В храносмилателната система на човека има близо 100 трилиона клетки, които образуват микробиома на червата. Храносмилателният тракт съдържа разнообразие от бактерии, дрожди и гъбички, които са от полза, когато са в баланс или предразполагат към дисбактериоза и болести, когато са в дисхармония. Тези микроби живеят предимно в долната част на червата (дебелото черво) и превъзхождат числено всички останали клетки в тялото взети заедно.
Те имат изключително важна роля по отношение на имунната защита, обработването на хранителни вещества и защита на организма от патогени. Има различни видове обитатели на чревния микробиом, като днес ще се спрем на един конкретен вид от тях, а именно синбиотиците.
Баланс и дисбаланс в чревния микробиом
Микробиомът на червата трябва да има правилните бактерии и гъбички в правилните количества. Те оказват сериозно влияние върху метаболизма, телесното тегло, склонността към заболявания, силата на имунната система, апетита и настроението.
Според изследванията колкото по-богата и разнообразна е общността на микробите в червата, толкова по-нисък е рискът от заболявания и алергии.
Установено е, че дисбалансираната среда в червата е свързана с редица заболявания като диабет, затлъстяване, депресия, екзема, колит, артрит, синдром на раздразненото дебело черво и автоимунни заболявания.
Без тези микроби, които подслоняваме в тялото си, бихме изпитали огромни затруднения в разграждането на основните хранителни вещества, както и с разчитането на сигнали от тялото за състояния на глад, стрес, болест или други текущи процеси.
Една от най-сериозните заплахи за човешкия микробиом е широкото използване на антибиотици.
Въпреки че антибиотиците са спасили много животи, те твърде често се използват без предпазни мерки или като средство за профилактика. Антибиотиците не правят разлика между добрите и лошите бактерии, като унищожават както болестотворните, така и полезните.
Другият проблем е, че антибиотиците са медикаменти, които действат само срещу бактерии, но не и срещу вируси. Това означава, че антибиотиците не са подходящ избор за лечение на настинка и грип, защото са ефективни само при бактериални инфекции.
Как може да предпазите полезните бактерии
Опитайте се да си спомните в колко случая са ви предписвали и пробиотик заедно с антибиотика. Пробиотиците са необходими, за да възстановят чревния баланс, който и без това е крехък по време на боледуване.
Пробиотиците са живи полезни микроорганизми, които влияят благотворно на човека, подобрявайки и оздравявайки вътрешния микробен баланс.
Терминът „пробиотик“ идва от две гръцки думи („про“ и „биос“) и означава „за цял живот“.
Българското кисело мляко се приема за първият пробиотик, привлякъл вниманието на лауреата на Нобелова награда проф. И. Мечников. След изолирането от д-р Стамен Григоров през 1905 г. на причинителя на подквасването, Lactobacillus bulgaricus, Мечников заключва, че тайната на дълголетието на българите се крие в консумирането на кисело мляко. Така И. Мечников става основател на концепцията за пробиотиците.
През последните години, обаче изследователи установиха, че пробиотиците често не успяват да достигнат „здрави“ до червата, където да могат да реализират своите благотворни ползи.
За тази цел е нужен подход, който да ги достави в стомаха непокътнати.
Точно тук на помощ идват синбиотиците.
Те съдържат както пробиотици, така и пребиотици, като по този начин осигуряват на пробиотиците сила и възможност да покажат своето полезно действие в червата. Така тези полезни бактерии могат да ни предпазят от болестотворни организми и да се погрижат за добрия баланс в чревната флора.
Какви характеристики имат пробиотичните бактерии
Пробиотиците трябва да отговарят на някои строго определени критерии, за да бъдат от максимална полза за организма.
Най-важният от тези критерии е подходящ брой жизнеспособни клетки. Това означава в храна или хранителни добавки с пробиотици да има разнообразие от щамове – различни видове пробиотични бактерии, които имат специфично действие.
Сред другите критерии за оценка са благоприятен ефект върху здравето на гостоприемника и благоприятен ефект върху функцията на храносмилателния тракт.
Ефективността на пробиотичните продукти зависи от тези и други фактори, като брой колонообразуващи единици (CFU), устойчивост на стомашната киселинна среда и други.
Правилният подбор на бактериални щамове и прилагане на правилна доза също са изключително важни за ефективността на пробиотиците.
Какви характеристики имат пребиотичните бактерии
Пребиотиците са въглехидрати, които хората не могат да усвоят. Те достигат до дебелото черво непокътнати и хранят много щамове от полезни бактерии в червата, без да дават гориво на вредните микроорганизми.
За да бъдат пребиотик, тези растителни фибри трябва да останат непроменени в присъствието на стомашна киселина и храносмилателни ензими и бактериите да могат да ги ферментират.
Пребиотиците хранят микроорганизмите в червата, за да могат да се размножават и да заемат мястото на вредните щамове. От тук и представката на самата дума „–пре“, тъй като предшестват други процеси.
Така синбиотиците имат както пробиотични, така и пребиотични свойства и са създадени с цел преодоляване на някои възможни трудности при оцеляване на пробиотиците в стомашно-чревния тракт.
Пробиотиците влияят благоприятно на чревното равновесие и представляват защитна бариера за храносмилателния тракт. От друга страна, пребиотиците доставят енергия и хранителни вещества за пробиотичните бактерии.
Следователно:
подходяща комбинация от двата компонента в един продукт трябва да осигури превъзходен ефект в сравнение с активността само на пробиотик или пребиотик.
Какво представляват споровидните пробиотици
Споровидните пробиотици съдържат щамове бактерии под формата на спори, които имат изключителна роля за повишаване на имунната толерантност.
Спорите се характеризират с твърда обвивка, която ги предпазва и придава изключителна стабилност при преминаване в храносмилателните процеси.
Едно от най-големите преимущества на споровидните пробиотици е високата им устойчивост. Те се запазват при висока температура и издържат във високо киселинната стомашна среда.
Продуктите със спорбиотици нямат нужда от съхранение в хладилник и с лекота достигат до червата. В допълнение, наличните в тях щамове са абсолютно натурални и се срещат в природата.
Споровидните пробиотици увеличават и нивата на други полезни бактерии в храносмилателната система.
В качеството си на спори тези вещества имат способността да колонизират в червата с полезни бактерии изключително бързо.
В тази подобрена стомашна среда по-чувствителните полезни бактерии – ацидофилус и бифидус видове оцеляват по-лесно, което е важно условие за реализиране на пълния им потенциал.
Споровидните пробиотици са устойчиви при прием на антибиотик, като това е съществен плюс в контекста на антибиотичното лечение.
Здравата им външна обвивка ги прави подходящи за антибиотично лечение, докато множество пробиотични бактерии биват унищожени при прием на антибиотици. По този начин се осигурява добре балансирана чревна микрофлора, която лесно ще бъде колонизирана с полезни бактерии по време на лечението.
Какви са ползите от прием на спорбиотици
Здравословните ползи от приема на споровидни пробиотици също са изключително разнообразни – от по-висок имунитет, през подобрено храносмилане, до изразен антиоксидантен ефект.
Проспор Биом е новаторски продукт с изцяло натурален състав и първата по рода си хранителна добавка, която съдържа щамове бактерии под формата на спори.
Спорбиотиците в този продукт могат да оцелеят както в аеробни, така и в анаеробни условия и са естествена част от стомашно-чревния тракт.
Cпopбиoтичнитe щaмoвe бaĸтepии в cъcтaвa мy ca дocтaтъчнo ycтoйчиви нa тoплинa. Cпopитe имaт твъpдa oбвивĸa, която осигурява невредимото им състояние пpи дoceг cъc cтoмaшнaтa ĸиceлинa и достигането им дo чepвaтa. Toвa e нaй-лecният и eфиĸaceн нaчин зa нacищaнe нa opгaнизмa c пoлeзни бактерии.
Щамовете във формулата на Проспор Биом също са устойчиви (резистентни) на антибиотици.
Проспор Биом се състои от 5 бацилус пробиотични щама (спорбиотици), всеки от които има различни полезни свойства върху организма:
- Васіlluѕ Іndісuѕ НU36 – мoщeн имyнocтимyлaтop, който пpoизвeждa ĸapoтeнoиди в гoлeми ĸoличecтвa;
- Васіlluѕ Сlаuѕіі – мoщeн cтимyлaнт зa имyннaтa cиcтeмa, peзиcтeнтeн нa aнтиoбиoтици, ĸoeтo гo пpaви пoдxoдящ зa пpиeм пpи мeдиĸaмeнтoзнo лeчeниe;
- Васіlluѕ Ѕubtіlіѕ НU58 – пpoизвeждa веществото нaтoĸинaзa и витaмин K2. Регулира кръвното налягане и холестерола. Изĸлючитeлнo вaжeн зa дoбpoтo paзвитиe нa имyннaтa cиcтeмa пpи пoдpacтвaщи;
- Васіlluѕ Lісhеnіfоrmіѕ – пpoизвeждa бaцитpaцин – антибиотик, подпомагащ имунната система, както и е източник на eнзимa пpoтeaзa. Пoдoбpявa ycвoявaнeтo нa пpoтeини, а освен това пpoизвeждa цeлия cпeĸтъp oт витaмини oт B гpyпaтa, ĸaĸтo и фoлиeвa ĸиceлинa;
- Васіlluѕ Соаgulаnѕ – оказва много добре действие пpи болестта на Крон и cиндpoма нa пpoпycĸливитe чepвa. Пpoизвeждa cпeцифичнa фopмa нa млeчнa ĸиceлинa и е мoщeн имyнocтимyлaтop.
С всички тези свойства спорбиотиците ще ви осигурят правилно храносмилане, ще регулират стомашния баланс, ще подпомогнат изчистването на акнето, ще повлияят добре противовъзпалителните процеси в тялото.
Приемът му е препоръчителен и не само при болестни състояния, а за цялостно укрепване на имунитета. Това е важен аспект на здравето при хора с хранителни и други алергии, възпалителни чревни заболявания и хранителни непоносимости.