Есента разгръща не само палитрата на своите пейзажи – тя отваря кошницата с най-цветните, сочни и полезни плодове и зеленчуци, събрали в себе си топлината и вкуса на слънчевите лъчи от цялото лято. Така получаваме едновременно и наслада за всички сетива, и помагаме на имунната система да се подготви за зимата, когато разнообразието от пресни храни е значително по-малко, за сметка на сезонните вируси и настинки, дебнещи на всеки ъгъл.
Е, както ще се уверите, есента е прекрасен преходен сезон, в който може да задоволим всичките си кулинарни предпочитания. Същевременно можем да осигурим оптимална хидратация и мощна подкрепа за имунитета, който трябва да е в отлична кондиция през предстоящите месеци.
Как да се храним през есента, за да сме здрави през зимата?
Факт е, че в XXI век да намерим всяка храна през всеки сезон е абсолютно възможно. Доколко обаче извънсезонните продукти са качествени и полезни е най-малкото спорен въпрос. Освен това, изборът на сезонни продукти от местно производство има положителен ефект не само върху здравето, но и върху локалната икономика и бъдещето на малки стопанства.
Несъмнено предимство на сезонните плодове и зеленчуци е фактът, че те се отглеждат при оптимални естествени условия, което води и до оптимален баланс на нутриентите в тях, включително на антиоксиданти, витамини и минерали. От малки знаем, че трябва да ядем повече плодове и зеленчуци, които са изключително важни за храносмилането, хидратацията, имунната защита на организма и други процеси.
Есента изобилства от такива храни и ние селектирахме за вас най-полезните сред всички.
Плодове и зеленчуци през есента – подробен списък
Ябълки
Неслучайно на английски език съществува фразата “an apple a day keeps the doctor away” (букв. една ябълка на ден държи доктора далеч). Това обаче не означава, че яденето на плодове замества квалифицираната медицинска помощ или че може да карате само на ябълки, но определено подобрява състоянието на имунната система.
Ябълките са бедни на калории, но богати на естествени въглехидрати, фибри, витамин С, калий, витамин К, антиоксиданти, полифеноли и флавоноиди. Част от тези полезни съставки се намират в кората – ето защо не е препоръчително плодовете да се белят, но е задължително да се мият!
Полифенолите в ябълките подпомагат здравето на цялото тяло, предпазват и от диабет тип 2. Много от другите ползи от ябълките се дължат на фибрите в тях – те имат пребиотично действие, което спомага за добрата работа на стомашно-чревния тракт.
Тиква
За повечето от нас това е първата асоциация с есенна храна. Тя е нискокалорична, има страхотен вкус и е богата на витамини, минерали и фибри. Има високо съдържание на витамини А и С, на калий, калций и желязо.
Оранжевият цвят на тиквата се дължи на бета-каротина в нея, както и на други каротеноиди и антиоксиданти. Те предпазват клетките от възпалителни промени, подобряват и състоянието на кожата. Някои изследвания потвърждават и връзката между каротиноидите и защитата на кожата от вредните UV лъчи.
Витамин С подпомага естественото производство на колаген, а в комбинация с витамин А, фолиева киселина и желязо укрепва имунната система и предпазва от инфекции.
Моркови
Имат ниско съдържание на въглехидрати, богати са на фибри, витамин А, витамин К, калий и много други витамини и минерали.
Изключително важно за добрия имунитет през зимата е да си набавим максимално големи количества витамин А през есента. Наред с това, фибрите в морковите подпомагат нормалната работа на стомашно-чревния тракт. Каротеноидите в морковите са отговорни за оранжевия им цвят – и тук, както и при тиквата, тези полезни вещества предпазват от редица възпаления.
Круши
Сочният плод е малко по-калоричен (около 100 ккал за половин круша), но има и много по-голямо съдържание на фибри. Тук са и витамините С и К, както и малки количества от други необходими витамини и минерали като мед и калий. Крушите са богати и на антиоксиданти.
И тези плодове, подобно на ябълките, имат много ценни вещества в корите – те са ценен източник на антиоксиданти и фибри. Ето защо внимателното измиване е достатъчна подготовка за консумация и беленето не е необходимо.
Крушите имат и пребиотично действие, полезно за поддържането на оптимален баланс на чревната микрофлора. Но не прекалявайте с количеството круши, иначе може да станете жертва на разстроен стомах.
Грозде
Плодът е богат на въглехидрати, фибри витамини С и К и над 1600 различни антиоксиданти. Именно от последната характеристика идват и основните ползи за здравето. Антиоксидантите са ключов помощник на тялото в борбата със свободните радикали и вредните последици от тях. Те са нашето най-голямо оръжие и защита от оксидативния стрес, който ни състарява и разболява,
Антиоксидантите в гроздето подпомагат и мозъчната дейност. Плодът съдържа и естествен мелатонин, който подобрява качеството на съня.
Как да разберете кои плодове и зеленчуци са подходящи за организма ви?
Въпреки някои общовалидни истини за ползите от определени храни, факт е, че всеки организъм е различен. Диетата и начина на живот на всеки от нас, общото здравословно състояние определят кои продукти са най-подходящи, както и алергиите и заболяванията, които имаме.
Тялото пази информация за различни реакции, пренасищане, възпаления и други, за които причините могат да бъдат претоварванията с определени храни, колкото и полезни да са те по принцип.
Хранителните непоносимости (или алергии тип III) се различават от обикновените хранителни алергии (тип I) по това, че те се проявяват по-късно, дори до няколко дни след консумацията на причиняващите ги продукти. Така повечето хора дори не правят връзката между храненето и проблемните симптоми.
На помощ за откриването на подходящите храни за всеки човек и за създаването на балансирано индивидуално меню идват кръвните тестове ImuPro.
Как още да подпомогнем организма през есента?
Колкото и здравословна и балансирана диета да имаме, понякога организмът страда от недостиг на витамини и минерали, на ензими и други важни вещества. Причините да не успяваме да си ги набавим с храната са редица, а дефицитите най-често се уравновесяват с помощта на хранителни добавки.
Глутеновата непоносимост и лактозната непоносимост са едни от най-често срещаните хранителни проблеми, които възпрепятстват усвояването на хранителни вещества. Глутен и лактоза обаче има не само в пшеничните и млечните изделия, а често дори и там, където по принцип не се очаква те да са част от състава, например в много сладки и солени храни, соев сос, някои видове алкохол, много десерти и други.
Когато организмът не може да се справи добре с разграждането на глутена и казеина, можем да го подпомогнем с Gluten Control. Продуктът съдържа патентована формула – комбинация от ензимите DPP-IV (дипептидил пептидаза IV) и 5 различни вида протеаза, които се грижат за по-доброто усвояване на големи, сложни молекули като глутен и казеин. Амилазата, лактазата и липазата спомагат за синергичното действие на хранителната добавка и подобряват цялостното усвояване на всички нутриенти.
Lacto Control е друга ценна хранителна добавка, която подпомага тялото при усвояването на лактозата. Лактозната непоносимост се причинява най-често от лактазна недостатъчност (намалено производство на ензима лактаза).
Хранителната добавка е богата на различни ензими – амилази, протеази липаза, алфа-галактозидаза и други, както и на целулоза. Това я прави чудесен помощник за добро храносмилане.
Доброто състояние на чревната флора и балансът й са ключови за функционирането на цялата имунна система – именно чревната лигавица е това, което предпазва тялото от патогените, които навлизат в организма чрез околната среда. Ето защо нарушаването на състоянието ѝ води до редица заболявания и възпаления.
ПроСимбиофлор е хранителна добавка, която съдържа чревните бактерии Escherichia coli и Enterococcus faecalis в техните неактивни форми. Тя подпомага не само функцията на стомашно-чревния тракт, но и работата на имунната система като цяло. Тук може да се добави и положителното действие на MegaNzyme – палитра от храносмилателни ензими за всеки.
Есента – пъстра и цветна – ни предлага множество изкушения за сетивата, които се оказват и много полезни за организма. Възползвайте се максимално и тялото ще ви бъде благодарно!
Използвани източници
1. Amer, Ch. (2022) 10 fresh fall foods to eat all season long, The wellnest, https://www.humnutrition.com/blog/fall-foods-in-season/
2. Parril, L. (2022) The absolute best ways to eat these 10 incredible fall superfoods, The manual, https://www.humnutrition.com/blog/fall-foods-in-season/
3. Fetters, K. A. (2017) 10 healthy fall foods that aren’t pumpkin, U.S. News – Health, https://health.usnews.com/wellness/food/articles/2017-10-06/10-healthy-fall-foods-that-arent-pumpkin
4. Beyond pumpkin: 10 other fall foods to eat right now, https://organic.org/beyond-pumpkin-10-other-fall-foods-to-eat-right-now/