Последните няколко години все повече диетични тенденции превземаха умовете на хората. Имаше истерия по нисковъглехидратната диета, след това се хванахме за кето сякаш е спасителна сламка… Но и двата вида хранителни режими имат своите недостатъци наред с предимствата.
Друга диета, която се утвърди във времето и се оказа нещо повече от тенденция в храненето, е диетата без глутен. Преди няколко години проблемът с термина „без глутен“ будеше неразбиране у повечето хора. В днешно време обаче почти всеки супермаркет и голям магазин има цяла секция, заредена с продукти без глутен. Вече много ресторанти предлагат и безглутеново меню, което е чудесна новина за хората с целиакия и безглутенов начин на хранене.
Противно на общоприетото схващане, повечето хора имат добра поносимост към глутен. Ако сте здрави и не показвате ясен проблем с продуктите, съдържащи глутен, тогава няма причина да го избягвате. Това обаче не се отнася за хора с целиакия, алергия към пшеница или чувствителност към глутен. Тези хора трябва да бъдат дисциплинирани в избора си на храни, за да я поддържат без досег с проблемния протеин.
А защо е проблемен, кои храни го съдържат и какви са ползите от диета без глутен ще ви разкажем в статията.
Какво е глутенът?
Глутенът е компонент, открит в много сортове пшеница (включително пшеница, спелта, ечемик, ръж, еднозърнест лимец и други). В хранително-вкусовата промишленост глутенът се използва като естествен стабилизатор, сгъстител, желиращ агент, овкусител, ароматизатор в неподозирано количество храни.
Глутенът е причината хлябът да има толкова приятна пухкава консистенция. Казано по-просто, глутенът е нещо като вълшебна съставка и е навсякъде в хранително-вкусовата промишленост.
Дотук всичко звучи добре, но при някои хора глутенът може да причини сериозни странични ефекти. Те може да реагират по различен начин на глутена, тъй като тялото го възприема като токсин, карайки имунните клетки да го атакуват. Ако несъзнателно човек с глутенова непоносимост продължи да яде храни с глутен, това създава условия за задействане на възпаление, и от тук започват проблемите в много системи на организма.
Кога трябва да се спазва диета без глутен?
Ако често ви се гади след консумация на продукти, съдържащи глутен, става ви тежко, страдате от стомашни спазми, умора, главоболие, диария, болки в ставите или мускулите, това може да са ранни признаци на непоносимост към глутен или алергия. За целите на днешната тема е важно да опишем какви са различните степени на непоносимост към този протеин и съответно, тактиките за предпазване.
Цьолиакия (глутенова ентеропатия)
Цьолиакия, също глутенова ентеропатия, е хронична (и болезнена) форма на възпаление на червата. Това е имуномедиирано заболяване и се обостря от глутенсъдържащи храни при генетично предразположени индивиди. Причината е непоносимост към глутена, който се намира в различни храни и дори напитки като бира, сосове като соев сос и други.
Ако страдате от целиакия, трябва да бъдете много стриктни относно елиминирането на тези храни от вашата диета. Това е от съществено значение за дългосрочното лечение и евентуалното избягване на тези симптоми.
Може би сте срещали информация, че все повече хора страдат от целиакия, но каква е причината? Тук няма лесен или очевиден отговор, защото различни фактори играят роля в развитието на болестта. Два значими фактора са други инфекции и вашата имунна система. Важни са обаче и условията на отглеждане на самите растения източници на глутен.
Торенето, местоположението, климатът и времето за прибиране на зърното също могат да доведат до повишена непоносимост към глутен. Добавките, използвани в пшеничните продукти също се подозира, че причиняват целиакия. Досега обясненията зад тези сложни връзки не са проучени достатъчно, за да предложат пълноценен отговор.
Алергия към пшеница
Алергия към пшеница имаме тогава, когато се прояви реакция след консумация на продукти, съдържащи пшеница. Симптомите могат да включват стомашна болка, повръщане, подуване или кожни обриви.
Разликата между алергия към пшеница и целиакия е, че тялото ви реагира на пшеничен прашец и пшенични продукти – следователно глутенът не играе роля. Това означава, че пшеничните продукти трябва да се избягват, но други видове зърно могат да се консумират без проблем.
Чувствителност към глутен
Чувствителността към глутен, в сравнение с целиакия, се класифицира като свръхчувствителност към глутен. Тя може да се развие чрез консумацията на хляб, тестени изделия и т.н. с течение на времето. Симптомите включват болки в стомаха, подуване на корема, диария, болки в ставите и мускулите. Разликата е, че няма възпаление на червата, което означава, че повечето хора, страдащи от чувствителност към глутен, могат бързо да излекуват симптомите си, като намалят приема на глутен.
Кои храни съдържат глутен?
На първо място това са индустриално преработени храни. Много готови и полуготови продукти имат съставки, съдържащи глутен (напр. брашно, стабилизатор на брашно, пшенични трици), за да помогнат за „оформянето“ на продукта и да поддържат неговата текстура и консистенция.
Месни и колбасни продукти, сладкиши и закуски и много лайт продукти заместват мазнините и захарта със съставки, съдържащи глутен. За да ви помогнем да имате цялата полезна информация, съставихме списък с най-разпространените храни, съдържащи глутен.
Както виждате, голям брой хранителни продукти, подсладени напитки, дори подправки, сладолед и много други са източници на глутен. Всички те могат да обострят състоянието при хора с алергия към пшеница, чувствителност към глутен и най-вече – цьолиакия.
Ето защо диетата без глутен е нещо повече от тенденция. При много хора тя е единственият начин да си осигурят спокойни дни и нощи, без мъчителни гастроинтестинални смущения, възпаление в организма и често посещение на тоалетната. Проблемите с глутена могат да се изразят чрез множество симптоми и дори да не подозирате за това. Страничните ефекти могат да варират от леки (умора, подуване на корема, редуване на запек и диария) до тежки (неволна загуба на тегло, недохранване, чревно увреждане), както се наблюдава при автоимунното заболяване цьолиакия.
Дори да имате проблеми с глутена, вашите възможности за избор на храна все пак са големи. Ето списък, който съставихме за вас само с храни без глутен:
- Ориз и див ориз
- Царевица
- Зърнени храни и псевдозърнени култури (просо, елда, амарант, киноа)
- Ядки
- Маслодайни семена (напр. ленено семе, сусам, тиквено семе, слънчогледово семе)
- Бобови растения
- Плодове и зеленчуци
- Салати
- Картофи и картофено нишесте
- Различни видове брашно (напр. от живовляк, соя, теф, нахут, кокос, коноп, бадеми или лупина)
- Неароматизирани млечни продукти
- Месо, риба и миди (непреработени)
- Яйца
- Соеви продукти (тофу и темпе)
- Подсладители (напр. мед, кленов сироп, оризов сироп, сироп от агаве)
- Натурални билки и подправки
- Неароматизирани плодови сокове, чайове
- Вино и шампанско
- Свързващи вещества (напр. царевично нишесте, гума от рожкови семена, гума гуар)
Без глутен през целия ден: нашите най-полезни съвети
Вече знаете, че при целиакията е необходимо стопроцентово въздържание от консумацията на храни, съдържащи глутен. На тяхно място могат да дойдат алтернативи без глутен, като безглутенови закуски, безглутенови брашна, безглутенов хляб, царевична галета и много други.
Разписахме няколко ценни съвета за вас, които не само ще ви помогнат да избягвате глутена всеки ден, но и стреса, който идва с постоянното наблюдение на избора ви на храна.
- Подготовката е ключова: първоначално това може да е досадно, но наистина си заслужава. Независимо дали сте у дома, в офиса, на почивка или посещавате нов ресторант, направете необходимото проучване, за да разберете кои храни можете да ядете и кои е най-добре да избягвате. Това може да стане ясно и чрез специализиран кръвен тест за алергии и хранителни непоносимости ImuPro. Научете повече за него в статията Концепцията ImuPro – Надеждно IgG тестване с персонализиран доклад за пациента.
- Бъдете креативни: хапва ви се пица, но трябва да е без глутен? Възможно е с продукти като Готова смес за пица без глутен, мляко и яйца iL Pane Di Anna. Може да хапвате и домашно приготвено безглутеново брауни с подходящата смес за безглутеново шоколадово брауни. Дори при безглутенова диета може да се радвате на разнообразна гама от вкусни храни, включително на вкусен домашен безглутенов хляб.
- Напишете си домашното: имаме предвид това съвсем буквално. Ако не сте сигурни дали даден продукт съдържа глутен или не, проверете предварително списъка с съставките. Сертифицираните продукти без глутен се идентифицират лесно с означение на етикета „без глутен“ или иконата без глутен (пресечен житен клас).
Причините да изберете безглутенова диета са много, като най-важните са намаляване приема на въглехидрати; ограничаване на възпалението; избягване на симптоми като подуване на корема, запек или диария, метеоризъм, стомашна болка и дискомфорт; ограничаване на количествата захар, сол и нездравословни мазнини. Всичко това означава, че ще поддържате нормално кръвно налягане и тегло, а те са изключително важни в дългосрочен план за добро здраве и съхраняването му до дълбоки старини.
Използвани източници
- Niland, B., & Cash, B. D. (2018). Health Benefits and Adverse Effects of a Gluten-Free Diet in Non-Celiac Disease Patients. Gastroenterology & hepatology, 14(2), 82–91.
- Aljada, B., Zohni, A., & El-Matary, W. (2021). The Gluten-Free Diet for Celiac Disease and Beyond. Nutrients, 13(11), 3993. https://doi.org/10.3390/nu13113993
- Bascuñán, K. A., Vespa, M. C., & Araya, M. (2017). Celiac disease: understanding the gluten-free diet. European journal of nutrition, 56(2), 449–459. https://doi.org/10.1007/s00394-016-1238-5
- Sabença, C., Ribeiro, M., Sousa, T., Poeta, P., Bagulho, A. S., & Igrejas, G. (2021). Wheat/Gluten-Related Disorders and Gluten-Free Diet Misconceptions: A Review. Foods (Basel, Switzerland), 10(8), 1765. https://doi.org/10.3390/foods10081765