Диетата без глутен е начин на хранене, който изключва храни, съдържащи глутен. Хората с непоносимост към глутен и тези, които искат да премахнат протеина за по-здравословен хранителен режим, обикновено преминават към безглутенова диета.
Много хора изпитват неприятни реакции след консумирането на глутен, включително подуване, кожни нарушения и храносмилателни проблеми. Някои реакции са резултат от целиакия – генетично здравословно състояние, при което тялото има автоимунен отговор на глутен, атакуващ тънкото черво.
Със сигурност си струва да пробвате безглутенов режим на хранене, ако имате храносмилателни проблеми, проблеми с микрофлората в червата или кожни обриви и акне. При автоимунни заболявания безглутеновото хранене също може да окаже благоприятен ефект, така че остава да се запознаете подробно с особеностите на този тип хранене и да решите дали е за вас.
Какво представлява безглутеновата диета
Безглутеновата диета е вид хранене, при което се избират само храни и напитки без въпросния протеин, който се съдържа най-вече в пшенични продукти.
Някои хора избират да се откажат напълно от въглехидрати, когато се запознаят с диетата без глутен, тъй като много храни, съдържащи въглехидрати, се правят с пшеница, ечемик или ръж. Те са източници на глутен и в случая не биха съответствали на принципите на това хранене.
Хората с целиакия трябва да следват безглутенова диета абсолютно винаги, за да облекчат симптомите, свързани с непоносимост към глутен.
Много подробна информация за това кои са препоръчителните храни ще намерите във връзките, показани по-долу. Но за да стигнете до там, първо трябва да сте подготвени за основните
Стъпки към преминаване на безглутенова диета
Решението за това да пристъпите към безглутенова диета вероятно няма да дойде лесно. Само мисълта, че онези любими закуски от ъгъла или пицата в ресторанта изчезват автоматично може да ви накара да се откажете.
Но не бързайте да правите заключения за безглутеновата диета – има начин да ядете вкусни неща и по този начин. Ето една селекция от безглутенови рецепти, в която има и интересна изненада.
Като привърженици на безглутеновото хранене можем да ви дадем няколко съвета, които да ви помогнат по пътя към безглутеновия начин на живот.
- Консултирайте се със специалист по здравословно хранене или близък, който е на безглутенова диета, за да сте сигурни, че тя е подходяща за вас. Може да има фактори, които трябва да вземете под внимание – други заболявания, хормонални проблеми, бременност и други;
- Участвайте активно в дискусии на тема безглутеново хранене независимо дали е доброволно или задължително. Така по-лесно ще придобиете представа за ползите. Може да се присъедините към затворената група „Безглутеново хранене“, създадена точно с тази цел;
- Направете си списък с вкусни безглутенови храни, като за целта ще ви помогнат и материалите, които ви препоръчахме;
- Потърсете вкусни рецепти без глутен. Много такива ще намерите в секция Рецепти без глутен в блога на bg;
- Проверете килера, хладилника, шкафа за лекарства и принадлежности и вижте на етикетите им дали съдържат глутен;
- Дайте на други хора или изхвърлете продукти, които не са без глутен;
- Ако живеете с други хора, които не избягват глутен в диетата си, обяснете им за промяната, което предприемате и ги помолете да се съобразяват с това;
- Заменете храни, добавки и витамини с алтернативни безглутенови заместители. Огромно разнообразие от безглутенови продукти ще откриете в онлайн магазина на bg;
- Намерете колеги, които не приемат глутен, за постоянна подкрепа, дискусия и идеи за диета.
- Започнете да се наслаждавате на новия си живот без глутен. Постепенно ще се уверите, че може да се храните вкусно дори и без глутена да присъства в менюто ви.
Какво може да ядете при безглутенова диета
В блога на Imupro.bg и преди сме говорили за безглутеновата диета, като добавихме полезни съвети и няколко рецепти за този тип хранене. От статията ще разберете кои храни може да консумирате без проблем и не съдържат прашинка глутен.
Много полезен ще ви бъде и един наръчник или списък на храните с глутен, който винаги да ви е под ръка. Така няма да се налага да търсите по отделно за всяка храна дали е носител на глутен, когато изготвяте хранителния си режим.
Какво е забранено при диета без глутен
Звучи малко осъдително, защото забранените неща са описани в законите. Все пак, ако говорим за стриктно спазване на безглутенова диета трябва да знаете кои продукти да избягвате.
Ето и кратък списък на някои храни и добавки, които да избягвате:
- Пшеница и жито;
- Ечемик и производни продукти;
- Ръж;
- Тритикале;
- Булгур;
- Кус Кус;
- Нишесте;
- Грис;
- Шпелта;
- Бира;
- Крекери, крутони;
- Паста и продукти от зърнени култури;
- Дресинги със съставки, които имат глутен;
- Соев сос, терияки сос;
- Енергийни барчета;
- Сгъстители;
- Основи за супа, бульони и миксове;
- Галета панко;
- Овкусен оризов микс.
За да се уверите, че даден продукт има или няма глутен, винаги проверявайте собственоръчно етикета. Там производителите трябва да са обозначили наличието на ядки, млечни, соя и глутен, така че търсете информация. Има и европейски регламент (ЕО) № 41/2009 за състава и етикетирането на храни, подходящи за употреба от хора с глутенова непоносимост.
Кои са предимствата на безглутеновата диета
При здравословна диета без глутен се насърчава повече приема на плодове, зеленчуци и други здравословни храни, за да се компенсира загубата на калории и вещества от пшеничните протеини.
Ако дълго време сте свикнали да се храните с продукти и ястия, богати на глутен, може би няма да е лесно да направите прехода. Затова го направете постепенно, след време ще забележите и положителните резултати. Те обикновено се проявяват директно като по-гладка и изчистена кожа, никакъв запек или диария, засищане с по-малки количества храна и много други.
Поддържането на безглутенова диета е необходимо условия за хора с проблеми и нетолерантност към глутен, като например целиакия и алергия към глутен.
С течение на времето хората с целиакия, които са на диета без глутен, виждат значително редуциране на симптомите или изобщо нямат симптоми. За много хора увреждането на червата при целиакия се отстранява след преминаване към диета без глутен.
Глутенът може също да причини увреждане на щитовидната жлеза при продължителен прием и да повлияе на здравето на мозъка. Една от причините за избягване на глутен е свързана с намаляване на главоболието[1]. Придържането към диета без глутен, която осигурява правилните хранителни вещества, може да помогне за предотвратяване на тези сериозни здравословни проблеми.
[1] Prevalence of migraine in patients with celiac disease and inflammatory bowel disease, link