Малабсорбцията е общ термин за широк спектър от нарушения, които засягат способността ви да усвоявате хранителни вещества от храната. Малабсорбцията може да доведе до лошо храносмилане и дори недохранване – не от липса на достатъчно хранителни вещества, а от неспособност да ги усвоите. Това може да е сериозна пречка за храносмилателната система да се справи с храната и напитките, които консумирате, да извлече необходимото и да изхвърли излишното.
Прекомерното хранене, бързото хранене, липсата на ензими или нарушената им функционалност, някои заболявания са само част от причините за лошо храносмилане. Днес подробно ще разгледаме защо страдаме от лошо храносмилане (малдигестия) и какви са възможните причини и характерни симптоми.
Какви може да са проблемите с храносмилането?
Храносмилателната система е сложна и ключова част от човешкия организъм. Тя се простира по целия път от устата до ректума. Тази система помага на тялото ви да абсорбира основните хранителни вещества и е отговорна за отстраняването на отпадъците. Без нея не бихме могли да съществуваме пълноценно.
Храносмилателните проблеми могат да означават повече от просто неприятни симптоми, които отшумяват. Малките проблеми, които не се лекуват, могат да доведат до по-сериозни, хронични заболявания.
Храносмилателните проблеми се отнасят до всякакви стомашно-чревни нарушения, които възникват в храносмилателния тракт, който също се нарича стомашно-чревен (гастроинтестинален) тракт. Първите признаци на проблем с храносмилателния тракт обикновено включват подуване на корема, запек или диария и киселини, кървене и други.
Ако изпитвате коремна болка, гадене или подуване на корема, те може да са причинени от вирус, или може да са признак на стомашно-чревно състояние, което да изисква медицинска помощ или промяна в начина на живот, хранене, дори физическа активност.
Има много различни видове проблеми с храносмилането, които е важно да познавате, както и да знаете какви са техните симптоми и кога да потърсите лекарска помощ. На следващо място ще разгледаме някои от често срещаните виновници за гореизброените симптоми.
Какво се случва, ако имате малабсорбция?
Първо си представете храносмилането като процес от три части. Първата част е разграждането на храната на смилаеми парчета. Втората част е усвояването на всички хранителни вещества от приетата храна. И третата част е елиминирането на отпадъците, които остават, когато всички полезни неща за организма са абсорбирани.
Ако имате храносмилателни затруднения, проблемът може да е във всеки от тези три етапа (или няколко от тях). Нарушенията на малабсорбцията обхващат втория етап. Те включват специфични хранителни непоносимости, причинени от ензимни дефицити, както и различни стомашно-чревни заболявания, които засягат храносмилателната система.
Може да имате обща малабсорбция, която засяга способността ви да усвоявате всички хранителни вещества, или може да имате особени затруднения с усвояването на определени видове хранителни вещества. По принцип всичко, което не можете да абсорбирате, ще премине несмляно в изпражненията ви. Хората със синдром на малабсорбция често имат диария като страничен ефект, което може да влоши малабсорбцията.
В краткосрочен план, малабсорбцията причинява стомашно-чревен дистрес от невъзможността да се усвоят определени храни. С течение на времето тялото ще започне да показва признаци на недостиг на онези хранителни вещества, които не можете да усвоите. Недостигът на някой от макронутриентите – протеини, мазнини или въглехидрати – ще причини признаци на недохранване, като загуба на мускулна маса и намален имунитет. Недостигът на микроелементи – витамини и минерали – може да засегне очите, костите, кожата, косата, ноктите и други структури в тялото.
Какви са различните видове нарушения на малабсорбцията?
Някои стомашно-чревни заболявания, като целиакия и възпалително заболяване на червата, причиняват обща малабсорбция на всички видове хранителни вещества. В други случаи може да имате особени затруднения с усвояването на определен вид хранително вещество. Някои от тези видове включват:
- Малабсорбция на въглехидрати – Някои хора са чувствителни към един или няколко въглехидрата (захари). Това причинява появата на газове и подуване на корема. Въглехидратите, които не се абсорбират напълно в тънките черва, се ферментират от бактериите в дебелото черво. Бактериите ги разграждат до газове и късоверижни мастни киселини. Газовете причиняват чревни газове, а късоверижните мастни киселини причиняват отделянето на по-мазни изпражнения.
- Малабсорбция на мазнини – Това е често срещан тип малабсорбция. Мазнините, които не се абсорбират в тънките черва, преминават към дебелото черво, причинявайки отделянето на мазни изпражнения (стеаторея). Малабсорбцията на мазнини също води до малабсорбция на мастноразтворимите витамини A, D, E и K, което също представлява риск за здравето.
- Малабсорбция на жлъчни киселини – Понякога малабсорбцията на мазнини е резултат от липса на жлъчка поради заболявания на жлъчния мехур, жлъчните пътища или черния дроб. Но понякога това е резултат от друг проблем, оставяйки остатъчни жлъчни киселини в тънките черва и предавайки ги на дебелото черво. Този страничен ефект се нарича малабсорбция на жлъчни киселини. Остатъците от жлъчни соли карат дебелото черво да отделя вода, причинявайки хронична диария.
- Малабсорбция на протеини – Белтъчната малабсорбция обикновено не се проявява сама, освен ако нямате определена непоносимост. Примери за това включват непоносимост към млечен протеин и непоносимост към глутен.
Какви са симптомите на малабсорбция?
Синдромът на малабсорбция в началото се проявява с влошено храносмилане и симптоми като:
- Болка в корема
- Подуване на корема
- Отделяне на прекомерно количество газове
- Гадене и повръщане
- Диария
- Стеаторея (мазни изпражнения)
В зависимост от това дали има малабсорбция на въглехидрати, мазнини или протеини, може да има специфични за състоянието симптоми. Например, малабсорбцията на микронутриенти може да се прояви като:
- Нощна слепота (дефицит на витамин А)
- Слаби кости и болки в костите (дефицит на витамин D)
- Кървене на венците и кървене от носа (дефицит на витамин К)
- Обща отпадналост и умора (дефицит на витамин B12)
Какви са основните причини за лошо храносмилане и малабсорбция?
Обикновено нарушенията на малабсорбцията, които продължават дълго време, възникват от основно заболяване, което се е развило преди това. Ако става въпрос за кратковременни нарушения, те може да са в резултат на стомашно-чревна инфекция например. За малабсорбцията има много причини, като те попадат в няколко общи категории.
Увреждане на лигавицата на тънките черва
Вашето тънко черво е мястото, където се случва по-голямата част от усвояването на хранителни вещества. Слизестата обвивка на чревните ви стени участва както в отделянето на храносмилателни ензими, така и в абсорбирането на втечнена храна в кръвния поток. Но възпалението (ентерит) и някои заболявания могат да увредят тази лигавица. Увреждането може да бъде временно (остро) или дълготрайно (хронично). Някои причини включват:
- Инфекциозни заболявания
- Възпалителни заболявания на червата като улцерозен колит и болест на Крон
- Автоимунни заболявания като целиакия
- Прекомерна употреба на определени лекарства и медикаменти
- Лъчева терапия и химиотерапия
- Бактериален свръхрастеж в тънките черва (SIBO)
Болести на панкреаса, жлъчния мехур и черния дроб
Вашият панкреас, черен дроб и жлъчен мехур работят заедно с тънките черва, за да разграждат храната. Вашият панкреас произвежда важни храносмилателни ензими, докато черният дроб и жлъчният мехур произвеждат и съхраняват жлъчката, която е важна за смилането на мазнините.
Тези органи доставят своите вещества в тънките ви черва, когато има храна. Но ако заболяване им попречи да вършат работата си, тънките черва няма да могат да разграждат храната достатъчно, за да я абсорбират. В тази категория попадат:
- Панкреатична недостатъчност
- Кистозна фиброза
- Запушвания на жлъчните пътища
- Болести на жлъчния мехур
- Чернодробни заболявания
Болести на лимфната система
Вашето тънко черво абсорбира мазнините в кръвния поток през лимфните съдове. Болестите на лимфната система, които блокират тези съдове, могат да компрометират усвояването на мазнините. Рядката болест чревна лимфангиектазия (болест на Валдман) и лимфом са два примера за това.
Хранителни непоносимости
Малабсорбцията на някои въглехидрати или протеини може да възникне като страничен ефект от стомашно-чревно заболяване. Малабсорбцията на фруктоза е често срещан пример. В други случаи не разполагаме с подходящите ензими за разграждането на протеини или вече не ги произвеждаме. Такъв е случаят с лактозата и ензима лактаза, поради което развиваме и лактозна непоносимост.
Как да разберете дали имате малабсорбция и лошо храносмилане?
Както при много стомашно-чревни заболявания, диагностицирането на малабсорбцията може да бъде дълъг процес. Могат да се направят тестове като Кръвен тест за хранителна непоносимост и алергии ImuPro, фецес диагностика, биорезонансна диагностика, изследване за бактериален свръхрастеж в тънките черва – SIBO и други.
Използвани източници
- Sorathia SJ, Chippa V, Rivas JM. Small Intestinal Bacterial Overgrowth. [Updated 2022 May 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546634/
- Feuerstein, J. D., & Cheifetz, A. S. (2017). Crohn Disease: Epidemiology, Diagnosis, and Management. Mayo Clinic proceedings, 92(7), 1088–1103. https://doi.org/10.1016/j.mayocp.2017.04.010
- Keller, J., & Layer, P. (2014). The Pathophysiology of Malabsorption. Viszeralmedizin, 30(3), 150–154. https://doi.org/10.1159/000364794
- Ensari A. (2014). The Malabsorption Syndrome and Its Causes and Consequences. Pathobiology of Human Disease, 1266–1287. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386456-7.03804-1
- Montoro-Huguet, M. A., Belloc, B., & Domínguez-Cajal, M. (2021). Small and Large Intestine (I): Malabsorption of Nutrients. Nutrients, 13(4), 1254. https://doi.org/10.3390/nu13041254