Хрема, сърбеж, затруднено дишане, обриви, сълзене на очите, кихане – това са само част от неприятните симптоми, които човешкият организъм може да задейства при алергична реакция. По официални данни приблизително 50 милиона души в света имат някаква алергия, която провокира тези симптоми. Алергените са чуждите вещества, които причиняват алергии, като някои примери за алергени са прах, пърхот на домашни любимци, храни (като пшеница, соя и млечни продукти) и цветен прашец. Различни проучвания показват, че подобряването на състоянието на чревния тракт може да допринесе за овладяване на алергичните симптоми. Днес ще разгледаме как е възможно това и какъв е приносът на пробиотиците за регулиране на имунната система.
Откъде идват алергиите?
Някои учени смятат, че алергиите имат генетичен компонент. Това би означавало, че децата на родители с алергии са по-склонни да развият алергии, отколкото децата, чиито родители нямат такива. Но за да се развият алергии, трябва да има екологичен тригер – нещо в околната среда, което провокира алергичната реакция.
За съжаление, нашата свръхбдителност по отношение на микробите и бактериите всъщност може да причини повече алергии. Изследователите предполагат, че намаленият размер на членовете на семейството, подобрената хигиена, ваксинациите, употребата на антимикробни лекарства и консумацията на почти стерилна храна са намалили или променили нашето излагане на микроби. В резултат на това телата ни не винаги развиват естествена резистентност (антитела) към обичайните алергени и ние страдаме от алергии, които могат да варират от леки неудобства до тежки хронични състояния. Други причини за развитие на алергични реакции според изследователите са навиците на живот свързани с поддържане на хормонален баланс, както и дисбалансът в чревната микрофлора, на която ще обърнем по-голямо внимание.
Ролята на чревния микробиом за здравето
В един перфектен свят всеки би имал балансирана вътрешна екосистема, която ни поддържа здрави, точно както екосистемите на Земята я поддържат в баланс. При хората обаче тази вътрешна екосистема всъщност е здравето на червата и по същество на храносмилателния тракт. Какво точно имаме предвид като казваме “здрави черва” обаче?
Когато вътрешната ви екосистема е в баланс, червата са обитавани от полезни бактерии, наречени “пробиотици” и дрожди, които поддържат имунната ви система в пълна бойна готовност. С правилния баланс на бактерии в чревната микрофлора може значително по-лесно да се преборите с алергени и инфекции (включително вирусни, гъбични и бактериални инфекции).
За съжаление, днешният ни начин на хранене, изобилстващ от преработени храни, множество различни токсини в околната среда и хроничният стрес – предвестници на съвременния свят – създадоха условия за сериозно нарушаване на чревния микробен баланс. Този тренд е ясно забележим във връзка с нарастването на алергиите и детските заболявания и разстройства като аутизъм.
Ролята на пробиотиците при алергични заболявания
Интересът към пробиотичния терапевтичен потенциал при алергични разстройства произтича от факта, че е доказано, че намаляват възпалителните цитокини и подобряват чревната пропускливост in vitro.
Такива ефекти биха били много полезни в процеса на лечение на алергични разстройства. Ето защо има множество проучвания за изследване ефикасността на пробиотиците при много алергични състояния, като екзема, алергичен ринит и хранителни алергии. Всяко от тях ще разгледаме по-подробно на следващо място.
Ролята на пробиотиците при атопичен дерматит
Няколко проучвания при хора, както и многобройни проучвания върху животни и in vitro предполагат благоприятен ефект на пробиотиците при алергични заболявания. Терапевтичната и превантивна роля на пробиотиците при атопичен дерматит е подробно проучена.
Важно е да отбележим, че предотвратяването на алергичните състояния разчита в голяма степен на предотвратяване на сенсибилизация към алерген. С други думи, ограничаване на излагането на алерген, за който е установено, че причинява алергична реакция. На следващо място е значението на пробиотиците. Ефектът на пробиотиците върху предотвратяването на атопичен дерматит е демонстриран в няколко рандомизирани проучвания от Финландия, където Lactobacillus GG или плацебо са били давани на бременни майки със силна фамилна анамнеза за екзема, алергичен ринит или астма и на техните бебета през първите шест месеца след раждането. Честотата на развитие на атопичен дерматит при потомството е значително намалена с 2, 4 и 7 години, съответно с 50%, 44% и 36%.
Подобни проучвания са дали и сходни резултати. Използването на пробиотик E-coli в ранния постнатален период намалява честотата на серумните специфични IgE алергии на 10 и 20-годишна възраст в дългосрочно проспективно проучване. Доказано е също, че пребиотичните олигозахариди намаляват честотата на атопичен дерматит, когато се дават на кърмачета с риск от атопия през първите шест месеца след раждането.
Ролята на пробиотиците при алергичен ринит и астма
Някои проучвания предполагат ефикасност, като изследването на Wang и екипа му, където Lactobacillus paracasei-33 се дава в продължение на 30 дни на 80 деца с целогодишен риноконюнктивит. Резултатите от въпросника за качество на живот се подобряват значително в сравнение с плацебо групата. В друго проучване отново на италиански изследователски екип, L. casei DN-1 14 001 намалява броя на епизодите на ринит при шестдесет и четири деца в предучилищна възраст с алергичен ринит.
Актуални данни от други проучвания показват, че пробиотиците могат да модулират производството на цитокини от моноцити и лимфоцити. В проучване, при което 31 възрастни доброволци с алергичен ринит са получавали перорално Lactobacillus paracasei ST11 в продължение на 8 седмици, резултатите показват, че Lactobacillus понижава системните имунни маркери интерлевкин (IL)-5, IL-8 и IL-10 от мононуклеарните клетки на периферната кръв. По отношение на деца с астма с алергичен ринит, употребата на пробиотици води до значително намаляване на TNF-a, IFN-g, IL-12 и IL-13, произвеждани от мононуклеарните клетки на периферната кръв. Следователно това може да предполага, че пробиотичните добавки имат клинична полза за деца, страдащи от алергични заболявания на дихателните пътища като астма и алергичен ринит. Най-често в такива случаи се прилагат:
- Lactobacillus acidophilus
- Lactobacillus paracasei
- Lactobacillus casei
- Lactobacillus rhamnosus
- Bifidobacterium longum
- Lactobacillus EM1
- Lactobacillus gasseri
- Bacillus clausii
Респираторна алергия и перорален прием на пробиотици
Общите терапевтични стратегии, прилагани при респираторна алергия например, са фокусирани върху симптомите и включват избягване на алергените, прием на антихистамини или стероидни лекарства. Този подход помага за облекчаване на мъчителните симптоми. Въпреки това, този подход има някои ограничения като странични ефекти и стероид-рефрактерност при някои групи пациенти.
Алергенната имунотерапия е друг ценен метод, който работи за предизвикване на толерантност към алергени. Независимо от това, той е дълготраен метод за лечение с различна ефективност, ограничен до конкретната група пациенти с определен алергичен тригер фактор.
Все по-често се подчертава влиянието на пероралното приложение на пробиотици при ограничаване на алергичните заболявания. Благоприятното им влияние върху червата като основно място на пребиваване на пробиотичните микроорганизми е установено като ефективен метод за възстановяване на чревния микробен баланс и подкрепа на функциите на чревния тракт, свързани със защита от алергени и патогенни микроорганизми.
Например, установено е, че пробиотичните щамове на Lactobacillus acidophilus NCFMTM (ATCC 700396) и Bifidobacterium lactis BI-04 (ATCC SD5219), които се намират в червата, оказват влияние върху алергичния ринит и могат да намалят сезонните симптоми при поленова алергия към бреза и елша. Lactobacillus GG (LGG) и Lactobacillus gasseri TMC0356 (TMC0356) намаляват сезонните симптоми на полен от японски кедър и инхибират производството на IL-4 и/или IL-5.
Други изследвания показват полезността на щамовете Lactobacillus в група деца с астма на възраст 6–18 години. Двойно-сляпо, рандомизирано, плацебо-контролирано проучване включва 153 пациенти, които са приемали перорално добавка с Lactobacillus paracasei GMNL-133 (BCRC910520 и CCTCC M2011331), L. fermentum GM-090 (BCRC 910259), тяхната смес или CCT55 в продължение на 4 месеца. Във всички пробиотични групи, тестът за контрол на астмата при деца и тежестта на астмата намаляват в сравнение с групата плацебо. Не са наблюдавани разлики между пробиотичните групи. Общото ниво на серумния IgE намалява само в групата приемала комбинация от L. paracasei и L. fermentum. Промените в IFN-γ, IL-4 и TNF-α не са наблюдавани. Тези резултати предполагат, че комбинацията на някои щамове пробиотици има по-силно въздействие върху алергичното заболяване в сравнение с единичния щам.
Ролята на пробиотиците при хранителни алергии
Хранителната алергия е имунологично заболяване, което може да окаже силно въздействие върху качеството на живот. През последните години много изследвания се фокусират върху разбирането на молекулярния и имунологичния механизъм на алергичния отговор. По-специално е доказано значението на чревната микробиота за поддържането не само на чревната физиология, но и за правилното развитие на имунната система и предизвикване на орална толерантност.
Все повече доказателства сочат, че фактори като прием на пробиотици, пребиотици, антиоксиданти, полиненаситени мастни киселини, фолиева киселина и витамини имат положителен ефект върху имунните функции. В тази връзка, благодарение на способността си да се придържат към чревните епителни клетки и да модулират и стабилизират състава на чревната микрофлора, пробиотичните бактерии могат да играят важна роля в регулирането на чревния и системния имунитет. Пробиотици като L. rhamnosus, L.casei, Lactobacillus GG, Bifidobacterium breve са благотворни за противодействие на симптомите на алергия както при деца, така и при възрастни.
В случай, че имате някой от коментираните здравословни проблеми, може да се консултирате с вашия лекар за прием на пробиотици, ако вече не приемаме такива. Ние можем да ви предложим утвърдения на пазара пробиотичен продукт Pro10Biotics, който съдържа голяма част от споменатите полезни щамове бактерии Lасtоbасіlluѕ и Віfіdоbасtеrіum, а в ProSpore Biome / ПроСпор Биом – спор биотици-спори са вложени пет щама Bacillus с фокус върху устойчивостта и оптималното усвояване. Бацилус щамовете са типични за стомашната микрофлора и лесно преминават през храносмилателния тракт, където достигат и червата, за да реализират ползите си.
Използвани ресурси
- Impact of Probiotic Bacteria on Respiratory Allergy Disorders Dominika Jakubczyk* and Sabina Górska, Laboratory of Microbiome Immunobiology, Hirszfeld Institute of Immunology and Experimental Therapy, Polish Academy of Sciences, Wrocław, Poland Front. Microbiol., 21 June 2021 | https://doi.org/10.3389/fmicb.2021.688137
- Michail, S. The role of Probiotics in allergic diseases. All Asth Clin Immun 5, 5 (2009). https://doi.org/10.1186/1710-1492-5-5
- Kalliomäki M, Salminen S, Arvilommi H, Kero P, Koskinen P, Isolauri E. Probiotics in primary prevention of atopic disease: a randomised placebo-controlled trial. Lancet. 2001 Apr 7;357(9262):1076-9. doi: 10.1016/S0140-6736(00)04259-8. PMID: 11297958.
- Kalliomäki M, Salminen S, Poussa T, Isolauri E. Probiotics during the first 7 years of life: a cumulative risk reduction of eczema in a randomized, placebo-controlled trial. J Allergy Clin Immunol. 2007 Apr;119(4):1019-21. doi: 10.1016/j.jaci.2006.12.608. Epub 2007 Feb 7. PMID: 17289135.
- Lodinová-Zádníková R, Prokesová L, Tlaskalová H, Kocourková I, Zizka J, Stranák Z. Vliv perorálního osídlení probiotickým kmenem E.coli po narození na výskyt opakovaných infekcí, alergií a vývoj nekterých imunologických ukazatelů. Výsledky dlouhodobého sledování [Influence of oral colonization with probiotic E. coli strain after birth on frequency of recurrent infections, allergy and development of some immunologic parameters. Long-term studies]. Ceska Gynekol. 2004 Dec;69 Suppl 1:91-7. Czech. PMID: 15748033.
- Giovannini M, Agostoni C, Riva E, Salvini F, Ruscitto A, Zuccotti GV, Radaelli G; Felicita Study Group. A randomized prospective double blind controlled trial on effects of long-term consumption of fermented milk containing Lactobacillus casei in pre-school children with allergic asthma and/or rhinitis. Pediatr Res. 2007 Aug;62(2):215-20. doi: 10.1203/PDR.0b013e3180a76d94. PMID: 17597643.
- Yang G, Liu ZQ, Yang PC. Treatment of allergic rhinitis with probiotics: an alternative approach. N Am J Med Sci. 2013;5(8):465-468. doi:10.4103/1947-2714.117299