акнето. Пъпките с бял връх са невъзпалителен тип акне, което обикновено означава, че не са болезнени и не причиняват подуване. Медицинските специалисти понякога ги наричат затворени комедони. Обикновено изглеждат като бели петна или подутини. Те обикновено не причиняват белези, но има и изключения;
- Черни точки: беше логично да са на второ място, нали? Тези малки петна са незаразни, блокирани фоликули, известни като отворени комедони. И не, те не са се появили от мръсотия – те са пъпки от първия вид, които са се отворили (интересен факт: когато пъпка с бял връх влезе в контакт с въздуха, т.е. се окисли, тя потъмнява);
- Папули: тук вече навлизаме в по-тежката артилерия на възпалителните видове акне, въпреки че папулите и пустулите все още се считат за леко до средно акне. Папулите са подутини под повърхността на кожата. Те нямат видим център и могат да бъдат зачервени, възпалени и болезнени на допир;
- Пустули: за разлика от предишните, тези изглеждат по-големи и представлявай гнойна пъпка, съдържаща бели кръвни клетки, мъртви клетки и, разбира се, бактерии. Всъщност те често се бъркат с първия вид. Разликата е, че пъпките с бял връх са блокирани космени фоликули, докато пустулата се запълва с гной благодарение на натрупването на левкоцити и бактериални клетки;
- Възли: вече сме в по-умерения към тежък вид акне. Възлите са дълбоко в кожата и нямат видим връх. Те се появяват, когато запушените пори нараняват тъканите и клетките дълбоко в повърхността на кожата. Те могат да причинят пигментация или белези в дългосрочен план;
- Кисти: тежката артилерия в категория акне. Те се образуват по-дълбоко в кожата отколкото възлите. На вид са меки, червени и големи и могат да бъдат червени или бели и са пълни с гной. По принцип са болезнени и изискват професионален подход, за да се премахнат и лекуват адекватно.
На следващо място е редно да очертаем възможностите за третиране на акнето, като това може въобще да не е кратковременен процес. Бензоил пероксидът е една от най-важните съставки в неравния двубой. Когато се прилага срещу леко до умерено акне, той прониква дълбоко в кожата, убивайки бактериите, причиняващи акне. Правейки това сте елиминирали възпалението, което предизвиква първоизточника и не позволявате на акнето да се появи.
Бензоил пероксидът също помага да изчистите порите, така че запушванията да не се събират отново. По същество може да спре пъпките и червените петна да се образуват, като блокира бактериите, отговорни за поява на пъпките.
Каква е ролята на храната
Избягвайте храни с висок гликемичен индекс
Такива храни съдържат рафинирани въглехидрати и според Harvard Health Publishing, храните с висок гликемичен индекс включват споменатите въглехидрати и захари – включително бял хляб, картофи, макарони и сирене и други високо преработени храни, които имат тенденция към бързо повишаване на глюкозата.
Този скок в нивата на кръвната захар задейства поредица от ефекти, които увеличават възпалението и причиняват ускорено производство на себум. Това води до запушване порите и е предпоставка за поява на пъпки.
Всичко, което е бяло или в пакет и е направено от тесто, трябва да се консумира с повишено внимание.
Вместо това – заложете на противовъзпалителни храни с омега-3
Избирайки противовъзпалителна диета няма да позволите на кожата да се раздразни и няма да има предпоставки за образуване на акне. Както вече знаете има и възпалителни видове акне и храните, които причиняват възпаление, допринасят за патологията.
Заложете в менюто си на здравословни мазнини, които са добри източници на омега-3 мастни киселини – мазни риби като сьомга и сардини, както и ленено семе, орехи и семена от чия.
Млечните продукти – по-скоро не
Няколко проучвания сочат връзка между консумацията на мляко и други млечни продукти и повишен риск от акне, според Американската академия по дерматология. Две потенциални причини за това са: млечните продукти подтикват освобождаването на инсулин и растежните фактори в организма, които допринасят за възпалителен отговор в организма.
Реакцията на нашите тела на тези хормони може да варира от човек до човек, но млечните продукти насърчават инсулиноподобния хормон, наречен IGF-1, което може да доведе до възпаление.
Вместо това – ядки и семена
Много ядки като орехите и бадемите, са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Те могат да помогнат в борбата с възпалението, а и имат високо съдържание на цинк.
Задължително – богати на антиоксиданти плодове и зеленчуци
Всички разнообразни витамини и минерали, които се съдържат в плодовете и зеленчуците, допринасят за антиоксидантна защита и имунна защита на организма.