В последните години различни природозащитни и други движения проповядват ползите от вегетарианския и веганския режим като решение на редица проблеми от нехуманно отношение към животните до климатичните промени. Изключването на месото или животинските продукти като цяло от диетата обаче може да има много негативни последици за организма – дефицитът на витамин В12 е само една от тях.
Този витамин е ключов за нормалната работа на органите и системите. Той участва при изграждането на ДНК и червените кръвни клетки, които пък имат отговорната задача да пренасят чрез кръвта кислород до всички органи и тъкани в тялото. Това са само част от неговите изключително отговорни функции в организма.
В статията подробно ще разгледаме сигналите за дефицит на витамин В12 и неговите ползи за здравето в оптимални количества.
Какво представлява В12 – дефицитната анемия?
Анемията с дефицит на витамин B12 (или витамин B9 обикновено наричан фолат) възниква, когато липсата на витамин B12 или фолата кара тялото да произвежда необичайно големи червени кръвни клетки, които не могат да функционират правилно. Ако тези кръвни клетки не могат да работят правилно, тъканите и органите не получават достатъчно кислород.
Освен това, при липса на достатъчни количества витамин В12 кръвните клетки се уголемяват и получават овална, а не кръгла форма като здравите такива. В някои случаи дори умират по-бързо от нормалното.
Този вид недостиг на витамини може да причини широк спектър от симптоми. Те обикновено се развиват постепенно, но могат да се влошат, ако състоянието не се лекува и остане недиагностицирано дълго време.
Какви са причините за дефицит на витамин В12?
Известни са няколко основни причини с генетичен, диетичен и друг произход:
● Фамилна обремененост;
● Някои операции на тънките черва, при които механично се премахват тъканите, в които се абсорбира витаминът;
● Автоимунни заболявания, при които организмът атакува собствени тъкани;
● Тежки форми на други анемии, които възпрепятстват правилното абсорбиране на витамин В12;
● Редовна злоупотреба с алкохол;
● Някои заболявания на имунната система;
● Приемът на някои лекарства за лечение на стомашни заболявания и диабет и други.
5 признака, че е възможно да страдате от дефицит на витамин В12
Най-често този тип анемия се открива по време на профилактичен медицински преглед в резултатите от рутинна кръвна картина. Ето някои конкретни сигнали, които могат да ни насочат към това да потърсим съвет от лекар и правилна диагноза:
● Постоянна умора – много често се случва да се чувствате уморени, но да нямате представа защо. Непрекъснатата умора е класически симптом на недостига на витамин В12. Това е свързано с нарушената функция на червените кръвни клетки и недостигът на кислород в тъканите и органите – тялото отслабва и преминава в режим “оцеляване”. Много често причината е в бедната на витамини и минерали диета, която също води до постоянно усещане за умора.
● Бледа кожа – промяната в цвета на кожата към много по-блед от обичайното също се свързва с недостига на витамин В12. Този признак също произтича от влошената работа на червените кръвни клетки.
● Често изтръпване на крайниците – от време на време се случва на всеки, но когато е твърде често определено сигнализира за проблем, който може да бъде дори по-сериозен, отколкото хората си мислят.
Един от най-често срещаните странични ефекти от В12-дефицитната анемия е именно увреждането на нервите. То не се случва изведнъж, а бавно, с течение на времето, ето защо и често хората го пропускат.
Витамин В12 е важен метаболит, ключов за произвеждането на здравословни мазнини в тялото. Недостигът му в организма уврежда практически всички органи и системи.
● Замъглено зрение – това е следващият обичаен признак на дефицит. Отново се свързва с увреждането на нервните окончания вследствие на нелекувана В12-дефицитна анемия – този път засегнат е очният нерв, а от тук се влошава и зрението. Препоръчва се на хората, които имат зрителни проблеми, да проверят дали не се отнася именно до проблем с усвояването на витамин В12.
● Язви в устата и възпален език – това са може би най-болезнените признаци, които изискват и незабавна реакция.
Самият дефицит на витамин В12 се развива много бавно и се влошава с времето. Някои от симптомите са характерни за хора, които имат недостиг, но все още не са развили анемия, докато други могат да имат такава дори в по-тежка форма, но без никакви признаци.
Някои от симптомите – депресивни състояния, проблеми с паметта, психози, раздразнителност, проблеми с баланса, запек и други – могат да бъдат симптоми и на безброй други състояния, освен на недостиг на витамин В12. Ето защо и това състояние често е трудно разпознаваемо, така че ако човек има съмнения, трябва да се обърне към подходящия здравен специалист за правилна диагноза.
Възможни усложнения от дефицита на витамин В12
В зависимост от степента на недостига може да се стигне до някое от следните по-сериозни усложнения:
● Неврологични проблеми – трайни смущения в зрението, загуба на памет, постоянно усещане за изтръпване, затруднения в говора и ходенето, периферна невропатия, в частност в краката;
● Временно безплодие – недостигът на витамин В12 може да възпрепятства забременяването, също както и недостигът на други витамини от тази група;
● Рак на стомаха – дефицитът, предизвикан от упорита анемия, може да повиши риска от развиване на рак на стомаха.
Повечето от тези усложнения са обратими при правилно приложена терапия за овладяване на недостига. Всяко от тях обаче при всички положения може да бъде избегнато, ако при най-малкото съмнение за дефицит на витамин В12 се обърнем към медицински специалист.
Живот с недостиг на витамин В12
В зависимост от причината за развиването на този недостиг, възможно е хората, които имат такъв, да се налага да вземат добавки с витамин В12 през целия си живот под формата на таблетки или инжекции. Колкото и неприятно да звучи това, всъщност тази поддържаща терапия позволява на хората с В12- дефицитна анемия да водят пълноценен живот без никакви симптоми.
Ако дефицитът е в следствие на определен рестриктивен хранителен режим, може да се наложи работа с нутриционист, който да препоръча храни, чрез които да се набавят необходимите за правилната работа на организма количества витамини и минерали.
Ето и някои храни, богати на витамин В12, приемът на които може значително да подобри състоянието на организма при дефицит:
● Марули;
● Спанак;
● Ориз;
● Соя;
● Всички листни зеленчуци;
● Броколи;
● Грах;
● Черен дроб;
● Яйца;
● Мляко;
● Морски дарове и други.
Превенция на недостига на витамин В12
Основният начин е консумацията на достатъчно месо, включително и птиче, морски дарове, яйца и млечни продукти. За онези хора, които са изключили изцяло животинските продукти от диетата си или за тези, които имат автоимунно или друго медицинско състояние, което пречи на нормалното абсорбиране на нутриентите, препоръчва се използването на хранителни добавки, осигуряващи витамин В12. Той може да е под формата на специален Липозомален В12 метилкобаламин 5000 mcg. Тази форма се усвоява отлично от организма, а самите липозоми, в които се намира, са специални носители на активни съставки с висока устойчивост и са биологично съвместими с човешкото тяло. Това ще рече, че могат да участват в замяната на увредени фосфолипиди с нови, тъй като липозомите са съставени от фосфолипиди.
В случай, че бъде избран вариантът с употреба на хранителни добавки необходима е консултация с медицински специалист, който да прецени кой продукт и какво количество от него е необходимо, както и как ще си взаимодейства добавката с други лекарства, които вече приемате (ако приемате такива).
Въпреки неприятните симптоми и трудностите в диагностиката, недостигът на витамин В12 е състояние, което е напълно контролируемо. Важно е да се вземат навременни мерки. Нарушеното усвояване на витамини и минерали може да се дължи и на хранителна алергия. За нейното диагностициране се доврете на кръвен тест ImuPro и различните ImuPro Тестове.
Използвани източници
1. Young, K. (2019) 5 signs you’re lacking in vitamin B12 https://www.allergytest.co/5-signs-youre-lacking-vitamin-b12-deficiency/
2. Ada;s Medical Knowledge team (2022) vitamin B12 Deficiency https://ada.com/conditions/vitamin-b12-deficiency/
3. Vitamin B12 or folate deficiency anaemia – Overview, NHS, https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-b12-or-folate-deficiency-anaemia/
4. Nazario, B. (2021) Vitamin B12: what to know? WebMD, https://www.webmd.com/diet/vitamin-b12-deficiency-symptoms-causes
5. Vitamin B12 deficiency anemia, John Hopkins medicine, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vitamin-b12-deficiency-anemia
6. Ankar, A. , Kumar, H. (2022) Vitamin B12 deficiency, National library of medicine https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441923/