Когато се родят, бебетата имат стерилна храносмилателна система. По време на раждането, след това от кърмата или адаптираното мляко и по-късно от храната, се въвеждат постепенно пробиотични бактерии. Тези бактерии съставляват изключително важна част от здравето на децата и различните преживявания и експозиции през детството им ще повлияят на това как се колонизира тяхната храносмилателна система. Всяка храна, напитка, лекарство и други неща определят разнообразието от бактерии, които ще населяват чревния тракт във всеки един момент.
Пробиотиците и ползите от тях са все по-значими теми на разговор, особено след като научаваме повече за това как човешкият микробиом влияе на малките деца. Насърчаването на децата да приемат пробиотици (и да ядат пребиотични храни) може да има решаващо значение, когато става въпрос за поддържане на имунната им система силна и поставянето на добра основа на здравето за години напред.
Защо здравето на червата е толкова важно?
Има много причини, поради които трябва да поставим фокус върху чревното здраве като крайъгълен камък за благосъстоянието на децата. Например, здравето на червата на вашето дете ще повлияе на много неща, включително:
- Колко добре усвояват хранителните вещества от храната си
- Колко добре елиминират отпадъците и токсините от тялото
- Силата на имунната им система, която ги предпазва от инфекции
- Балансът на имунната им система, предпазвайки ги от алергии, непоносимост и атопични състояния
- Сънят им като качество и продължителност
- Тяхното настроение и поведение през цялото време
Както вероятно знаете, в телата на всички ни има „добри“ бактерии и „лоши“ бактерии. Полезните, „добри“ бактерии живеят предимно в дебелото ни черво и могат да бъдат от много различни родове, като Lactobacillus, Streptococcus и Bifidobacterium. Някои от тези пробиотични бактерии са подобни на трилионите други добри бактерии, които вече живеят мирно в червата, помагат за подобряване на храносмилането и предпазват от други, вредни организми, които могат да нарушат имунната защита.
Защо пробиотиците са полезни
Пробиотиците са живи култури или „приятелски бактерии“, които се срещат естествено в много храни или се предлагат като хранителни добавки. Те могат да имат ползи за здравето на децата, като помагат за поддържането на здрава храносмилателна система и правилния баланс на бактериите.
Те също могат да помогнат при състояния като синдром на раздразнените черва (IBS), запек, колики, диария и болки в корема.
Изследванията при деца и възрастни показват, че пробиотиците могат да са от полза при безсъние, предотвратяват мигрена, побеждават стреса и безпокойството, засилват имунната система, помагат за контролиране на емоциите и подобряват паметта и ученето.
Как пробиотиците се вписват в концепцията за оптимално чревно здраве? Това, което знаем е, че разнообразието в чревната флора е от ключово значение за благосъстоянието. Колкото по-голямо е разнообразието от видове в червата, толкова по-здрави ще са те.
Липсата на разнообразие на добри бактерии е свързана с хронични заболявания, включително алергии, атопични състояния, храносмилателни проблеми, ADHD и аутизъм.
Разбира се, тези състояния имат множество фактори, но състоянието на червата играе голяма роля.
Микробиомът преди и сега
В сравнение с преди хиляди години, разнообразието на нашите черва е наполовина от това, което е било тогава. Има много фактори, които са причинили това, както и различни начини за справяне с него.
Един от начините да се разбере дали червата са здрави или не е с микробиологично изследване. Това може да бъде полезно за разкриване на информация за чревната флора. В идеалния случай доминиращите видове в червата ще бъдат не повече от 12%.
Хората, които са здрави, обикновено имат добри нива на 6 основни бактериални щама. Тези щамове имат по-висока способност да разграждат фибрите, за да произвеждат късоверижни мастни киселини като бутират в червата.
Бутиратът поддържа здрава лигавицата на червата, намалява възпалението в червата и подпомага производството на ензими, за да поддържа нормалното изхождане. Повече за бутирата като постбиотик и неговото действие може да научите от статията Какво представлява бутиратът и какво е Бутифлам.
Ако в червата обаче няма достатъчно фибри и късоверижни мастни киселини, някои видове чревни бактерии ще използват самата лигавица на червата като гориво. Това може да доведе до висока чревна пропускливост. За да не се стига до този проблем, трябва да осигурим здравословни източници на пробиотици за червата.
Източници на пробиотици
Когато става въпрос за пробиотици за деца, ферментиралите храни могат да бъдат една от най-добрите опции. Ферментиралите храни обикновено са богати на различни видове пробиотици, което е важно за разнообразяване на чревната флора.
Най-добрият подход при ферментиралите храни е да ги включвате често в диетата на детето. Опитайте със следните продукти:
- Кисело мляко – това най-лесно се харесва на повечето деца, съчетава се с овесени ядки, плодове и други продукти за закуска или обяд.
- Кефир – може да се направи с мляко или кокосово мляко, ако детето не понася или не харесва млечни продукти.
- Кисело зеле и ферментирали зеленчуци – добре познати у нас, тези храни обикновено се приготвят като домашни, но могат да се купят и готови от магазина. Ние имаме страхотен материал за тях, в който има и рецепти за приготвяне: Рецепти за ферментирали зеленчуци + ползи за здравето.
Можете също така да опитате различни миксове между различни ферментирали храни. Например, децата може да харесат кисело зеле с ябълка и копър, тъй като ябълката го подслажда. На фермерските пазари често можете да намерите култивирано сирене от кашу. Разгледайте местните магазини за здравословни храни, стопанства и пазари, или хвърлете едно око в онлайн магазин Lifestore. Там също може да намерите ферментирали продукти като Комбуча.
Ползи на пробиотиците
Ползите на пробиотиците за децата са разнопосочни и включват:
- Подобряване имунната система на детето – Въвеждането на пробиотични храни в диетата в ранна възраст им позволява да развият силна имунна система, която може да предпази от общи заболявания и по-сериозни медицински състояния. Ако детето приема антибиотик при боледуване, прилагането на пробиотици минимизира страничните ефекти, които антибиотиците могат да предизвикат. Освен това ще намали признаците и симптомите на заболяването, позволявайки детето да оздравее по-бързо.
- Подобряване на храносмилането – Много деца страдат от подуване на корема или запек. Като давате на детето си пробиотични храни и добавки, ще помогнете за това да има по-леко работеща храносмилателна система. Използването на надежден пробиотик за деца може да бъде много полезно, особено за недоносени бебета, като намалява наполовина риска от остър некротизиращ ентероколит.
- Минимизиране процента на заразяване – Активните култури в пробиотиците помагат за стимулиране растежа на полезни бактерии и противопоставяне на проблемните бактерии. Пробиотиците могат да помогнат в борбата с често срещаните детски инфекции, включително колики, алергии и инфекции на пикочните пътища.
- Синтезиране на витамини – Пробиотиците подпомагат растежа на вашето дете чрез производството на витамини като B, C и K. Витамин K е полезен за подпомагане съсирването на кръвта на вашето дете и помага за бързото възстановяване на телесните тъкани. Витамин С е добре познат антиоксидант и приятел на имунната система, а витамините В подкрепят мозъчната, нервната, храносмилателната и други системи в организма.
Как да даваме пробиотици на деца лесно и приятно
Пробиотиците могат да бъдат намерени под формата на добавки, но винаги е добра идея да осигурите пробиотици (и други хранителни вещества) от естествени храни. Добрата новина е, че пробиотиците вече се намират в здравословни храни, които вашето мъниче може да яде, включително кисело мляко. Лактобацилите и бифидобактериите са двата най-важни основни вида пробиотици. Ето и малко повече информация за тях:
- Лактобацилус (Lactobacillus) – Този тип полезни бактерии помагат за производството на лактаза, която е ензимът, необходим за разграждането на лактозата, намираща се в млякото. Пробиотикът Lactobacillus също така подпомага производството на млечна киселина, която е отговорна за борбата с размножаването на неблагоприятни бактерии в тялото. Лактобацилите работят със съответните витамини при усвояването на минералите в тялото. Сред най-добре изследваните и полезни пробиотични щамове от този вид са Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus и Lactobacillus reuteri.
- Бифидобактерии (Bifidobacterium) – Бифидобактериите работят точно като лактобацилите при разграждането на храната до жизненоважни за тялото на децата хранителни вещества. Пробиотици от този вид се прилагат предимно при деца с диария, раздразнени черва и колит. Други често срещани пробиотични щамове от този вид включват Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis.
Дневната доза здравословни пробиотици е жизненоважна за децата, докато телата им се развиват и се учат да се борят с всичко, с което се сблъскват в ежедневието си у дома, в детската градина, в училище. Хубавото е, че не е нужно да принуждавате децата си да ги консумират, защото те се предлагат в различни (и често вкусни) подходящи за деца форми, например като дъвчащи таблетки.
Ако детето ви е чувствително към млечни продукти, има опции без млечни продукти или ако има непоносимост към глутен, можете да изберете пробиотични добавки без глутен.
Избор на пробиотични хранителни добавки
Що се отнася до пробиотици под формата на хранителни добавки, за да изберете най-доброто проучете следните неща:
- Живи култури – Уверете се, че пробиотиците не са с изтекъл срок на годност.
- Набор от щамове бактерии – Пробиотиците с различни щамове дават по-добри резултати от тези с един щам.
- Брой на CFU – Пробиотикът трябва да е достатъчно голям брой колонизиращи единици.
- Форма – тъй като пробиотиците се предлагат в различни форми, включително на прах, таблетки за дъвчене, капсули и течности, изберете най-подходящата форма за вашето дете.
- Безопасност – Уверете се, че избраните от вас пробиотици са безопасни за деца. Консултирайте се с педиатър относно дневната доза пробиотик, която е подходяща за вашето дете.
Нашите предложения са ПроСпор Биом и Про10Биотикс, като първата иновативна формула съдържа 5 щама спорови Bacillus бактерии и внушителните 50 млрд. CFU. Про10Биотикс пък е една от най-предпочитаните пробиотични формули поради богатия си състав – 10 щама пробиотици и 25 милиарда жизнени клетки в капсула.
На децата също може да им допадне течният Колибиоген с вкус на портокал. Това е продукт за подкрепа на храносмилането и нормалното състояние на чревната лигавица.
Използвани ресурси
- Hills, R. D., Jr, Pontefract, B. A., Mishcon, H. R., Black, C. A., Sutton, S. C., & Theberge, C. R. (2019). Gut Microbiome: Profound Implications for Diet and Disease. Nutrients, 11(7), 1613. https://doi.org/10.3390/nu11071613
- Gilbert, J. A., Blaser, M. J., Caporaso, J. G., Jansson, J. K., Lynch, S. V., & Knight, R. (2018). Current understanding of the human microbiome. Nature medicine, 24(4), 392–400. https://doi.org/10.1038/nm.4517
- Cresci, G. A., & Bawden, E. (2015). Gut Microbiome: What We Do and Don’t Know. Nutrition in clinical practice : official publication of the American Society for Parenteral and Enteral Nutrition, 30(6), 734–746. https://doi.org/10.1177/0884533615609899
- Gagliardi, A., Totino, V., Cacciotti, F., Iebba, V., Neroni, B., Bonfiglio, G., Trancassini, M., Passariello, C., Pantanella, F., & Schippa, S. (2018). Rebuilding the Gut Microbiota Ecosystem. International journal of environmental research and public health, 15(8), 1679. https://doi.org/10.3390/ijerph15081679
- Ronan, V., Yeasin, R., & Claud, E. C. (2021). Childhood Development and the Microbiome-The Intestinal Microbiota in Maintenance of Health and Development of Disease During Childhood Development. Gastroenterology, 160(2), 495–506. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2020.08.065
- Zhuang, L., Chen, H., Zhang, S., Zhuang, J., Li, Q., & Feng, Z. (2019). Intestinal Microbiota in Early Life and Its Implications on Childhood Health. Genomics, proteomics & bioinformatics, 17(1), 13–25. https://doi.org/10.1016/j.gpb.2018.10.002