Целиакията е проблем на храносмилателната система, който засяга и уврежда тънките черва. Започва да се проявява, когато се консумират храни, съдържащи глутен. Глутенът е протеин, който се намира естествено в пшеницата, ечемика и ръжта и се среща в храни като хляб, тестени изделия, бисквитки и торти. Голям брой от опакованите храни и козметика като балсами за устни, червила, продукти за коса и кожа, пасти за зъби, добавки с витамини и хранителни вещества също може да съдържат глутен и могат да окажат негативно въздействие върху хора, страдащи от целиакия. По същността си, цьолиакията е автоимунно заболяване и изисква сериозно внимание, тъй като често има и фамилна обремененост.
Целиакията засяга целия организъм
Болестта може да бъде много сериозна, като е възможно да причини трайни проблеми с храносмилането и да попречи на тялото ви да получи всички хранителни вещества, от които се нуждае. Нарушени са някои механизми на извличане на хранителни нутриенти, както и тяхното усвояване. Възможно е и чревният микробиом да се намира в сериозен дисбаланс, което допълнително може да влоши положението.
Важно е да се уточни също, че има разлика между целиакия и алергия към глутен или непоносимост към глутен.
Ако имате чувствителност към глутен, може да имате симптоми, подобни на тези на цьолиакията, като коремна болка и умора. За разлика от нея обаче, чувствителността към глутен не уврежда тънките черва. И при целиакията, и при чувствителността, имунната система реагира на пшеницата. Въпреки това, някои симптоми при алергии от пшеница, като сърбеж в очите или трудно дишане, се различават от целиакията. Алергиите към пшеница също не причиняват дълготрайно увреждане на тънките черва.
Цьолиакията е хронично възпалително заболяване и се среща както при деца, така и при възрастни. Нейното откриване обикновено се случва при преминаване от кърмаческа възраст към захранване и поява на първите типични симптоми – диария, загуба на тегло, подуване на корема и често изхождане.
Доказано е, че има наследствена предразположеност – става дума за наличието на т. нар. HLA-DQ2 или HLA-DQ8 антигенни хаплотипове.
Гените и целиакията накратко
Може да ви се стори объркващо, но темата за генетиката на цьолиакията е важна. Ето едно опростено обяснение.
Всеки човек има HLA-DQ гени. Всъщност всеки наследява две копия на HLA-DQ гени – един от майка им и един от баща им. Има много различни видове HLA-DQ гени, включително HLA-DQ2, HLA-DQ8, HLA-DQ7, HLA-DQ9 и HLA-DQ1. Това са вариантите на HLA-DQ2 и HLA-DQ8, които повишават риска от заболяване от целиакия.
Тъй като всеки наследява два HLA-DQ гена (един от всеки родител), възможно е човек да има едно копие на HLA-DQ2 (често написано като HLA-DQ2 хетерозиготно), две копия на HLA-DQ2 (HLA-DQ2) хомозиготни), или да няма копия на HLA-DQ2 (HLA-DQ2 отрицателни).
Освен това има поне три различни версии на HLA-DQ2 гена. Един от тях, известен като HLA-DQ2.5, дава най-висок риск за заболяване от целиакия. Въпреки това, хората с други версии на HLA-DQ2 също са изложени на риск от цьолиакия. Хората, които имат две копия на HLA-DQ2 (много малък процент от населението), носят най-високия общ риск за заболяването цьолиакия. И все пак, това не означава с абсолютна сигурност, че заболяването е налице. За да се потвърди е нужно генетично изследване.
Причини и симптоми за целиакия
Доказано е, че само хората с определени гени страдат от цьолиакия. Тези гени са общи и се пренасят върху близо една трета от населението. За да развият болестта, тези хора трябва да са се хранили с глутен. Все още не е научно изяснено какво точно причинява появата на цьолиакията. Понякога болестта протича в семействата – около 10 до 20% от роднините на хора с цьолиакия също боледуват от нея.
Ако има промени в гените ви има по-голям шанс да развитие заболяването. Ако имате генетична предразположеност и сте под стрес или в неблагоприятна околна среда, е по-възможно да отключите болестта.
Симптомите на цьолиакия варират от човек до човек. Вашите симптоми могат да зависят от това колко дълго сте кърмени на първо място. Някои проучвания са показали, че колкото по-дълго сте кърмени, толкова по-късно се появяват симптомите на целиакия. Също така има значение на каква възраст сте започнали да консумирате глутен и колко време той е бил в менюто ви.
Повечето хора с цьолиакия имат един или няколко симптома. Въпреки това, някои хора може да не се чувстват зле или да нямат никаква симптоматика и въпреки това да са болни. Понякога, здравни проблеми като операция, бременност, раждане, бактериален гастроентерит, вирусна инфекция или тежък психически стрес могат да предизвикат симптомите на заболяването.
Ако имате целиакия може да срещнете проблеми с храносмилането или други сходни проблеми (стомашно-чревен дисбаланс, гастрит и други). Храносмилателните симптоми са по-чести при децата и могат да включват подуване или усещане за пълнота на корема, хронична диария, запек, газове, гадене, неприятно миришещи или мазни изпражнения, стомашни болки и повръщане.
За децата, страдащи от целиакия, невъзможността да абсорбират хранителните вещества, които са толкова важни за нормалния растеж и развитие, може да доведе до увреждане на емайла на постоянните зъби, забавен пубертет, неуспех в растежа на бебетата, промени в настроението или чувство на раздразнение и забавяне на растежа.
Как се установява със сигурност
Редица тестове могат да помогнат на Вашия лекар да прецени дали имате целиакия или друго състояние на храносмилателната система.
- С посещение при гастроентеролог – Когато имате симптоми, сходни с тези на целиакията е най-добре да направите консултация с гастроентеролог. Лекарят ще направи нужните изследвания и ще прецени дали имате заболяването по дадената от вас анамнеза и проведена допълнителна диагностика;
- Кръвен тест – Вашата кръвна проба ще бъде проверена за специални протеини, наречени антитела. Някои антитела са склонни да се повишават при хора с целиакия. Преди изследването на кръвта трябва да продължите да ядете храни, съдържащи глутен. Премахването на глутена преди завършването на диагностиката може да забави диагнозата, а ако са налице и типичните симптоми, то няма нужда от много други методи;
- Генетично тестване – Вашият лекар може да препоръча генетичен тест, за да се изключи диагноза за целиакия. Повечето хора с целиакия носят определен вариант на HLA-DQ2 или -DQ8 гените, както вече обяснихме. Но много хора без болестта също имат тези варианти, така че тя не може да бъде диагностицирана само чрез генетично тестване.
Какви са усложненията при целиакия
За съжаление, болестта проявява много и различни усложнения, които могат да се реализират като:
- Отслабване на тялото, силата и издръжливостта;
- Липса на витамини, минерали и други хранителни вещества, които са нужни на тялото;
- Ускорена остеопороза или омекотяване на костите, известна като остеомалация;
- Проблеми с нервната система;
- Репродуктивни проблеми;
Редките усложнения могат да включват:
- Рак на червата;
- Заболявания на черния дроб;
- Лимфом – рак на кръвта, засягащ имунната система;
Има ли лечение
След установяването на цьолиакия е нужно да се предприемат съответните мерки. Какво съветват лекарите и възможно ли е напълно излекуване от болестта? Накратко – няма пълно излекуване, но със със строг безглутенов режим нещата могат да се нормализират.
Безглутенова диета
Целиакия се „бори“ с безглутенова диета. Глутенът е протеин, който се среща естествено в пшеницата, ечемика и ръжта и предизвиква неприятни реакции, ако имате целиакия. През последните години магазините за хранителни стоки и ресторантите започнаха да предлагат много повече храни и продукти без глутен, което улеснява болните от целиакия. В онлайн магазин www.lifestore.bg ще откриете много продукти без глутен, които може да използвате, за да си направите брауни, пица, хляб и още много любими неща изцяло без глутен!
Избягването на култури с глутен, като пшеница, ръж и ечемик, е от решаващо значение при поддържането на нормален живот с целиакия. Премахването на глутена е първата стъпка към подобряване на симптомите, след което трябва да се заздравят тънките черва и да се насели микробиома с полезни бактерии.
Среща с диетолог
Вашият лекар може да ви насочи към диетолог, който е специализиран в лечението на хора с цьолиакия. Той ще ви научи как да избягвате глутен, докато спазвате здравословна диета. Лекарят ще ви помогне да започнете да проверявате етикетите на храни и продукти за съдържание на глутен; ще направи план за хранене; ще избере подходящи и здравословни храни.
Какво става, ако преминаването към диета без глутен не работи?
Ако не се подобрите след започване на безглутенова диета, може все още да приемате малки количества глутен без да се усещате. Вероятно консумирате козметика или храна, която го съдържа, но вие нямате представа за това. Затова бъдете много внимателни и обстойно проверявайте етикетите за глутен и пшеница в продуктите, като търсите следните наименования:
- Модифицирано хранително нишесте;
- Консерванти;
- Стабилизатори;
- Брашно тип 500, 1150, 1050, грахам, булгур, ечемик;
- Бульони, бакпулвер, червен и черен пипер и много други.
Пълен списък на храни с глутен ще намерите в статия, посветена само на темата: Храни с глутен – подробен списък и важни съвети.
Ако все още имате симптоми, дори и след промяна на диетата си, може да имате други състояния или нарушения, които са по-често срещани при целиакия, като IBS синдром, непоносимост към лактоза, дисфункция на панкреаса или бактерии в тънките черва. Съветваме ви да си направите обстойни изследвания и да следите състоянието си редовно.
Кои продукти може да съдържат глутен
Интересно е, че глутенът може да бъде открит не само в хранителни изделия и напитки. Създадохме списък с продукти, към които трябва да сте внимателни. Четете етикетите, за да сте сигурни, че няма глутен, когато купувате:
- Ако имате целиакия, попитайте фармацевт за съставките на билкови и хранителни добавки, лекарства, отпускани по лекарско предписание и без рецепта, витамини и минерални добавки;
- Може също така да вземете или да доближите до устата си други продукти, които съдържат глутен, без да знаете това. Продукти, които могат да съдържат глутен са детското тесто за моделиране, като Play-Doh, козметични продукти, червило, блясък за устни и балсам за устни, продукти за кожа и коса, паста за зъби и вода за уста;
Някои производители на продукти не маркират продуктите си като „продукти без глутен“. Ако етикетът не изброява съставките на продукта, го попитайте за списъка на съставките. Спазвайте режима си внимателно и наблюдавайте реакциите на тялото си.
Винаги информирайте вашия лекар, в случай на притеснителна симптоматика. Ако сте стриктни ще успеете да излекувате уврежданията в тънките черва и да не предизвиквате характерните симптоми. Пълното възстановяване може да отнеме няколко години, но след като червата се заздравяват, стомашно-чревният тракт отново започва да абсорбира хранителните вещества в кръвния поток нормално.
Така или иначе, при целиакия начинът на хранене е на първо място. Това е единственото, което може да ви навреди и същевременно да ви опази от проблеми. Някои благоприятни храни биха били яйца, месо, плодове и варива, ядки (накиснати и обелени), картофи, зеленчуци, евентуално млечни продукти, освен ако не влошават положението, морска храна (ако нямате непоносимост).