Хранителните алергии и чувствителността са често срещани при хора с тиреоидни и автоимунни състояния на щитовидната жлеза. Докато много хора с хранителни алергии и чувствителност имат явни симптоми, някои хора не изпитват никакви забележими симптоми. Това е особено често явление при хора само с чувствителност към храна или определена съставка, тъй като тя е по-лека форма на непоносимост.
Разбира се, когато някой има чувствителност към определена храна, но не изпитва никакви симптоми при хранене с тази храна, много е трудно да се определи дали има чувствителност. И ако продължи този прием на храна, към която има реакция, това ще предизвика възпаление. А от него не излиза нищо хубаво – отрицателният ефект върху чревния микробиом, стомашно-чревния тракт и метаболитни процеси е гарантиран.
Как се различават чувствителността към храната и хранителните алергии
Въпреки че терминологията често се бърка, чувствителността към храната се различава от хранителните алергии.
Хранителните алергии се генерират от IgE клона на имунната система и реакциите обикновено се появяват минути след поглъщане на реактивната храна. Реакциите могат да включват сърбящ обрив, подуване на гърлото или езика, задух, повръщане, замаяност и ниско кръвно налягане и често могат да бъдат животозастрашаващи. Черупчести мекотели и черупкови плодове са най-често срещаните храни, които водят до IgE хранителна алергия.
Хранителната чувствителност, от друга страна, се регулира от различни клонове на имунната система: клоновете IgA, IgM и IgG. Интересно е, че клонът на IgG също е отговорен за създаването на тироидни антитела в много случаи на тиреоидит на Хашимото. Тези реакции могат да се проявят до няколко часа или дори няколко дни и могат да включват киселинен рефлукс, подуване на корема, синдром на раздразненото дебело черво, сърцебиене и главоболие.
Хранителната алергия се развива, когато тялото реагира на определени протеини в храната, което води до реакция на имунната система, а това може да доведе до много различни симптоми. При някои хора тези симптоми могат да бъдат леки, докато в други те могат да бъдат изключително тежки.Най-често срещаните алергени, предизвикващи проблеми
Най-често срещаните хранителни чувствителности при хора с Хашимото, са към глутен, млечни продукти, соя, зърнени храни (царевица), семейство Картофови (картофи, домати и чушки), ядки и семена.
Хранителни алергии: Глутен
Глутенът е протеин, който се намира в ечемика, ръжта и пшеницата. Той е основна съставка в западната диета, като се намира в повечето хлябове, зърнени храни и макаронени изделия, но може да бъде скрит и в много други хранителни продукти.
Приблизително един 1% от хората (около 3 млн. души по света) са с целиакия. Тези, които имат заболяването целиакия, трябва да живеят напълно без глутен както в диетата, така и в начина си на живот. В противен случай се появяват значителни симптоми, които може да бъдат и животозастрашаващи.
Реакциите към глутен, много от които също се считат за типични хипотиреоидни симптоми, включват подуване на корема, синдром на раздразненото дебело черво, киселинен рефлукс, стомашни болки, умора, загуба на коса, увеличаване на теглото, непоносимост към студ, тревожност, сърцебиене, болка в ставите и други.
При много хора с Хашимото се оказва, че чувствителността към глутен значително повлиява състоянието. Също така, след премахването му от ежедневието се забелязват значителни подобрения в здравето, като нормализиране на теглото и нивата на някои витамини и минерали, повече енергия и концентрация, по-малко подуване и газове. Също така, елиминирането на глутена ще минимизира чревната пропускливост, която обикновено е предпоставка за автоимунно заболяване.
Хранителни алергии: Соя
Много безглутенови продукти съдържат соя, което може да бъде проблем за хора с Хашимото. Соята може да блокира активността на ТПО ензима и да влоши автоимунната атака на щитовидната жлеза. Особено ако самата соя е продукт на ГМО стопанство, елиминирането ѝ е просто задължително.
Това може да е трудна задача, тъй като се среща само в храни като едамаме, соево мляко, тофу, темпе, мисо и соев сос, но също и в много преработени храни и дори добавки. Съставките, които също попадат в това число, включват соев лецитин, хидролизиран соев протеин, юба, тамари, гума арабика, рожков и хидролизиран растителен протеин.
Когато избирате хранителни добавки също трябва да следите да не се съдържа соя (и евентуално глутен) във формулата. Вижте например добавките на Herbamedica – при всяка от тях е означено, като в повечето случаи не съдържат соя и глутен.
Хранителни алергии: Млечни храни
Млечните продукти са друга обща реактивна група храни при хора с Хашимото. Непоносимостта към лактоза, която включва липса на ензими, позволяващи правилното разграждане на млечната захар лактоза, е само един вид млечна реакция – но не е същата като млечната чувствителност, която, подобно на чувствителността към глутен, се медиира от IgG клона на имунната система.
Хората с Хашимото са по-склонни от другите да имат чувствителност към протеините, открити в млечните продукти казеин и суроватка. И отново – причина за това е тяхната способност да преминат и навредят на чревната пропускливост, оформяйки предпоставка за атака на патогенни организми.
Краве млякото съдържа протеини, които са различни от протеините, открити в човешката кърма. Имунната система на човек с чревна пропускливост вероятно ще разпознае тези протеини като нашественици и ще произведе антитела към протеините.
Тези антитела се медиират от IgG клона на имунната система и са известни като реакция на забавена свръхчувствителност тип IV. Хашимото също се счита за отложена свръхчувствителност от тип IV, а опитът показва, че консумирането на храни, които стимулират освобождаването на IgG антитела и насърчават отговор от тип IV с отложена реакция на свръхчувствителност, също ще доведе до увеличаване на тироидните антитела.
Ето такива са сложните, но с малко анализ очевидни връзки между някои хранителни алергии и тиреоидита на Хашимото. За съжаление, дори да говорим само за хранителна алергия или само за Хашимото, и в двата случая имаме компрометиран имунитет и чревен микробиом.
Това означава, че е необходимо да се вземат по-специални мерки за осигуряване на нормален живот и пълноценен начин на хранене. А като за начало е кръвният анализ ImuPro.
Защо ImuPro тест за хранителни алергии
Тестът ImuPro се провежда с помощта на метода за тестване ELISA. Това е стандартна процедура при лабораторни анализи. Самият тест представлява кръвна проба за установяване на IgG антитела срещу определени храни. Вероятно определени симптоми биха ви довели до тестване, като е възможно да направите и безплатна самооценка тук, след което да получите резултатите си и да се свържете с нас за насрочване на консултация.
Списъкът с храни е действително много голям, като наброява 270 различни храни, разделени в 5 пакета. Има и опция за надграждане, тоест ако направите пакет от по-нисък клас доплащате известна малка сума до следващия пакет.
След самото провеждане на теста в последствие ще преминете през няколко етапа: елиминационна фаза, провокационна фаза и стабилизираща фаза. Целта е да се установят проблемните храни, които трябва да елиминирате, за да пригодите хранителния си режим към реалните си нужди.
Ако имате съмнение за хранителна алергия, то кръвният тест би дал най-обективни резултати. Научете повече за провеждането на теста, за да прецените дали искате да го направите.