Дълги години може да изпитвате симптомите на глутенова непоносимост, но да не ги разпознавате. Съдържанието на глутен в голяма част от храните по рафтовете на магазините е факт и има хора, които трябва задължително да го избягват. Точно за тях са и тези безглутенови рецепти, които съдържат само храни без глутен, безопасни са и няма да доведат до здравословен проблем.
Изборът на безглутеново хранене е труден за хората, които никога не са обръщали внимание на този протеин и не са смятали, че той може да им вреди. Но когато се установи такава непоносимост най-доброто, което може да се направи, е да се премине към безглутеново хранене. А за него са необходими безглутенови рецепти.
Преди време подготвихме първа част безглутенови рецепти, а сега ви представяме още по-пикантни, интересни и новаторски ястия, които нямат и трошица глутен.
Безглутенови рецепти: Безглутенови крекери
Приятно хрупкави, нито прекалено твърди, нито прекалено трошливи, тези крекери са първи в новите ни безглутенови рецепти. Те имат много приятна текстура и богат вкус, който би зарадвал всеки любител на хрупкавите неща.
Съставките са за 14 до 16 броя крекери:
- 100 гр бадемово брашно
- По 30 гр брашно от елда, оризово брашно и смляно ленено семе
- По ¼ ч.л. сол, мащерка/риган, сода бикарбонат
- 2 с.л. зехтин
- 5 сл.л. пречистена вода
Загрявате предварително фурната до 170°C, всички сухи съставки се блендират, а в отделна купа се слагат зехтина и водата. След това добавяте течните към сухите съставки в робота и пускате на средно темпо, за да се образува тесто. Добавете малко вода, ако е прекалено сухо.
След това се разточва върху хартия за печене, която е поръсена с брашно от елда, оформят се правоъгълници и се поставят в тава. Изпичат се за 20 минути до златисто в предварително загрята фурна. За да са готови за консумация трябва да изчакате да изстинат.
Безглутенови рецепти: Салата с нахут, карфиол и таханов дресинг
Карфиолът е едно малко чудо на природата, което има наистина голям потенциал. Свидетелство за това е и тази рецепта. Продуктите за нея са:
За карфиола:
- 2 глави червен лук, нарязва се на полумесеци
- 1 глава карфиол около 1,5 кг., като големите розички се нарязват на по-малки
- 3 с.л. зехтин
- Сол и черен пипер на вкус
За нахута:
- 2 консерви нахут отцеден
- По 1с.л. зехтин, пипер и смачкан чесън
- Сол и черен пипер на вкус
И да не забравяме дресинга:
- По 70 мл вода и сусамов тахан
- 2 скилидки чесън смлени
- Сокът на един лимон
- Кимион, червен пипер и сол на вкус
Може да добавите по желание и рукола, спанак и магданоз, за да стане още по-екзотично.
Етапите по подготовка на продуктите са в този ред:
Карфиол: почиствате го и го поставяте в голяма плитка тава върху хартия за печене заедно с лука. Поръсвате с подправките и зехтина, разбърквате и поставяте в предварително загрята на 200°C фурна. Времето за печене е 30-45 минути, като ги проверявате след 30-та дали са готови.
Нахут: отцеждате го, изплаквате с цедка и го поставяте върху кухненска хартия. Нагрявате зехтина в тиган на средна степен и слагате чесъна, разбърквате и добавяте подправките и нахута. Посолявате и слагате малко черен пипер, като остава да разбърквате, за да не загори.
Дресинг: най-лесното за накрая. Всички съставки се смилат в блендер до хомогенна смес.
Избирате си голяма купа, в която поставяте в същия ред готовите елементи на ястието и накрая след дресинга разбърквате хубаво. По желание добавяте от зеленийките и е готово за сервиране. Ще си оближете пръстите след толкова много труд!
Безглутенови рецепти: Безглутеново Брауни
Това вече може да стане вашият любим десерт и то в напълно здравословен вариант. Ето и страхотната рецепта за безглутеново Брауни за ценителите на сладките неща:
- 200 гр кокосово масло и малко за намазване на тавата
- 240 гр тъмен шоколад поне 80% какао
- 110 гр кестеново брашно
- 150 гр светло кафява захар
- 100 гр тъмно кафява захар
- 4 яйца разбити
- 2 ч.л. ванилов екстракт
- 100 гр тъмен шоколад на парчета по желание
- Хималайска сол на вкус
Загрява се фурната до 180°C без вентилатор, поставя се хартия за печене в намазана с масло тава. Разтопявате шоколада на водна баня заедно с маслото, като през това време може да си сложите купички със захарта, брашното и яйцата.
Като приспособления ще ви трябват още сито и дървена лъжица, както и тел за разбъркване. Когато сместа от котлона е готова я смесвате с двата вида захар и разбърквате с тази тел, като прибавяте яйцата и ванилията. Тук вече се бърка с дървената лъжица, като следващата стъпка е пресяване на брашното и солта и пак бъркане до еднородна смес.
Идва ред да сложим сместа в тавата и да печем – около 25-30 минути на средната решетка на фурната. Ако сте решили, че искате да има парченца шоколад, добавете ги на 15-та минута и оставете да се пече.
Когато изтече времето, изваждате и оставяте да се охлади, след което нарязвате на квадратчета и си прибирате за после. Това, което ще получите, е с вътрешна мека част и наситено шоколадова, а хрупкава от вън. Това просто трябва да се опита от всеки!
Безглутенови рецепти: Безглутенов блат за пица
За финал ви предлагаме безглутенов прочит на рецептата за пица и тайната за безглутенов блат. Продукти за пицата:
- 2 ч.ч. настърган карфиол
- 2 ч.ч. моцарела или кашкавал
- 2 яйца
- 2 скилидки чесън
- Подправки по желание – сол, босилек, риган
Трябва да сварите първо карфиола за малко време, охлаждате го със студена вода и смилате в кухненския робот, но без да го правите на пюре.
Кашкавалените продукти също се смилат в робота, а в купа се смесват яйцата, добавят се и всички останали подправки и се разбърква.
Това е сместа за вашия блат, направен от карфиол. По вкус не се различава от обикновения блат, но в случая е безглутенов, вкусен и питателен.
Покривате тавата с хартия за печене и разстилате сместа в нея. И така печете около 10-15 минути на 180°C. След това може да добавите и плънката, която може да е различна – домати, гъби, кашкавал и други по ваш вкус.