Синдромът на раздразненото дебело черво е функционално заболяване, което се изразява в нарушаване на моториката на червата и е едно от най-честите чревни заболявания. При него не се наблюдават структурни изменения на органите и е важно да се знае, че то не причинява сериозни и трайни увреждания.
Този синдром засяга 20 % от възрастното население, по-често жени (60-65%). Обичайно за пръв път се проявява в млада възраст, но симптомите се обострят между тридесетата и четиридесетата година. Заболяването може да се наблюдава и в детска възраст.
Каква е симптоматиката при синдрома на раздразнено дебело черво
Обикновено симптомите се дължат на нарушено взаимодействие между автономната нервна система и съответния орган, което е причина за нарушаването на неговата функция. Най-често симптомите са коремни болки, които могат да варират от леки до нетърпими, подуване, газове, промени в дефекацията – бързо преминаване между състояния на диария и запек, изпражнения, които са премесени със слуз, нарушаване ритъма на дефекация.
Причините, които могат да доведат до синдрома
До момента в медицината не е изяснена с точност причината за появата на заболяването. Често след прекарана тежка гастроинтестинална инфекция се проявява и синдром на раздразненото дебело черво. Хранителната непоносимост към определени продукти също може да бъде причина за проява на синдрома, като в тези случаи симптомите се появяват непосредствено след консумацията на дадена храна.
Други причинители на заболяването могат да бъдат:
– Повишено ниво на стрес, тревожност, както и депресивни състояния;
– Нездравословно хранене – прекомерна употреба на сладки и тестени изделия, мазни и пържени храни, кофеин, алкохол и газирани напитки;
– Липса на витамини и минерали, които играят важна роля в укрепването на чревната лигавица;
– Липса на ензими, които са в основата на способността на стомаха да разгражда храната;
– Хормонални проблеми.
Диагностицирането на синдрома на раздразненото дебело черво включва клиничен преглед и разговор с пациента, като е от голямо значение той да бъде напълно откровен и да съобщи за всички симптоми, които го притесняват.
Често се налага да бъдат направени и редица изследвания, за да бъдат изключени по-сериозни заболявания. В повечето случаи пациентите са в добро общо състояние и не се наблюдава загуба на тегло.
Заболяването не е животозастрашаващо, но в много случаи дискомфортът, който причинява, е повод за влошаване качеството на живот у пациентите.
В част от случаите се наблюдава постепенно отшумяване и изчезване на симптомите, но при повечето хора заболяването продължава цял живот с редуващи се периоди на подобрение и изостряне.
Какви стратегии за излекуване можете да приложите
Най-важната стъпка за овладяването на синдрома на раздразненото дебело черво е да установите кое точно влошава симптомите.
Началото на ефективна стратегия за овладяване на заболяването е воденето на дневник на симптомите. Това ще ви помогне лесно да установите честотата им, предполагаеми храни, които ги предизвикват и такива, от които организмът се чувства добре и няма дразнимост.
Описвайте и динамиката на ежедневието си, за да се проследи как факторът стрес влияе на състоянието на организма. По този начин ще можете много по-лесно да контролирате симптомите и да определяте кои от взетите мерки за справяне с проблема са ефикасни.
Приемът на пробиотици също е добра стратегия за подобряване на състоянието, тъй като синдромът се отразява на чревното здраве.
Пробиотиците са полезни бактерии, които спомагат за доброто функциониране на чревната флора и увеличават количеството на полезните микроорганизми в храносмилателната система.
При състояние на раздразненото дебело черво най-полезни са лактобацилите. С тях ще намалите симптомите на заболяването и ще укрепите разнообразието от добри бактерии в микробиома.
Във формулата на Про10Биотикс има включени 5 различни щама лактобацили заедно с 5 щама бифидобактерии. Пробиотиците се препоръчва като средство за подкрепа на чревното здраве и обогатяване на чревния микробиом, тъй като те съдържат полезни бактерии.
Спазването на хранителен режим също е от голямо значение. Здравословното хранене е важно за всеки един човек. В конкретния случай обаче храни, наглед полезни, могат да предизвикат влошаване на състоянието без да подозирате.
При това заболяване няма конкретна диета, с която да бъдат избегнати симптомите. Поради тази причина изключително важно е човек сам да следи от кои храни организмът му се чувства добре и след кои изпитва неразположение. Храненето трябва да бъде редовно и не на прекалено голям интервал. Синдромът се повлиява добре при чести похапвания, но с малко количество храна.
Проблемните храни при синдром на раздразнено дебело черво
Бъдете внимателни с продуктите, които са с високо съдържание на фибри. Въпреки че са полезни и се съдържат в плодовете и зеленчуците, както и в зърнените храни, те могат да повлияят зле на симптомите на този синдром, като на диарията например. Избягвайте също мазни и пържени храни.
Боб, зеле, грах, броколи и карфиол са храни, които често предизвикват подуване и газове, затова ги консумирайте с особено внимание. Месото е препоръчително да не бъде мазно.
Рибата е продукт, който изключително рядко дразни стомаха и при това заболяване се понася много добре от организма.
Има хора, при които приемът на млечни храни също обостря симптомите. В тези случаи консултацията със специалист е задължителна, за да се изготви правилна диета, която ще набавя на организма необходимите хранителни вещества.
Количеството на приетата вода е от голямо значение за справяне със симптомите на заболяването. Водата спомага за поддържане на мекостта на изпражненията и лесното им преминаване през стомашно-чревния тракт. Препоръчителната доза вода дневно е не по-малко от литър и половина.
Можете да изчислите най-подходящото количество за вас като умножите 30 мл. по теглото си.
За справяне със синдрома на раздразненото дебело черво добре ще се отрази и ограничаването на кафето, газираните напитки и алкохола. Тютюнопушенето също влияе зле на заболяването, защото никотинът обостря симптомите. Освен това по време на пушене се поема допълнително въздух, което води до подуване на червата.
Средства за лечение, които да приложите при раздразнено дебело черво
Билколечението е още един добър способ за контрол на заболяването. Редица билки повлияват благоприятно на симптомите му.
Семената от копър облекчават стомашните болки и намаляват свръхпроизводството на слуз, което е един от признаците на синдрома. Може да се приема като прясна билка, изпечени семена или като чай.
Чаят от ленено семе също подпомага перисталтиката на червата и облекчава спазмите, като се пие вечер преди сън.
Чаят от лайка има успокояващо и противовъзпалително действие. Алое вера също притежава мощни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства и допринася за намаляване подуването и раздразнението на червата.
Хомеопатията е друг метод, който може добре да повлияе на заболяването и все повече хора избират в оздравителния процес. За тази цел е задължително да се проведе преглед при квалифициран лекар хомеопат, който на базата на конкретните симптоми на пациента назначава индивидуално лечение.
Психологическа терапия – необходима ли е
Психологическа терапия е една от основните стратегии за справяне със заболяването. Човешкият организъм е едно цяло и психиката ни влияе както на начина ни на живот, така и на заболяванията, от които страдаме.
Често причините за поява и на синдрома на раздразненото дебело черво са психологически – стрес, тревожност и депресия. Има силна връзка между мозъка и функционирането на вътрешните органи. Поради тази причина се наблюдава и много благоприятно повлияване на симптомите след терапия провеждана със специалист психотерапевт. Психологическата терапия може да не излекува напълно заболяването, но ако то е причинено от стрес, ще намали пристъпните периоди.
Медикаментозното лечение заедно с натурални средства и подходящ режим на хранене са трите мерки, с които ще овладеете здравето си. Няма нищо страшно, просто трябва да сте внимателни по отношение на храненето и напитките, които приемате. И по възможност да избягвате стресови ситуации, които могат да нарушат баланса ви.