Причините за подуване в областта на корема могат да бъдат от различно естество. Обикновено повечето хора описват подуването като чувство на тежест и стягане, които често са придружени от болки и газове. Макар и да звучи като нещо напълно безобидно, този дискомфорт може да попречи на способността ви да работите и участвате в редица социални и развлекателни дейности. Хранителни чувствителности, консумация на неподходяща храна, глутенова непоносимост /цьолиакия/ и хормонален дисбаланс са част от най-често срещаните фактори, отговорни за подуване на корема. Днес ще разгледаме подробно възможните причинители на подуването и отделянето на повече газове, кои храни е препоръчително да се избягват, както и кои храни могат да са от полза за справяне с неприятната симптоматика.
Какво причинява подуването на корема
Подуването обикновено се случва, когато органите на храносмилателната система са натоварени повече от обикновено и трябва да обработят по-голямо количество или по-трудно смилаема храна. Може да се случи и когато приетата храна се придвижва твърде бавно по храносмилателната система. Основният фактор за подуване е диетата, като приемът на бобови храни, някои кръстоцветни зеленчуци и газирани напитки могат да провокират подобна симптоматика. Определени храни могат да предизвикат нарушение на чревния микробиом, което от своя страна също може да доведе до подуване.
Други здравословни проблеми също могат да причинят подуване на корема, включително:
- Запек
- Цьолиакия /непоносимост към глутен/
- Чувствителност към лактоза
- Синдром на раздразнените черва (IBS)
- Хормонален дисбаланс
- Някои медикаменти
Понякога подуването на корема след особено богато на въглехидрати или протеини хранене е нормално. Въпреки това, ако проблемът е по-скоро хроничен, това е знак, че се случва нещо нередно. Търсейки основната причина за хроничното подуване на корема стигнахме до извода, че то е почти винаги причинено от:
Храните се твърде бързо
Ако не разполагате с достатъчно време да седнете и да се нахраните спокойно, без да бързате, има голяма вероятност да се чувствате подути след хранене. Често пъти храната не бива сдъвкана добре, а някои ценни храносмилателни ензими се отделят още в устната кухина. Освен това поглъщате повече въздух, защото бързате. Комбинацията от тези два фактора води до нарушено храносмилане, подуване и образуване на газове. Ако знаете, че не разполагате с много време за обедна почивка, поне си изберете здравословен обяд, на който да отделите поне 20 минути. А ако нямате време за три пълноценни хранения на ден, може да опитате с периодично гладуване (фастинг), което обикновено трае 12 или повече часа и започва след вечерята. Всичко това зависи от много фактори, в това число какви храни консумирате, дали спите достатъчно, страдате ли от хормонален дисбаланс и други.
Имате непоносимост към FODMAP храни
FODMAP означава “ферментируеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли”, които са група въглехидрати, съдържащи се в храни като лук, зеле, боб, ябълки и други. За съжаление те не се усвояват пълноценно от човешкия организъм. Въпреки че имат къса верига, те не се разграждат напълно от храносмилателните ензими, което означава, че в крайна сметка могат да ферментират в червата. Това може да причини болезнено подуване на корема, газове и дискомфорт.
Храните с високо съдържание на FODMAP компоненти обикновено се изключват чрез елиминационна диета. Те може да са една от причините, поради които имате храносмилателни нарушения или кожни обриви и редица други проблеми.
Спите и се храните в необикновени часове
Знаете ли, че вашият чревен микробиом има свой собствен циркаден ритъм? Когато спим, определени видове чревни бактерии се активизират и се увеличават, а когато сме будни и се храним – други щамове стават по-активни и започват да колонизират чревната микрофлора. Този нормален микробиомен циркаден цикъл се повтаря всеки ден, но може да бъде нарушен, когато се храним и спим в необичайни часове. Тези процеси са пряко свързани и с производството на някои хормони, които се секретират само през тъмната част на денонощието (мелатонин).
Добрата новина е, че поддържането на последователен цикъл на сън, събуждане и хранене може да помогне. Това би означавало да имате стриктен график и всеки ден да го следвате, за да установите дали е от полза.
Хранене поради стрес
Има доказана връзка между червата и мозъка – става въпрос за “gut-brain axis”” или оста черва-мозък. Това означава, че ако функцията на червата е нарушена, поради дисбактериоза или нарушена чревна пропускливост, това ще се отрази на вашето настроение, енергийни нива, концентрация и други. Също така, ако се храните по време на работна среща, в движение или веднага след стресиращо събитие, това може да доведе до сериозни проблеми с храносмилането, газове и подуване.
Имате нужда от повече добри бактерии в чревната микрофлора
Чревната флора е една невероятно сложна екосистема, богата на различни видове ценни микроорганизми, които играят важна роля в храносмилането. За съжаление употребата на антибиотици и други лекарства, стресът, алкохолът, токсините от околната среда и други фактори могат да намалят популацията на полезни пробиотични бактерии в червата. Това до голяма степен може да допринесе за подуването на корема. Може да добавите към рутината си висококачествена пробиотична добавка. Пробиотик с различни щамове и голям брой пробиотични бактерии като Pro10Biotics / Про10Биотикс може да балансира микробиома и да помогне за облекчаване на симптомите на подуване.
Подуване на корема поради целиакия
Въпреки че глутенът е категорично противопоказен при цьолиакия, ако приемате храни, които го съдържат, това може да провокира подуване на корема. Целиакия е автоимунно заболяване, което нарушава правилното храносмилане. Когато консумирате глутен, вилите (власинките) на тънките черва се увреждат, което пречи на преработката и усвояването на хранителни вещества. Това чревно дразнение може също да доведе до газове и подуване на корема.
Справяне с проблема – какви са стъпките
Когато се чувствате подути, всичко, което искате да направите, е отчаяно да освободите задържаните газове от корема си. Обикновено проблемът изчезва от само себе си чрез просто коригиране на диетата. Ако това не ви помага е важно да се установи дали не страдате от някаква хранителна непоносимост или алергия, която може да е причината за подуването и други симптоми. С помощта на кръвен тест ImuPro може да се провери дали имате забавена алергия от тип III – забавена IgG медиирана хранителна алергия.
Като цяло е добра идея да намалите солените и лактоза съдържащите храни, въглехидратите и газираните напитки. За някои хора избягването на храни, които съдържат лук, чесън, пшеница, ръж, продукти от лактоза или костилкови плодове, също може да помогне за справяне с подуването.
Ако обаче имате медицинско състояние като цьолиакия или синдром на раздразнените черва (IBS), ще трябва да спазвате строга диета, за да предотвратите подуване на корема.
Вижте още:
Іntеѕtіnаl Мuсоѕа Rераіr & Rесоvеr за цялостно възстановяване на чревната мукоза
Уникален профил на антитела разграничава не-цьолиакия глутенова чувствителност от цьолиакия