Когато чуете термина „хормонално акне“, вероятно се сещате за онези дълбоки, червени и болезнени пъпки, които са ви измъчвали през тийнейджърските години. Но за много хора тези кожни проблеми не са просто далечен спомен. За съжаление, хормоналното акне може да се появи много по-късно в живота ви и точно навреме, за да провали някой важен повод, който ви предстои. Всъщност хормоналното акне се среща най-често при жени на възраст между 20 и 40 години. Тъй като има много други видове акне, които могат да засегнат кожата, а и причините за дерматологични проблеми са комплексни, днес ще анализираме хормоналният вид акне и какво го причинява.
Какво представлява хормоналното акне
Хормоналното акне (известно още като акне при възрастни) е акне, причинено най-вече от генетични и хормонални фактори. Поради тях кожата става жертва на обриви далеч след пубертета и тийнейджърските години. Хормоналното акне се появява по-често при жените и това донякъде има обяснение с по-особения хормонален фон при тях, както и менструалния цикъл, функцията на яйчниците и други фактори.
Пъпките при хормонално акне се появяват основно по линията на челюстта, брадичката и периоралната област (областта около устата). Обривите могат да се състоят от възпалителни лезии, кисти, бели точки и черни точки. Предразполагащите фактори за поява на хормонално акне са генетични и хормонални нарушения. По-конкретно, когато става въпрос за акне при възрастни, гените доказано имат роля в неговата поява. Генетиката влияе върху броя, размера и активността на мастните жлези, а това са жлези в кожата, които създават себум. Тези жлези могат да се запушат и да причинят появата на добре познатите пъпки.
Двата хормона, които трябва да работят хармонично заедно, когато става въпрос за чиста кожа, са андрогените и естрогенните хормони. Андрогените или често наричани “мъжки хормони” (тестостерон, дехидроепиандростерон сулфат и дихидротестостерон) стимулират растежа на мастните жлези и увеличават производството на себум. Естрогените действат по обратния начин и забавят производството на себум. Така че, когато нивата на андроген са необичайно високи, е много по-вероятно кожните пъпки да се появяват, както и да има други кожни проблеми. По същия начин, когато нивата на естроген са по-ниски, особено по време на предменструалния период при жените, е по-вероятно да се появи акне.
Хормоните и гените обаче не са единствените, които допринасят за хормонално акне. Основните причини за поява на акне включват още:
- Прекомерно производство на себум
- Възпаление в организма
- Колонизация на бактерии в микробиома
- Фоликуларна хиперкератоза (прекомерно производство на кератин)
Сега ще се задълбочим малко в ролята на хормоните по отношение производството на себум и ролята на храната в голямата картина.
Как влияят хормоните на производството на себум
Себумът е мазна субстанция, секретирана от мастните жлези. Това е смес от липиди, която предпазва кожата по естествен път, но свръхпроизводството може да запуши порите и да доведе до поява на кожен обрив. Мастните жлези също могат да произвеждат възпалителни молекули, които влошават акнето. Възпалителните цитокини са химически носители, които увеличават възпалението в тялото. Акнето е пряко свързано с повишената експресия и активност на цитокините.
Хормоните, особено андрогените като тестостерон, увеличават производството на мастните жлези, за да произвеждат повече себум. Ако забележите, че акнето ви се разпалва в различни моменти от цикъла, например точно преди менструацията, по време на перименопаузата или дори ако сте бременна, вероятно хормоните са виновни за акнето.
По време на пубертета акнето може да се влоши, тъй като производството на андрогени тогава се увеличава. Перименопаузата също може да бъде период на поява на акне за много жени, тъй като прогестеронът спада, а в някои случаи нивата на андрогените се повишават. Освен това, прекомерното производство на андрогени също е причината акнето да е често срещан симптом на PCOS (поликистозни яйчници).
Както споменахме, фактори като вашата генетика също играят роля за тежестта на акнето, заедно с навици като липса на добра хигиена и почистване на кожата от грим, употреба на неподходяща козметика и други. Но през последните години също така стана ясно, че диетата е пряко свързана с акнето поради влиянието ѝ върху хормоните и възпалението.
Връзката между вашата диета и хормоналното акне
Все повече доказателства затвърждават връзката между храната и състоянието на кожата през последните години. Макар преди специалистите по кожно здраве да не бяха убедени, че диетата има някакво значение за акнето, науката за храненето показва, че е точно обратното. Все пак именно храната е източник на нашите хранителни вещества, с които захранваме всички органи и системи. А когато дадем некачествено или неефективно гориво, то клетките ще се отклонят от нормалната си функция и това ще доведе до изменения, каквото е и акнето.
В допълнение към връзката между храната и възпалението, диетата влияе върху тежестта на акнето, като засяга нивата на различни хормони, включително:
- Инсулин
- Инсулиноподобен растежен фактор 1 (IGF-1)
- Андрогени (като тестостерон)
Как точно влияят тези хормони? Инсулинът се произвежда от панкреаса и контролира баланса на кръвната захар. Когато ядете въглехидрати, кръвната захар се повишава и се освобождава инсулин. Това е нормална и здравословна реакция. Инсулинът сигнализира за преместване на захарта от кръвта и вътре в клетките.
Въпреки че не трябва да се страхуваме от въглехидратите в диетата, твърде висок инсулин е възпалителен за организма. Тогава той се свързва с хронични заболявания като диабет тип 2, но също така може да повлияе на кожата ви чрез повишаване на производството на андрогени и IGF-1.
На свой ред, IGF-1 е хормон, много подобен на инсулина, който също повишава производството на андрогени. Изследванията свързват по-високите нива на IGF-1 в кръвта с по-тежко изразено акне и може също така да повишат тези възпалителни цитокини, свързани с кожните несъвършенства.
Иначе казано, диета с високо съдържание на храни, които повишават кръвната ви захар, ще увеличи инсулина. Представете си само – това са почти всички видове тестени изделия, всичко с бяло брашно и захар, дори някои плодове. Инсулинът от своя страна стимулира производството на IGF-1 и андрогени, което увеличава производството на себум и възпалението, причинявайки обриви и влошаване на акнето.
Всичко това не означава, че яденето на захар автоматично причинява акне при всеки, който го има. Всеки човек реагира различно на храната, но както ще видите по-долу, захарта е само една от съставките в храните, които могат да влошат акнето.
Единственият начин да разберете със сигурност дали това, което ядете, причинява акне, е да следвате елиминационна диета. При елиминационна диета премахвате всички потенциално проблемни храни и виждате дали кожата ви се подобрява. За много жени диетата има съществено значение.
За диетата при хормонално акне – позволени и забранени храни
Храните, които трябва да избягвате, които могат да предизвикат хормонално акне, са такива с висок гликемичен индекс, млечни продукти (при които и лактозната непоносимост може да е проблем), с възпалителни мазнини и масла, ултра преработени храни и алкохол. Ето и по-подробен списък:
- Бонбони, сладкиши, други десерти
- Сода и натурални сокове
- Бял и пълнозърнест хляб
- Подсладени зърнени храни и барчета
- Чипс и крекери
- Бял ориз
- Пържени картофи
- Краве мляко
- Различни видове сирена като чедър, пармезан, ементал
- Храни, съдържащи масло от рапица, соево масло, царевично олио
- Сладолед
- Всички джънк (бързи) храни
По отношение на алкохола в този списък е редно да добавим още важна информация. Нивата на естроген и тестостерон могат да се повишат след пиене на алкохол, което оказва влияние върху хормоналния баланс и влошава акнето. Има няколко начина, по които алкохолът може да повлияе на вашите хормони и може да се прояви първо като акне или като проблеми с цикъла.
Освен това акнето е свързано с непоносимост към хистамин. Хистаминът се произвежда от имунната ви система като отговор на алергени, но хората с непоносимост към хистамин са склонни да произвеждат твърде много хистамин или да не го разграждат ефективно. Също така е важно да се отбележи, че алкохолът е с високо съдържание на хистамин, така че може да влоши акнето при хора, чувствителни към хистамина. Много коктейли се приготвят със захарен сироп, което увеличава производството на инсулин. Затова има и безалкохолни коктейли, които са много по-добър вариант.
Противовъзпалителни и богати на хранителни вещества храни, които помагат при хормонално акне е последната и най-важна част от темата, която ще подготвим и отново може да откриете в блога на ImuPro.
Вижте още:
Кои са най-подходящите заместители на захар при диабет
Хранителни заместители при лактозна непоносимост – кои са най-подходящите продукти
Използвани източници
Elsaie M. L. (2016). Hormonal treatment of acne vulgaris: an update. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 9, 241–248. https://doi.org/10.2147/CCID.S114830
Bagatin, E., Freitas, T., Rivitti-Machado, M. C., Machado, M., Ribeiro, B. M., Nunes, S., & Rocha, M. (2019). Adult female acne: a guide to clinical practice. Anais brasileiros de dermatologia, 94(1), 62–75. https://doi.org/10.1590/abd1806-4841.20198203
Bettoli, V., Zauli, S., & Virgili, A. (2015). Is hormonal treatment still an option in acne today?. The British journal of dermatology, 172 Suppl 1, 37–46. https://doi.org/10.1111/bjd.13681
Thiboutot D. M. (2001). Endocrinological evaluation and hormonal therapy for women with difficult acne. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology : JEADV, 15 Suppl 3, 57–61. https://doi.org/10.1046/j.0926-9959.2001.00014.x